Domů

Zeměplocha - Novinky 2019

prosinec

09. 12. 2019 - Rok 2020 má své zeměplošské pojmenování Kategorie:

Rok 2020 má již své zeměplošské pojmenování. Byl prohlášen za Rok blahosklonného kapra.

05. 12. 2019 - Výsledek Všefandomové maškarády Kategorie:

Výtěžek letošní Všefandomové maškarády, který brzy odejde na účet AD Centra, které se zabývá výzkumem Alzheimerovy choroby a její léčbou, činí krásných 48 546,47 Kč!

Ještě jednou děkujeme všem, kteří se na tom jakkoliv podíleli!

listopad

09. 11. 2019 - Ilustrovaná Dobrá znamení Kategorie: Knihy

Nakladatelství Talpress oznámilo, že druhé vydání knihy Dobrá znamení, které bude obohaceno o ilustrace, bylo již posláno do tisku. Na knižních pultech tak můžeme tuto knihu očekávat začátkem prosince 2019.

by Hadati

01. 11. 2019 - Všefandomová maškaráda 2019 Kategorie: Akce

Kdy: 8. 11. 2019
Kde: KD Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10
Vstupné: 300 Kč na místě
Předprodej: 270 Kč

Vystoupí: Party Leaders
Benefice: Výtěžek z akce podpoří výzkum Alzheimerovy nemoci

O co jde?

Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub vás zvou na další ročník Všefandomové maškarády, který se bude konat v pátek 8. listopadu 2019 od 20:00 hodin v KD Barikádníků (Saratovská 20, Praha 10, zastávka MHD „Strašnická“, tramvaj č. 7, 26, metro A). Prostory akce budou pro hosty k dispozici od 19:30 hodin.

Maškarádu pořádají Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub.

Číst víc >>>

září

19. 09. 2019 - Seriál o Noční hlídce Kategorie: Film

BBC Studios a společnost Narrativia, která se stará o filmová práva na dílo Terryho Pratchetta, oficiálně zveřejnili informaci, že od 30. září 2019 se začne v Jihoafrické republice natáčet osmidílný seriál o Noční hlídce. Podle našich zjištění by se mělo natáčet nejméně do léta 2020, takže první díl seriálu můžeme očekávat nejspíš až někdy na konci roku 2020. Vzhledem k tomu, že na tento seriál nedočkavě čekáme nejméně od roku 2014, protože se původně mělo začít natáčet už v roce 2015, další rok navíc už nehraje roli.

Kromě doby plánovaného natáčení bylo ještě zveřejněno obsazení několika významějších postav. Mnoho fanoušků určitě nadchne obsazení velitele Samuela Elánia, kterého si zahraje Richard Dormer, známý zejména svou rolí Berica Dondariona ze seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Ostatní představení herci jsou pro české diváky neznámí. Adam Hugill si zahraje Karotku Rudykopalsona, Jo Eaton-Kent trpaslici Pleskot Řiťku, Marama Corlett Anguu von Übberwald, Lara Rossi lady Sybilu Berankinovou a Sam Adewunmi sériového vraha Karcera.

Pokud bychom měli posoudit obsazení jen podle tváří, tak Elánius, Karotka a Angua jsou naprosto ideální představitelé. U Pleskot Řiťky jako trpaslice je trochu překvapivé, že v době, kdy se neustále řeší emancipace, ji bude hrát muž. Jeho jemné rysy však naznačují, že ani tady nebylo šlápnuto vedle. Karcer a Sybila pak byli obsazeni černošskými herci. U Karcera to ničemu nevadí, ale u Sybily, kterou má mnoho fanoušků zafixovanou jako obtloustlou bělošskou šlechtičnu, bude pro některé z nich těžší se s touto podobou srovnat. Důležitější než zjev je ale herecké umění, které podle našich informací Lara Rossi má na rozdávání.

Navíc, sám Terry Pratchett v Čarodějkách na cestách napsal: "Rasismus nepředstavoval na Zeměploše žádný problém, protože se všemi těmi trolly, trpaslíky a tak dále byl tvarismus mnohem zajímavější. Černí a bílí žili v dokonalé shodě a paktovali se proti zeleným." Takže nakonec, proč by nemohla Sybilu hrát černoška?

Daleko zajímavější je, že Sybilu hraje mladá herečka, takže to vypadá, že se nebude brát tolik ohled na to, že by měl být velitel Elánius jako člen Hlídky před důchodem. Podle obsazení postav je tedy pravděpodobné, že Hlídka bude už plně zajetá, protože Karcer se objevuje v sérii o Hlídce až později. Druhou možností je, že se seriál nebude držet knih, ale bude si z nich vybírat jen to zajímavé a sestavovat si vlastní příběh. Dále můžeme očekávat, že Karcer bude hlavní záporná postava celé první série tohoto seriálu.

