Domů

Zeměplocha - Novinky 2021

květen

21. 05. 2021 - Nové knihy v češtině Kategorie:

Nakladatelství Talpress oznámilo, že vydá dvě nové knihy od Terryho Pratchetta. V červnu se tak můžeme těšit na čtvrtý díl ze série Dlouhá Země, jejímž spoluautorem je Stephen Baxter. Na Dlouhou utopii jsme čekali čtyři dlouhé roky, takže bude třeba si děj předchozích dílů zrekapitulovat.

Druhou avizovanou knihou bude povídková sbírka Terryho Pratchetta s jeho komentáři Mrknutí obrazovky, kdy datum vydání nebylo zatím oznámeno.

Dlouhá utopie

2045‒2059. Lidstvo bylo odvrhnuto Prvozemí a nyní se šíří po Dlouhé Zemi. Ne všude je však světy vítají s otevřenou náručí. Lobsang, nyní už postarší a velmi konzervativní pohyblivá jednotka, odchází v přestrojení s Agnes a jejich synem na odlehlou, tichou Zemi. Je přesvědčen, že v Novém Springfieldu budou žít poklidným a normálním lidským životem. Brzy se však ukáže, že sem byli dovedeni z nějakého důvodu. Jak se šíří podivné zvěsti, ukazuje se, že s tímto světem rozhodně není všechno v pořádku. O miliony Kroků dál zkoumá Jošua vlastní rodinnou historii. Objeví otce, kterého nikdy nepoznal? Pak je ale i on zatažen do událostí kolem Nového Springfieldu. Lobsang totiž zjistí, že onen konkrétní svět by mohl představovat hrozbu pro všechny ostatní v řetězci Dlouhé Země. Tato hrozba bude vyžadovat zapojení všech přítomných ‒ lidí, umělých jednotek i Příštích. A někdo bude muset přinést oběť nejvyšší.

Mrknutí obrazovky (A Blink of the Screen)

Během čtyř desítek let, které uběhly od chvíle, kdy vydal svoji první knihu, se Terry Pratchett stal jedním z nejprodávanějších autorů na světě a také jedním z nejoblíbenějších. V této knize jsou poprvé všechny jeho povídky a jiné krátké příběhy sebrány do jednoho svazku. A Blink of the Screen mapuje Pratchettovu dlouhou spisovatelskou kariéru: od jeho školních dní, přes jeho první novinářskou práci v Bucks Free Press, až k jeho prvnímu románu Kobercové a dále k mimořádně úspěšné sérii o Zeměploše.

V této sbírce se objevují postavy známé i neznámé, opuštěné světy a jiné, které se stále rozvíjejí, dočkáme se zde dobrodružství, kuřat, smrti, disca a několika znepokojivých názorů o Vánocích, a to všechno bude protkáno jeho neopakovatelným druhem humoru.

Předmluvu napsal spisovatel A. S. Byatt, vítěz Man Bookerovy ceny. Kniha obsahuje ilustrace Joshe Kirbyho a samotného Terryho Pratchetta.

by Hadati

duben

06. 04. 2021 - První životopis Terryho Pratchetta Kategorie: Knihy

Na knižní trh se právě dostává první biografie Terryho Pratchetta s názvem The Magic of Terry Pratchett. Jejím autorem je britský komik Marc Burrows, který má za sebou kariéru v The Guardian.

Kniha je psaná stylem, který fanoušky Terryho Pratchetta jistě potěší. Je plná poznámek pod čarou, které někdy přidávají další informace, jindy prostě přináší vtip navíc, a velmi špatných (rozumějte: skvělých) slovních hříček. Celou knihou se tak táhne smysl pro humor, který je velmi podobný Pratchettovu.

Ačkoli je životní příběh Terryho Pratchetta již relativně známý, například díky dokumentu Terry Pratchett: Back in Black, přináší kniha nové anekdoty i užší zaměření na různé epizody Pratchettova života, a i části, které jsou všeobecně známé, jsou napsané natolik záživně, že se u nich čtenář nebude nudit. Kniha navíc sice čerpá i z Pratchettových vlastních poznámek o jeho životě, ale staví se k nim s jistou dávkou kritiky a každou z jeho anekdot se snaží ověřit alespoň ještě s jedním dalším zdrojem. Ačkoli je autor očividně velkým fanouškem sira Terryho, nikdy není nekriticky idealizující

Kniha je vynikajícím průvodcem po životě i díle Terryho Pratchetta a zároveň i poklonou tomuto autorovi. Osobně ji mohu jen doporučit, nejen proto, že lepší, ani jinou, biografii zatím nemáme, ale protože je kniha vším, co jsem od životopisu Terryho Pratchetta mohl chtít.

Ke knize navíc jako bonusový materiál vychází i útlá knížečka obsahující rozhovory, které autor provedl s různými lidmi z Pratchettova života, a vtipy, které jeho editor vyškrtl (autor věří, že jen proto, že byly příliš vtipné).

