Domů

Zeměplocha - Novinky 2016

únor

27. 02. 2016 - Kandidatura na předsedu Kategorie: Klub

Klubová rada jako výkonný orgán Klubu Terryho Pratchetta zvěřejňuje v souladu s ustanovením Hlavy 9 odstavce 5 Stanov následující:

V řádném termínu byla podána a Klubové radě doručena 1 (jedna) kandidatura na funkci Předsedy Spolku.
Klubová rada konstatovala, že kandidatura splňuje formální náležitosti a je platná.


Kandidát č. 1
Jméno a přezdívka kandidáta na Předsedu: Petr "Hadati" Čáp
Jméno a přezdívka navrženého Místopředsedy: Dana "Dalila" Linhartová

Volební program:
- propagovat Klub Terryho Pratchetta ve všech médiích (akce, tisk, webové stránky),
- zlepšit obsahovou kvalitu Discworld.cz a přehlednost stránek,
- pořádat akce, které by zviditelňovaly klub na veřejnosti,
- vyhledávat další výhody pro řádné členy klubu,
- upevnit kontakty důležité pro aktivity klubu a vyhledávat nové
  (Colin Smythe, Paul Kidby, Sandra Kidby, Jan Kantůrek, Martin Schwarz, Vlastimír Talaš).

16. 02. 2016 - Draky zo Strašihradu Kategorie: Knihy

V prosinci 2015 vyšel ve slovenštině soubor šestnácti povídek pro děti pod názvem Draky zo Strašihradu, napsané Terrym Pratchettem. V českém překladu od Jana Kantůrka by tato kniha měla vyjít během tohoto roku.

Slovenská oficiální anotace:

V knihe Draky zo Strašihradu objavíte štrnásť darebáckych príbehov. Mladí čitatelia tak môžu po prvý raz nazrieť do literárneho majstrovstva Terryho Pratchetta.

Objavte čaro detských príbehov najznámejšieho fantasy autora spolu s nešikovnými čarodejníkmi, s precitlivenými hrdinami či s neuveriteľne odvážnou korytnačkou, ktorá by dala život za každé nové dobrodružstvo. Táto bohato ilustrovaná kniha oslavuje Pratchettovu hru so slovami aj jeho neopakovateľný prístup k rozprávaniu príbehov.

Recenze slovenského vydání

leden

31. 01. 2016 - Dnes končí aktuální kolo literární soutěže Kategorie: Klub

O dnešní půlnoci končí aktuální kolo literární soutěže, vyhodnocení proběhne na Trpasliconu 2016.

25. 01. 2016 - Pozvánka na Členskou schůzi, oznámení o možnosti kandidovat na Předsedu KTP Kategorie: Klub

Vážení členové,

Klubová rada si Vás dovoluje pozvat na Členskou schůzi Klubu Terryho Pratchetta, z. s., která se koná 12. března 2016 od 10:00 v rámci Trpasliconu 2016 v prostorách ZŠ Květnového vítězství (Květnového vítězství 1554, Praha 4).

V případě, že se nesejde dostatečný počet členů s právem hlasovat, vyhlašujeme náhradní termín Členské schůze na 10:30 hod. stejného dne a místa konání.

Řádní členové KTP mohou při koupi vstupenky na celou akci uplatnit slevu 100 Kč. V případě, že se chcete zúčastnit pouze Členské schůze, máte vstup na Trpaslicon na tuto dobu zdarma.

Program:

 1. Úvod
 2. Volba zapisovatele a volební komise
 3. Schválení programu Členské schůze
 4. Výroční zpráva o činnosti za rok 2015
 5. Výroční zpráva o hospodaření za rok 2015
 6. Výroční zpráva Kontrolní komise za rok 2015
 7. Volba Předsedy KTP
 8. Volba členů Kontrolní komise
 9. Schválení Plánu činnosti na rok 2016
 10. Schválení Rozpočtu na rok 2016
 11. Adopce želvy sloní v Zoo Praha
 12. Výroční ocenění za přínos klubu
 13. Udělení čestného členství
 14. Závěr

Členské schůze se mohou zúčastnit všichni členové Klubu Terryho Pratchetta, ale hlasovat mohou pouze členové, jejichž řádné členství trvá bez přerušení déle než jeden rok. Pokud tedy nechcete přijít o možnost podílet se aktivně na chodu Klubu, uhraďte svůj členský příspěvek nejpozději do 29. 2. 2016. Seznam členských čísel členů, kteří na Členské schůzi mohou hlasovat, bude aktualizován na diskusním fóru

Jak vyplývá ze 7. bodu programu Členské schůze, opět budeme volit Předsedu KTP. Kandidovat na tento post může každý zletilý člen s právem podílet se na vedení Spolku (řádné členství trvající déle než jeden rok). Zájemci mohou do 21. února 2016 na e-mail klub@discworld.cz zaslat svou kandidaturu. Ta musí dle Hlavy 9 odstavce 4 Stanov obsahovat jméno a přezdívku kandidáta na Předsedu, jméno a přezdívku osoby, kterou kandidát navrhuje na Místopředsedu, a stručný volební program. 

