Domů

Zeměplocha - Novinky 2018

duben

23. 04. 2018 - Audiokniha Soudné sestry Kategorie:

13. 5. 2018 si budete moci na Veletrhu knih 2018 poprvé zakoupit další audioknihu ze série o Zeměploše Soudné sestry. Tentokrát však audioknihu nevydává nakladatelství Talpress, ale společnost OneHotBook, která podle svých stránek vydala již desítky audioknih slavných autorů.

V rámci křtu této audioknihy na Světě knihy bude prozrazen celý koncept nadcházející série ÚŽASNÁ ZEMĚPLOCHA, v níž bude společnost OneHotBook pokračovat. Se sérií začali tam, kde s nahráváním skončilo nakladatelství Talpress, tedy Soudnými sestrami. Jednotlivé minisérie (Čarodějky, Hlídka, Smrť, Zuzanka, Tonička apod.) budou mít v rámci celé řady každá svého interpreta, který ji bude číst a Zeměplocha tak bude mít více různých hlasů. Samostatné díly pravděpodobně také dostanou vlastního interpreta a nebudou tak závislé na časových možnostech jen jediného člověka. Narátorkou pro Čarodějky je Zuzana Slavíková. Soudné sestry jsou již namluvené, takže se chystá natáčení Čarodějek na cestách, aby mohly vyjít na podzim 2018. Stráže! Stráže! jsou ve fázi zjišťování časových možností vyhlédnutých narátorů.

Oficiální anotace: Uprostřed Zeměplochy, placaté země putující vesmírem na zádech obrovské želvy, leží království Lancre, které je tak malé, že by ho kamenem přehodil. Přesto se o ně rozpoutal velký boj, jehož zápletka má leccos společného s hrou Macbeth z pera slovutného Šejkspíra. Nesmějí tudíž chybět ani tři čarodějky, jimž se hrůzovláda nového panovníka nezamlouvá. Nebo to celé připomíná spíš Hamleta? Nechybí tu totiž ani kočovná herecká společnost, duch zavražděného monarchy a jeho syn, který je možná příliš citlivý, aby vznesl svůj nárok na trůn… Ovšem Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková už dohlédnou, aby všechno dopadlo tak, jak má.

21. 04. 2018 - Maškaráda v Moravskoslezském divadle Kategorie: Divadlo

14. června 2018 uvede Národní divadlo Moravskoslezské (divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě) premiéru divadelního představení MAŠKARÁDA čili Fantom Opery.

Oficiální anotace: Kombinace fantaskních prvků, břitkého humoru a popkulturních odkazů Pratchettovy Úžasné Zeměplochy s výsostnou divadelností nabízí zaručenou zábavu pro celou rodinu. Čarodějky z Lancre se vydávají do hlavního města Ankh-Morporku, aby obhlédly, jak se daří jejich krajance Anežce Nulíčkové. Ta se pod uměleckým pseudonymem Perdita X vydala do světa velké opery. V Opeře však řádí tajemný Duch a podle všeho možná není jenom jeden! Kdo má na svědomí řadu divadelních katastrof a co všechno se může stát, když se pátrání chopí Bábi Zlopočasná se Stařenkou Oggovou, přijďte zjistit do ostravské opery – Divadla Antonína Dvořáka!

Před premiérou samotného představení se 4. června v Knihcentrum.cz v Ostravě koná beseda, kde se můžete setkat s inscenačním týmem u příležitosti uvedení britské humoristické fantasy v operním duchu. Těšit se můžete i na vystoupení hostů z Ankh-morporské opery a lekci vaření Stařenky Oggové.

Hadati

20. 04. 2018 - Zvolení Rady Klubu Terryho Pratchetta Kategorie: Klub

17. března 2018 proběhla Členská schůze Klubu Terryho Pratchetta, při které byl za předsedu tohoto spolku na další dvouleté období zvolen Petr "Hadati" Čáp, společně se svou místopředsedkyní Danou "Dalilou" Linhartovou.

Do počtu pěti členů Rady Klubu Terryho Pratchetta byli dále zvoleni Michal "Ikshorm" Horáček, Věra "VeHaLi" Liptáková, Petr "Rausek" Rauner. Věra Liptáková byla určena za Hospodářku Klubu.

březen

27. 03. 2018 - Rozloučení s Janem Kantůrkem Kategorie: Jan Kantůrek

S překladatelem Janem "Knihovníkem" Kantůrkem se můžete rozloučit ve čtvrtek 5. dubna ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice, Praha 10.

Rodina uvítá neformální oblečení, zejména zeměplošské kostýmy, aby atmosféra nebyla příliš tíživá. Nikoho ale do ničeho nenutí, takže lze přijít v tom, v čem se budete cítit na pohřbu pohodlně.

