Domů

Buch! (Thud!) - Oficiální česká pravidla

Samotná hra

Thud je hra neobvyklá tím, že se skládá ze dvou bitev - pokud velíte v první bitvě trpaslíkům, potom v druhé budete mít na starosti trolly. Na konci každé bitvy jsou vítězi přiděleny body a o konečném stavu hry rozhodují výsledky obou bitev. To znamená, že pokud máte katastrofální první bitvu, ještě není vše ztraceno. V druhé bitvě se můžete pomstít ještě více zničujícím vítězstvím.


Základní rozestavení figur

základni rozestavení figur


Sbírání

Troll může sebrat trpaslíka přesunutím vedle něj a bušením do jeho helmy svým kyjem. Takto ukořistění trpaslíci opustí bojiště se zvoněním v uších. Trpaslíci mohou překonat jejich o mnoho větší nepřátele pouze zformováním řady a vymrštěním předního trpaslíka přímo na trolla a následným úderem. To způsobí, že troll ztratí zájem o dění na bojišti a opustí arénu až do začátku další bitvy. Ukořisťování není povinné. Provádí se v přímých řadách - včetně diagonálních.

Troll bere jednoho nebo více trpaslíků přesunutím se na pole vedle něj (nich). Je zde až osm polí vedle toho, na kterém se troll nachází. Troll se musí pohnout, aby provedl sebrání trpaslíka. Nemůže jednoduše zdemolovat trpaslíka jen proto že JE vedle něj.

Trollové mohou také brát zformováním souvislé řady trollů. Místo obyčejného pohybu je přední troll postrčen zbytkem řady, který zůstane, kde je. Postrčený troll se pohybuje směrem dopředu o tolik (nebo méně) políček, kolik trollů bylo v řadě. Troll může být takto postrčen pouze za účelem sebrání trpaslíka. Strkání (Shoving) nemůže být použito jako obyčejný pohyb. Pamatujte, trollové berou trpaslíky (trpaslíka) zastavením se vedle nich (něho). Neobsadí pole, které bylo obsazeno trpaslíkem. Nezapomeňte, že Shovingu může být použito pouze k sebrání trpaslíka, který není naproti přednímu trollovi jako Přední trpaslík Útočné řady. Troll se musí jednoduše zastavit vedle trpaslíka, takže se může přikrást k více než jednomu a pěkně jim rozházet jejich klub.

Trpaslíci sbírají pomocí přímé, souvislé řady namířené směrem na trolla a vymrštěním předního trpaslíka k úderu. Troll je pak odebrán ze hry a trpaslík zaujme jeho místo. ALE útok může být proveden pouze pokud je vzdálenost mezi předním trpaslíkem a trollem menší než počet trpaslíků tvořících řadu.

Takže, například, 4 trpaslíci mohou útočit na trolla na vzdálenost 0, 1, 2, nebo 3 prázdných polí mezi předním trpaslíkem a trollem. Trpaslíci nemohou mít obyčejný pohyb a Capture v jednom kole. Stejně jako trollové nemohou použít Shoving (postrčení) bez sebrání trpaslíka, tak trpaslíci mohou vymrštit předního trpaslíka pouze pokud sebere trolla.

Poznámka: 1 samotný trpaslík může zformovat útočnou řadu jen z jednoho trpaslíka tím, že se přesune těsně vedle trolla a pak vymrští sám sebe, a tak sebere trolla. Avšak nemůže udělat pohyb a vymrštění v jednom tahu, takže musí počkat na svůj další tah za předpokladu, že ho ten troll nesebere.

Pamatujte: sebrání pomocí postrčení nebo vymrštění může být použito v jakékoli přímé řadě, včetně diagonální.


Konec bitvy

Pokud hráči souhlasí s tím, že je jasno a nemohou být provedeny další sebrání (Capture), je bitva ukončena. Pokud nesouhlasí, hra pokračuje, dokud se souhlasu nedosáhne. Rozhodování o konci bitvy nebo o pokračování ve hře je důležitá část hry. Souhlasem s koncem bitvy jsou body připočteny každému hráči podle toho, kolik figur mu zbylo na hrací desce.


Výsledek hry

Každý TRPASLÍK je za jeden bod. Každý TROLL je za čtyři body. Vítězné rozpětí je rozdíl mezi skóre vítěze a poraženého. Pokud hra skončí s pěti trpaslíky a dvěma trolly, skóre je: Trpaslíci 5 - Trollové 8 (2x4). Hráč velící trollům vyhrál s Vítězným rozpětím 3 (8-5). Pokud oba hráči mají stejný počet bodů, pak je bitva nerozhodně a žádné body nebudou přičteny. Výsledek první bitvy je zapsán a přenesen do druhého souboje. V této druhé bitvě si musejí hráči vyměnit role - ten, kdo velel trpaslíkům, se stává velitelem trollů a naopak. Hráč s vyšším skóre po sečtení výsledku z obou bitev je vítězem hry a rozdíl mezi body hráčů je Vítězné rozpětí. Kdyby hráč, který měl jako první trpaslíky, vyhrál bitvu o tři a pak prohrál druhou (s trolly) o sedm, pak tento hráč prohraje hru o 7 - 3 = 4 body. Hra může být nerozhodně pouze pokud oba hráči skončí se stejným počtem bodů.


Pohyb

Trpaslíci jsou v každé bitvě na tahu první. Trpaslík, malý a rychlý, se může pohybovat na jakoukoli vzdálenost, jakýmkoli směrem (dopředu, dozadu, do stran a diagonálně). Protože troll nemůže vidět nic těsně pod svými koleny, může trpaslík zastavit na poli hned vedle trolla bez toho, že by byl okamžitě sebrán. To může sice vypadat jako sebevražedný tah, ale někdy je to brilantní taktika, protože troll se musí pohnout, aby sebral trpaslíka, a takto on může zničit trolla a/nebo jiné strategické plány.

Trollové, těžkopádní a zpravidla pomalí, se pohybují jen o jedno pole v jakémkoli směru (dopředu, dozadu, do stran a diagonálně). Protože trpaslíci jsou těžce ozbrojení a trollové jsou pevný kámen, žádná figura nemůže přejít přes pole obsazené jinou figurou. Stejně tak nikdo nemůže přistát nebo přejít přes středový kámen. Tento kámen, mimochodem, nemůže být přemístěn, neboť nepatří ani jednomu z hráčů, avšak může hrát důležitou roli ve hře.


Odkazy

Oficiální stránky hry Thud!
České stránky s počítačovou hrou ThudBoard, kde si ji také můžete zdarma stáhnout
Slovenský internetový obchod (www.brloh.sk), kde si můžete deskovou hru Thud! zakoupit (2190,- Sk)


Autor: Fanatik Studio & puczmeloun

O tomto článku můžete diskutovat ve fóru U Prokopnutého bubnu v sekci Články >>