Ještě bychom Vás chtěli poprosit o spolupráci při udílení výročního ocenění za přínos KTP v loňském roce: na mail klub@discworld.cz nám do konce února napište až 3 osoby, o nichž si myslíte, že si takové ocenění zaslouží a proč. Klubová rada Vaše návrhy posoudí a výsledek uvidíte na Členské schůzi.

A přece kráčí!

Za Klubovou radu
Věra "VeHaLi" Liptáková

16. 01. 2016 - Konec dalšího literární soutěže se blíží Kategorie: Klub

Připomínáme, že povídky do aktuálního ročníku literární soutěže můžete zasílat do půlnoci 31.1.2016.

Zeměplocha - Novinky 2015

prosinec

31. 12. 2015 - Víte, že... (lžíce) Kategorie: Noční hlídka, Víte že...

JAN KÝLA
Někdo si dal poměrně velkou práci a vyryl pod jméno nápis
...vzlétnou k nebi výš...
Na hrob kdosi položil věnec uvitý ze šeříkových květů, převázaný rudou stuhou, a v horní části věnce, převázané užší stužkou stejné barvy, leželo vejce.
„Paní Dlaňová, paní Netopýřivá a pár děvčat už tady byly dřív,“ oznamoval Kolík. „A samozřejmě že Madam se vždycky postará o to, aby tady bylo vejce.“
„Je hezký, že si vždycky všichni takhle vzpomenou,“ zabručel seržant Tračník.
Trojice stála mlčky. Ani jeden z nich nepatřil k mužům, jejichž slovník je vybaven výrazy vhodnými pro chvíle, jako byla tahle. Přesto se po nějaké době ozval Noby.
„Kdysi mi dal lžíci,“ prohlásil jen tak všeobecně.
„Jo, já vím,“ přikývl Tračník.
„Fotr mi ji čórnul, když přišel z lochu, ale stejně to byla moje lžíce,“ pokračoval Noby se směsicí nostalgie a umíněnosti. „To pro malýho kluka něco znamená, když má vlastní lžíci.“


V dřívějších dobách středověku a novověku, přibližně do konce 16. století bylo lidmi v celé Evropě považováno za slušné přinést si k jídlu svou vlastní lžíci. Lžíce byly v té době považovány za součást osobního majetku, stejně, jako dnes jsou klíče od bytu a peněženka. Zajímavostí je, že i když náš jazyk neobsahuje skoro žádné odkazy, na tento zvyk, v jiných evropských jazycích je obvyklé jedno či dvě rčení, namátkou:

Finština: „Hoď svou lžíci do rohu“ – Nadávka ve smyslu Zemři! (Mrtvý lžíce jaksi nepotřebovali).
Němčina: „Dát lžíci pryč“ – totožné s finskou lžící v rohu.
Němčina: „Dát lžíci pryč“ – Předat lžíci někomu dalšímu z rodiny.
Norština: „Vzít lžíci do jiné ruky“ – radikálně změnit svůj život (způsob života) (v pozitivním slova smyslu).

A odkazy pokračují. Dodnes existuje tradice ve Finsku, kde novorozeňata dostávají lžíci (a u nás jen reklamní balíčky).

Dále je možné (nemám to potvrzené), že odtud také pochází rčení „Narodit se se stříbrnou lžící v puse“ (born with a silver spoon in one's mouth).

by George

30. 12. 2015 - Klubový kalendář na rok 2016 Kategorie: Klub, Alzheimer

V uplynulých letech jsme si zvykli pro členy KTP vydávat zeměplošské kalendáře plné obrázků od našich šikovných členek, ale pro rok 2016 jsme vymysleli jinou specialitu. Kalendář, jehož výrobu tradičně finančně podporuje tetička z Moravy, jsme sami nafotili.