Petr Čáp, předseda Klubu Terryho Pratchetta

22. 03. 2018 - Zemřel český překladatel Jan Kantůrek Kategorie: Jan KantůrekDne 21. března 2018 zemřel český překladatel Jan Kantůrek, který se proslavil zejména jako překladatel knih Terryho Pratchetta, za které dostal mnoho ocenění. To největší ocenění ale získal, když mu Terry Pratchett osobně sdělil, že je jedním z mála překladatelů, u kterých si je jistý kvalitním překladem jeho knih. V roce 1995 získal Cenu Karla Čapka za zásluhy ve sci-fi a fantasy literatuře.

Byl velmi oblíbeným hostem tzv. conů (od slova convention). Pravidelně každý rok se účastnil besed na Trpasliconu, kdy jeho účast vždy dokázala přilákat plný sál posluchačů. Letošní ročník, který se konal tento víkend (16. - 18. března), nenavštívil, a to z důvodu nemoci, která měla průběh běžné chřipky.

I přes svůj věk a zdravotní problémy byl i nadále aktivní, a jako čestný člen Klubu Terryho Pratchetta se účastnil s českými fanoušky TP mnoha akcí. Byl to nejen skvělý překladatel, ale hlavně náš přítel. Pro některé z nás byl i jako člen rodiny.

GNU Honza Kantůrek

Petr "Hadati" Čáp, předseda Klubu Terryho Pratchetta

Kantůrek na Trpasliconu

únor

27. 02. 2018 - Motorka k poctě Terryho Pratchetta Kategorie: Akce

Od 1. března do 4. března 2018 bude v Praze na výstavišti v Holešovicích na výstavě Motocykl 2018 vystavena unikátní motorka BMW F800r, která je poctou Terrymu Pratchettovi - airbrush na motivy Zeměplochy. Vlastníkem motocyklu je Alena Kojzarová.
04. 02. 2018 - Pozvánka na Členskou schůzi Klubu Terryho Pratchetta Kategorie: Klub

Klubová rada si Vás dovoluje pozvat na Členskou schůzi Klubu Terryho Pratchetta, z. s., která se koná 17. března 2018 od 10:00 v rámci Trpasliconu 2018 v prostorách ZŠ Květnového vítězství (Květnového vítězství 1554, Praha 4).

V případě, že se nesejde dostatečný počet členů s právem hlasovat, vyhlašujeme náhradní termín Členské schůze na 10:30 hod. stejného dne a místa konání.

Řádní členové KTP mohou při koupi vstupenky na celou akci uplatnit slevu 100 Kč. V případě, že se chcete zúčastnit pouze Členské schůze, máte vstup na Trpaslicon na tuto dobu zdarma.

Program:
1. Úvod
2. Volba zapisovatele a volební komise
3. Schválení programu Členské schůze
4. Výroční zpráva o činnosti za rok 2017
5. Výroční zpráva o hospodaření za rok 2017
6. Výroční zpráva Kontrolní komise za rok 2017
7. Volba Předsedy KTP
8. Volba členů Kontrolní komise
9. Schválení Plánu činnosti na rok 2018
10. Schválení Rozpočtu na rok 2018
11. Adopce želvy sloní v Zoo Praha
12. Výroční ocenění za přínos klubu
13. Udělení čestného členství
14. Závěr

Členské schůze se mohou zúčastnit všichni členové Klubu Terryho Pratchetta (i nečlenové), ale hlasovat mohou pouze řádní členové, jejichž řádné členství trvá bez přerušení déle než jeden rok. Pokud tedy nechcete přijít o možnost podílet se aktivně na chodu Klubu, uhraďte svůj členský příspěvek nejpozději do 28. 2. 2018. Seznam členských čísel členů, kteří na Členské schůzi mohou hlasovat, bude aktualizován na diskusním fóru (přístupné pouze pro řádné členy).

Jak vyplývá ze 7. bodu programu Členské schůze, opět budeme volit Předsedu KTP. Kandidovat na tento post může každý zletilý člen s právem podílet se na vedení Sdružení (řádné členství trvající déle než jeden rok). Zájemci mohou do 25. února 2018 na e-mail klub@discworld.cz zaslat svou kandidaturu. Ta musí dle Hlavy 9 odstavce 4 Stanov obsahovat jméno a přezdívku kandidáta na Předsedu, jméno a přezdívku osoby, kterou kandidát navrhuje na Místopředsedu, a stručný volební program.

A přece kráčí!
Za Klubovou radu
Věra "VeHaLi" LIptáková, hospodářka KTP

leden

29. 01. 2018 - Jan Kantůrek v Českých Budějovicích Kategorie: Akce, Jan Kantůrek

Zeměplocha - Novinky 2017

prosinec

24. 12. 2017 - Veselé prasečnice Kategorie: Klub

Veselé Prasečnice a úspěšný vstup do roku Oprávněně se bránícího humra vám přeje Klub Terryho Pratchetta a stránky Discworld.cz.

STARŠÍ NOVINKY >>>