Domů

Zeměplocha - Novinky 2016

říjen

04. 10. 2016 - Představení Sekáč dědeček Kategorie: Divadlo

Již tento čtvrtek 6. října v 19:30 hodin divadlo D21, Záhřebská 21, Praha 2, opět uvede představení Sekáč dědeček, což je volné zpracování na motivy zeměplošské knihy Těžké melodično. Pokud jste toto představení ještě neviděli, doporučujeme.

Facebooková událost

únor

29. 02. 2016 - Mort v Žižkovském divadle Járy Cimrmana Kategorie: Divadlo

V pátek 11. března 2016 od 19:00 hodin bude divadelní soubor Lázně Toušeň v Žižkovském divadle Járy Cimrmana hrát zeměplošské představení Mort.

Více podrobností o tomto představení naleznete na webových stránkách Žižkovského divadla Járy Cimrmana.

Zeměplocha - Novinky 2015

říjen

28. 10. 2015 - Mort na Žižkově Kategorie: Divadlo

V sobotu 17. 10. 2015 se v Praze hrálo představení Mort v podání divadelního souboru při T.J. Sokol Lázně Toušeň. Naše divácká skupinka sice čítala jen pět kusů, ale čtyři z nás šli na toto představení minimálně podruhé. Rozhodně to nebyla náhoda. Představení založené na tradičně bezvadném překladu Honzy Kantůrka mělo premiéru 24. 4. 2015. Pak se s úspěchem hrálo, pokud vím, nejen v Toušeni, ale i v Horních Počernicích a v sobotu 17. října dorazilo do srdce matičky Prahy. V Žižkovském divadle jsme tedy mohli vidět už pátou realizaci... a ta byla dokonalá. Žádné stopy trémy, žádné technické zádrhely, prostě prvotřídní výkon v prvotřídní režii.

Diváci se sice rozehřívali pomaleji než třeba ve zmíněných Horních Počernicích, ale asi ve třetině kusu roztáli a před přestávkou už potlesk bouřil naplno. Druhá polovina představení běžela v atmosféře plného propojení herců s diváky až do konce. Asi by bylo vhodné vypíchnout fantastický výkon Smrtě, ale ostatní postavy za antropomorfní personifikací nezaostávaly. Každá z nich měla ve hře své místo a perfektně zapadala do mistrovské mozaiky. Přičteme-li k tomu bezvadný jazyk, dokonalý přednes, citlivě vyladěné kostýmy, kouzelné samostatně píšící pero a další a další pozitiva, která laik ani nedokáže správně pojmenovat, byla to špica.

Souboru se podařilo vystihnout ducha Zeměplochy a Pratchettova humoru a strhnout diváky s sebou. Závěr večera byl díky tomu ohromující. Tady musím trochu odbočit a přiznat se, že patřím mezi dinosaury, kteří už něco pamatují. Chodíme se ženou do Žižkovského divadla už asi třicet let. V osmdesátých letech jsme tu tleskali Dostavníku, který sem přešel z Obchodního klubu v Pařížské. Mihli se tu Cimrmani cestou z Malostranské besedy do divadla ve Strašnicích a rád vzpomínám i na Radošínské naivné divadlo, které sál divadla pravidelně vyprodalo. Byly to doby, kdy diváci museli "své" divadlo následovat, kam ho osud zavál, a o to víc mu fandili. Ale teprve tuto sobotu jsem tu poprvé viděl, že se herci dočkali potlesku celého sálu vestoje a vraceli se při děkovačce osmkrát!

Byl to takový úspěch, že jsem si jist, že by před rokem 1989 byla hra zřejmě pro jistotu zakázána už druhý den. Představení totiž bylo fascinující. Sami na sobě a svých přátelích jsme pozorovali touhu po sdílení tohoto výjimečného zážitku s partnery a kamarády. Jednoduše řečeno, když vám na někom záleží, nemůžete nečinně přihlížet, že by mu něco takového uteklo před nosem!

