Domů

Zeměplocha - Novinky 2006

květen

17. 05. 2006 - SOUTĚŽ THUD!: VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ Kategorie: Zeměplocha

Datum vydání nového zeměplošského románu Buch! se nám blíží a tak je načase vyhlásit výsledky soutěže Thud!
Větší pozornost jsme soustředili spíše na způsob odpovědí než na výběr určitého výrazu a nakonec zvítězilo toto vysvětlení:

Zdravím,

Po zralé úvaze jsem dospěla k názoru, že nejlepším překladem názvu Thud! je ŽUCH! Jak jsem k tomu dospěla? Nejprve jsem si svědomitě vypsala všechna možná citoslovce, která vyjadřovala pád či ránu. Jmenovitě:

BÁC, PLESK, PRÁSK, ŘACH, KŘACH, BUM, BUCH a ŽUCH.

Okamžitě jsem vyloučila dětinské BÁC, nárazem ruky o (v lepším případě :) tvář zavánějící PLESK, stejně jako ostré výstřelové PRÁSK.

Do užšího výběru postoupila citoslovce ŘACH, KŘACH, BUM, BUCH a ŽUCH. První dvě, tedy ŘACH a KŘACH, mě dlouho sváděla svou ryčivou zvukomalebností, ale nakonec jsem je rovněž vyřadila, protože opět zavádějí k něčemu vybuchujícímu, a rozhodně se nedají použít k popsání tupého zvuku.

Zbývalo mi BUM, BUCH a ŽUCH. Z toho BUM vypadlo první, protože při krátkém zamyšlení i toto slovo obsahuje jakýsi dětinský podtón, navozující představu smějícího se batolete, které právě upadlo na svou sedací číst (která se ostatně v angličtině může jistě nejen náhodou označit i právě tímto slovem).

Nakonec se tedy uskutečnil duel BUCH vs. ŽUCH. Byl to tuhý boj, ve kterém mě BUCH vemlouvavě přesvědčovalo, že se dá použít pro ránu i pád, kdežto jeho konkurent splňuje jen druhou podmínku, zatímco ŽUCH argumentovalo tím, že obsahuje v sobě nejen samotný zvuk, ale také prudký závan vzduchu před ním. Když pak nahoru přihodilo i lehce laciný vlastenecký argument, že na rozdíl od BUCH rozhodně neznamená i poněkud zavádějící německé slovo, bylo rozhodnuto.

Tak, už to nebudu déle prodlužovat - zkrátka a dobře - ŽUCH!Pěkný den přeje
Vraní oko


Výherkyni gratulujeme a posíláme jí jeden výtisk knihy Buch! Ostatním soutěžícím děkujeme za jejich účast v soutěži a přejeme více štěstí v dalších soutěžích.

Petr Čáp, Patricijův sekretář

STARŠÍ NOVINKY >>>