Domů

Zeměplocha - Novinky 2019

květen

12. 05. 2019 - Film Dobrá znamení už za pár týdnů Kategorie: Film

V poslední květnový den na Amazon Prime Video vyjde najednou celá šestidílná minisérie Dobrá znamení s Davidem Tennantem (Doctor Who) v roli ďábla Crowleyho a s Michaelem Sheenem v roli Azirafala. Těmito dvěma skvělými anglickými herci to ale nekončí. Satana si zahraje (tedy spíše nadabuje) Benedict Cumberbatch, Smrt Brian Cox a Anatému Novotrikovou Adria Arjona, která si zahrála v Pacifik Rim 2, nebo také hlavní postavu v seriálu Emerald City (Dorotku v zemi Oz).

Každý z těchto dílů bude mít 60 minut, takže Neil Gaiman, který na seriálu spolupracoval, měl dost prostoru na to, aby román, který napsal společně s Terrym Pratchettem, převedl do kvalitní seriálové podoby a určitě se můžeme těši na scény, které se v knize neobjevily. Například uvidíme Azirafala a Crowleyho v různých historických dobách.

Seriál byl vytvořen v koprodukci s BBC Studios a Amazon Studios.

Čekání na Dobrá znamení si můžete ukrátit poslechem písně zpívanou sestrami z Řádu Svaté Beryly Štěbetající, jejichž Řád měl za úkol přivést na svět Antikrista a umístit jej do vhodné rodiny. Pokud jste četli Dobrá znamení, tak víte, že sestry nebyly tak docela úspěšné.

The Chattering Order of St. Beryl - Brand Nex Baby Smell

Trailer Dobrá znamení

Zeměplocha - Novinky 2017

říjen

07. 10. 2017 - Film Dobrá znamení Kategorie: Film

Fanoušci Terryho Pratchetta se konečně dočkali nejen potvrzení, že Dobrá znamení se natáčí, ale dokonce i důkazu ve formě fotografií.

Známé už je i širší obsazení rolí, než jen hlavních postav Azirafala a Crowleyho, které si zahrají herci Michael Sheen a David Tennant. Anatému si zahraje Adrija Arjona nejvíce známá jako Dorotka z Emerald City (drsná verze Čaroděje ze země Oz). Ostatní herci (viz IMDB) nejsou pro české diváky moc známí, ale nejsou bez zkušeností, a zejména pekelníci Ligur a Hastur budou mít představitele přímo zrozené pro ďábelské pochechtávání.

srpen

23. 08. 2017 - Film Dobrá znamení Kategorie: Film

BBC konečně oficiálně oznámilo natáčení šestidílného televizního seriálu pro BBC Two a Amazon Dobrá znamení (Good Omens, 6x1 hodina) podle stejnojmenného románu napsaného Terrym Pratchettem a Neilem Gaimanem (Sandman, Nikdykde, Američtí bohové, Hvězdný prach). Premiéra by měla být v roce 2019.

Anděla Azirafala si zahraje Michael Sheen, démona Crowleyho David Tennant.

Britský herec David Tennant je pro české diváky známější, kdy ztvárnil v několika sériích postavu Doctora Who ve stojmenném seriálu (v češtině se seriál jmenuje Pán času). Ještě předtím se proslavil v Harrym Potterovi, kde si zahrál fanatického Smrtijeda Bartyho Skrka mladšího (to je ten, co umučil rodiče Nevila Longbottoma). Nověji pak také může být znám divákům Netflixu, kde si v seriálu Jessica Jones (Marvelovská hrdinka) zahrál hlavního sociopatického záporáka Kilgraveho, který dokázal ovládat lidské mysli. Výběr Tennanta tak hodnotíme jako tu nejlepší volbu.Michael Sheen je britský herec, který nemá žádnou spojitost se známou americkou hereckou rodinou. U nás se zřejmě nejvíce proslavil svou rolí hlavního vlkodlaka Luciana z Underworldu. V Twillight sáze pak pro změnu ztvárnil postavu jednoho ze "šlechtických" upírů. V minulosti hrál i mnoho dalších rolí různých typů, takže věříme, že i zde tvůrci seriálu vybrali vhodného adepta pro danou roli.Anotace k seriálu: Azirafal a Crowley žijí na Zemi mezi smrtelníky již od Počátku a za tu dobu si zvykli na svůj životní styl. Proto je pro oba hrozivou zprávou, že Nebe a Peklo se rozhodlo jejich životní styl ukončit. V sobotu nastane konec světa. Ve skutečnosti tuto sobotu. Ještě před večeří. Armády Dobra a Zla se shromáždily, vynořila se Atlantis, všude to vře. Čtyři jezdci apokalypsy jsou připraveni vyjet. Vše se zdá být předurčeno ke konci. Tedy až na to, že nově zrozený Antikrist byl omylem poslán do nesprávné rodiny, díky čemuž nerušeně vyrůstá mimo vliv obou nadpřirozených mocností...