Knihu lze objednat na stánkách askmeaboutterrypratchett.com (v češtině kniha nevyšla).

by Jon Silverstone

únor

23. 02. 2021 - Sekáč po slovensku Kategorie: Knihy

Máte jen pár dní na to, abyste na Startovači podpořili dramatické zpracování románu Sekáč. Pokud vás tedy tento projekt zaujal, můžete tak učinit zde:
 
 
Anotace projektu ŠtipkaHodín:
 
Predstavenie, ktoré bagatelizuje fatálny strach z ľudského konca prostredníctvom ústrednej postavy Smrťa Vitalia Náhodu. Príbeh ponúka svojráznu a odosobnenú komickú filozofiu a pohľad na život z tej druhej strany. Svojou alternatívnou scénickou podobou vstupuje do života obecenstva, ktorého sa ujíma hlavný hrdina. V podstate je to Smrť vo výslužbe.
Filmová fantazijná vizualizácia zinscenovaného sveta plného mágie a tajomstiev rozplieta sieť vzťahov a bizarností. Hlavný hrdina zostupuje k smrteľníkom, dlhovekým mágom, špiritistickým médiám, dokonca i hmyzu a drevinám s ambíciou zamestnať sa. Je to prozaické, stáva sa koscom.
 
AteliérBezStropu
 
Ateliér je združenie členov, spolupracovníkov a priateľov, pri tvorbe využíva alternatívne, pouličné priestory, site-specific, nevynímajúc klasické kamenné divadlo a najmä princíp Laterny Magiky.
 
 

18. 02. 2021 - The Watch - recenze první série Kategorie: Divadlo

Skončila první osmidílná série seriálu The Watch natočená pro BBC America, a my tak můžeme zhodnotit jaké kvality dosáhla.

Už při úvodních titulcích prvního dílu varuje poznámka „inspirováno charaktery Terryho Pratchetta“, že se nebude jednat o věrnou adaptaci jeho díla. Smutným faktem však je to, že tento seriál jen zneužil dobrého jména autora, aby na sebe přilákal pozornost. Pokud se totiž scénáristé a režiséři seriálu něčím z jeho díla inspirovali, tak to museli vidět z rychle jedoucího šinkanzenu.

Příběh seriálu byl velmi volně inspirován románem Stráže! Stráže!, kdy kdosi do prohnilého a zkaženého Ankh-Morporku přivolá velkého draka a rozpoutá mezi obyvatelstvem teror. Patricij pak nařídí neschopné Hlídce, aby se v této věci dala do pátrání. Hlídka velmi brzy zjistí, kdo za vyvoláním draka stojí a snaží se mu zabránit v  plném ovládnutí jeho moci. Proto se vydává pátrat po třech artefaktech, které mají k takovému ovládnutí sloužit. Zde se možná tvůrci inspirovali i počítačovou hrou Discworld, kde jedním z hlavních úkolů je shromáždění několika artefaktů, které sloužily Bratrstvu ebenové noci k vyvolání draka.

Koncept příběhu tedy je v pořádku, horší je však jeho provedení, kdy drtivou ranou pro seriál bylo, co jeho tvůrci udělali s charaktery zeměplošských postav. Hlídku tvoří kapitán Elánius, seržanti Angua, Pleskot a Navážka, a svobodník Karotka.

Kapitán Elánius v podání Richarda Dormera, který se proslavil svou rolí Berica Dondarriona ve Hře o trůny, je svým vzezřením ze všech postav své předloze nejvěrnější. Přestože by však měl být Elánius zahořklým neustále opilým mužem zákona, v seriálu z něj udělali něco zcela jiného. Ano, stále je opilcem, ale navíc z něj udělali poskakujícího tajtrlíka s grimasami Pepka Námořníka, který je nejen zcela neschopný a hloupý, ale také zbabělý. A to jsou vlastnosti, které knižní Elánius naštěstí postrádal. A tato poloha hraní se do konce seriálu prakticky nezmění.

Svobodník Karotka je druhou a poslední postavou v seriálu, která je vizuálně podobná své předloze. I zde se snaží dodržovat regule zákona, ale chybí mu zde ta čistá poctivost a naivita. Naopak nemá potíže být drzý na své nadřízené. V seriálu je jeho postava zcela nezajímavá. Svůj domov opustil, protože trpaslíci se jej pro jeho velikost chtěli zbavit.

Což je podivné, protože všichni trpaslíci mající v seriálu nějakou roli, včetně Pleskot Řiťky, jsou normálního vzrůstu jako lidé. Většinou se odlišují jen tím, že mají všichni mohutné plnovousy a žijí v dolech. Tedy až na Pleskot. Ta z dolů utekla a vousu se zbavila. Pleskot je pak hrána jako no gender postava, která sebe označuje slovem „ona“. V Hlídce slouží jako laborantka a ráda se obléká do růžových oblečků.

To naopak pro roli Anguy byla zvolena herečka, která by svým vzrůstem mohla trpaslici bez problémů hrát. To pak vede ke komicky nechtěným scénám, když např. Angua někomu vyhrožuje, tak ta osoba musí sedět, aby se její výškový deficit tolik neprojevoval.

Navážka je pak jen do počtu, kdy po dvou dílech se jej zbaví. Kostým trolla je celkem pěkný a vyvolává pocit kamennosti.

Hlídku pak doplňuje jako „externí pomocnice“ lady Berankinová, kdy místo korpulentní bělošky byla zvolena agilní štíhlá černoška, která se dokáže snadno ubránit i několika trénovaným vrahům z Cechu vrahů najednou. A to, že Berankinovou hraje štíhlá černoška, je to nejmenší, co vás u ní bude trápit. Vzhledem k tomu, že je schopnější než celá neschopná Hlídka dohromady, nefunguje tady knižní chemie mezi ní a Elániem, a to hlavně proto, že v seriálu naopak ona často zachraňuje Elánia, oproti knižní předloze. Tyto změny u Elánia a Berankinové jsou tím nejhorším, co mohli scénáristé udělat.

