Domů

Turistický průvodce po Lancre

Další pohléd na Lankre
ode mě, G. Oggové

Toto je úvod do Lankre ouplně a náležitě zprackovaný mou maličkostí, Gytou Oggovou.

Lancre je schvostně situováno v lejně myslím že se tomu tak řiká hor Beraní hlavy.

Směrem k Okraji jsou vidět ohromné Stoské pláně a na druhý straně ke Středu vážně prdlajs, protože tam jsou všecky ty hory. Lanckre je ve skutečnosti samá hora a oudolí vypadaj jako oudolí jenom proto, že to jsou menčí hory než ty velký hory, jestli mně rozumíte.

Tohle místo je na tomhle místě už docela dlouho. Jeden mák přišel a klepal na šutry kladívkem a řikal, že celý místo bylo gdysi dávno pod mořem a pak to byla hora a v době ledové to tu vydlabal ledovec, ale myslim si že někdo by měl těmhle lidem najít práci jinak budou muset žebrat na ulicích. Kdyš se nad tím zamyšlíte, že šecko je všude už od věčnosti, tak nejni žádnej rozdíl v tom, esli se ty obsahy přemístily, to máte jako s mou maličkostí.

Roste tu spousta věcí, hlavně stromy a další věci, co maj rádi horký léta a zimy jak v psinci. Máme tu ňáký farmáře a dřevoštěpy a taky mlejny ale lidi většinou vyžívají z toho mála co mají, jak nejlíp umí.

Kopulace: jenom pár stovek lidí, ale né že by se málo snažili. Hodně mladejch se stěhuje do Ankh-Morporku a domů posílají rodině peníze. Občas král postaví na hranice stráš, aby dávala majzla, protože řiká, že prostě musíme mít pohraniční stráš, ale obvykle dá všem vědět, když to dělá, takže se podle toho můžeme zařídit. V celých horách bují pokoutní vobchod a jak jsem řikala my jsme zrovinka v lejně, ačkolivěk já o tom v žádném případě naprosto vůbec nic nevím.

Tahle část hor Beraní hlavy je známá tím, že rodí máky a čarodějky, musí to bejt něco ve vodě.

Lidi tam dole na pláních mají vážně divný nápady co se tejče celý tý věci s čarodějkama, jako třeba že jich musí bejt třináct do kovenu a že tančí bez podvlíkaček. Já v prostatě vůbec nejsem proti tomu tancovat bez podvlíkaček ale nahoře v horách to může bejt docela nepříjemný a štípat. Dokonce i v létě a pak vám fučí na vršek i na spodek, myslim že to nemusim rozvádět. A kroměvá toho, čarodějky většinou nejsou žádné tanečníce. Čarodějky jsou ty, co pískají a dívají se jak ostatní skáčou.

A každý kdo aspoň trochu zná čarodějky ví, že šanse dostat jich třináct na stejný místo ve stejnej čas je asi tak velká jako že bychsem se stala Májovou královnou. Takže čarodějky si dělaj v zásadě šecko samy a vobčas si dělaj šecko samy ve skupině, ale čas od času se vopravdu scházíme, abychsme vyřešily různý věci a zabránily hádkám – marná snaha!!! – jako třebá kde jsou hranice pozemkůch a tak, i když většinu večera ztrávíme dohadováním o tom, kterej je den.

Nicméňě čarodějky z téhle části hor jsou hluboko uvnitř dobré duše a věci, co dělají, jsou věci jako pomáhání lidem na svět a později z něj a přez různé překážky mezi tím. Královna Magráta, dřívěji Magráta Česneková, řiká, že čarodějnictví je v zásadě kult plodnosti, ale mně to nějak nejde do kebule, protože tady v okolí je plodnosti dostatek, ne vážně, za letních nocí musíte hlasitě kašlat, když chcete projít i jen malinkým lesíkem, a jako vdaná žena vám můžu říct, že jsou chvíle, kdy všeho moc škodí, i plodnosti, jsem si jistá, že vám nemusím kreslit oprásek, mám jich ještě 15 naživu a z toho dvoje dvojčata ale u Oggů je to prej normální, nějakej mák řikal, že jsme přirozeně plodný a nikdo ho za to nezavřel, tak předpokládám, že to je fráse, kerou můžete řikat na veřejnosti. No prostě já nikdy nebyla proti tomu, aby se mladí sexuálně vybouřkovali, ale trocha prozíravosti člověku zajistí neůrodu a když přijde na radosti a strasti manželství, je šikovný když znáte čarodějku. Říká se, že málo znalostí je nebespečný, ale furt je to lepší než spousta nevědomosti a to je chvíle, kdy potřebujete někoho ve špičatým klobouku. Čarodějka je tu v zásadě proto, že ví všecky ty věcí, co lidé nevědí, protože jsou moc zneprázdnění nebo je zapomněli. Jasňačka, je tu taky mažije, ale to není ani zdaleka taková lekrace, jak se řiká.

Esme Zlopočasná, kerá je tady v okolí rozhodně důležitou čarodějkou řiká že je to v krvi, ale já si tim nejsem tak jistá. Nehádám se, páč my Oggovy jsme byly čarodějky s přestávkama už od doby, kdy lidi začali čmárat po jeskyních stěnách. Ale je tu i spousta dalších, které mají talent.

Každý den narazíte na lidi, keří by mohli být čarodějky, kdyby o tom věděli.G. OGGOVÁ

 << Zpět