Domů

Zeměplocha - Novinky 2018

květen

02. 05. 2018 - Jan Kantůrek říkal Oook! Kategorie: Akce

Jan Kantůrek zemřel, aniž bychom se s ním stihli, jak se patří, rozloučit. To už se bohužel stává, protože Smrť s námi svůj rozvrh nekonzultuje a Honza byl sice Knihovník, a ten je, jak známo, mág, ale pokud něco tušil, nic nedal předem znát. Oook. A proto se sejdeme v Divadle v Dlouhé 17. června, abychom se s překladatelem Zeměplochy, Conana, Hellboye a dalších knih rozloučili.

Nebude to smutné, to určitě ne. Naopak věříme, že půjde o událost veselou a jedinečnou. V plánu je pochopitelně tisíc slonů, ať se picnu, ale ty jsou jen nepatrným speciálním efektem k ukázkám z inscenací Soudných sester a Maškarády, četby nejlepších pasáží Kantůrkových překladů, rozhovory s jeho vydavateli, ježčí písní a dalším programem, který pro vás připravujeme.

Dobrou zprávou pro vás bude určitě i skutečnost, že kompletní výtěžek z této akce půjde na dobré účely – dostanou je Honzova vnoučata, která přišla v uplynulém půlroce nejen o skvělého dědečka, ale také o maminku. Přijďte proto zavzpomínat s námi na Jana Kantůrka, překladatele, bez kterého by Zeměplocha nebyla v češtině tím, co je.

Richard Klíčník
za Klub Julese Vernea


Akci pořádá Klub Julese Vernea, jehož byl Jan Kantůrek předsedou, ve spolupráci s Klubem Terryho Pratchetta.

Vstupenky lze zakoupit zde

únor

27. 02. 2018 - Motorka k poctě Terryho Pratchetta Kategorie: Akce

Od 1. března do 4. března 2018 bude v Praze na výstavišti v Holešovicích na výstavě Motocykl 2018 vystavena unikátní motorka BMW F800r, která je poctou Terrymu Pratchettovi - airbrush na motivy Zeměplochy. Vlastníkem motocyklu je Alena Kojzarová.
leden

29. 01. 2018 - Jan Kantůrek v Českých Budějovicích Kategorie: Akce, Jan Kantůrek

Zeměplocha - Novinky 2017

listopad

16. 11. 2017 - Pozvánka na besedu s Janem Kantůrkem v Českých Budějovicích Kategorie: Akce

Z organizačních důvodů byla tato akce odložena na 31. 1. 2018!

Srdečně Vás zveme na besedu s překladatelem knih Terryho Pratchetta, panem Janem Kantůrkem, kterou pořádá Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích v rámci akce Noc divadel. Beseda se uskuteční v sobotu 18. 11. 2017 od 18:00 v Divadelní kavárně JD. Řeč bude nejen o Úžasné Zeměploše nebo dalších Pratchettových knihách, ale i o divadelních či filmových adaptacích a samozřejmě o nově vznikajícím muzikálu na základě knihy Zaslaná pošta. Večerem bude provázet herec a moderátor Jiří Untermüller za spoluúčasti hudebního skladatele Vojtěcha Adamčíka a paní Olgy Dolejší (kterou budějčáci mohou znát ze stylového sci-fi/fantasy knihkupectví Na konci vesmíru). Vstup je ZDARMA, těšíme se na Vás!

Vojtěch Adamčík, Jihočeské divadlo

říjen

10. 10. 2017 - Všefandomová maškaráda 2017 Kategorie: Akce

Přijdou takhle Harry Potter, Bábi Zlopočasná a Doctor Who na bál… Ne, to není vtip, ale jedna z nejočekávanějších událostí české fantastiky tohoto roku. Už 10. listopadu se sejdou příznivci největších fantasy a sci-fi sérií na tradiční Všefandomové maškarádě, aby společně podpořili výzkum Alzheimerovy nemoci.

Milujete Zeměplochu, Star Trek, Harryho Pottera, Doctora Who nebo My Little Pony? Považujete se za fanouška sci-fi a fantasy? A nebo prostě jen chcete udělat něco dobrého pro ty, kdo to skutečně potřebují?

Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, pak si Všefandomovou maškarádu rozhodně nenechte ujít. Koná se 10. listopadu od 19 hodin v Kulturním domě Barikádníků (Saratovská 20, Praha 10) - a budou se na ní dít věci.

Na akci zahrají Party Leaders, pořadatelé si pro návštěvníky ale připravili i řadu soutěží, taneční vystoupení na motivy známých filmů, knih a seriálů a populární tombolu. Výtěžek ze vstupného a tomboly tradičně podpoří výzkum Alzheimerovy nemoci v AD centru při Národním ústavu duševního zdraví.

„Pokud přijdete v kostýmu inspirovaném nějakou fantasy nebo sci-fi sérií, budeme rádi, ale povinné to rozhodně není,” říká s úsměvem Věra Liptáková z Klubu Terryho Pratchetta. Právě ten společně s CZ Kontinuum Star Trek fan klubem akci pořádá. A dodává: „Čím víc lidí přijde, tím víc dobra napácháme!”

V průběhu večera mimo jiné vystoupí zástupce AD centra, který povypráví, jak naložili s výtěžkem loňského bálu, za co plánují utratil letošní dar a jak si současná věda stojí na alzheimerovském poli.

Dary do tomboly věnují: Klub Terryho Pratchetta, CZ Kontinuum Star Trek fan klub, Geekárna, Made in Titan. Hlavním sponzorem této benefiční akce je nakladatelství Talpress.

Vstupenky si můžete objednat na e-mailu vehali@discworld.cz.

Facebooková událost

březen

23. 03. 2017 - Mrakoplaš kontra Alzheimer Kategorie: Akce, Alzheimer

Hudební skupina Mrakoplaš bude 31. května 2017 od 19:30 v Divadle Za plotem (Ústavní 249, Praha 8–Bohnice) pořádat 6. ročník benefičního koncertu na podporu výzkumu léčby Alzheimerovy choroby v České republice, na kterém s ní jako hosté vystoupí legendární muzikanti Petr Janda, Mirek Kovářík a Milan Potoček. Celým večerem vás bude provádět Pavel Anděl, známý zejména z hudebního televizního pořadu Noc s Andělem.

Výtěžek ze vstupného bude poskytnut AD Centru, které se výzkumem léčby Alzheimerovy nemoci v České republice zabývá.

Facebooková událost Mrakoplaš kontra Alzheimer 6

Videoklipy skupiny Mrakoplaš: 

Zeměplocha - Novinky 2016

září

25. 09. 2016 - Všefandomová maškaráda 2016 Kategorie: Akce

Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub vás zvou na další ročník Všefandomové maškarády, který se bude konat v pátek 11. listopadu 2016 od 20:00 hodin v KD Barikádníků (Saratovská 20, Praha 10, zastávka MHD „Strašnická“, tramvaj č. 7, 26, metro A). Prostory akce budou pro hosty k dispozici od 19:30 hodin.

Vstupné je 300 Kč, v předprodeji 250 Kč. Vstupenky si můžete objednat či rezervovat na e-mailu vehali@discworld.cz. Výtěžek z maškarního bálu bude tradičně věnován AD Centru na výzkum Alzheimerovy nemoci v České republice. Klub Terryho Pratchetta výzkum této nemoci podporuje již od roku 2011 a dosud bylo za jeho pomoci na tento výzkum přispěno několika stovkami tisíc korun.

Maškarádu pořádají Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub.

Více informací o Všefandomové maškarádě naleznete v tomto odkazu.

Událost na Facebooku

Zeměplocha - Novinky 2015

říjen

25. 10. 2015 - Mrakoplaš kontra Alzheimer popáté Kategorie: Akce

7. října 2015 proběhl již pátý ročník benefičního koncertu Mrakoplaš kontra Alzheimer, jehož se zúčastnilo přes sto návštěvníků. Díky tomuto koncertu se na výzkum Alzheimerovy nemoci vybralo přes 50 000 Kč. Během všech pěti ročníků těchto benefičních koncertů skupina Mrakoplaš dokázala vybrat téměř 176 000 Kč.