Tohle vše jsou ale jen pouhé spekulace. Jen čas ukáže, jak moc (nebo málo) jsme se trefili.

by Hadati

 

červenec

22. 07. 2019 - Fanfilm Trollí most Kategorie: Film

Starý barbar a jeho mluvící kůň se vydají na sebevražednou misi s cílem vybojovat bitvu s mostním trollem.

Trollí most je založen na zeměplošské povídce, původně uveřejněné ve sbírce After the King: Stories In Honour of J.R.R. Tolkien, a nyní také v povídkové sbírce Terryho Pratchetta A Blink of the Screen. V češtině pak povídka vyšla ve sbírce Divadlo krutosti.

Adaptace povídky do krátkého fanouškovského filmu se ujala australská společnost Snowgum Films. Ve filmu je kombinována práce živého herce a velmi propracované animace. Film byl dokončen v roce 2018 po 15 letech vývoje, kdy všichni zúčastnění pracovali zdarma a náklady byly hrazeny z crowdfundingové kampaně (něco jako je český Startovač).

Evropská premiéra snímku Trollí most se odehrála 27. května 2019 v Llanelli, ve Walesu, ve Velké Británii. Zúčastnilo se jí přibližně 350 fanoušků z celé země. Přítomni byli také Daniel Knight (režisér), herec Don Bridges (barbar Cohen) a animátoři Christian Bloch (animace mluvícího koně a trolla Slídy) a Anna Huber (animace trollky Beryl) ze Snowgum Films.

Na stránce http://www.trollbridge.film/ si můžete film předobjednat, ať už jako originál DVD či jen ve formě stažení, a také se např. zapsat do jeho titulků. Film bude k dispozici pouze lidem, kteří ho touto formou podpoří. Tato možnost má omezenou dobu, protože podle crowdfundigových pravidel by se měly DVD s tímto krátkometrážním filmem odeslat nejpozději do 1. listopadu 2019.

Vzhledem k tomu, že se jedná o crowdfundingový film, nebude k dispozici komerční DVD a film nebude ani uveden v televizi.

by Dalila a Hadati

15. 07. 2019 - Divadlo Aqualung – Nevídaní akademikové Kategorie: Divadlo, Nevídaní akademikové

Divadlo Aqualung nastudovalo už třetí inscenaci podle knih z cyklu Úžasná Zeměplocha autora Terryho Pratchetta. Po Mužích ve zbrani a Maškarádě se tentokrát pustili do fotbalu. Tedy do Nevídaných akademiků. Pod taktovkou režiséra Ondřeje Lážnovského na jevišti ožívá Neviditelná univerzita i uličky Ankh-Morporku.

Člověk se neubrání myšlence, jak dopadne fotbal v divadle. Vybaví se mu tak akorát Klapzubova jedenáctka či Muži v offsidu, ale jak jde asi dohromady fotbal a fantasy? Jak známe z knih sira Terryho, kniha o fotbale nemusí nutně být pouze o fotbale, ale o „něčem víc“. Zde tedy sledujeme, jak mágové z Neviditelné univerzity zjistí, že aby nepřišli o své pozemky, musí podle dávné závěti zvítězit bez použití magie ve fotbale. V tom fotbale, který se hraje v ulicích města a pravidelně způsobuje třenice mezi obyvateli Ankh-Morporku. V tom fotbale, kde jsou pravidla vysvětlována poněkud volně a člověk si nemusí být jistý svým zdravím. Patricij Vetinari se rozhodne fotbalový zápas podpořit a přitom doufá, že se tak nějak povede pouliční zábavě vnutit bezpečná pravidla. A tak se mágové pustí do trénování. Současně sledujeme příběhy mladého Haštala Nejspíše, který je sice mistr v kopání do plechovky, ale své matičce slíbil, že fotbal nikdy hrát nebude, Gustýny Motýlokvěté, kuchařky z NU, která umí nejlepší koláče, Julie Stolipné, která se chce stát modelkou, a pana Sráže, kultivovaného, vzdělaného a tajemného idealisty.

V průběhu děje si říkáme, zda vlastně není příprava na fotbalové utkání vlastně jen kulisou pro příběh pana Sráže. Odkud přišel a co je vlastně zač? Proč si o něm koresponduje patricij s lady Margolottou? V posledních dílech pana Pratchetta dostávají hodně prostoru (zjednodušeně, ale ne pejorativně řečeno) „multi-kulti“ myšlenky s touhou usmířit celý svět a případ pana Sráže není výjimkou, ale pokud se čtenář/divák nechce podobnými myšlenkami zaobírat, může si cele užívat komické scénky kolem mágského pronikání do pravidel fotbalu, naivní lásky Julie a Haštala, přesvědčování Haštala, aby nastoupil za tým NU, praktické věcnosti slečny Gustýny či pokusy o integraci pana Sráže do ankh-morporkské společnosti.