Dobrá znamení dostal na starost režisér Douglas Mackinnon, který mimo jiné režíroval Doctora Who, Outlandera nebo také samostatnou viktoriánskou epizodu seriálu Sherlock Přízračná nevěsta (Abominable Bride), za kterou dostal cenu Emmy.

Michael Sheen: "Poprvé jsem Dobrá znamení četl jako teenager a je to jeden z mých nejoblíbenějších příběhů. Být součástí týmu, kterému bylo svěřeno jeho oživení na obrazovkách, je snem, který se naplnil. Spolupracovat s Neilem, který je podle mě jedním z nejlepších vypravěčů všech dob, je neuvěřitelně vzrušující. A stejně jako zbytek světa jsem velkým Davidovým fanouškem, takže jsem potěšen, že na tom dělám s ním."

David Tennant: "Michael Sheen, Neil Gaiman, Terry Pratchett a režisér Douglas Mackinnon - to je pro mě tým snů. Jsem velmi potěšen, že mi bylo nabídnuto být součástí tohoto projektu. Vyvolejme apokalypsu!"Douglas Mackinnon: "Je ironií, že Dobrá znamení jsou nadčasovým románem, když jeho příběh se odvíjí od počátku času prakticky až do jeho konce. Jsem poctěn, že mohu pracovat s Neilem Gaimanem (a s Terrym Pratchettem in absentia) a režírovat tak skvělý a proslulý projekt pro BBC Studios a Amazon. Doufám, že doručím impozantní balík zábavy, namísto toho, abych přivolal Armageddon."

Neil Gaiman: "Pokud hledáte dva herce, aby obsadili dvě vaše a Terryho nejoblíběnejší postavy, které jste kdy vytvořili, tak když máte velké štěstí a jste velmi úspěšní, získáte k tomu Michaela Sheena a Davida Tennanta. Ten nejlepší waleský herec své generace se stane andělem, a ten nejlepší skotský herec své generace se stane démonem. Terry a já jsme napsali Dobrá znamení (troufám si tvrdit, že je to jeden z nejvtipnějších románů o konci světa, a o tom, jak všichni zemřeme) téměř před třiceti lety. Je zvláštní, že se to zdá být v současnosti příhodnější než bylo kdy předtím. Jen bych si přál, aby zde mohl být i Terry a sledovat, jak tento román přichází k životu s pomocí tak fantastického týmu."

Rob Wilkins, bývalý asistent Terryho Pratchetta a výkonný producent Narrativie: "Mohu s absolutní jistotou říct, že by byl Terry naprosto potěšen s naším Crowleym a Azirafalem. Když jsme před lety začali s přípravou na tuto televizní sérii, tak si Terry v těchto rolích představoval Davida i Michaela. Nedokážu uvěřit, že jsme měli dost štěstí a naše sny se splnili. Jsem tak nedočkavý, že jsme tak blízko ke zfilmování Neilova skvělého scénáře a s Douglasem u kormidla."