Na straně zla tu pak máme Karcera, Zavoněla, dr. Kruxminora a Bahno Tichokrada.

Karcer je jedním z nejnudnějších záporáků jakého jsem v poslední době poznal. To i Kylo Ren je stokrát lepší než on. Na rozdíl od knihy není tím psychopatickým zabijákem, ale jen obyčejným kriminálníčkem. No, možná neobyčejným, protože přestože vůči divákům vyzařuje téměř nulové charisma, proti jiným seriálovým postavám ho má tolik, že téměř každého přesvědčí, aby mu pomáhal s jeho temnými plány. Karcer se stále tváří stejně temně a to je vše, co předvede.

Trochu živějším záporákem je Zavoněl, který s původním Zavonělem má společného jen to jméno. Kromě toho, že ho hraje žena, tak se jedná o služebnou na Neviditelné univerzitě, která se zde tajně učila umění magie. Příhodnější by tedy bylo, kdyby ji pojmenovali Eskarina. Zavoněl(ka) je zamilovaná do Karcera a proto mu tedy pomáhá s jeho záměry.

Bahno je spíše šéfem bandy zlodějů než nějakého cechu a Kruxminora hraje žena. Cech vrahů je v seriálu asi nejzajímavější skupinou osob, přestože byl také překroucen tak, aby zapadal do podivného panoptika celého seriálu.

Abychom zmínili ještě pár vedlejších postav, tak lorda Vetinariho hraje žena, kterou všichni oslovují „sire“ a mluví jako „o něm“. Kolík je žena na vozíku, co vypadá spíše jako Královna Moly, představená žebráků, a má kolem sebe gang. Upírka Sally vypadá, jako kdyby vypadla z anime seriálu o přecitlivělé upírce s komplexem malých prsou. Smrť jako jedna z mála vedlejších postav vypadá obstojně, ale je tu znázorňován jako komická figurka.

Pokud lze něco na seriálu pochválit, tak jeho kulisy. Celý seriál je oděn do steampunku, temnějšího než byl ve filmu Zaslaná pošta. Nejblíže by se dal připodobnit k Cyberpunku 2077. Občas jsou v kvalitě kulis výkyvy na obě strany, jako u opravdu oslňující Věže umění nebo Neviditelné univerzity, u které na vás dýchá honosnost a gotičnost, nebo naopak u paláce Vetinariho, kde máte pocit, že se natáčelo v prostorách nějakého vodního díla (přehrady). Technika tu je pak taková, že skřeti provozují kamerový systém nebo tablety, jsou tu telefonní přístroje, ale ze zbraní se používají jen meče a kuše. Také většina oblečení je ve steampunku nebo v módě viktoriánské éry.

Velmi dobře vypadají i zvláštní efekty. Zejména s velkým drakem a s malým bahenním dráčkem si dali jejich tvůrci záležet. Dobře vypadá i Věž umění. Těchto zvláštních efektů je však v seriálu pomálu a na celkovou podobu seriálu mají jen malý vliv.

Pokud jde o samotný příběh, tak si seriál neudržuje logiku a mění pravidla, jakmile se mu to hodí do krámu. Příkladem může být, že Cech vrahů nemůže zabít Hlídku, protože se stala členem Cechu hudebníků a podle pravidel (pouze v seriálu) vrahové nesmí zabíjet členy jiných cechů. Přestože Berankinová s nimi zkoušku neskládala, stačí jí, aby před vrahy zazpívala na ulici písničku, a najednou se na ni také vztahuje pravidlo nezabíjet. Po několika dílech však Cech vrahů jejich členství zruší s odůvodněním, že zpěv Berankinové za nic nestál, což má za důsledek, že je členství zrušeno všem členům z Hlídky. A podobných případů nelogičnosti je v seriálu nepřeberně.

Humoru je tu dost, toho kvalitního jako šafránu. Občas se při seriálu zasmějete, ale většinou, když přijdou scénáristi s vlastním nápadem a nesnaží se jen zdeformovat Pratchettův skvělý humor. Naneštěstí je zde nejvíce trapného humoru, který zřejmě mohl vypadat dobře ve scénáři, ale před kamerami už nefunguje. Neméně trapná jsou pak hudební čísla, u kterých jen zíráte a nevěříte vlastním očím.

Z celého seriálu mi tak vychází, že jeho tvůrci neměli vůbec žádnou úctu k dílu Terryho Pratchetta a buď byli zcela neschopní, nebo si zcela záměrně s jeho dílem vytřeli to místo, kam slunce nesvítí. Z celého seriálu také čiší, jak moc se chtěli zalíbit současným ochráncům práv. Takže se mohou honosit tím, že do významných rolí obsadili černochy, více žen, příslušníky LGBTQ komunity (nebo alespoň někoho, kdo tak vypadá nebo to předstírá) a invalidy. Pokud se chtěli zapsat jen tímto, tak uspěli. Otázkou však je, zda těmto skupinám lidí neudělali medvědí službu, protože běžnému průměrnému divákovi tím jen potvrdí, že jsou tyhle skupiny divné a je lepší se jim vyhnout, když už je nelze přímo zakázat. Tento seriál tedy jen utvrzuje tento typ lidí v jejich předpojatostech.