Scénické provedení „Aqualungů“ je velmi povedené. Tradičně si vystačili s docela skromnou výpravou. Z celkem 8 herců mají jenom 3 osoby pouze jednu roli (František Čachotský – pan Sráž, Aleš Kohout – Haštal Nejspíš, Zita Morávková – Gustýna Motýlokvětá) a zbylých 5 (Barbora Mošnová, Petr Gelnar, Václav Krátký, Miloš Mazal a Lubor Šplíchal) zastane rolí 14. Scénu Jana Polívky tvoří 3 soustředné osmiúhelníkové zástěny, které se dají přetáčet, zvedat, otevírat, takže vzniká velmi variabilní prostor, který jednou simuluje kuchyň NU, jindy sklepení či ulice Ankh-Morporku. Také se dají prosvítit, takže na nich vznikají stínohry, například když se pan Sráž dohaduje se svým orčím já. Na nápadité, přitom jednoduché kulisy jsme si v Aqualungu zvykli a tyto báječně podtrhují atmosféru představení. Kostýmy Johany Jankové s představením pěkně ladí a mikroužkové trenýrky by určitě uvítali i dnešní fotbalisti. Herecké výkony jsou uvěřitelné a nejvýše hodnotím výkon Františka Čachotského jako pana Sráže. Vnitřní rozpory postavy a prudké změny nálad z mírného, nesmělého intelektuála na agresivního orka působily velmi plasticky. Aleš Kohout je jako Haštal roztomilý. Ožívá nám tu klackovitý čutálista a horlivý fanoušek pouličního fotbalu, zamilovaný do naivní Julie. Zita Morávková se kuchařky Gustýny zhostila také výborně. Gustýna je energická praktická žena, která stoji nohama pevně na zemi. Herci střídající se ve více rolích mají jedinou nevýhodu – aby byly postavy od sebe dobře odlišené, někdy se úplně nepovede nesklouznout k přehrávání či pitvoření.

Jediné, co mě při zeměplošských představeních v Aqualungu opakovaně zaráží, je množství dvojsmyslných narážek, na mě působících rušivě vulgárně. Musím tedy podrobit bližšímu zkoumání, zda jsou tyto narážky i v knihách a při čtení si jich nevšimnu, nebo zda jsou v dramatizacích Stephena Briggse, nebo zda je to přidaná hodnota dramaturgie Aqualungu. Na představení se tedy rozhodně vypravím znovu a doporučuji to i všem fanouškům Zeměplochy na prknech, která mohou znamenat třeba i svět. Dávám 85 %.

by VeHaLi

Odkaz na detail představení
https://www.zdjc.cz/repertoar/aqualung/431/nevidani-akademikove

13. 07. 2019 - Petice za zrušení seriálu Dobrá znamení Kategorie: Film

Americká křesťanská skupina obvinila seriál Dobrá znamení (Good Omens) vydaný v koprodukci s Amazon Studios a BBC, že dělá z uctívání satanismu normální věc. Petici však zaslali špatné filmové společnosti.

Více než 20 000 křesťanů podepsalo petici volající po zrušení televizní minisérie Dobrá znamení, jejíž předlohou byla stejnojmenná kniha Terryho Pratchetta a Neila Gaimana z roku 1990. Vzniklou petici však zaslali Netflixu, přestože seriál byl zveřejněn na Amazon Prime.

Křesťanskému uskupení Návrat k řádu (Return to Order), které je odnoží americké Nadace Křesťanské civilizace (Foundation for a Christian Civilisation) se podle petice nelíbí, že tento seriál představuje ďábly a satanisty jako normální a dokonce i jako dobrotivé, a že se vysmívá božské moudrosti v následujících věcech:

  • Anděl a démon jsou dobří přátelé, a jsou bráni jako pozemští vyslanci Dobra a Zla.
  • Tato dvojice se snaží zastavit příchod Antikrista, protože jsou spokojení a moc se jim líbí na zemi mezi lidmi.
  • Bůh má hlas ženy.
  • Antikrist, který se postaví proti Božímu království, je zde vyobrazen jako normální dítě, které má zvláštní schopnosti a svůj úkol zničit svět ve skutečnosti nechce splnit.
  • Je zde skupina satanistických “sester”, které byly vybrány k tomu, aby přivítaly Antikrista.
  • Čtyři jezdci Apokalypsy, které Bůh vypustí, aby ztrestal hříšnou zemi, jsou zde zobrazeni jako jezdci na motorkách.

