Domů

Zeměplocha - Novinky 2017

listopad

16. 11. 2017 - Pozvánka na besedu s Janem Kantůrkem v Českých Budějovicích Kategorie: Akce

Z organizačních důvodů byla tato akce odložena na 31. 1. 2018!

Srdečně Vás zveme na besedu s překladatelem knih Terryho Pratchetta, panem Janem Kantůrkem, kterou pořádá Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích v rámci akce Noc divadel. Beseda se uskuteční v sobotu 18. 11. 2017 od 18:00 v Divadelní kavárně JD. Řeč bude nejen o Úžasné Zeměploše nebo dalších Pratchettových knihách, ale i o divadelních či filmových adaptacích a samozřejmě o nově vznikajícím muzikálu na základě knihy Zaslaná pošta. Večerem bude provázet herec a moderátor Jiří Untermüller za spoluúčasti hudebního skladatele Vojtěcha Adamčíka a paní Olgy Dolejší (kterou budějčáci mohou znát ze stylového sci-fi/fantasy knihkupectví Na konci vesmíru). Vstup je ZDARMA, těšíme se na Vás!

Vojtěch Adamčík, Jihočeské divadlo

říjen

10. 10. 2017 - Všefandomová maškaráda 2017 Kategorie: Akce

Přijdou takhle Harry Potter, Bábi Zlopočasná a Doctor Who na bál… Ne, to není vtip, ale jedna z nejočekávanějších událostí české fantastiky tohoto roku. Už 10. listopadu se sejdou příznivci největších fantasy a sci-fi sérií na tradiční Všefandomové maškarádě, aby společně podpořili výzkum Alzheimerovy nemoci.

Milujete Zeměplochu, Star Trek, Harryho Pottera, Doctora Who nebo My Little Pony? Považujete se za fanouška sci-fi a fantasy? A nebo prostě jen chcete udělat něco dobrého pro ty, kdo to skutečně potřebují?

Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, pak si Všefandomovou maškarádu rozhodně nenechte ujít. Koná se 10. listopadu od 19 hodin v Kulturním domě Barikádníků (Saratovská 20, Praha 10) - a budou se na ní dít věci.

Na akci zahrají Party Leaders, pořadatelé si pro návštěvníky ale připravili i řadu soutěží, taneční vystoupení na motivy známých filmů, knih a seriálů a populární tombolu. Výtěžek ze vstupného a tomboly tradičně podpoří výzkum Alzheimerovy nemoci v AD centru při Národním ústavu duševního zdraví.

„Pokud přijdete v kostýmu inspirovaném nějakou fantasy nebo sci-fi sérií, budeme rádi, ale povinné to rozhodně není,” říká s úsměvem Věra Liptáková z Klubu Terryho Pratchetta. Právě ten společně s CZ Kontinuum Star Trek fan klubem akci pořádá. A dodává: „Čím víc lidí přijde, tím víc dobra napácháme!”

V průběhu večera mimo jiné vystoupí zástupce AD centra, který povypráví, jak naložili s výtěžkem loňského bálu, za co plánují utratil letošní dar a jak si současná věda stojí na alzheimerovském poli.

Dary do tomboly věnují: Klub Terryho Pratchetta, CZ Kontinuum Star Trek fan klub, Geekárna, Made in Titan. Hlavním sponzorem této benefiční akce je nakladatelství Talpress.

Vstupenky si můžete objednat na e-mailu vehali@discworld.cz.

Facebooková událost

březen

23. 03. 2017 - Mrakoplaš kontra Alzheimer Kategorie: Akce, Alzheimer

Hudební skupina Mrakoplaš bude 31. května 2017 od 19:30 v Divadle Za plotem (Ústavní 249, Praha 8–Bohnice) pořádat 6. ročník benefičního koncertu na podporu výzkumu léčby Alzheimerovy choroby v České republice, na kterém s ní jako hosté vystoupí legendární muzikanti Petr Janda, Mirek Kovářík a Milan Potoček. Celým večerem vás bude provádět Pavel Anděl, známý zejména z hudebního televizního pořadu Noc s Andělem.

Výtěžek ze vstupného bude poskytnut AD Centru, které se výzkumem léčby Alzheimerovy nemoci v České republice zabývá.

Facebooková událost Mrakoplaš kontra Alzheimer 6

Videoklipy skupiny Mrakoplaš: 

Zeměplocha - Novinky 2016

září

25. 09. 2016 - Všefandomová maškaráda 2016 Kategorie: Akce

Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub vás zvou na další ročník Všefandomové maškarády, který se bude konat v pátek 11. listopadu 2016 od 20:00 hodin v KD Barikádníků (Saratovská 20, Praha 10, zastávka MHD „Strašnická“, tramvaj č. 7, 26, metro A). Prostory akce budou pro hosty k dispozici od 19:30 hodin.