Také se pozastavuji nad tím, komu je vlastně seriál určen. Většinu fanoušků Terryho Pratchetta seriál odradil už jen v trailerech, nebo se vydrželi dívat maximálně na první díl. Ale ani běžní fantasy diváci, co Pratchetta neznají, nemají na takovou bláznivinu důvod koukat, protože kromě pár šílených gagů seriál nijak nevyčnívá.

Upřímně doufám, že se společnost Narrativia dostatečně poučila a pro příště si zajistí dostatečný dohled nad dalšími filmy a seriály, protože jestliže se Terry kdysi posměšně zmínil o nápadu Američanů zfilmovat Morta s hlavní ženskou představitelkou a bez Smrtě, tak na tohle by si musel vytvořit zcela nový jazyk určený jen pro nadávky. Doufejme, že neúspěch tohoto seriálu nezastaví záměry jiných společností na tvorbě další zeměplošské kinematografie. A třeba se jednoho dne skutečně dočkáme filmu či seriálu ztvárňující příběhy naší Hlídky. Protože tenhle seriál má se Zeměplochou a Hlídkou společnou jen jednu věc – názvosloví.

Na závěr budu parafrázovat vyjádření Neila Gaimana ohledně tohoto seriálu: „Není to Batman, když z něho uděláte reportéra v dlouhém kabátu a za mazlíčka mu pořídíte netopýra.“

Hodnocení 4/10

by Hadati

16. 02. 2021 - The Watch: Better to Light a Candle Kategorie: Film

Tak jsme se prokoukali k velkému finále, které aspoň nebylo nudné a rychle uteklo.

Vetinari v očekávání věcí příštích se sama od sebe uzamkne do svého soukromého vězení, které díky všudypřítomné červené vypadá jak pokoj v bordelu. Vyvrcholení první série pak přečká na červeném kanapi, kdy svůj obvyklý černý úbor zamění za jakousi červenou záclonu. Trochu mi v tom oblečení připomínala Tornado Lou z Limonádovýho Joe, ale ta měla na rozdíl od lorda Vetinari styl a šarm.

Berankinová následně veřejně vyhlásí, že pokud se lidé neztratí z ulic, budou spáleni. A všichni měšťané ji uposlechnou a vyklidí ulice. Nerozhodnou se, jak by bylo podle jejich přirozenosti Ankh-Morporčanů, že si naopak takovou čumendu nenechají ujít, i kdyby je to mělo stát život.

V Zavonělce se najednou hne svědomí a řekne Karcerovi, že by neměli poslouchat Auditory a ničit celý svět. Karcer nesouhlasí a tak ji bodne. Ale protože je to nýmand, a ne zabiják jako v knize, tak ji nechá ležet na zemi, aniž by ji dorazil. Díky tomu pak Zavonělka začne pomáhat Hlídce.

Karotka pak dostane nápad, jak odvést pozornost draka. Jako panic k tomu má prý předpoklady. Je mu ale řečeno, že jeden panic nestačí. Proto zajde do Prokopnutého bubnu k upírce Sally, která vypadá jako kdyby spolkla ramínko (viz obrázek níže) a požádá ji o její panny a panice. Karotka s sebou vezme Anguu, takže dojde k trapnému okamžiku, kdy Angua na Sally vrčí a Sally z nějakého důvodu na ni na oplátku prská jako kočka.

Na scéně se objevuje Karcer se třemi artefakty, které mu mají pomoci ovládnout draka. Hlídka v poklidu vyčkává ve skrytu, až Karcer vyvolá draka. Kuše, které by to celé mohly v poklidu vyřešit tím, že by Karcera z dálky zabily, nepoužijí. Artefakty, které celou sérii tak pracně sháněli, však neúčinkují a drak Karcera sežehne. Z nějakého důvodu, přestože Karcer dostal přímý zásah dračím plamenem, přežije a je jen trochu popálený. Přesto je spokojený, protože vyvolal draka, který zničí město nebo i celý svět.

Pokud vede nějaká postava v trapných scénách, tak je to bezpochyby Pleskot. Již zmiňovaný taneček ve stylu Priscilly, královny pouště nebo její jakoby pětiminutový monolog, kdy vyslovuje své dlouhé trpasličí jméno, v tomto díle překonalo vyprávění, jak byla unesena velkým drakem a pokecala si s ním. Myšleno tak, že drak řval a ona křičela (hrůzou či bolestí), kdy tento „rozhovor“ názorně předváděla.

Pleskot díky tomuto únosu zjistí, že velký drak i malý bahenní dráček Goodboy jsou osamělí, takže ji napadne dát je dohromady. A zde přichází opět na scénu skupina The What, která začne dokola hrát úvodní znělku seriálu, čímž do města přiláká velkého draka. Musím přiznat, že kdybych byl velký drak, tak bych se také nechal zlákat tím, že bych mohl tuhle hudební skupinu sežehnout svým plamenem a užívat si toho, že ten randál konečně skončil.

Drak přiletí, malý Goodboy je vypuštěn a předvede v letu pár tanečních kreací ve stylu Thrilleru Michaela Jacksona. Velký drak se do něj okamžitě zamiluje a oba šťastně odletí pryč. Goodboy ještě cestou pryč z tohoto seriálu světácky mrkne do kamery.