Skoro 50 členů Klubu si připravilo kostýmy a vytvořilo scénky, které nám zvěčnili šikovní fotografové Hanina Veselá a Petr Maršík jr. Hanina fotila 2 snímky ve svém ateliéru, zbytek snímků fotil Petr na jevišti Divadla v Dlouhé. A tak můžete v kalendáři nalézt zeměplošské bohy, jak hrají hru s osudy Zeměplošanů, trio čarodějek (u těchto snímků obzvlášť pobaví, že bohy představují členové Klubové rady a čarodějky jsou členky Kontrolní komise), sbor mágů, barbara Cohena, městskou hlídku, novináře z A-M komety a další. Obzvlášť hrdí jsme na fakt, že s námi fotily i takové osobnosti jako překladatel Jan Kantůrek, který ztělesnil Knihovníka, nakladatel Vlastimír Talaš, který se svým synkem vdechl život Samu Elániovi se Samíkem, či předseda prvního zeměplošského klubu Martin Schwarz, který představoval, jak jinak, Patricije.

Kalendáře mají opět i dobročinný rozměr: díky velkorysosti sponzorky, jejíž finanční dar pokryl všechny náklady spojené s výrobou kalendářů, můžeme celý výtěžek z jejich prodeje věnovat na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci v AD centru při Národním ústavu duševního zdraví.

Jelikož ještě několik kusů zbývá skladem, můžete si je objednat na emailu vehali@discworld.cz. Cena jednoho kalendáře je 200 Kč.

Děkujeme Divadlu v Dlouhé a jeho zaměstnancům, že nám vyšli vstříc, zapůjčili některé kostýmy a umožnili nám zřídit si fotoateliér v jejich prostorách, fotografům Hanině Veselé a Petru Maršíkovi jr., Zuzaně Buřičové za grafickou úpravu a tisk a hlavně všem majitelům kalendářů za to, že můžeme dále podporovat výzkum Alzheimerovy nemoci a třeba si tak i zajistit zdravé stáří.

Kolekce obrázků, které se do kalendáře nevešly:

24. 12. 2015 - PF 2015 Kategorie: Klub

Rada Klubu Terryho Pratchetta vám přeje veselé Prasečnice.

24. 12. 2015 - Víte, že... (komčet) Kategorie: Víte že..., Pod parou

Vítr nad semaforovými věžemi vál od Středu, chladný a umíněný, a Krasomila Adoráta Srdénková měla pocit, že by odsud mohla vidět okraj světa. Milovala okamžiky, jako byl tenhle. Připomínaly jí doby, kdy byla mladá, tedy opravdu velmi mladá, kdy její matka, zatímco kódovala depeše, věšela kolébku s maličkou Krasomilou na vrcholek věže a při práci poslouchala, jak si její malá holčička šťastně brouká a žvatlá skoro sto metrů nad zemí. Krasomilina matka vždycky tvrdila, že její první slůvko bylo "komcet".*

*Pozn. překl.: Komčet – kompletní počet – slangový výraz signalistů, kterým se označuje počet přijatých znaků. Je součástí potvrzení příjmu zprávy a zaručuje, že žádný znak nevypadl a zpráva nebude zkomolena. Myslíte, že jsem si to vymyslel?


Nevymyslel. Pan Kantůrek zde naráží na pojem „checksum“. Tento pojem zahrnuje mechaniku kontroly přenesení číselných informací. A kde se všude kontrolní součet používá? Možná se budete divit, ale skoro všude.

Jako první objevení si můžeme zkontrolovat na kartičce s pojištěním – naše rodné číslo. Jedna z prvních ověřování, které se s rodným číslem dělají je kritérium dělitelnosti – rodné číslo po součtu svých položek zkusíme vydělit 11. Pokud nám vyjde číslo beze zbytku, máme pravé rodné číslo. Zkusme si to, řekněme, že se chystáme vzít si v bance úvěr na neexistující osobu a prohlásíme, že naše rodné číslo je 870415/7845. Tedy už nyní můžu prohlásit, že jsem muž (a kdybych byl žena, tak už jede policie). A teď kontrolní součet: 8704157845 mod 11 = 791287076,8181818, které není dělitelné jedenáctkou beze zbytku a hle, hlídka policie už je na cestě. Autor tím nijak nenabádá k pokusu o podvod u bankovních domů (přeci jenom jsou i další mechanismy kontrol). Pokud neumíme spočítat vysoké číslo z paměti, můžeme využít kritéria dělitelnosti jedenáctky, jedná se o rozdíl součtu sudých a lichých cifer. Na daném příkladu: 8 + 0 + 1 +7 + 4 = 20 a 7 + 4 + 5 + 8 + 5 = 29. A rozdíl: 20 – 29 = -9 a -9 mod 11 != 0 (Číslo -9 není bezezbytku dělitelné 11). A vidíme, že číslo je falešné. A hlídka je na cestě J

Jako druhé objevení si můžeme zkontrolovat naše kreditní karty. Majorita kreditních karet používá tzv. Luhnův algoritmus. Jedná se o jednoduchý algoritmus kontroly validity čísla. Vezmeme číslo naší kreditní karty a vezmeme každou druhou číslici zprava, vynásobíme je dvěma a výsledek sečteme. Pokud je výsledek dělitelný beze zbytku desítkou, máme platnou kartu. Algoritmus se nepoužívá jako ochrana proti podvodům, to je jeho sekundární funkce. Původně byl totiž představen jako jednoduchý postup detekce náhodných chyb. Algoritmus se dále používá pro IMEI nebo i pro variabilní symboly sociálních zabezpečení v Kanadě, nebo i u nás.