únor

01. 02. 2017 - Dobrá znamení jako filmová adaptace Kategorie: Film

Společnost Narrativia, jejíž hlavním účelem je, aby knihy Terryho Pratchetta převáděla do filmové podoby, oznámila, že v roce 2018 se můžeme těšit na filmové zpracování románu Dobrá znamení, který Terry Pratchett napsal společně s Neilem Gaimanem. Bude se jednat o šestidílnou televizní adaptaci pro BBC. Zárukou kvality bude samotný Neil Gaiman, který má na starosti scénář k filmu.

Přestože se o filmovém zpracování této knihy mluví opakovaně a nejméně již od roku 2002, tentokrát již můžeme říci, že se jedná o zaručenou zprávu. Společnost Narrativia totiž vede Pratchettova dcera Rhianna a Pratchettův bývalý asistent Rob Wilkins. Držme tedy palce, aby se tento projekt konečně rozjel a úspěšně zakončil.

Zeměplocha - Novinky 2016

srpen

19. 08. 2016 - Film Svobodnej národ Kategorie: Film

Filmová společnost Jim Henson Company před měsícem oznámila, že se bude podílet na výrobě animovaného filmu Svobodnej národ, jehož předlohou je stejnojmenná kniha (v originále We Free Men) sira Terryho Pratchetta.

Scénáristkou dlouho očekávané a opakovaně odkládané filmové adaptace bude jeho dcera Rhianna Pratchettová, která je známa zejména díky scénářům k počítačovým hrám jako je nová série Tomb Rideru, franchisa Overlord, Risen nebo BioShock Infinite. Díky těmto scénářům se opakovaně umístila v top 100 nejvlivnějších žen v herním průmyslu a v roce 2013 byla v této kategorii uvedena do síně slávy.

Je spoluředitelkou společnosti Narrativia, která má za cíl uvést dílo Terryho Pratchetta na filmové plátno. V současnosti se nejvíce mluví o adaptaci Svobodného národa, Dobrých znamení a seriálu Hlídka.

Svobodnej národ je prvním ze série Zeměplošských románů o mladé čarodějce Toničce Bolavé. Děsivé nebezpečí hrozí z jiné reality ukryté v kruhu menhirů známých jako Tanečníci. Vyzbrojena pouze pánví a svým zdravým rozumem, musí mladá nastávající čarodějka bránit svůj domov proti obludám z pohádkové země. Naštěstí má velmi neobvyklé pomocníky - místní Nac Mac Fígly, kteří si sami říkají Svobodnej národ. Je to divoký a bojovný klan šest palců vysokých modrých mužíčků, který nezná význam slova strach, a kteří ukradnou i to, co je přišroubované. Společně musí čelit bezhlavému jezdci, divokým obludhoundům, děsivým snům, a nakonec nejmocnější síle ze všech - Elfí královně.

Svobodnej národ bude v koprodukci se společností Narrativia. Brian Henson z The Jim Henson Company bude producentem. Rhianna Pratchett, Rob Wilkins a Rod Brown z Narrativia, a Vince Raisa z The Jim Henson Company, budou výkonnými producenty.

Rhianna Pratchett: "Celý život mám ráda The Jim Henson Company, takže je to velká čest, že se s námi spojili, abychom převedli Svobodný národ na velké plátno."

Brian Henson: "Jako rodinná firma plně chápeme důležitost odkazu Terryho Pratchetta. Série Zeměplocha je bohatě rozvinutý svět s oddanými fanoušky, a to včetně mě, a není nikdo lepší než Rhianna, kdo by mohl přivést Terryho milovaný projekt k životu na velkém plátně."

The Jim Henson Company se asi nejvíce proslavila jako tvůrce postaviček Muppets, ale k jejím dílům patří např. filmy Maska zrcadla (Mirror Mask, scénář Neil Gaiman), Labyrinth (Labyrint) nebo Temný krystal (The Dark Crystal).

Připomínáme, že Studio Sony Pictures Entertainment v minulosti zakoupilo práva na zfilmování zeměplošské knihy Svobodnej národ. Scénář si měla vzít na starost Pamela Pettler, spoluautorka scénáře animovaného filmu Corpse bride (Mrtvá nevěsta Tima Burtona). Do režisérského křesla měl usednout Sam Raimi, známý zejména díky hororové (a parodistické) trilogii Evil Dead (Smrtelné zlo) a komixové trilogii o pavoučím muži jménem Spider-Man. Svobodnej národ měl natáčet po třetím díle Spider-mana (2007), ale nakonec se tak nestalo a plány na natočení filmu byly zrušeny.