Protože Karcerův plán na zničení Zeměplochy nevyšel, Auditoři jej vymažou z reality. Pamatuje si jej jen Zavonělka, asi proto, že jej viděla, když byl vymazáván, nebo proto, že do něj byla zabouchlá. Všechno, co Karcer provedl, je najednou připsáno jako činy Zavonělky.

Zavonělka je teleportována do dimenze Auditorů, kde přísahá, že zničí Hlídku. Což nedává smysl, protože Auditoři mohou za vymazání Karcera, i za to, že jeho zločiny jsou hozeny na Zavonělku. Hlídka se k ní naopak do té doby chovala jako ke spojenci, přestože k tomu neměla moc důvodů. Tím se zrodil hlavní záporák pro další sérii, která, pokud se všichni bohové Zeměplochy spojí, nebude pro dobro tohoto světa nikdy natočena. Tenhle seriál může sloužit jako užitečný příklad pro studenty FAMU, jak se nemá natáčet seriál podle knižní předlohy, nebo seriály všeobecně.

Jediná skutečně vtipná scéna byla, když se Berankinová tajně poprala s vražedkyněmi a před Elániem předstírala, že vidlička vražená do zad není nic, čeho by si měl všímat.

Doufejme, že se Narrativia z tohoto selhání poučí a pro příště se pojistí, aby nic podobného již nemohlo vzniknout, a aby podobná díla neprznila odkaz Terryho Pratchetta. Protože jestliže se Terry kdysi posměšně vyjadřoval o nápadu natočit Morta bez Smrtě, kde Morta bude hrát žena, tak se obávám, že u tohoto seriálu by nenacházel slov.

Hodnocení 4/10

by Hadati

10. 02. 2021 - The Watch: Nowhere in the Multiverse Kategorie: Film

Jak bylo předestřeno na konci minulého dílu, setkáme se s tou nejhorší verzí Elánia v celém vesmíru. Auditoři překvapivě našli ještě horší verzi, než je ten náš a prohodili je.

Náš Elánius se tak ocitne v Pakrácké věznici, kde hlavního bachaře dělá Karotka a spluvězně Bahno Tichokrad. Ředitelkou věznice je Sybila. Kapitána Hlídky tu pak dělá Karcer, který si s místní verzí Elánia zcela prohodil role. Místní Elánius je tedy ten, kdo se pokusil zabít příslušníka Hlídky a už 20 let si za to odpykává trest ve vězení. Elánius se pak s Bahnem pokusí o útěk, kdy Elánius vezme Sybilu jako rukojmí. Nakonec však odloží svou zbraň (nůžky), protože nedokáže Sybilu ohrožovat, i když je to její jiná verze. V tu chvíli se pak Elániové zase prohodí zpátky.

Druhý Elánius je v naší verzi zeměplošského světa opět bez problémů zverbován Karcerem, kterému stačí říct, že je přece jeho kámoš. Elánius nejprve naláká zbytek Hlídky do zdejší verze opuštěného vězení Pakráce, kde je zavře. Angua sice pozná, že je na něm něco divného, ale až po zavření si uvědomí, že to není jejich Elánius. Pak se druhý Elánius s Karcerem a Zavonělkou vydají do sídla Berankinů, kde má Elánius zabít Sybilu. Sybila po polibku zjistí, že to není její Elánius (nevybavuji si, že by se tihle dva předtím někdy líbali, ale je to možné), přesto sebevědomě prohlásí, že ji nedokáže zabít. Druhý Elánius to skutečně nedokáže, jen jí přiloží nůž k hrudi. V tu chvíli se obě verze Elániů vrátí do své verze vesmíru.

Za celou dobu se nestane nic zajímavého, nuda střídá nudu. Jediná důležitá věc je ta, že Zavonělka získá královskou krev, kterou potřebuje k ovládnutí draka, z Elániova služebního odznaku. Tento odznak kdysi zakrvácel poslední ankh-morporský král Veltrick, když byl zavražděn, a doteď se na něm udržela jeho krev.

I tenhle díl nás obohatí hudební vložkou, kdy Smrť použije velké přesýpací hodiny jako teremin. Tento hudební nástroj pak doprovází jeho zpěv podobný hlasu Davida Bowieho. Kdyby ta píseň měla nějaký zajímavější text, byla by mým jediným kandidátem na píseň, která za něco stála. Takhle se jen dala poslouchat.

A my se můžeme těšit ne velké závěrečné finále s velkým drakem a malým bahením dráčkem Goodboyem. Bude ponechán alespoň tenhle tradiční závěr Stráží! Stráží!, nebo si scénáristé zase vymyslí nějaká nápad, jak to změnit oproti originálu?

Hodnocení 4/10

by Hadati

02. 02. 2021 - The Watch: The Dark in the Dark Kategorie: Film

Od posledního dílu se děj celkově nikam neposunul. Hlídka se dozvěděla, že další artefakt k ovládnutí draka je ukryt v Temnotě, a že se jedná o (královskou) korunu. Ví to od Pleskot, která měla na thaumické poušti ve své psychické příhodě „vidění“ o Temnotě. Tu samou informaci získá Karcer mučením mluvícího meče v ohnivé výhni.