Neil Gaiman se k této petici vyjádřil na Twitteru: “Líbí se mi, že píšou Netflixu a pokouší se tak zrušit Dobrá znamení. To mluví za vše. To je tak dokonalé… Slíbíte mi, že jim to neřeknete?”

Vydavatelka a kritička sci-fi Cheryl Morganová pak na Twitteru uvedla: “Boží zázrak se již stal. Neprozraďte jim, že Ona již zázrak učinila vůči Amazonu.”

Podle zpráv na petici reagoval sám Netflix na Twitteru neméně vtipně, když přislíbil, že Good Omens tedy už “dělat” nebude. Na to pak ve stejném duchu reagoval Amazon tím, že pokud Netflix zruší seriál Good Omens, oni na oplátku zruší seriál Stranger Things (seriál v produkci Netflixu).

Zkrátka a dobře, Návrat k Řádu by si měl asi nejrpve ověřit informace, než začne do světa vypouštět takovéhle chaotické petice. A také to vypovídá něco o těch 20 000 podpisech lidí, kteří jsou ochotní podepsat cokoliv, aniž by si ověřili alespoň základní informace.

by Hadati

08. 07. 2019 - Úžasný Mauric celovečerním filmem Kategorie: Film

Ulysses Filmproduktion a Cantilever Media oznámili přípravu nového animovaného rodinného filmu Úžasný Mauric, založeného na jedné z knih Terryho Pratchetta z velice populární série o Zeměploše, jichž se prodalo více než 90 milionů po celém světě.

Scénář je napsán oceněným spisovatelem Terrym Rossiem, který napsal scénář k animovanému Aladdinovi z roku 1992, ale také se proslavil jako scénárista animované série o Shrekovi a hrané série Pirátů z Karibiku. Jednotlivé postavy navrhne Carter Goodrich, který designoval postavy ze skvělých animovaných filmů jako je Ratatouille, Croodsovi, Rebelka, Já, padouch, Hotel Transylvania nebo Coco. Režie se ujme Toby Genkel, který na svém kontě zatím nemá žádný trhák, tak snad svou šanci nepromarní.

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci jsou dětskou fantasy knížkou Terryho Pratchetta, kterou vydal Doubleday v roce 2011. Byl to v pořadí už 28. román v sérii o Zeměploše, ale první knížka napsaná pro děti. Dílo je živým a zábavným dobrodružstvím inspirovaným německou pohádkou o Krysaři z Hamelnu a parodií na lidové pohádky.

Terry Pratchett za knihu získal cenu Carnegie Medal, což je nejvyšší britské ocenění za dětskou literaturu. Navzdory mnoha dalším oceněním, čestným titulům a rytířství, které následovaly, Sir Terry Pratchett vždy zdůrazňoval, že toto bylo ocenění, na které byl nejvíce pyšný.

Rob Wilkins, výkonný producent a ředitel Narrativia, řekl: “V určitém okamžiku, koncem devadesátých let, jsem seděl u naleštěného baru v hotelu Palace San Francisco, kde jsem si vychutnával láhev místního piva s Terrym Pratchettem. Byl to dlouhý den a ani jeden z nás ještě nejedl a nezajímal nás ani baseballový zápas hrající hlasitě v televizi zavěšené nad námi. Oba jsme se však velmi zajímali o šestnáctimetrový obraz Maxfielda Parrishe s vyobrazením Krysaře z Hamelnu, visící nad barem již od roku 1909. “Umí malovat krásné nebe,“ řekl Terry. A ano, opravdu to tak bylo, ale zdálo se, že Terry ztratil o obraz zájem, tak jsem dopil pivo a objednal si další. Než mi ho přinesli, Terry už měl načrtnutý děj pro Úžasného Maurice a převyprávěním mi ho jako krátký film promítnul přímo do mozku. Byly to opravdu jen základní tahy, ale příběh tam byl a už měl vymyšlená jména – Zlomyslena Pochmurná, Koktejlová směs, Sardinka a – ke své velké radosti – Černý přeliv. To byl génius Terryho Pratchetta; všude viděl příběhy. A teď by byl potěšen návrhy postav Cartera Goodriche. Přenést tento příběh do života bylo pro Terryho tak důležité, že je mi moc líto, že neuvidí hotový film, ale týmy Ulysses Filmproduktion a Cantilever Media ctí jeho vizi a to mě moc těší“.

Tyto informace zveřejnila společnost Narrativia a zatím nebylo ani sděleno, kdy bychom se mohli prvního celovečerního animovaného filmu podle románu Terryho Pratchetta dočkat. Pro jeho fanoušky je však dobrá zpráva, že se snad už konečně dočkají filmu, který si budou moci užít v kině.

by Dalila a Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>