A konečně se kontrolní součty využívají masivně v IT. Zde již nebudeme hovořit o kontrolních součtech, ale o checksumech, protože autor tohoto článku se pohybuje v IT a nemá rád, stejně jako většina pracovníku IT počešťování technických anglických výrazů. Profesionálové mi odpustí oproštění od přesných termínů, neboť je to vysvětlení pro laiky. CheckSum se používá v packetovacích systémech i ve správě dat na hardiscích. Harddisk má uložený nějaký soubor (změť jedniček a nul) a u souboru si ověřuje, jestli souhlasí CheckSum. Pokud ano, soubor je v pořádku, pokud ne, soubor je poškozený (corrupted) a už ho pravděpodobně nikdy neuvidíte.

Určitě všichni víme, jak funguje internet – ta úžasná síť počítačů. Veškeré informace, které získáváme a posíláme, létají po drátech (a nebo vzduchech po wi-fi, lte, 3G) v packetech. Packet je domluvený nástroj určený přesně pro totéž. Zařízení, které spolu komunikují, si vymění informace o tom, že spolu budou komunikovat (tzv. TCP Handshake) a stanoví si pravidla, mimo jiné i jaká je maximální velikost packetů. Například v případě poslání jednoduché zprávy bez jakýchkoliv kódování aplikací, šifrování (aby si to někdo nepřečetl) se tyto informace z klávesnice převedou na bity, jedničky a nuly, a poté se rozkouskují právě podle definované délky. Obalí se dalšími informacemi, jako třeba kam vlastně packet směřuje, odkud, kdy byl poslán a jak dlouho ho má síť nechat na živu, kdyby se nedoručil (Jednoduché přirovnání bývá k doručování pošty, musíte napsat adresu, komu píšete, odkud píšete, kdy píšete a jak dlouho má pošťačka zůstat naživu, než dopis doručí). Dále packet obsahuje právě již zmíněný CheckSum. Funguje to tak, že zdrojový počítat spočítá, že jedničky a nuly dávají dohromady číslo, např. 175. V CheckSumu je pak napsané číslo 175. Koncový počítač přijme data a kontroluje jejich součet. A hle, u tohoto přišly takové data, že jejich součet je 174, ale v CheckSumu, je 175. Koncový počítat poté pošle informaci zdrojovému a vyžádá si znovu tuto informaci. Až dorazí v pořádku celá zpráva, počítače si vymění informaci, že je vše v pořádku a uzavřou toto konkrétní spojení.

Že se vám to zdá složité? A teď si uvědomte, že to většinou trvá v řádu milisekund. A další zajímavý fakt – jak to asi ověřovali skřeti?

by George

15. 12. 2015 - Obálka The Long Cosmos a ediční plán Talpressu 2016 Kategorie: Knihy

Právě byla zveřejněna obálka na poslední pátý díl série Dlouhé Země, který má vyjít v originále 14. června 2016 pod názvem The Long Cosmos.

Nakladatelství Talpress má také podle edičního plánu na rok 2016 v plánu vydat tyto knihy od Terryho Pratchetta:

Klikař (Dodger)
Dlouhý Mars (The Long Mars)
Dragons at Crumbling Castle
Pastýřova koruna (The Shepherd´s Crown)


listopad

26. 11. 2015 - Jak se povedla Všefandomová maškaráda Kategorie: Klub

Klub Terryho Pratchetta ve spolupráci s CZ Kontinuum v pátek 13. listopadu 2015 pořádal 4.* zeměplošský bál, tentokrát s názvem Všefandomová maškaráda. Akce byla opět charitativně zaměřená – výtěžek z bálu podpoří AD centrum, které se věnuje výzkumu Alzheimerovy nemoci, kterou trpěl i Terry Pratchett.


Nedočkaví diváci se do společenského sálu Na Marjánce v pražském Břevnově začali dobývat něco po šesté hodině a čas do začátku věnovali hlavně prohlížení cen v tombole, vítání s dalšími známými, focení s vtipnými stojany a dotváření kostýmů, o které opravdu nebyla nouze.

