Domů

Zeměplocha - Novinky 2018

srpen

12. 08. 2018 - Maškaráda Divadla Aqualung Kategorie: Divadlo

Přátelé i první návštěvníci Zeměplochy! Svět opery je podivnější, než si člověk nebo troll dokážou představit. Ale také neodolatelně přitažlivý. Opera pomůže někomu svou pravou tvář skrýt, jinému ji odhalit. Přijďte spolu s čarodějkami pátrat po pravé tváři Ducha opery. A pokud uvidíte padat lustr, neutíkejte, protože: „Šou musí pokračovat.“ - Váš Duch opery

Divadlo Aqualung se po Mužích ve zbrani pouští do druhé zeměplošské hry. Tentokrát se od Hlídky přesunují k sérii o Čarodějkách, ke knize Maškaráda, jejímž hlavním tématem je opera. Premiéra představení bude 17. září 2018.

Hrají:Zita Morávková, Eva Leinweberová, Bára Valentová, Barbora Mošnová, Václav Rašilov, Lubor Šplíchal, Vašek Krátký, Markéta Mandová, Miloš Mazal, Petr Gelnar, Patrik Vojtíšek
Režie: Martin Tichý
Scéna: Hynek Dřízhal
Kostýmy: Jitka Fleislebr a Johanka Janková
Hudební spolupráce: Jana Holmanová a Filip Nebřenský

Karolína Hájková, Divadlo Aqualung: Pro Maškarádu jsme se rozhodli z toho důvodu, že věříme fanouškovské základně Terryho Pratchetta a zároveň ho chceme představit i lidem, kteří s ním nepřišli do styku. Myslíme si že Maškaráda má v českém prostředí své místo, a proto nám přišlo vhodné ji zařadit do našeho repertoáru dříve než se "vrhneme" na díla která v ČR ještě tolik známá nejsou. Pravděpodobně se nám nepodaří zdramatizovat Zeměplochu celou, ale pokud uvidíme zájem ze strany fanoušků, máme v plánu zdramatizovat její co největší část. Už teď pracujeme na scénáři k dalšímu dílu.

K podpoře této hry právě probíhá na Hithit sbírka, jejímž účelem je vybrat finance na scénickou výpravu, zejména na masky, kostýmy, kulisy a rekvizity. Každý fanoušek tak může přispět na to, aby výprava byla lepší a kvalitnější. Cílová částka je 60 000 Kč a v současnosti je vybráno již 40 % z této částky.

Podpořte projekt na HitHit.

duben

21. 04. 2018 - Maškaráda v Moravskoslezském divadle Kategorie: Divadlo

14. června 2018 uvede Národní divadlo Moravskoslezské (divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě) premiéru divadelního představení MAŠKARÁDA čili Fantom Opery.

Oficiální anotace: Kombinace fantaskních prvků, břitkého humoru a popkulturních odkazů Pratchettovy Úžasné Zeměplochy s výsostnou divadelností nabízí zaručenou zábavu pro celou rodinu. Čarodějky z Lancre se vydávají do hlavního města Ankh-Morporku, aby obhlédly, jak se daří jejich krajance Anežce Nulíčkové. Ta se pod uměleckým pseudonymem Perdita X vydala do světa velké opery. V Opeře však řádí tajemný Duch a podle všeho možná není jenom jeden! Kdo má na svědomí řadu divadelních katastrof a co všechno se může stát, když se pátrání chopí Bábi Zlopočasná se Stařenkou Oggovou, přijďte zjistit do ostravské opery – Divadla Antonína Dvořáka!

Před premiérou samotného představení se 4. června v Knihcentrum.cz v Ostravě koná beseda, kde se můžete setkat s inscenačním týmem u příležitosti uvedení britské humoristické fantasy v operním duchu. Těšit se můžete i na vystoupení hostů z Ankh-morporské opery a lekci vaření Stařenky Oggové.

Hadati

Zeměplocha - Novinky 2016

říjen

04. 10. 2016 - Představení Sekáč dědeček Kategorie: Divadlo

Již tento čtvrtek 6. října v 19:30 hodin divadlo D21, Záhřebská 21, Praha 2, opět uvede představení Sekáč dědeček, což je volné zpracování na motivy zeměplošské knihy Těžké melodično. Pokud jste toto představení ještě neviděli, doporučujeme.

