Domů

Otec prasátek

Trvalo to nekonečně dlouho, ale tuto neděli konečně na televizní obrazovky zaútočí úžasný zeměplošský svět Terryho Pratchetta. Richard Matthews navštívil natáčení Otce prasátek s úmyslem vypátrat jednoho z největších Pratchettových fanoušků, Davida Jasona…


Terry Pratchett David Jason
„Vždycky jsem byl fanoušek Zeměplochy.“

  Čtu Pratchetta už hodně dlouho a má nejoblíbenější postava byl vždycky Mrakoplaš. Pokaždé to bylo originální, odvázané a legrační, a já si myslel, že tohle je přesně ten druh světa, který by se měl ukázat lidem, protože je velmi svébytný a odlišný od toho, co televize normálně nabízí.

  Když jsem dostal nabídku hrát v Otci prasátek, pomyslel jsem si, že by to mohla být velká legrace. „Páni, výborně. Bude fajn vrátit se k hraní legračních a svérázných postav.“ Není moc divnějších věcí, než být Smrťovým asistentem, ne? Když mohu, rád dělám věci, které jsou zábavné a odlišné a tohle by mi určitě zlepšilo skóre.

  Vždycky jsem měl rád sci-fi a připadalo mi, že tohle je něco na ten způsob, že budu hrát nějakého, z neznámých důvodů velmi pletichářského podivína. Tenhle žánr se mi jeví jako čistě útěkový a možná proto ho mám tak rád. Těžko byste našli někoho, kdo má vynalézavější mysl než Terry Pratchett. Nemyslím si, že by existovalo mnoho lidí, kteří by se mohli porovnávat s jeho kouskem génia – vždyť dokázal ze Smrtě udělat svým způsobem komickou postavu. Je to přece výkon, stvořit ho zábavného a troufám si říct i pomilováníhodného (smích).

  Moje postava je skutečně Smrťův asistent. Je to takový chlapík z PR. Smrť převezme roli Otce prasátek, takže Albert se musí vydávat za jeho pomocníka – za šéfa skřítků, chcete-li, což znamená i náležitě se obléknout. Kdysi to byl mág, takže pro něj není nijak zvlášť obtížné dělat všechny ty podivné věci.

  Jsou miliony lidí oddaných knížkám. Když tohle uděláme dobře, bude to dosažitelné pro spoustu lidí, kteří doteď po knize nesáhli. Je to jedna z možností, jak jim představit další fantasy svět. Od dob Harryho Pottera je pro čtenáře mnohem snadnější je přijmout.


Terry Pratchett Terry Pratchett
„Zdá se mi to opravdu takové odpočinkové.“


A co na filmovou adaptaci svého díla říká Terry Prattchett?

  Mohl jsem zasahovat do scénáře, i když musím říct, že Vadim John dělal svou práci skutečně dobře. Opravdu jsem toho neměl mnoho na práci. Občas se mě zeptali jak někdo vypadá, nebo jestli by tohle či tamto fungovalo. Dal jsem Vadimovi pár návrhů a ten řekl ´Dobrá´ u dvou třetin z nich. Nedovedu si představit, že by se tohle dělo v Hollywoodu.

  Dostal jsem ve filmu svoji vlastní roličku. Dojel jsem do Islingtonu a oni strávili hodinu tím, že mě strojili do kostýmu (pro třiceti sekundovou scénu). Pomyslel jsem si: „Když tak pečlivě připravují mne, co asi teprv dělají s ostatními?“

  Co se týče filmů, poněkud jsem zcyničtěl. Mám teď na mysli Dreamworks. Mají práva na Nómy, ale nic se neděje – koupili to, ale netočí to. Natočit film může být opravdu neobyčejně komplikované – je na to potřeba zatraceně moc peněz.

  Znal jsem Davida Jasona, protože vyjadřoval svoji touhu „být při tom“ ještě předtím. Když mi bylo řečeno, že hlavu cechu vrahů bude hrát David Warner, odpověděl jsem jen „Páni! Jasně!“, protože si s sebou přinesl to správné vybavení. V minutě, kdy jsem ho spatřil s tím kloboukem, jsem řekl: „Ano, tak přesně má vypadat.“ Přišli jsme sem pak za pár měsíců a na stěně visely fotky všech hlavních herců. Podíval jsem se na ně a řekl: „Dobrá. Už to nemůžeš vylepšit.“

  Je mi 58 a tohle dělám už 25 let. Knížky mi vydělaly slušné peníze, ale filmy by mohly být milé. Nemohou nijak zvlášť změnit můj život. Jsem z toho ale trochu rozhozený. Je to poněkud znervózňující, ocitnout se tváří v tvář výplodu vaší vlastní fantazie, je to příležitost nabízející se pouze autorům a šílencům…(smích). Teď píši novou knihu a pracuji na ní stejně tvrdě jako na té první. Je to legrace, je to úžasné, ale dřív či později si tu jeden chlapík sedne a bude bušit hlavou do obrazovky tak dlouho, dokud mu nepoteče krev z uší.


Autor: Adéla Červenková

O tomto článku můžete diskutovat ve fóru U Prokopnutého bubnu v sekci Články >>