V 20:00 na pódium vystoupili konferenciéři večera, Silvie „Draky“ Šustrová a Jakub „Jimbo“ Holý, aby návštěvníky z jiných vesmírů seznámili s programem večera.


Hned první bod se týkal obou pořádajících klubů, Klubu Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum, protože v letošním roce je to neuvěřitelných 20 let, co se začala psát jejich historie. Na pódium tedy byli pozváni představitelé obou uskupení, Petr „Hadati“ Čáp za KTP a Jana „Xyll“ Krčmářová a Martin „Samuel“ Böhm za CZK, aby se prostřednictvím jejich osob mohlo klubům k jejich jubileím popřát. Za KTP se role gratulanta ujal Vlastimír Talaš z nakladatelství Talpress, které vydává knihy Terryho Pratchetta, a za CZK prostřednictvím videa Sylva Talpová, dabérka Kathryn Janeway ze seriálu Star Trek: Voyager.Všichni zúčastnění pak společně sfoukli svíčky na dortu, který k této příležitosti vytvořila VeHaLi. Na důkaz provázanosti klubů, které patří k nejaktivnějším v ČR ho tvořila želva A´Tuin, která na krunýři nenesla slony a Zeměplochu, ale Enterprise. Na té pak ještě stál Mrakoplaš se Zavazadlem, čímž se povedlo upozornit i na to, že hlavní účinkující celého večera, s KTP spřízněná kapela Mrakoplaš, také slaví 20 let od svého vzniku. Potom už následovala hudební produkce proložená zábavnými okénky a všeobecný maškarní rej.


První hudební blok tedy odstartovala kapela Mrakoplaš (www.mrakoplas.cz) a velmi rychle celý sál rockově (píseň Karlín), swingově (píseň Moje malá sestra) i folkově (píseň Změnila ses) naladila. Ke konci první série už se objevili i první odvážní odvázaní tanečníci.


Aby si muzikant odpočinuli – jistě mají pravidelné pauzy nařízené cechem hudebníků – zařadili pořadatelé do programu také taneční a pěvecká čísla. V první pauze Mrakoplaše jsme mohli zhlédnout vystoupení žákyň ZUŠ v Liberci o tom, jak to dopadne, když chce Doctor Who poslat dopis na palubu lodi Enterprise a využije k tomu pošťačky z Ankh-Morporku. Choreografii sestavila a s děvčaty nacvičila Le fille Ash. Nedá se nepoukázat na fakt, že vystoupení bylo přímo ukázkově mutlifandomové.Další vystoupení mělo startrekovský charakter: Grit du Alatriste vystoupil s písní Alfa Kvadrant a v refrénu mu pomáhal celý sál. Takže snad svůj Alfa kvadrant, kam nás Káťa snad doprovodí, všichni najdou.


Nakonec vystoupil doc. Aleš Bartoš z AD centra a vtipným rozhovorem s Draky představil knihu, jejíž vznik slíbil na prvním zeměplošském bále v roce 2012 a která by měla být nápomocna lékařům při včasném odhalování Alzheimerovy nemoci. Knihu věnoval Terrymu Pratchettovi a KTP.


Po pauze se vrátil Mrakoplaš a nenechal nikoho na pochybách, že autorská inteligentní tvorba v bigbítovém kabátě se neoposlouchá. Před desátou hodinou se chlapci sice rozloučili, nicméně za chvilku byli zpátky, protože doprovázeli svižnou rock´n´rollovou písní Nikdy nejsi sám balónkovou soutěž. Tak se taneční prostor vyplnil dvojicemi s balónky uvázanými k partnerčiným nohám a při divokém tanci se snažili své balónky uhájit a ostatní zničit.


Soutěž následovalo další taneční vystoupení, Le fille Ash se nám představila jako nešikovná baletka Máša, která za doprovodu zpěvu Kristiny z Opery v Ankh-Morporku (známe z knihy a divadla Maškaráda) zkouší tančit a při tom sní o tom, že je výborná tanečnice, načež procitá opět jako nešikovná Máša.Zábavné okénko pak uzavřel Holodoktor s ST písní Ostuda trekerů, kterou s ním opět zpíval celý sál.