Facebooková událost

únor

29. 02. 2016 - Mort v Žižkovském divadle Járy Cimrmana Kategorie: Divadlo

V pátek 11. března 2016 od 19:00 hodin bude divadelní soubor Lázně Toušeň v Žižkovském divadle Járy Cimrmana hrát zeměplošské představení Mort.

Více podrobností o tomto představení naleznete na webových stránkách Žižkovského divadla Járy Cimrmana.

Zeměplocha - Novinky 2015

říjen

28. 10. 2015 - Mort na Žižkově Kategorie: Divadlo

V sobotu 17. 10. 2015 se v Praze hrálo představení Mort v podání divadelního souboru při T.J. Sokol Lázně Toušeň. Naše divácká skupinka sice čítala jen pět kusů, ale čtyři z nás šli na toto představení minimálně podruhé. Rozhodně to nebyla náhoda. Představení založené na tradičně bezvadném překladu Honzy Kantůrka mělo premiéru 24. 4. 2015. Pak se s úspěchem hrálo, pokud vím, nejen v Toušeni, ale i v Horních Počernicích a v sobotu 17. října dorazilo do srdce matičky Prahy. V Žižkovském divadle jsme tedy mohli vidět už pátou realizaci... a ta byla dokonalá. Žádné stopy trémy, žádné technické zádrhely, prostě prvotřídní výkon v prvotřídní režii.

Diváci se sice rozehřívali pomaleji než třeba ve zmíněných Horních Počernicích, ale asi ve třetině kusu roztáli a před přestávkou už potlesk bouřil naplno. Druhá polovina představení běžela v atmosféře plného propojení herců s diváky až do konce. Asi by bylo vhodné vypíchnout fantastický výkon Smrtě, ale ostatní postavy za antropomorfní personifikací nezaostávaly. Každá z nich měla ve hře své místo a perfektně zapadala do mistrovské mozaiky. Přičteme-li k tomu bezvadný jazyk, dokonalý přednes, citlivě vyladěné kostýmy, kouzelné samostatně píšící pero a další a další pozitiva, která laik ani nedokáže správně pojmenovat, byla to špica.

Souboru se podařilo vystihnout ducha Zeměplochy a Pratchettova humoru a strhnout diváky s sebou. Závěr večera byl díky tomu ohromující. Tady musím trochu odbočit a přiznat se, že patřím mezi dinosaury, kteří už něco pamatují. Chodíme se ženou do Žižkovského divadla už asi třicet let. V osmdesátých letech jsme tu tleskali Dostavníku, který sem přešel z Obchodního klubu v Pařížské. Mihli se tu Cimrmani cestou z Malostranské besedy do divadla ve Strašnicích a rád vzpomínám i na Radošínské naivné divadlo, které sál divadla pravidelně vyprodalo. Byly to doby, kdy diváci museli "své" divadlo následovat, kam ho osud zavál, a o to víc mu fandili. Ale teprve tuto sobotu jsem tu poprvé viděl, že se herci dočkali potlesku celého sálu vestoje a vraceli se při děkovačce osmkrát!

Byl to takový úspěch, že jsem si jist, že by před rokem 1989 byla hra zřejmě pro jistotu zakázána už druhý den. Představení totiž bylo fascinující. Sami na sobě a svých přátelích jsme pozorovali touhu po sdílení tohoto výjimečného zážitku s partnery a kamarády. Jednoduše řečeno, když vám na někom záleží, nemůžete nečinně přihlížet, že by mu něco takového uteklo před nosem!

Morta mohu s klidným svědomím doporučit všem fanouškům Terryho Pratchetta. Nemá chybu. Já osobně na něj určitě ještě zajdu.

by Slávek Švachouček

08. 10. 2015 - Divadelní představení Mort Kategorie: Divadlo

Divadelní soubor při T.J. Sokol Lázně Toušeň opět uvádí v Praze divadelní hru Mort, tentokrát v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, a to v sobotu 17. října 2015. O tomto představení můžete získat informace také na Facebookové události.

září

25. 09. 2015 - Divadlo Aqualung - Muži ve zbrani podruhé Kategorie: Divadlo

14. září jsme vám přinesli Georgovu recenzi na premiéru divadelního představení divadla Aqualung Muži ve zbrani, která byla vesměs pozitivní. Nyní vám pro změnu přinášíme na stejné představení méně přívětivou recenzi od další členky Klubu Terryho Pratchetta čajinky, neboť i mezi členy klubu platí, že každý má jiný vkus.