Morta mohu s klidným svědomím doporučit všem fanouškům Terryho Pratchetta. Nemá chybu. Já osobně na něj určitě ještě zajdu.

by Slávek Švachouček

08. 10. 2015 - Divadelní představení Mort Kategorie: Divadlo

Divadelní soubor při T.J. Sokol Lázně Toušeň opět uvádí v Praze divadelní hru Mort, tentokrát v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, a to v sobotu 17. října 2015. O tomto představení můžete získat informace také na Facebookové události.

září

25. 09. 2015 - Divadlo Aqualung - Muži ve zbrani podruhé Kategorie: Divadlo

14. září jsme vám přinesli Georgovu recenzi na premiéru divadelního představení divadla Aqualung Muži ve zbrani, která byla vesměs pozitivní. Nyní vám pro změnu přinášíme na stejné představení méně přívětivou recenzi od další členky Klubu Terryho Pratchetta čajinky, neboť i mezi členy klubu platí, že každý má jiný vkus.

Klub Terryho Pratchetta se s nadšením vypravil na premiéru další adaptace knihy oblíbeného autora. Tentokrát se jednalo o setkání s noční hlídkou Ankh-Morporku, ztvárněné souborem Aqualung – divadlem pro ty, kteří mají fantazii a svobodnou duši. Jistě jste si již přečetli názor George (níže), přidávám tedy ještě ten svůj, ať si, milí fanoušci, uděláte obrázek. Stejně jako George nejsem žádným kritikem, i když do divadla zavítám poměrně často a nejen na Pratchetta. Tolik na úvod, a teď už zpět k Aqualungu.

Faktor očekávání byl v mém případě na sto procentech… A taky brzy spadl ze stovky někam hodně nízko. To díky prvnímu dojmu, který na diváka zapůsobí při úvodním pohledu na vizáž a chování postav. Elánius na pódiu nosí tlustý černý knír; Angua hází vlasy a projevuje se jako tupá koketa. Korunu všemu nasazuje pojetí Sibyly Berankinové, která není sybilovitá ani co by se za nehet vešlo. Chudák Pratchettovec se tak těžko brání nesouhlasnému vrtění hlavou a nasazování pravých stewartovských „facepalms“. Všechno naštěstí zachraňuje krásná scéna, záporák Kruxminor a Elánius, jehož knír naštěstí nakonec přestanete brát tak tragicky.

Nebojte, vyplatí se ten počáteční šok vydržet. Zejména ve druhé půli všechno začne být vtipné. Etuda hlídky v hospodě je tak skvělá, že dokonce i Angua pod tlakem zvýšené kvality přestane koketovat. Navíc pobaví i doktor Bělobrad, kterého jeho představitel pojímá jako jednoho opravdu známého šaškovitého záporáka komiksových knih a filmů. Celkově tedy druhá polovina vyvyšuje představení z „ježišmarjá“ na „oukej“.

Z mého pohledu zapáleného fanouška režisér Pratchetta příliš nezná. Nejde totiž jen o to zahrát děj knihy, divadlo je zejména o ztvárnění celého světa. To je samozřejmě těžké, ale dá se k tomu přispět poctivým zapracováním důležitých detailů, v čemž Aqualung poněkud zaostává. Myslím si, že divákovi, který se jde pobavit a moc neřeší předlohu, se představení líbit bude – to koneckonců dokazuje potlesk po premiéře i Georgeův pozitivní ohlas. Není to žádná pecka, ale potěší.

Pokud se na hru chystáte a vyžadujete podobně jako já věrohodnou Zeměplochu, dejte si předtím dva panáky, ať zmírníte ten počáteční šok, a když se na scéně objeví některá z ženských postav, koukejte se chvíli mimoděk na hodinky nebo na strop. Vše ostatní se vidět vyplatí.