Svobodnej národ bude prvním filmem ze světa Zeměplochy, který má v úmyslu dobýt plátna kin. Všechna předchozí filmová produkce byla určena pro televizní vysílání.

by Dalila a Hadati

Zeměplocha - Novinky 2014

leden

11. 01. 2014 - POSLEDNÍ ODMĚNA OPĚT V PRAŽSKÉM KINĚ Kategorie: Film

V kině Aero máte dne 16. 1. 2014 další možnost shlédnout film podle povídky Terryho Pratchetta Poslední odměna. Zde je k dispozici Facebookova událost.

Zeměplocha - Novinky 2013

prosinec

30. 12. 2013 - POSLEDNÍ ODMĚNA - REŽISÉR FILMU NA ČT ART Kategorie: Film

Režisér českého studentského filmu Poslední odměna Ladislav Plecitý měl na ČT Art živý vstup. Záznam z tohoto vstupu je k dispozici na Youtube.

18. 12. 2013 - FILM POSLEDNÍ ODMĚNA JIŽ V PÁTEK Kategorie: Film

Již tento pátek se od 20:30 hodin koná pražská premiéra studentského filmu Poslední odměna podle stejnojmenné povídky Terryho Pratchetta.

Lístky se dají koupit dopředu přes web nebo přímo na pokladně kina Lucerna, kde mají otevřeno každý den od 12 do 21 hodin. Na představení by mělo být dostatek lístků i před představením.

Trailer Poslední odměna
Facebooková událost

Studentský film podle Pratchettovy povídky bude v Lucerně

Poslední odměna, nejočekávanější studentský film letošního roku, se již dočkal své premiéry v Sezimově Ústí. Ještě předtím, než bude ke shlédnutí na internetu, máte možnost vidět ho na stříbrném plátně – v pražské Lucerně, 20. prosince ve 20:30.

Snímek na motivy povídky Terryho Pratchetta, tvůrce fantastické Zeměplochy, má na svědomí Ladislav Plecitý, student Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Sám se ujal režie i scénáře. Poslední odměna je jeho absolventský film. Ladislav Plecitý je vůbec prvním českým režisérem, jemuž Terry Pratchett osobně udělil svolení k natáčení filmu podle jeho díla.

Hlavním hrdinou Poslední odměny je Kevin Jareš (Jarek Hylebrant), spisovatel, který se proslavil fantasy ságou o Barbaru Erdanovi (Marko Igonda). I přesto, že je slavný, úspěšný a bohatý, něco mu v životě chybí. Úspěch si vybírá daň na jeho osobním životě. Proto se rozhodně udělat radikální krok – napíše poslední knihu, v níž nechá svého hrdinu, Barbara Erdana, zemřít. Ten se však druhý den zcela nečekaně zhmotní u jeho dveří a žádá po něm svou poslední odměnu- navěky žít a hodovat v jeho domě. Tím rozpoutává kolotoč událostí a změn, během nichž se musí Kevin vyrovnávat nejen s problémy se svou přítelkyní (Lenka Zahradnická) a chamtivým agentem (Tomáš Matonoha), ale také s tím, že se mu do obýváku nastěhoval dvoumetrový válečník z fantasy světa.

„Láďa je jeden z nejtalentovanějších mladých tvůrců v Čechách 
a scénář byl fenomenálně napsaný. Film má úžasnou psychologii postav, barevné a hluboké charaktery, točili jsme na krásných lokacích v Praze a jižních Čechách a navíc je zpracováním díla legendárního spisovatele," pochvaluje si Jarek Hylebrant (Hodinu nevíš, 7 dní hříchů), představitel hlavní role. S tím souhlasí i další herec, který se ve filmu objeví, Tomáš Matonoha: „Zaujal mě scénář a filmy, které dělal režisér už předtím. Také jsem dlouho nehrál ve studentském filmu, tak jsem si řekl, že by to mohla být příjemná změna. Je to zase něco jiného, trochu karikatura, ale tyhle věci se mnohdy hrají líp, než nudná psychologie.“