Vstupné je 300 Kč, v předprodeji 250 Kč. Vstupenky si můžete objednat či rezervovat na e-mailu vehali@discworld.cz. Výtěžek z maškarního bálu bude tradičně věnován AD Centru na výzkum Alzheimerovy nemoci v České republice. Klub Terryho Pratchetta výzkum této nemoci podporuje již od roku 2011 a dosud bylo za jeho pomoci na tento výzkum přispěno několika stovkami tisíc korun.

Maškarádu pořádají Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub.

Více informací o Všefandomové maškarádě naleznete v tomto odkazu.

Událost na Facebooku

Zeměplocha - Novinky 2015

říjen

25. 10. 2015 - Mrakoplaš kontra Alzheimer popáté Kategorie: Akce

7. října 2015 proběhl již pátý ročník benefičního koncertu Mrakoplaš kontra Alzheimer, jehož se zúčastnilo přes sto návštěvníků. Díky tomuto koncertu se na výzkum Alzheimerovy nemoci vybralo přes 50 000 Kč. Během všech pěti ročníků těchto benefičních koncertů skupina Mrakoplaš dokázala vybrat téměř 176 000 Kč.

Skupina Mrakoplaš, která se jmenuje podle nedostudovaného čaroděje ze série velmi oblíbených knížek Úžasná Zeměplocha britského spisovatele Terryho Pratchetta, připravila už popáté benefiční akci na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci. Celý výtěžek z tohoto komponovaného večera byl věnován oddělení kognitivních poruch AD Centra v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, které se dlouhodobě zabývá především časnou a správnou diagnostikou Alzheimerovy nemoci.

Mrakoplaš přispívá a podporuje boj proti Alzheimerově nemoci. Zvlášť, když byl touto nemocí postižen letos zesnulý duchovní otec kapely, spisovatel Terry Pratchett. Kapela se odlehčenou formou snažila poukázat na Alzheimerovu nemoc, oslovit veřejnost i soukromé subjekty tak, aby byla tato degenerativní nemoc maximálně zviditelněna a aby si všichni uvědomili, že je dobré podpořit výzkum této choroby, který pak může pomoci všem postiženým pacientům.

Velmi váženými hosty, kteří svou účastí podpořili tento koncert a myšlenku byli Roman Dragoun a Luboš Pospíšil, kteří si s Mrakoplašem společně zahráli a spolu s moderátorem Pavlem Andělem vytvořili nádhernou atmosféru, která v zaplněném klubu Mlejn potěšila všechny zúčastněné. Potěšila i zástupkyni AD Centra paní doktorku Miloslavu Reisovou, která mohla sledovat, jak se díky vybranému vstupnému a povedené aukci raritních předmětů, do které přispěli všichni účinkující, vybralo pro AD centrum přes 50 000 Kč.

Na pódiu, kromě muziky, proběhla i aukce několika raritních a uměleckých děl, které výtvarníci, fotografové a další umělci podílející se na tomto večeru poskytli zdarma (např. fotografové Ota a Petr Maršík ml., grafik Zdeněk Häckl, Roman Dragoun, Luboš Pospíšil, Pavel Anděl a Mrakoplaš).

Zároveň v prostorách KD Mlejn proběhla i výstava fotografií s názvem Hledání zapomenutého, která tématicky navázala na celý koncept večera (autor fotograf Ota/Urbex). Výtěžek z této prodejní výstavy a aukce byl přidán k financím ze vstupného a byl poskytnut AD Centru.

Protože se Mrakoplaši podařilo i v minulých ročnících oslovit zajímavé hosty (jakými byli např. Ivan Hlas, skupina Traband, Vladimír Merta, Peter Introvič, Ondřej Konrád a další) a podařilo se získat již přes 175 000 Kč, očekává se, že bude tato skupina v pořádání benefičních koncertů Mrakoplaš kontra Alzheimer pokračovat tak, aby na výzkum této nemoci byly k dispozici další, tolik potřebné, finance.

Martin Kalenda, člen skupiny Mrakoplaš
www.mrakoplas.cz; info@kasparproduction.cz

06. 10. 2015 - Mrakoplaš kontra Alzheimer již zítra Kategorie: AkceBenefiční koncert Mrakoplaš kontra Alzheimer, proběhne již zítra, 7. října 2015 v KD Mlejn (Kovářova 1615/4, Praha 5).