Při třetím hudebním bloku jsme se přenesli do osmdesátých let, kdy našim hitparádám vládl pop, a uvítali jsme na pódiu uskupení Ajnkeslbuntes. Martina Fialová jako Hana Zagorová nám Malovala obrázky, hledala Studánku stříbrnou, navštívila Biograf Láska a také si zvala hosty. K písni Duhová víla si přizvala své dobré přátelé, dvojčata Pavla a Petra Rezky (Pavel Lipták z Mrakoplaše, Pavel Tesař z Divadla v Dlouhé), k písni Setkání Drupiho (také Pavel Tesař). Nakonec pozvala na pódium Václava Neckáře (opět Pavel Tesař) s kapelou Bacily (co byste čekali, opět Mrakoplaš), který nám připomenul písně Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě a Chrám sv. Víta, které členové KTP (a dalších asi 250 000 diváků) velmi dobře znají z Tesařova podání ve hře Malá vánoční povídka v Divadle v Dlouhé, dále Mýdlového prince, romantickou Kdo vchází do tvých snů a rozloučil se písní Půlnoční (.. budou Vááánoce).


A to už přišel čas na vyhlášení vítězné masky a vylosování hlavních cen tomboly. Důmyslným hlasováním formou udělení céčka svému favoritovi se do volby nejlepší masky zapojili všichni v sále. Nejdelší řetízky céček měli krokodýlí bůh Offler, Truhlík a trpaslík Thorin Pavéza, který/á nakonec zvítězil/a.Losování tomboly se ujal Holodoktor za pomoci Draky, VeHaLi a Hadatiho.Závěrečný blok vyplnil reprodukovanou hudbou DJ Lucky, který pouštěl hudbu všech žánrů, takže si každý přišel na své.


Několik minut před půlnocí Draky bohužel ohlásila, že se blíží závěr bálu, poděkovala sponzorům, organizátorům i všem návštěvníkům a VeHaLi vyhlásila výsledek naší společné dobročinnosti, tedy výtěžek bálu. Přesná částka bude známa, až se o své poplatky přihlásí OSA, ale již na konci bálu bylo zřejmé, že AD centrum dostane určitě 35 000 Kč.


Poslední písní, která vyprovodila všechny roztančené entity k domovům (chacha), byla Ježčí píseň, tak jak ji známe z představení Soudné sestry v Divadle v Dlouhé.


Závěrem se nabízí poděkovat všem zúčastněným za báječnou atmosféru a ochotu podpořit svou účastí výzkum Alzheimerovy nemoci v AD centru. Můžeme doufat, že se nám to časem vrátí v podobě léku na tuto nepříjemnou chorobu.Organizátoři: Klub Terryho Pratchetta (VeHaLi, Hadati, Dalila, JIU, Rausek), CZ Kontinuum Star Trek fan klub (Xyll, Samuel)

Sponzoři: Talpress s.r.o., tetička z Moravy, členky KTP Silence a Whisper

Do tomboly přispěli: KTP, CZ Kontinuum Star Trek fan klub, Divadlo v Dlouhé, Mrakoplaš, Geekárna, Ikshorm

Foto: Hanina Veselá


Odkazy:

 

* na 3. jsme zapomněli

03. 11. 2015 - Diář na rok 2016 Kategorie: Knihy

Na zahraničním webu Discworld.com si můžete objednat zeměplošský diář pro rok 2016, tentokrát sepsaný jako Praktický manuál moderní čarodějky.

Anotace: Tento Praktický manuál pro moderní čarodějku je více než jen obyčejným diářem. Nabízí dlouho očekávaný pohled na důvtip a moudrost jedněch z nejoblíbenějších postav Zeměplochy Terryho Pratchetta, a to čarodějek.

Díky moudrým radám a poučením od takových postav jako je Stařenka Oggová, Bábi Zlopočasná a Tonička Bolavá, Zeměplošský diář 2016 oplývá skvělou směsí kulturních zajímavostí, ilustrací a úžasných vtípků spolu s důležitými daty jak Zeměplochy tak i Zemneplochy.

říjen

29. 10. 2015 - Jan Kantůrek v rekonvalescenci Kategorie: Jan Kantůrek

Ze sdělení Vlastimíra Talaše, nakladatele Talpressu:

Honza Kantůrek už je doma a odpočívá. Čeká ho ovšem dlouhá, několikaměsíční rehabilitace. Slíbil, že bude i nadále překládat. V současnosti má rozpracovaný titul Dodger a pak se těší na poslední Toničku. Přejeme mu ze srdce, ať se mu zdraví zlepšuje co nejrychleji to půjde.

28. 10. 2015 - Literární soutěž 2015 Kategorie: Klub

Slyšte, slyšte!

Klub Terryho Pratchetta vyhlašuje další ročník literární povídkové soutěže „O Knihovníkův banán“. Soutěž je veřejná, přihlásit se může každý. Do soutěže přijímáme povídky inspirované Zeměplochou Terryho Pratchetta – tj. například takové, které se na Zeměploše odehrávají nebo ve kterých hraje Zeměplocha či její postavy nějakou roli.

