Domů

Dlouhá Země

Dlouhá Země

Anglický název:   The Long Earth
Český název:   Dlouhá Země
Autor:   Terry Pratchett, Stephen Baxter
Překladatel (čeština):   Jan Kantůrek
Počet stran:   384
ISBN orginálu:   978-0-06-206775-3
ISBN českého překladu:   978-80-7197-475-8
Cena:   299 Kč
Rok vydání (UK):   21. červen 2012
Rok vydání (CZ):   listopad 2013
Vydal v originále:   Doubleday
Vydal v češtině:   Talpress
Ukázky


Anotace

Anotace nakladatelství Talpress:
Obvykle, když neměl co na práci, naslouchal Tichu. Tady bylo Ticho velmi slabé. Téměř se ztrácelo ve zvucích obyčejného světa. Chápali vůbec lidé v téhle naleštěné budově, jak jsou hluční? Řev klimatizace a počítačových větráků, slyšitelné, ale nesrozumitelné mumlání mnoha hlasů... tohle byla kancelář TransZemského Institutu, což byla paže Černé Společnosti. Anonymní kanceláři, která byla samý sádrokarton a chrom, dominovalo obrovské logo firmy, šachový kůň. Tohle nebyl Jošuův svět. Nic z toho nebylo z jeho světa. Kdybychom šli skutečně ke kořenům věci, on vlastně ani žádný svět neměl, měl je všechny. Celou Dlouhou Zemi.

Další anotace:
Možnosti jsou nekonečné (jen buďte opatrní co si přejete…)

1916
Západní hranice, Francie. Vojín Percy Blakeney se probouzí. Leží na svěží jarní trávě. Slyší zpěv ptáků a vítr v listech stromů. Kam zmizelo to bahno, krev a poničená krajina Země nikoho?

2015
Madison, Wisconsin. Policistka Monica Jansson vchází do spáleného domu vědce Willise Linsaye. Někteří lidé o něm tvrdí, že je blázen, jiní, že je nebezpečný. Věděla, že požár byl založen žháři, ale jako obvykle hasiči napáchali více škody než sám oheň. Jak tak postupovala troskami domu, nenacházela žádné lidské pozůstatky. Ale na krbové římse našla zvláštní strojek – krabičku obsahující nějaké kabely, třípolohový spínač a … bramboru. Byl to prototyp vynálezu, který Linsay pojmenoval „krokovač“. Vynález, který publikoval na webu, aby ho viděl celý svět a mohl ho kdokoli používat. Vynález, který měl navždy změnit pohled, kterým se lidstvo dívalo na svůj svět, Zemi. A to je jen skromné vyjádření, jestliže nějaký krokovač opravdu existoval…

… protože krokovač umožňoval osobě, která ho používala, ukročit do jiné Ameriky, jiné Země, a když jste pokračovali v jeho používání, objevovali jste se dokonce na dalších Zemích… toto je The Long Earth (Dlouhozemě). Je to naše Země, ale je jen jedním z článků v řetězu paralelních světů, které leží jeden vedle druhého a liší se od sebe jen o malý kousek (nebo ve skutečnosti poměrně hodně). Je to nekonečný řetěz, nabízející „kráčejícím“ nekonečný prostor nekonečných možností. A čím jste dál, tím podivnější – a někdy i nebezpečnější – se Země stává. Slunce i Měsíc vždy svítí, základní fyzikální zákony jsou ty samé. Nicméně některé události, které vytvořily naši jedinečnou Zemi, jako například dopad asteroidu, který zabil dinosaury, se mohly nestát a věci se mohly vyvíjet poněkud jinak.

Ale dokud Willis Linsay nevyvinul svůj krokovač, pouze naše Země hostila lidské obyvatele … nebo jsme si to tak mysleli. Zjistilo se, že existují lidé, kteří jsou přirozenými krokovači, kteří nepotřebují k úkrokům Willisův vynález, a tak velká migrace může začít…Poznámky

První díl pentalogie Dlouhá Země.


 << Zpět