Podle mých měřítek se jedná spíše o podprůměrné představení, nicméně rozhodně to není to nejhorší, co divadelní prkna při pokusu o Pratchetta přinesla. Na olomoucký pokus o Maškarádu dosáhne opravdu máloco.

by čajinka

03. 09. 2015 - Divadelní představení Mort Kategorie: Divadlo

Divadelní soubor při T.J. Sokol Lázně Toušeň hraje v sobotu 19. září 2015 od 18:00 hodin v Divadle Horní Počernice, Votuzská 379/11, Praha 9 divadelní představení Mort.

Režie: Filip Müller
Překlad: Jan Kantůrek

Anotace: Nechte se unést do světa velkých příběhů. Nekonečný vesmír, v neviditelných proudech mezi galaxiemi pluje velká nebeská želva Atuin, na jejímž krunýři stojí čtyři sloni, kteří na svých hřbetech nesou Zeměplochu, placatý kruhovitý svět, který je tak podobný našemu a přitom tak odlišný. Plný mágů, čarodějek, prapodivných tvorů, bohů a příběhů.

Vstupné 100 Kč, studenti a senioři 50 Kč

Divadlo Horní Počernice

Ukázka:

Zeměplocha - Novinky 2014

prosinec

07. 12. 2014 - DIVADELNÍ SOUBOR HLEDÁ HERCE Kategorie: Divadlo

Zveřejňujeme žádost Divadla A jiné:

Ahoj všichni,

náš amatérský divadelní soubor (Divadlo A jiné) začíná nábor lidí co by si chtěli zahrát ve hře Stráže! Stráže! Hledáme kohokoliv, koho láká si zkusit zahrát v divadle, nejlépe jako stálého člena souboru.

V souboru se vždy snažíme o maximální kvalitu podání hry na které zrovna pracujeme, proto to, že jsme amatéři neznamená nutně diletantství Smile což značí i zvýšenou náročnost na čas a domácí přípravu (zkoušky máme každý týden pondělí a středa večer, plus v nutných případech mohou být i mimořádné zkoušky).

Proč bychom rádi hráli Pratchetta? Protože bychom se rádi dostali dál a protože náš režisér je skalní Pratchettovec a zná jeho tvorbu do hloubky (stejně jako další členové).

Ohledně rolí, které bychom rádi obsadili, jsou to především komparzní role - válečníci, gardisté, občané, ale pak máme volné ještě role Kolíka ASP a Lupina Zavoněla. Případně když by se objevil nějaký vhodnější představitel některé z obsazených rolí např. Patricije, Lady Berankinové, Knihovníka, snad i Nobyho, tak je šance, že by tu roli získal.

V případě úspěchu inscenace by se dělaly i další Pratchettovky (především série kolem noční hlídky), to znamená, že opravdu sháníme především stálé členy, aby postavy měly své konkrétní představitele.

Ohledně dalších požadavků, jsme souborem z Prahy, to znamená, že je nutné aby případný zájemce byl z Prahy a blízkého okolí, kvůli účasti na zkouškách, v případě zahraničních zájemců, je nutné mluvit česky, bez přízvuku.

Pokud by měl někdo zájem, prosím o vyplnění formuláře "Nábor" zde: http://diaj.eu/kontakty/ a do kolonky "Něco o sobě" napište navíc informaci, že máte zájem o roli ve hře Stráže! Stráže!

Případně pokud byste věděli o někom, kdo by případně mohl mít zájem, prosím, sdělte mu tuto informaci.

Děkuji za pozornost a případné sdílení.

Se zájemci se uvidíme ve zkušebně a s ostatními na představení.