Vyhlášení soutěže se bude konat na Trpasliconu 2016. Výherce obdrží exkluzivní věcné ceny.

Diskutovat o této události, klást otázky nebo připomínky můžete na diskusním fóru, v diskusi k tomu určené.


Podmínky účasti v soutěži:

Prosíme, čtěte pozorně. Pokud vaše povídka nesplní všechny podmínky, může být vyřazena ze soutěže.

 • Musí se jednat o původní (tj. nikoliv přeloženou) dosud nikde nepublikovanou povídku, která nebyla v průběhu trvání této soutěže poslána do jiné soutěže, v českém nebo slovenském jazyce, v rozsahu 1 000 až 25 000 znaků (včetně mezer, titulek se jménem povídky se nepočítá) a která je viditelně inspirována Zeměplochou Terryho Pratchetta.
 • Počet příspěvků od jednoho autora je omezen na 2 příspěvky.
 • Soutěž je anonymní. Veřejné přihlášení k autorství povídky bude bráno jako porušení pravidel a může být důvodem k vyřazení ze soutěže. Jména (popř. přezdívky) autorů budou zveřejněna až po vyhlášení vítězů.
 • Autor zasláním svého díla do soutěže souhlasí s publikací na webových stránkách www.discworld.cz nebo v případném sborníku.
 • Autor se nesmí zúčastnit soutěže jako porotce.
 • Soutěžní příspěvky můžete posílat od první minuty dne 1.11.2015 do půlnoci 31. 1. 2016.

 • Jak se přihlásit do soutěže?

 • Povídku zašlete na email knihovnikuvbanan@discworld.cz ve formátu, který porota zvládne otevřít. Tzn. např. .doc, .docx, .org nebo .pdf. Soubor s povídkou pojmenujte stejně jako povídku.
 • Pokud zasíláte více povídek, každá musí být uložena v samostatném souboru.
 • V žádném souboru s povídkou nesmí být uvedeno jméno autora.
 • Osobní údaje uveďte v textu emailu, který musí obsahovat: jméno autora (případně také přezdívku) a jméno soutěžní povídky (příp. povídek). Tyto údaje slouží k potřebě pořádání soutěže, pro lepší komunikaci se soutěžícími a statistickým účelům a nebudou poskytnuty třetí straně bez svolení autora.
 • Do předmětu emailu vepište "Literární soutěž".
 • 28. 10. 2015 - Mort na Žižkově Kategorie: Divadlo

  V sobotu 17. 10. 2015 se v Praze hrálo představení Mort v podání divadelního souboru při T.J. Sokol Lázně Toušeň. Naše divácká skupinka sice čítala jen pět kusů, ale čtyři z nás šli na toto představení minimálně podruhé. Rozhodně to nebyla náhoda. Představení založené na tradičně bezvadném překladu Honzy Kantůrka mělo premiéru 24. 4. 2015. Pak se s úspěchem hrálo, pokud vím, nejen v Toušeni, ale i v Horních Počernicích a v sobotu 17. října dorazilo do srdce matičky Prahy. V Žižkovském divadle jsme tedy mohli vidět už pátou realizaci... a ta byla dokonalá. Žádné stopy trémy, žádné technické zádrhely, prostě prvotřídní výkon v prvotřídní režii.

  Diváci se sice rozehřívali pomaleji než třeba ve zmíněných Horních Počernicích, ale asi ve třetině kusu roztáli a před přestávkou už potlesk bouřil naplno. Druhá polovina představení běžela v atmosféře plného propojení herců s diváky až do konce. Asi by bylo vhodné vypíchnout fantastický výkon Smrtě, ale ostatní postavy za antropomorfní personifikací nezaostávaly. Každá z nich měla ve hře své místo a perfektně zapadala do mistrovské mozaiky. Přičteme-li k tomu bezvadný jazyk, dokonalý přednes, citlivě vyladěné kostýmy, kouzelné samostatně píšící pero a další a další pozitiva, která laik ani nedokáže správně pojmenovat, byla to špica.

  Souboru se podařilo vystihnout ducha Zeměplochy a Pratchettova humoru a strhnout diváky s sebou. Závěr večera byl díky tomu ohromující. Tady musím trochu odbočit a přiznat se, že patřím mezi dinosaury, kteří už něco pamatují. Chodíme se ženou do Žižkovského divadla už asi třicet let. V osmdesátých letech jsme tu tleskali Dostavníku, který sem přešel z Obchodního klubu v Pařížské. Mihli se tu Cimrmani cestou z Malostranské besedy do divadla ve Strašnicích a rád vzpomínám i na Radošínské naivné divadlo, které sál divadla pravidelně vyprodalo. Byly to doby, kdy diváci museli "své" divadlo následovat, kam ho osud zavál, a o to víc mu fandili. Ale teprve tuto sobotu jsem tu poprvé viděl, že se herci dočkali potlesku celého sálu vestoje a vraceli se při děkovačce osmkrát!