Pleskot se společně s Karotkou a Anguou vydají do jejího rodného dolu, kde se ukrývá Temnota. Ochranou proti Temnotě jsou vousy. Jak přesně chrání proti Temnotě, ale není vysvětleno. Pleskot si z krabičky vytáhne své staré vousy a nasadí si je. Přitom si obřadně prozpěvuje, asi v trpasličtině, což zní asi tak, jako kdyby se chrlič snažil zpívat anglicky. Karotka s Anguou si nasadí falešné vousy.

Před dolem se k nim na zcela volném prostranství odnikud nenápadně připlíží dva trpaslíci, kteří k hrdlům Karotky a Anguy přiloží namísto vhodnějších dýk krumpáče. Oba tak jsou zastrašeni, nejspíš hrozbou tetanu. Trpaslíci nemají problém přikládat jim krumpáče k hrdlům, protože jsou stejně velcí jako Karotka.

Tahle scéna mě přesvědčila, že si produkce na soubojové scény přece jen sehnala choreografa ze seriálu Walker Texas Ranger. Už je to 20 let od poslední série, takže mohl zapomenout i to, co zvládal v předchozím angažmá.

Pleskot nakonec agresivní trpaslíky zklidní, protože zná krále dolu Spikea. Spike je odvede do dolů a okamžitě je předá Karcerovi, který to sem stihl před nimi. Využil svého charisma, které však nedokáže prosáknout skrz obrazovky televizí až k divákům, a přesvědčil trpaslíky, aby se připojili na jeho stranu. Spike bez výčitek zradí Pleskot pro naprostého cizince. Z následných událostí se dozvíme, že Spike byl Pleskotin zhrzený milenec. Kdysi dávno uprchla z dolů a nevzala ho s sebou, což jí nedokázal odpustit. Není vysvětleno, proč Pleskot uprchla z dolů, a proč se on nevydal za Pleskot, když důl není vězení.

Karotku si nechá Karcer, protože potřebuje jeho modrou krev, resp. jeho oktarínovou krev, na to, aby získali královskou korunu. Pleskot a Angue strhnou falešné vousy a nechají je v dolech o samotě spoutané, aby je pozřela Temnota. Ta se začne blížit k Angue, ale protože Pleskot řekne, ať si vezme ji, tak Anguu nechá být a vezme si jen Pleskot.

Pleskot se pak ocitne v jakési snové dimenzi. Odhalíme, že Temnota není nic, čeho bychom se měli bát, naopak je útočištěm pro všechny odlišné. Je to jakési zhmotnění „gay power“, kde může Pleskot být tím, čím chce být – mužem, ženou, nebo obojím. Pleskot se tu setká se svou matkou, kterou evidentně v minulosti Temnota pohltila. Ta Pleskot řekne, že ještě nenastal její čas v ráji a pošle ji zpět do reality.

Pleskot se každopádně vrátí do reálného světa se schopností ovládat Temnotu (díky mami!). Trpaslíci se vyděšeně rozprchnou a Karcer se Zavonělkou se před hrozbou Temnoty teleportují k Auditorům reality.

Mezitím Elánius a Sybila postávají v budově Hlídky, kde si vytyčili za cíl zastavit představenou Cechu vrahů doktorku Kruxminorku, od osvobození dvou zlodějů a jednoho vraha. Bahno Tichokrad byl totiž zabit drakem a Kruxminorka ovládla i Cech zlodějů. Sybila pak prohlásila, že kdyby tito tři bezvýznamní vězni byli osvobozeni, tak přijdou o vše, čeho se jim již podařilo dosáhnout. Vzhledem k tomu, že Hlídka vlastně dosud ničeho nedosáhla, tak má pravdu.

Vrahové nenápadně proniknou do budovy Hlídky, zatímco se Elánius a Sybila mezi sebou dohadují. Elánius vytáhne své eso z předchozích dílů, že je nemohou zabít, protože pravidla jim zapovídají zabíjet členy cechů. A Hlídka je přece členem Cechu hudebníků. Na to jim Kruxminorka sdělí, že jejich členství bylo anulováno, protože Sybila neumí zpívat. Takže Sybila, která ani neabsolvovala přijímací testy v Cechu hudebníků s Hlídkou a ani není v Hlídce, nejspíš anulovala členství všech členů Hlídky. Logiku v tom už raději ani nehledám.

Sybila s Elániem tak začnou prchat před vrahy. Protože si ale zabarikádovali východ z budovy a vrahové se do budovy dostali přes velká okna, nezbývá jim, než vběhnout do vězeňského bloku a zamknout se v Pleskotině laboratoři.

Vrahové se nemohou dostat dovnitř a snaží se je přesvědčit, aby vyšli ven. Mezitím se jedna z vražedkyň během chvíle prokope svými dýkami stěnou do jejich místnosti. Jedná se o vražedkyni, kterou Sybila v Cechu vrahů bez problémů zpacifikovala. Tady se jí ale z nějakého důvodu obává, takže se rozhodne z laboratoře utéct. Otevře tedy celu, za jejímiž dveřmi překvapivě čeká celá skupina vrahů. A tady už dostává logika celého seriálu pořádně na frak a vy si říkáte, že horší to už být ani nemůže.