Klub Terryho Pratchetta se s nadšením vypravil na premiéru další adaptace knihy oblíbeného autora. Tentokrát se jednalo o setkání s noční hlídkou Ankh-Morporku, ztvárněné souborem Aqualung – divadlem pro ty, kteří mají fantazii a svobodnou duši. Jistě jste si již přečetli názor George (níže), přidávám tedy ještě ten svůj, ať si, milí fanoušci, uděláte obrázek. Stejně jako George nejsem žádným kritikem, i když do divadla zavítám poměrně často a nejen na Pratchetta. Tolik na úvod, a teď už zpět k Aqualungu.

Faktor očekávání byl v mém případě na sto procentech… A taky brzy spadl ze stovky někam hodně nízko. To díky prvnímu dojmu, který na diváka zapůsobí při úvodním pohledu na vizáž a chování postav. Elánius na pódiu nosí tlustý černý knír; Angua hází vlasy a projevuje se jako tupá koketa. Korunu všemu nasazuje pojetí Sibyly Berankinové, která není sybilovitá ani co by se za nehet vešlo. Chudák Pratchettovec se tak těžko brání nesouhlasnému vrtění hlavou a nasazování pravých stewartovských „facepalms“. Všechno naštěstí zachraňuje krásná scéna, záporák Kruxminor a Elánius, jehož knír naštěstí nakonec přestanete brát tak tragicky.

Nebojte, vyplatí se ten počáteční šok vydržet. Zejména ve druhé půli všechno začne být vtipné. Etuda hlídky v hospodě je tak skvělá, že dokonce i Angua pod tlakem zvýšené kvality přestane koketovat. Navíc pobaví i doktor Bělobrad, kterého jeho představitel pojímá jako jednoho opravdu známého šaškovitého záporáka komiksových knih a filmů. Celkově tedy druhá polovina vyvyšuje představení z „ježišmarjá“ na „oukej“.

Z mého pohledu zapáleného fanouška režisér Pratchetta příliš nezná. Nejde totiž jen o to zahrát děj knihy, divadlo je zejména o ztvárnění celého světa. To je samozřejmě těžké, ale dá se k tomu přispět poctivým zapracováním důležitých detailů, v čemž Aqualung poněkud zaostává. Myslím si, že divákovi, který se jde pobavit a moc neřeší předlohu, se představení líbit bude – to koneckonců dokazuje potlesk po premiéře i Georgeův pozitivní ohlas. Není to žádná pecka, ale potěší.

Pokud se na hru chystáte a vyžadujete podobně jako já věrohodnou Zeměplochu, dejte si předtím dva panáky, ať zmírníte ten počáteční šok, a když se na scéně objeví některá z ženských postav, koukejte se chvíli mimoděk na hodinky nebo na strop. Vše ostatní se vidět vyplatí.

Podle mých měřítek se jedná spíše o podprůměrné představení, nicméně rozhodně to není to nejhorší, co divadelní prkna při pokusu o Pratchetta přinesla. Na olomoucký pokus o Maškarádu dosáhne opravdu máloco.

by čajinka

03. 09. 2015 - Divadelní představení Mort Kategorie: Divadlo

Divadelní soubor při T.J. Sokol Lázně Toušeň hraje v sobotu 19. září 2015 od 18:00 hodin v Divadle Horní Počernice, Votuzská 379/11, Praha 9 divadelní představení Mort.

Režie: Filip Müller
Překlad: Jan Kantůrek

Anotace: Nechte se unést do světa velkých příběhů. Nekonečný vesmír, v neviditelných proudech mezi galaxiemi pluje velká nebeská želva Atuin, na jejímž krunýři stojí čtyři sloni, kteří na svých hřbetech nesou Zeměplochu, placatý kruhovitý svět, který je tak podobný našemu a přitom tak odlišný. Plný mágů, čarodějek, prapodivných tvorů, bohů a příběhů.

Vstupné 100 Kč, studenti a senioři 50 Kč

Divadlo Horní Počernice

Ukázka:

Zeměplocha - Novinky 2014

prosinec

07. 12. 2014 - DIVADELNÍ SOUBOR HLEDÁ HERCE Kategorie: Divadlo

Zveřejňujeme žádost Divadla A jiné:

Ahoj všichni,

náš amatérský divadelní soubor (Divadlo A jiné) začíná nábor lidí co by si chtěli zahrát ve hře Stráže! Stráže! Hledáme kohokoliv, koho láká si zkusit zahrát v divadle, nejlépe jako stálého člena souboru.