Sám režisér a scenárista Ladislav Plecitý o filmu říká: „Není to jen čistokrevná fantasy nebo prvoplánová komedie, ale řeší poměrně závažná traumata hlavní postavy a několik velmi zajímavých problémů. V čem je pravé štěstí, co nás naplňuje, čemu věříme? Co dělat, když ztratíme milovanou osobu? Jak moc je důležité snít? Jak se vyrovnat se světem, ve kterém vám nikdo nerozumí? Pozoruhodný je také konflikt Barbara Erdana, který je zvyklý rozpoznávat zlo na první pohled, s prostředím plným přetvářky, lží a prospěchářství. Tohle všechno je ale víceméně jen pozadí příběhu. Nejdůležitější pro mě je, aby se diváci během filmu bavili, na konci možná trochu dojali a hlavně o filmu diskutovali. Protože existuje několik možností, jak si to, co se v Poslední odměně odehraje, interpretovat. Každý si to může vyložit po svém.“

Program celého večera ovšem nezahrnuje pouze promítání středněmetrážního filmu Poslední odměna, který čítá zhruba 40 minut. Jako předfilmy se představí další dva absolventské snímky z Písecké filmové akademie a to poetická, dobová komedie „Podoba lásky“ (2013, 20 minut, hrají: Pavel Zedníček, Pavel Nový, Ljuba Krbová, Kristýna Hrušínská, režie: Matěj Balcar) a krátkometrážní drama „Strejda“ (2013, 15 minut, hrají: Ondřej Malý, Ondřej Havel, Nela Boudová režie: Marek Ciccotti). Všechny filmy představí herci a tvůrci osobně. Těšit se můžete také na film o filmu a debatu s tvůrci a herci snímku. Čeká na vás jedinečná atmosféra magického světa Terryho Pratchetta. Přijďte podpořit velkolepý český studentský film. Nebudete litovat.

Premiéra je přístupná veřejnosti, lístky lze zakoupit v předprodeji nebo na pokladně kina Lucerna (Vodičkova 36, Praha 1), každý den od 12 do 21 hodin.

POSLEDNÍ ODMĚNA
Žánr: Komedie / Fantasy
Studio: Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku

Hrají: Jarek Hylebrant, Marko Igonda, Tomáš Matonoha, Lenka Zahradnická
Režie: Ladislav Plecitý
Předloha: Terry Pratchett
Scénář: Ladislav Plecitý
Kamera: Ondřej Kos
Vedoucí produkce: Ondřej Polák
Hudba: Karel Antonín
Střih: Jiří Vycpálek

Anotace: Příběh se točí okolo úspěšného spisovatele fantasy románů Kevina Jareše. Ten, ačkoliv se na první pohled může zdát, že mu v jeho slávě a bohatství nic nechybí, prochází krizí středního věku. Proto se rozhodne k radikálnímu kroku a napíše poslední knížku, ve které nechá zemřít fanoušky milovanou ústřední postavu své fantasy série – Barbara Erdana. Velmi záhy se ale ukáže, že zbavit se Erdana nebude tak jednoduché...

červen

03. 06. 2013 - FILM POSLEDNÍ ODMĚNA - TRAILER Kategorie: Film

K dispozici je první trailer studentského filmu Poslední odměna podle povídky Terryho Pratchetta.

Poslední odměna trailer

květen

11. 05. 2013 - FILM POSLEDNÍ ODMĚNA Kategorie: Film

Na Facebooku je k dispozici stránka věnovaná studentskému krátkému filmu podle nezeměplošské povídky Terryho Pratchetta Poslední odměna. Jedna z osob, která pro tuto stránku dala palec nahoru je samotný autor povídky. Film by měl být dokončen na podzim 2013.

Novinky ohledně filmu můžete sledovat také na Twitteru.

K dispozici je také videoreportáž České televize s režisérem filmu Ladislavem Plecitým.

by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>