Tenhle seriál však má jednu výhodu. Ať si myslíte, že už to nemůže být se scénářem horší, jeho autoři vaše očekávání dokáží překonat a najdou ještě hlubší dno. Asi jako kdybyste se potápěli do hlubin moře, začali si pomalu zvykat na hrůzostrašné ďasy mořské, a najednou by se ze dna moře vztyčil obří mořský červ, kterého byste čekali spíše na planetě Naboo, a pohltil vás i s ponorkou.

Přichází tak velké finále tohoto dílu, kdy se do záchrany Elánia a Sybily vrhá Pleskot s podporou Karotky a Anguy. Pleskot má na sobě stále vous, má růžovou paruku a je oblečena do žůžového kostýmku ve stylu Priscily, královny pouště. Karotka s Anguou jsou oblečení jako inkarnace Eltona Johna. Pleskot začne zpívat a tančit, kdy Karotka s Anguou jí dělají taneční křoví. Pleskot zpěvem a tancem přivábí Temnotu. Nejspíš proto, že Temnota je ve skutečnosti „gay power“, což vlastně určitým perverzním způsobem dává smysl. Temnota nakonec zažene nepřátelské vrahy a osvobodí tím celou Hlídku.

Karcer a Zavonělka se zatím sbližují s Auditory reality. Zavonělka přebírá za neschopného a nevýrazného Karcera iniciativu a začne s Auditory vyjednávat. Dozví se, že v celém multivesmíru neexistuje realita, kde by Elánius zabil Sybilu. Zavonělka se zeptá, co by se stalo, kdyby Elánia donutila Sybilu zabít. Odpověď je neurčitá, ale zřejmě by tím zničila celý multivesmír. Auditoři jí následně najdou tu nejhorší verzi Elánia, aby měla co největší šanci uspět.

V dalším díle se tedy můžeme těšit na alternativní realitu, kde bude nejhorší verze Elánia. Bude to realita našeho skutečného světa? Nebo to bude realita, kde je Zeměplocha zobrazena přesně tak, jak má být? Anebo to bude ještě bizardnější realita, než ta seriálová? Možností je mnoho. Třeba se do žádné alternativní reality ani nepodíváme, protože nejhorší verzí Elánia je ten, kterého již známe. Tohle rozuzlení by mě od tohoto seriálu nijak nepřekvapilo.

Hodnocení 3/10

by Hadati

leden

29. 01. 2021 - Film podle povídky Troll Bridge Kategorie: Film

Od uvedení skvělé BBC minisérie Dobrá znamení (Good Omens, 2019) už uplynul nějaký ten rok a dlouho očekávaný seriál Hlídka (The Watch, 2020), jehož první díl byl uveden na konci roku 2020, byl pro většinu zeměplošských fanoušků zklamáním.

Fanoušci si však mohou spravit náladu nově dostupným filmem. Na kanálu Youtube byl zveřejněn krátkometrážní film Trolí most (Troll Bridge, 2019) v délce 29 minut. Film byl navíc otitulkován do češtiny.

Jedná se o zfilmování stejnojmenné zeměplošské povídky Trolí most, u nás publikované v povídkové sbírce Divadlo krutosti (2004). Přestože se jedná o film natočený fanoušky, nelze mu upřít jeho kvality. Film se přesně drží původní předlohy, což lze hodnotit spíše jako pozitivum. Je zde více dialogů než akce, ale to ničemu nevadí, protože dialogy psal Pratchett. Své kouzlo bude mít zejména pro ty, co povídku dosud nečetli. CGI je pak ve velmi dobré kvalitě. Zejména trolové jsou dobře naanimovaní, a přestože neuvěříte, že by byli skuteční, jejich grimasám a gestikulacím nelze nic vytknout. Přesně takhle bychom si představovali, jak by měly zeměplošské filmy vypadat.

Tak se nenechte dále pobízet a vydejte se podívat na Zeměplochu, jak si barbar Cohen poradí se svou životní výzvou - utkat se s trolem pod mostem.

Hodnocení 9/10

by Hadati

27. 01. 2021 - The Watch: Not on My Watch Kategorie: Film

K tomuto dílu by se spíše hodil název Hlídka aneb Cesta tam a zase zpátky. Díl začíná snahou Hlídky vynutit si na mluvícím magickém meči mučením informaci, kde se ukrývají jeho další „kamarádi“, magické artefakty. Mučení se pak zvrhne v naolejovávání čepele meče. Zřejmě metoda cukru a biče.

Když ani to nikam nevede, rozhodne se Elánius, že se meče zbaví, aby jej nemohl získat nikdo jiný a zneužít jej. Proto se vydá se Sybilou a Pleskotem do pouště obklopující Ankh-Morpork. Poušť slouží arcikancléři jako testovací prostor pro magii. Asi jako Nevadská poušť pro jaderné testy Američanů. Na tomto území má být jezero, do kterého chce meč vhodit.  Když prochází pouští, tak naráží na arcikancléřovy pokusné magické předměty jako je třeba trenažér na běhání. Když se k nim Hlídka přiblíží, z nějakého důvodu se tyto předměty teleportují před budovu Hlídky. Není nijak vysvětleno.

Meč jim neustále našeptává, jak by jim mohl být k užitku. Nositelem meče se tak postupně stane Elánius, Pleskot i Sybila. Sybila nakonec volání meče podlehne a málem nechá Pleskot i Elánia svému osudu v poušti, aby meč použila k páchání dobra, nebo tak něco.