  Byl to takový úspěch, že jsem si jist, že by před rokem 1989 byla hra zřejmě pro jistotu zakázána už druhý den. Představení totiž bylo fascinující. Sami na sobě a svých přátelích jsme pozorovali touhu po sdílení tohoto výjimečného zážitku s partnery a kamarády. Jednoduše řečeno, když vám na někom záleží, nemůžete nečinně přihlížet, že by mu něco takového uteklo před nosem!

  Morta mohu s klidným svědomím doporučit všem fanouškům Terryho Pratchetta. Nemá chybu. Já osobně na něj určitě ještě zajdu.

  by Slávek Švachouček

  25. 10. 2015 - Mrakoplaš kontra Alzheimer popáté Kategorie: Akce

  7. října 2015 proběhl již pátý ročník benefičního koncertu Mrakoplaš kontra Alzheimer, jehož se zúčastnilo přes sto návštěvníků. Díky tomuto koncertu se na výzkum Alzheimerovy nemoci vybralo přes 50 000 Kč. Během všech pěti ročníků těchto benefičních koncertů skupina Mrakoplaš dokázala vybrat téměř 176 000 Kč.

  Skupina Mrakoplaš, která se jmenuje podle nedostudovaného čaroděje ze série velmi oblíbených knížek Úžasná Zeměplocha britského spisovatele Terryho Pratchetta, připravila už popáté benefiční akci na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci. Celý výtěžek z tohoto komponovaného večera byl věnován oddělení kognitivních poruch AD Centra v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, které se dlouhodobě zabývá především časnou a správnou diagnostikou Alzheimerovy nemoci.

  Mrakoplaš přispívá a podporuje boj proti Alzheimerově nemoci. Zvlášť, když byl touto nemocí postižen letos zesnulý duchovní otec kapely, spisovatel Terry Pratchett. Kapela se odlehčenou formou snažila poukázat na Alzheimerovu nemoc, oslovit veřejnost i soukromé subjekty tak, aby byla tato degenerativní nemoc maximálně zviditelněna a aby si všichni uvědomili, že je dobré podpořit výzkum této choroby, který pak může pomoci všem postiženým pacientům.

  Velmi váženými hosty, kteří svou účastí podpořili tento koncert a myšlenku byli Roman Dragoun a Luboš Pospíšil, kteří si s Mrakoplašem společně zahráli a spolu s moderátorem Pavlem Andělem vytvořili nádhernou atmosféru, která v zaplněném klubu Mlejn potěšila všechny zúčastněné. Potěšila i zástupkyni AD Centra paní doktorku Miloslavu Reisovou, která mohla sledovat, jak se díky vybranému vstupnému a povedené aukci raritních předmětů, do které přispěli všichni účinkující, vybralo pro AD centrum přes 50 000 Kč.

  Na pódiu, kromě muziky, proběhla i aukce několika raritních a uměleckých děl, které výtvarníci, fotografové a další umělci podílející se na tomto večeru poskytli zdarma (např. fotografové Ota a Petr Maršík ml., grafik Zdeněk Häckl, Roman Dragoun, Luboš Pospíšil, Pavel Anděl a Mrakoplaš).

  Zároveň v prostorách KD Mlejn proběhla i výstava fotografií s názvem Hledání zapomenutého, která tématicky navázala na celý koncept večera (autor fotograf Ota/Urbex). Výtěžek z této prodejní výstavy a aukce byl přidán k financím ze vstupného a byl poskytnut AD Centru.

  Protože se Mrakoplaši podařilo i v minulých ročnících oslovit zajímavé hosty (jakými byli např. Ivan Hlas, skupina Traband, Vladimír Merta, Peter Introvič, Ondřej Konrád a další) a podařilo se získat již přes 175 000 Kč, očekává se, že bude tato skupina v pořádání benefičních koncertů Mrakoplaš kontra Alzheimer pokračovat tak, aby na výzkum této nemoci byly k dispozici další, tolik potřebné, finance.

  Martin Kalenda, člen skupiny Mrakoplaš
  www.mrakoplas.cz; info@kasparproduction.cz

  24. 10. 2015 - Dvojkniha Carpe jugulum, Pátý elefant Kategorie: Knihy

  Právě vyšla již 12. zeměplošská dvojkniha Carpe jugulum, Pátý elefant

  STARŠÍ NOVINKY >>>