Výtěžek ze vstupného a z dražby raritních předmětů bude poskytnut AD Centru, které se výzkumem léčby Alzheimerovy nemoci v České republice zabývá. Součástí této dražby bude také několik předmětů spojených s dílem Terryho Pratchetta jako je český komiks Mort (neprodejný), rekvizity ze zeměplošských her Divadla v Dlouhé nebo originální podpis Terryho Pratchetta.

Facebooková událost Mrakoplaš kontra Alzheimer 5

září

19. 09. 2015 - Benefiční festival ...JAKO NA SMRT! Kategorie: Akce

Každé 3 sekundy se u někoho ve světě vyvine demence. V této chvíli žije na zemi 46,8 milionů lidí trpících demencí. Toto číslo se až zdvojnásobí každých 20 let.

V pondělí 21. 9. začíná v Experimentálním prostoru NoD Mezinárodní festival ...JAKO NA SMRT! (O zradě paměti, kouzlu nepaměti a neposledních věcech člověka – 21. 9. - 24. 9.), jehož výtěžek bude věnován na podporu lidem trpícím Alzheimerovou chorobou v rámci Sbírky České alzheimerovské společnosti.

Umělci se sami sebe ptali: „Dokážu si představit, že zapomenu jméno svojí mámy nebo syna?“ Svět Alzheimerovy choroby leží na samé hranici představivosti. Také proto láká toto aktuální téma k uměleckému ztvárnění. Hlavní program nabídne filmy, divadlo, literaturu, výtvarné umění a hudbu inspirované poruchami lidské paměti, doprovodný program představí široký záběr institucí, které se lidem s Alzheimerovou nemocí věnují.

Festivalu se účastní přední čeští specialisté. Každý večer budou probíhat debaty, jejichž hosty jsou například gerontoložka Iva Holmerová, přední český neurolog Jakub Hort, Jiřina Šiklová anebo sama pacienta s Alzheimerovou chorobou Nina Baláčková. Středeční debatou o asistované sebevraždě bude provázet Daniela Drtinová a jejími hosty budou ředitel domácího hospice Cesta domů Marek Uhlíř, specialistka zdravotnického práva Helena Krejčíková a lékařský etik Jaromír Matějek.

V úterý 22. září od 17:30 v prezentaci 6min40s vědci, architekti, sociální pracovníci a odborníci na zdravou výživu představí nejnovější projekty, které se věnují zlepšení života s demencí.

Ve středu 23. 9. ve 20.00 bude uveden dokument CHOOSING TO DIE EN/CZ, dokumentární film z roku 2011, autor TERRY PRATCHETT, režie CHARLIE RUSSELL, Délka 59 minut.

Terry Pratchett na své smutné pouti dorazil k bodu, kdy si tváří v tvář nevyhnutelnosti své choroby začíná klást ty nejbolestnější otázky. Tou nejzásadnější z nich je legitimita jeho práva na asistované ukončení života. Tato vysoce kontroverzní metoda ovšem není ještě zakotvena v britském právním systému, a tak se vydává s kamerou doprovodit několik podobně postižených Britů do Švýcarska, kde je euthanasie již nějakou dobu legální, a to dokonce i pro cizince. Film byl oceněn jako Nejlepší dokument na International Emmy Awards 2012.

Od 21:00 hodin proběhne debata o asistované sebevraždě s ředitelem domácího hospice Cesta domů Markem Uhlířem, specialistkou zdravotnického práva Helenou Krejčíkovou a lékařským etikem Jaromírem Matějkem. Moderuje Daniela Drtinová.

Každý den bude zdarma probíhat testování paměti pod vedením odborníků z ČALSu. „Právě díky testování paměti jsme schopni včas rozpoznat příznaky nemoci“, zdůrazňuje Martina Mátlová, ředitelka ČALSu a dodává „testování paměti (nejen v NoDu a nejen tento týden) probíhá v rámci projektu Dny paměti, který jsme zahájili v roce 2008. Těší nás, že se lidé měření paměti přestávají bát, neboť pak mohou najít správnou pomoc včas.“ Na odpoledne od 15.00-18.00 připravilo Centrum Seňorina pilotní program původně holandského projektu Alzheimer café: „na kávu bez obav z předsudků a odmítnutí“, který vytváří bezstresové prostředí pro sdílení zkušeností spojených s Alzheimerovou chorobou. Ve čtvrtek 24. 9. bude po celý den probíhat Trénink paměti. Díky terapeutické technice EEG biofeedback si lze vyzkoušet, jak ovládat počítačovou hru pouze pomocí myšlenek.