Aby toho nebylo na naše tři hrdiny málo, tak poušť nasycená thaumickým (magickým) polem má na ně další neblahý vliv. Každý z nich zažívá jakési „psychické příhody“, kdy zažívají své nejhorší noční můry ze své minulosti. Sybila se tak dostane do konfrontace se svou žákyní, kterou donutila opustit Cech zlodějů, a která ji tak viní za to, že tím ztratila svou rodinu. Elánius pak vidí sám sebe s Karcerem jako děti, které se spolu dělily o skývu chleba. Pleskotiny největší noční můry jsou pak ty, že jí opět naroste plnovous, ale skutečnou hrůzu má hlavně z temnoty. Z černočerné tmy. Během těchto příhod odvíjejících se v jejich myslích, pak ve skutečném světě trpí různými, až sebevražednými, záchvaty.

Boromir nakonec odolá volání prstenu a pomůže Frodovi a Samovi s jejich úkolem dostat se přes nebezpečné území a vhodit prsten do nitra Barad Dur… Ehm, pardon, špatný příběh.

Sybila nakonec odolá volání meče a pomůže Elániovi a Pleskot s jejich úkolem vhodit jej do jezera. Elánius odhodí meč daleko do jezera. Meč během letu křičí, „jsem tvůj bratr!“, což má být nejspíš parafráze na, „Luku, jsem tvůj otec“. Zde ale tahle replika nedává vůbec žádný smysl. Z jezera se vynoří obří ruka Jezerní paní, která nemá zájem o žvanící meč, takže jej okamžitě odpinkne zpátky k Elániovi. Meč při letu zakřičí, „nejsem tvůj bratr!“ Pak Hlídka nějakou dobu komunikuje s rukou Jezerní paní, která reaguje pouze gesty. Po chvíli se naštěstí objeví na scéně Karcer a spol., který tak změní neuvěřitelnou nudu, na uvěřitelnou nudu.

Karcer mezitím, co Hlídka bloumá pouští, ovládnul Cech zlodějů. Karcer má zřejmě nepřekonatelné osobní kouzlo, neboť mu téměř každý s radostí slouží. Se svou bandou se pak vydává pro meč do budovy Hlídky. Když ho tam nenajdou, tak Zavonělka díky předmětům, které se teleportovaly z magické pouště k budově Hlídky, zjistí, že je Hlídka na poušti. Proto se ji vydají pronásledovat do pouště. O Karcerově bandě se zase pro změnu dozví Karotka a Angua, takže se vydají do pouště za nimi. U jezera se pak všichni setkají a dojde k souboji, za který by choreograf zasloužil okamžitě vyhodit na dlažbu. I choreograf seriálu Walker Texas Ranger by to zvládnul lépe.

Výsledkem souboje je, že Hlídka, včetně Karotky a Anguy, nechá Karcerovi v držení magický meč, dobrovolně propustí svou zajatkyni Zavonělku, kterou během souboje úspěšně zajali, a následně nasednou do auta britské značky (další pokusný objekt arcikancléře), se kterým se okamžitě po nasednutí teleportují před budovu Hlídky.

Tím končí další neskutečný díl o Hlídce, zcela bez vtipu a nápadu, o putování kamsi bez určitého plánu a důvodu, s našeptávajícím mečem, u kterého stačilo snížit jeho nebezpečnost rozebráním na dva kusy, aby tak ztratil své magické schopnosti.

Jedinou zajímavou částí tohoto dílu bylo, když se Angua díky magické poušti dostala do vzpomínky, kde jako vlkodlak zabila svou lidskou kamarádku. Nebyla tu však nijak vysvětlena další nesrovnalost, proč Angua při této vzpomínce netrpěla záchvaty, jako zbytek Hlídky. A takových nesmyslných detailů zde bylo nepřeberně.

Doufejme, že tento díl byl jen výplňový, jak je často zvykem při delších seriálech, když nemáte dost látky k vyprávění, a že se při dalším díle vydrápeme opět téměř na průměrné hodnocení. Tohle bylo podprůměrné i na standardy tohoto seriálu.

Hodnocení 2/10.

by Hadati

23. 01. 2021 - Kalendáře na Alzheimera Kategorie: Film

Klub Terryho Pratchetta v minulém roce opět fotil snímky do zeměplošského dobročinného kalendáře na rok 2021.
 
Pokud máte pocit, že ho musíte mít, nebo chcete přispět na výzkum Alzheimerovy nemoci v AD centru, nebo obojí dohromady, pište na mail vehali@discworld.cz a kalendáře objednejte.
 
Kalendář stojí 300 Kč a díky štědrosti sponzorů celá tato částka poputuje do AD centra.
 
Obvykle v rámci našich dobročinných aktivit ještě pořádáme Všefandomovou maškarádu, což jsme v minulém roce kvůli covid situaci nemohli. Můžeme ale v boji se strašákem zdravého stáří pomoci aspoň prodejem kalendářů.
 
Díky přízni fanoušků (nejen) Terryho Pratchetta jsme prodejem kalendářů vybrali již téměř 45 000 Kč. Každý prodaný kalendář se počítá! Neváhejte a pomozte v boji s touto nemocí tím, že přispějete na její výzkum.
 
by VeHaLi

STARŠÍ NOVINKY >>>