V souboru se vždy snažíme o maximální kvalitu podání hry na které zrovna pracujeme, proto to, že jsme amatéři neznamená nutně diletantství Smile což značí i zvýšenou náročnost na čas a domácí přípravu (zkoušky máme každý týden pondělí a středa večer, plus v nutných případech mohou být i mimořádné zkoušky).

Proč bychom rádi hráli Pratchetta? Protože bychom se rádi dostali dál a protože náš režisér je skalní Pratchettovec a zná jeho tvorbu do hloubky (stejně jako další členové).

Ohledně rolí, které bychom rádi obsadili, jsou to především komparzní role - válečníci, gardisté, občané, ale pak máme volné ještě role Kolíka ASP a Lupina Zavoněla. Případně když by se objevil nějaký vhodnější představitel některé z obsazených rolí např. Patricije, Lady Berankinové, Knihovníka, snad i Nobyho, tak je šance, že by tu roli získal.

V případě úspěchu inscenace by se dělaly i další Pratchettovky (především série kolem noční hlídky), to znamená, že opravdu sháníme především stálé členy, aby postavy měly své konkrétní představitele.

Ohledně dalších požadavků, jsme souborem z Prahy, to znamená, že je nutné aby případný zájemce byl z Prahy a blízkého okolí, kvůli účasti na zkouškách, v případě zahraničních zájemců, je nutné mluvit česky, bez přízvuku.

Pokud by měl někdo zájem, prosím o vyplnění formuláře "Nábor" zde: http://diaj.eu/kontakty/ a do kolonky "Něco o sobě" napište navíc informaci, že máte zájem o roli ve hře Stráže! Stráže!

Případně pokud byste věděli o někom, kdo by případně mohl mít zájem, prosím, sdělte mu tuto informaci.

Děkuji za pozornost a případné sdílení.

Se zájemci se uvidíme ve zkušebně a s ostatními na představení.

S přáním příjemného rána/dne/večera/noci (podle času, kdy čtete)

Ondra Karaffa
(člen vedení DiAj)

červen

17. 06. 2014 - MUZIKÁL JOHNNY A BOMBA Kategorie: Divadlo

V Divadle Hybernia bude v pondělí 23. června 2014 od 09:00 hod. a od 10:30 hod. v rámci Slavnostní přehlídky Mezinárodního festivalu dětí uveden muzikál v angličtině Johnny a bomba podle stejnojmenného románu Terryho Pratchetta.

Samotný MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DĚTÍ 2014 se koná v neděli 22.6.2014 v Divadle Hybernia a jedná se již o jeho IV. ročník. Je určen především pro rodiny a samozřejmě školy, které jsou víkendovým školním akcím nakloněny. Můžete se těšit na shlédnutí slavnostní přehlídky nejúspěšnějších dětských vystoupení z roku 2013 a 2014. Mottem festivalu je jednoduchá výstižná věta “My si rozumíme“, která bude provázet veškeré, nejen umělecké dění na půdě jeviště i mimo něj.

Součástí této přehlídky bude rovněž uvedení dětského muzikálu v anglickém jazyce JOHNNY AND THE BOMB, kde vedle dospělých umělců účinkují v mnoha rolích i děti. V rámci projektů DĚTI DĚTEM se i v letošním roce zapojili do podpory nadace DOBRÝ ANDĚL, která pomáhá rodinám s dětmi se závažným onemocněním.

Těšit se můžete také na vystoupení patrona festivalu zpěváka, herce, tanečníka, výtvarníka, scénografa a držitele divadelní ceny Thalie pana Jana Kříže.

Divadlo Hybernia:

22. června 2014 od 10:00 do 16:00 hod.
Slavnostní přehlídka nejlepších souborů včetně muzikálu Johnny a bomba a společné písně. Vystoupí také patron festivalu Jan Kříž a speciální host Zbyněk Fric.
Vstupné: děti a důchodci 100 Kč, dospělí 250 Kč.

23. června 2014 od 09:00 hod. a od 10:30 hod.
Dětský anglický muzikál Johnny a bomba - speciál pro školy.
Vstupné: 100 Kč

Mezinárodní festival dětí 2014
Hudební akademie Praha (Facebook)

STARŠÍ NOVINKY >>>