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Součástí Festivalu je sbírka pořádaná Českou alzheimerovskou společností, jejíž výtěžek bude věnován na podporu lidem trpícím AN. Přispět lze formou dobrovolného vstupného na místě nebo DMS zprávou.

Hlavní program a podrobný doprovodný program www.jakonasmrt.cz.

Facebooková událost Festival JAKO NA SMRT

18. 09. 2015 - Mrakoplaš kontra Alzheimer Kategorie: AkceHudební skupina Mrakoplaš bude 7. října 2015 v KD Mlejn (Kovářova 1615/4, Praha 5). pořádat 5. ročník benefičního koncertu na podporu výzkumu léčby Alzheimerovy choroby v České republice, na kterém s ní jako hosté vystoupí legendární muzikanti Roman Dragoun a Luboš Pospíšil. Celým večerem vás bude provádět Pavel Anděl, známý zejména z hudebního televizního pořadu Noc s Andělem.

Výtěžek ze vstupného a z dražby raritních předmětů bude poskytnut AD Centru, které se výzkumem léčby Alzheimerovy nemoci v České republice zabývá. Součástí této dražby bude také několik předmětů spojených s dílem Terryho Pratchetta jako je český komiks Mort (neprodejný), rekvizity ze zeměplošských her Divadla v Dlouhé nebo originální podpis Terryho Pratchetta.

Facebooková událost Mrakoplaš kontra Alzheimer 5

Videoklipy skupiny Mrakoplaš:srpen

18. 08. 2015 - Všefandomová maškaráda Kategorie: AkceZeměplošští trpaslíci kopali příliš hluboko a objevili starobylé ruiny dávno zaniklé civilizace. V jedné z budov našli podivné zařízení s velkým červeným tlačítkem. Bylo přirozené, že jeden z trpaslíků toto tlačítko stiskl, přestože na něm byl vyrytý znak, který značil jakési nebezpečí – osobu, která v ruce držela jakousi nebezpečnou zbraň... nebo kytaru. Ale je přirozeností každé myslící bytosti, aby takové tlačítko stiskla a zjistila, co se stane, stejně jako je přirozeností můry zemřít v plameni hořící lucerny.
Zařízení, jehož pravý účel byl ztracen společně se zaniklou civilizací, vytvořilo v mnoha vesmírech portály, které všechny směřovaly na jedno jediné místo – planetu Zemi. Aby bylo zabráněno celosvětové panice, byli návštěvníci z těchto jiných světů přesunuti do izolace, dokud se nebudou moci vrátit zpátky odkud přišli. Než se tak stane, tak pro ně lidé této planety vymysleli mnoho způsobů, jak se zabavit, kdy jedním z nich je uspořádání maškarního bálu.
Pokud jsi pozemšťan, a chceš se s návštěvníky z jiných vesmírů setkat, stačí se převléknout do jakéhokoliv kostýmu, abys mezi ně zapadl, a přidat se tak k jejich zábavě. Nebojte se a zúčastněte se. A nezapomeňte na kostým!


Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum vás zve na Všefandomovou maškarádu - čtvrtý zeměplošský maškarní bál, který se bude konat v pátek 13. listopadu 2015 od 20:00 hodin na Marjánce (adresa Bělohorská 262/35, Praha 6 – Břevnov, zastávka MHD „Marjánka“, tramvaj č. 22, 25). Prostory akce budou pro hosty k dispozici již od 19:30 hodin.

Vstupné je 300 Kč, v předprodeji 250 Kč. Vstupenky si můžete rezervovat či objednat na e-mailu vehali@discworld.cz. Výtěžek z maškarního bálu bude tradičně věnován AD Centru na výzkum Alzheimerovy nemoci v České republice. Klub Terryho Pratchetta výzkum této nemoci podporuje již od roku 2012 a dosud bylo za jeho pomoci na tento výzkum přispěno několika stovkami tisíc korun. Pozorný návštěvník našich akcí si možná všiml, že zveme již na čtvrtý maškarní bál, přestože jsme zatím uspořádali pouze dva ročníky, v roce 2012 a 2013. Vysvětlení je jednoduché: V roce 2014 jsme totiž zapomněli třetí ročník uspořádat! Svou účastí na maškarním bálu tedy přispějete i na výzkum nemoci, která se, jak je toto důkazem, může týkat i vašich blízkých, přátel či známých, ačkoli to nemusí být vždy na první pohled zřejmé.