S přáním příjemného rána/dne/večera/noci (podle času, kdy čtete)

Ondra Karaffa
(člen vedení DiAj)

červen

17. 06. 2014 - MUZIKÁL JOHNNY A BOMBA Kategorie: Divadlo

V Divadle Hybernia bude v pondělí 23. června 2014 od 09:00 hod. a od 10:30 hod. v rámci Slavnostní přehlídky Mezinárodního festivalu dětí uveden muzikál v angličtině Johnny a bomba podle stejnojmenného románu Terryho Pratchetta.

Samotný MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DĚTÍ 2014 se koná v neděli 22.6.2014 v Divadle Hybernia a jedná se již o jeho IV. ročník. Je určen především pro rodiny a samozřejmě školy, které jsou víkendovým školním akcím nakloněny. Můžete se těšit na shlédnutí slavnostní přehlídky nejúspěšnějších dětských vystoupení z roku 2013 a 2014. Mottem festivalu je jednoduchá výstižná věta “My si rozumíme“, která bude provázet veškeré, nejen umělecké dění na půdě jeviště i mimo něj.

Součástí této přehlídky bude rovněž uvedení dětského muzikálu v anglickém jazyce JOHNNY AND THE BOMB, kde vedle dospělých umělců účinkují v mnoha rolích i děti. V rámci projektů DĚTI DĚTEM se i v letošním roce zapojili do podpory nadace DOBRÝ ANDĚL, která pomáhá rodinám s dětmi se závažným onemocněním.

Těšit se můžete také na vystoupení patrona festivalu zpěváka, herce, tanečníka, výtvarníka, scénografa a držitele divadelní ceny Thalie pana Jana Kříže.

Divadlo Hybernia:

22. června 2014 od 10:00 do 16:00 hod.
Slavnostní přehlídka nejlepších souborů včetně muzikálu Johnny a bomba a společné písně. Vystoupí také patron festivalu Jan Kříž a speciální host Zbyněk Fric.
Vstupné: děti a důchodci 100 Kč, dospělí 250 Kč.

23. června 2014 od 09:00 hod. a od 10:30 hod.
Dětský anglický muzikál Johnny a bomba - speciál pro školy.
Vstupné: 100 Kč

Mezinárodní festival dětí 2014
Hudební akademie Praha (Facebook)

květen

20. 05. 2014 - DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ SEKÁČ DĚDEČEK Kategorie: Divadlo

Ve čtvrtek 22. května od 19.30 hodin se v Divadle D21 (Záhřebská 21, Praha 2) koná premiéra divadelního představení Sekáč Dědeček.

Text k inscenaci vznikal postupně během zkoušení - jedná se o autorské uchopení režiséra Petera Chmely a kolektivu divadla D21. Jako základ je použitá především linie Zuzanky. Jedná se tedy o volnou inspiraci série zeměplošských knih o Smrťovi, ve kterých se vyskytuje Zuzanka.

Krátký rozhovor s režisérem inscenace Peterem Chmelou

duben

17. 04. 2014 - DERNIÉRA SOUDNÝCH SESTER Kategorie: Divadlo

V pátek 20. června 2014 se Divadlo v Dlouhé bude po dlouhých 13 letech loučit se zeměplošskou hrou Soudné sestry. Tato divadelní hra je bezesporu tou nejlepší zeměplošskou hrou, jakou mohli diváci v České republice navštívit. Neshodují se v tom jen fanoušci Zeměplochy, ale vypovídá o tom i délka, po kterou byla hra uváděna. Za tu dobu se hra stihla reprízovat téměř dvěstěkrát!

Máte tedy možnost svést boj o poslední představení, které se hrají v dubnu a v květnu. Pokud se chcete zúčastnit samotné derniéry a jste řádným členem Klubu Terryho Pratchetta, objednejte si vstupenky na mailu vehali@discworld.cz (pro každého řádného člena pouze dvě vstupenky). Pokud řádným členem nejste a chcete se jím stát, můžete tak učinit zde. Samozřejmě, počet vstupenek na derniéru je omezený, takže s rozhodnutím rezervovat si vstupenky neváhejte.

by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>