Skupina Mrakoplaš, která se jmenuje podle nedostudovaného čaroděje ze série velmi oblíbených knížek Úžasná Zeměplocha britského spisovatele Terryho Pratchetta, připravila už popáté benefiční akci na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci. Celý výtěžek z tohoto komponovaného večera byl věnován oddělení kognitivních poruch AD Centra v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, které se dlouhodobě zabývá především časnou a správnou diagnostikou Alzheimerovy nemoci.

Mrakoplaš přispívá a podporuje boj proti Alzheimerově nemoci. Zvlášť, když byl touto nemocí postižen letos zesnulý duchovní otec kapely, spisovatel Terry Pratchett. Kapela se odlehčenou formou snažila poukázat na Alzheimerovu nemoc, oslovit veřejnost i soukromé subjekty tak, aby byla tato degenerativní nemoc maximálně zviditelněna a aby si všichni uvědomili, že je dobré podpořit výzkum této choroby, který pak může pomoci všem postiženým pacientům.

Velmi váženými hosty, kteří svou účastí podpořili tento koncert a myšlenku byli Roman Dragoun a Luboš Pospíšil, kteří si s Mrakoplašem společně zahráli a spolu s moderátorem Pavlem Andělem vytvořili nádhernou atmosféru, která v zaplněném klubu Mlejn potěšila všechny zúčastněné. Potěšila i zástupkyni AD Centra paní doktorku Miloslavu Reisovou, která mohla sledovat, jak se díky vybranému vstupnému a povedené aukci raritních předmětů, do které přispěli všichni účinkující, vybralo pro AD centrum přes 50 000 Kč.

Na pódiu, kromě muziky, proběhla i aukce několika raritních a uměleckých děl, které výtvarníci, fotografové a další umělci podílející se na tomto večeru poskytli zdarma (např. fotografové Ota a Petr Maršík ml., grafik Zdeněk Häckl, Roman Dragoun, Luboš Pospíšil, Pavel Anděl a Mrakoplaš).

Zároveň v prostorách KD Mlejn proběhla i výstava fotografií s názvem Hledání zapomenutého, která tématicky navázala na celý koncept večera (autor fotograf Ota/Urbex). Výtěžek z této prodejní výstavy a aukce byl přidán k financím ze vstupného a byl poskytnut AD Centru.

Protože se Mrakoplaši podařilo i v minulých ročnících oslovit zajímavé hosty (jakými byli např. Ivan Hlas, skupina Traband, Vladimír Merta, Peter Introvič, Ondřej Konrád a další) a podařilo se získat již přes 175 000 Kč, očekává se, že bude tato skupina v pořádání benefičních koncertů Mrakoplaš kontra Alzheimer pokračovat tak, aby na výzkum této nemoci byly k dispozici další, tolik potřebné, finance.

Martin Kalenda, člen skupiny Mrakoplaš
www.mrakoplas.cz; info@kasparproduction.cz

06. 10. 2015 - Mrakoplaš kontra Alzheimer již zítra Kategorie: AkceBenefiční koncert Mrakoplaš kontra Alzheimer, proběhne již zítra, 7. října 2015 v KD Mlejn (Kovářova 1615/4, Praha 5).

Výtěžek ze vstupného a z dražby raritních předmětů bude poskytnut AD Centru, které se výzkumem léčby Alzheimerovy nemoci v České republice zabývá. Součástí této dražby bude také několik předmětů spojených s dílem Terryho Pratchetta jako je český komiks Mort (neprodejný), rekvizity ze zeměplošských her Divadla v Dlouhé nebo originální podpis Terryho Pratchetta.

Facebooková událost Mrakoplaš kontra Alzheimer 5

září

19. 09. 2015 - Benefiční festival ...JAKO NA SMRT! Kategorie: Akce

Každé 3 sekundy se u někoho ve světě vyvine demence. V této chvíli žije na zemi 46,8 milionů lidí trpících demencí. Toto číslo se až zdvojnásobí každých 20 let.