Letošní ročník vzniká ve spolupráci se Star Trek fan klubem CZ Kontinuum, který – jak již jeho název napovídá – sdružuje fanoušky sci-fi fenoménu Star Trek bez rozdílu pohlaví, věku, národnosti, vyznání, rasy, druhu…. CZ Kontinuum letos v listopadu oslaví 20 let od založení a za dobu svého působení uspořádal nespočet akcí od setkání členů přes cony, soutěže, výlety až po návštěvy herců ze ST seriálů a filmů a jejich českých dabérů.

Ač jsou světy Zeměplochy a Star Treku značně rozdílné, spojuje jejich české fankluby jedno důležité časové pojítko – stejně jako CZ Kontinuum, i Klub Terryho Pratchetta v tomto roce slaví své 20. výročí od založení klubu.

Program:
K tanci a poslechu nám zahraje bluesová hudební skupina Mrakoplaš, která je již mnoho let považována za hlavní hudební skupinu Klubu Terryho Pratchetta, a to nejen kvůli svému názvu.

V dalším hudebním bloku se můžeme těšit na „Ajnkeslbuntes“, tedy Martinu Fialovou s písněmi Hany Zagorové a Pavla Tesaře, herce z Divadla v Dlouhé, který je proslulý nejen svými hudebními čísly s písněmi Václava Neckáře, a na jejich hosty, kteří je v duetech doplní.

Poslední hudební blok si vezme na starost DJ Lucky, se kterým se vrátíme v čase do 60. – 80. let 20. století.

Během přestávek mezi hudebními bloky promluví MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D. z AD Centra, proběhne tombola a několik hudebních, tanečních a jiných představení.

Hlavním sponzorem Všefandomového a zeměplošského maškarního bálu je nakladatelství Talpress. Velmi se těšíme na vaši účast, ať už jste zeměplošan, trekkie, starwarsák, vrátkař, whovian nebo příznivec jakékoliv jiného vesmíru, který pronikl do našeho světa.

Odkazy:
Podrobnosti o akci
Událost na Facebooku
Klub Terryho Pratchetta
CZ Kontinuum
AD Centrum

červen

11. 06. 2015 - KŘEST POD PAROU Kategorie: Akce

V neděli 17. května 2015 proběhl křest nově přeloženého zeměplošského románu Pod parou a to velmi stylově. Nakladatel Talpressu Vlastimír Talaš, překladatel Jan Kantůrek, členové Klubu Terryho Pratchetta a další přátelé jeho díla se vypravili do Železničního muzea v Lužné u Rakovníka. K cestě do muzea byl využit, jak jinak, vlak. Původně se mělo jet parním vlakem Papouškem, ale ke smůle všech zúčastněných se den předtím vyvalila z této lokomotivy pára z nesprávných míst, takže jsme se museli na cestu do muzea spokojit s obyčejným dieslovým Brejlovcem.

Nikdo však nakonec nebyl zklamaný, protože jsme využili kratší hodinové jízdy druhou parní lokomotivou Krémák z nádraží v Lužné do Stochova a zpět. Kromě sledování „zapřahání“ lokomotivy si také mnozí užívali jízdu vykláněním z otevřených oken vagónu a pozorováním, jak tento parní vlak vyfukuje oblaka páry, zatímco supí za svým cílem. Nadšenci, kteří se vykláněli z oken, sice nebyli celí od mouru jako ti v knize Pod parou, ale ani oni nepřišli zkrátka a po této jízdě si pak mohli vybírat z vlasů něco málo usazeného uhelného prachu.

Po příjezdu parním vlakem zpátky do Lužné se pokřtila nová zeměplošská kniha zcela netradičně – Vlastimír Talaš ji pokřtil vodou vypuštěnou přímo z parní lokomotivy panem strojvůdcem. Honza Kantůrek pak od Klubu Terryho Pratchetta obdržel opožděný dárek k narozeninám, loď plnou jeho oblíbeného nápoje - rumu.

Cestu do Prahy jsme si pak spestřili zpěvem, kdy jsme si nejprve zazpívali několik zeměplošských písní a pak pokračovali táborovými písněmi. Při jedné bluesové zeměplošské písničce Jan Kantůrek dokonce použil svůj „chraplák“ a na chvíli zahrál na kytaru. Vzhledem k tomu, že jsem seděli ve vagónu bez oddělených kupé určeným pouze pro pozvané fanoušky Terryho Pratchetta, vydržela dobrá atmosféra účastníkům od začátku až do konce celé akce.

I přes prvotní nepřízeň porouchané parní lokomotivy se jednalo o vynikající neopakovatelnou událost, které se zúčastnilo kolem 80 příznivců Terryho Pratchetta a parních vlaků.by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>