V pondělí 21. 9. začíná v Experimentálním prostoru NoD Mezinárodní festival ...JAKO NA SMRT! (O zradě paměti, kouzlu nepaměti a neposledních věcech člověka – 21. 9. - 24. 9.), jehož výtěžek bude věnován na podporu lidem trpícím Alzheimerovou chorobou v rámci Sbírky České alzheimerovské společnosti.

Umělci se sami sebe ptali: „Dokážu si představit, že zapomenu jméno svojí mámy nebo syna?“ Svět Alzheimerovy choroby leží na samé hranici představivosti. Také proto láká toto aktuální téma k uměleckému ztvárnění. Hlavní program nabídne filmy, divadlo, literaturu, výtvarné umění a hudbu inspirované poruchami lidské paměti, doprovodný program představí široký záběr institucí, které se lidem s Alzheimerovou nemocí věnují.

Festivalu se účastní přední čeští specialisté. Každý večer budou probíhat debaty, jejichž hosty jsou například gerontoložka Iva Holmerová, přední český neurolog Jakub Hort, Jiřina Šiklová anebo sama pacienta s Alzheimerovou chorobou Nina Baláčková. Středeční debatou o asistované sebevraždě bude provázet Daniela Drtinová a jejími hosty budou ředitel domácího hospice Cesta domů Marek Uhlíř, specialistka zdravotnického práva Helena Krejčíková a lékařský etik Jaromír Matějek.

V úterý 22. září od 17:30 v prezentaci 6min40s vědci, architekti, sociální pracovníci a odborníci na zdravou výživu představí nejnovější projekty, které se věnují zlepšení života s demencí.

Ve středu 23. 9. ve 20.00 bude uveden dokument CHOOSING TO DIE EN/CZ, dokumentární film z roku 2011, autor TERRY PRATCHETT, režie CHARLIE RUSSELL, Délka 59 minut.

Terry Pratchett na své smutné pouti dorazil k bodu, kdy si tváří v tvář nevyhnutelnosti své choroby začíná klást ty nejbolestnější otázky. Tou nejzásadnější z nich je legitimita jeho práva na asistované ukončení života. Tato vysoce kontroverzní metoda ovšem není ještě zakotvena v britském právním systému, a tak se vydává s kamerou doprovodit několik podobně postižených Britů do Švýcarska, kde je euthanasie již nějakou dobu legální, a to dokonce i pro cizince. Film byl oceněn jako Nejlepší dokument na International Emmy Awards 2012.

Od 21:00 hodin proběhne debata o asistované sebevraždě s ředitelem domácího hospice Cesta domů Markem Uhlířem, specialistkou zdravotnického práva Helenou Krejčíkovou a lékařským etikem Jaromírem Matějkem. Moderuje Daniela Drtinová.

Každý den bude zdarma probíhat testování paměti pod vedením odborníků z ČALSu. „Právě díky testování paměti jsme schopni včas rozpoznat příznaky nemoci“, zdůrazňuje Martina Mátlová, ředitelka ČALSu a dodává „testování paměti (nejen v NoDu a nejen tento týden) probíhá v rámci projektu Dny paměti, který jsme zahájili v roce 2008. Těší nás, že se lidé měření paměti přestávají bát, neboť pak mohou najít správnou pomoc včas.“ Na odpoledne od 15.00-18.00 připravilo Centrum Seňorina pilotní program původně holandského projektu Alzheimer café: „na kávu bez obav z předsudků a odmítnutí“, který vytváří bezstresové prostředí pro sdílení zkušeností spojených s Alzheimerovou chorobou. Ve čtvrtek 24. 9. bude po celý den probíhat Trénink paměti. Díky terapeutické technice EEG biofeedback si lze vyzkoušet, jak ovládat počítačovou hru pouze pomocí myšlenek.

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Součástí Festivalu je sbírka pořádaná Českou alzheimerovskou společností, jejíž výtěžek bude věnován na podporu lidem trpícím AN. Přispět lze formou dobrovolného vstupného na místě nebo DMS zprávou.

Hlavní program a podrobný doprovodný program www.jakonasmrt.cz.

Facebooková událost Festival JAKO NA SMRT

STARŠÍ NOVINKY >>>