Domů

Zeměplocha - Novinky 2020

listopad

19. 11. 2020 - Pračlověk, který cestoval časem Kategorie: Knihy

Nakladatelství Talpress na vánoční trh přinese další povídkovou sbírku Terryho Pratchetta Pračlověk, který cestoval časem.

Formát a úprava bude stejná jako u titulů Draci na hradě Ruinově, Ježibabin vysavač a Falešný plnovous vánočního dědečka, tedy se bude jednat o vázanou knihu s potahem a matným laminem a původními ilustracemi.

by Hadati

12. 11. 2020 - Ankh-Morpork archivy I. Kategorie: Knihy

Nakladatelství Talpress právě vydalo novou knihu ze světa Zeměplochy - Ankh-Morpork Archivy, díl první.

V tomto prvním svazku digitálně remasterovaných ilustrací naleznete výbor z prvních čtyř zeměplošských diářů. Snoubí se zde texty Terryho Pratchetta a Stephena Briggse s ilustracemi Paula Kidbyho a dozvíte se tu všechno, co jste kdy chtěli vědět o fungování ankh-morporských zavedených institucí. Zjistíte, kde mají ty nejlepší krysy na špejli, odhalíte vodní záhadu poštovních schránek a pochopíte, proč žádný chlapec (ani dívka) z cechu vrahů nesmí vlastnit čolka delšího než pět palců.

Kniha má 240 stran a stojí 590 Kč. V e-shopu nakladatelství Talpress ji můžete pořídit za 443 Kč.

by Hadati

říjen

23. 10. 2020 - Recenze audioknihy Dámy a pánové Kategorie: Knihy

23. září (na 8. narozeniny Audiolibrix) vydalo vydavatelství OneHotBook audio knihu Dámy a pánové. Je to již třetí kniha Terryho Pratchetta, kterou zrealizovaly režisérka Jitka Škápíková a herečka Zuzana Slavíková a sedmý díl zeměplošské série z produkce OneHotBook.

Jako každá kniha o čarodějkách z Lancre je i Dámy a pánové založena na klasickém literárním díle – v tomto případě je to především Sen noci svatojánské od Williama Shakespeara. Dámy a pánové úzce navazuje na předchozí román Čarodějky na cestách (který vydavatelství OneHotBook rovněž vydalo). Bábi Zlopočasná, stařenka Oggová a Magráta se vrací do malého horského království Lancre včas na letní slunovrat, kdy se Magráta má provdat za místního krále. V obilí i jiných porostech se ale začnou objevovat kruhy, což neznačí nic dobrého. Do Lancre totiž přichází krásní, ale krutí elfové. Dámy a pánové je kniha o mezigeneračních konfliktech a o tom, jak si pamatujeme historii. Je plná humanismu a spravedlivého vzteku, který je pro Pratchetta charakteristický.

Zuzana Slavíková byla na zeměplošskou sérii o čarodějkách šťastná volba a její zralý ženský hlas dobře odpovídá charakteru románu. Dokáže přesvědčivě zahrát široké spektrum postav (včetně těch mužských) a její tón hlasu je konzistentní s obsahem textu. Její stařenka Oggová má nakřáplý hlas, který není vždy příjemný pro ucho, ale postavu dobře vystihuje. Pozornost si zaslouží i její pojetí Magráty, kterou Slavíková čte se správně vyváženou měrou poraženosti a umíněnosti. Smrť v této verzi není tak působivý jako Smrť Zadražila nebo Vondráčka, ale Zuzana Slavíková to dohání svým ztvárněním Knihovníka Neviditelné Univerzity.

Jednotlivé segmenty audio knihy jsou prokládány svižnou hudbou ve folklórním stylu a čas od času zazní i virbl nebo úder do činelu, což zdůrazňuje téměř divadelní charakter hudby.

Audio knihy o čarodějkách jsou méně inovativní než ty z režie Hynka Pekárka, ale to nic nemění na tom, že titul Dámy a pánové je vesměs velmi příjemný na poslech a pokud bude OneHotBook v sérii o čarodějkách pokračovat, tak se máme na co těšit.

by Vendula Krobová

září

01. 09. 2020 - Všefandomová maškaráda 2020 - ZRUŠENO Kategorie: Akce

Akce je z důvodu nepříznivé epidemiologické situace zrušena.

 

Kdy: 13. 11. 2020
Kde: KD Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10
Vstup

né:  v přeprodeji (do 13. 10.): 270 Kč, později 300 Kč

Vystoupí: PartyLeaders
Benefice: Výtěžek z akce podpoří výzkum Alzheimerovy nemoci

O co jde?

Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub vás zvou na další ročník Všefandomové maškarády, který se bude konat v pátek 13. listopadu 2020 od 20:00 hodin v KD Barikádníků (Saratovská 20, Praha 10, zastávka MHD „Strašnická“, tramvaj č. 7, 26, metro A). Prostory akce budou pro hosty k dispozici od 19:30 hodin.

Vstupné je 300 Kč, v předprodeji do 13. 10. 2020 270 Kč. Vstupenky si můžete objednat či rezervovat na smsticket, případně zakoupit na místě Výtěžek z maškarního bálu bude tradičně věnován AD Centru na výzkum Alzheimerovy nemoci v České republice. Klub Terryho Pratchetta výzkum této nemoci podporuje už od roku 2011 a dosud bylo za jeho pomoci na tento výzkum přispěno několika stovkami tisíc korun.

Maškarádu pořádají Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub.

Jak dopadne tento startrekovský výsadek na Zeměplochu, se budete muset přijít podívat. My ale víme, že k podobným výsadkům oběma směry v našem vesmíru dochází poměrně často a tento maškarní bál je toho jen dalším důkazem.

Program

  • K tanci a poslechu nám zahraje skupina Party Leaders
  • Během přestávek mezi hudebními bloky promluví prof. MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D. z AD Centra, proběhne tombola, několik hudebních a tanečních představení a soutěže.
  • Sponzory Všefandomové maškarády jsou Tetička z Moravy a Geekárna.
  • Velmi se těšíme na vaši účast. 

Důležité upozornění

S ohledem na nařízení Vlády ČR je povinnost mít ve vnitřních prostorách zakrytá ústa i nos. Proto vyhlašujeme téma letošní Maškarády – "Rej masek". Překvapte nás i všechny ostatní nápaditými rouškami, šátky, šálami, zkrátka čímkoliv, čím lze zabránit, nebo alespoň omezit šíření kapének.

Aktuální informace

  • Událost na Facebooku
  • Vstupenky v prodeji od září 2020

Partneři

červen

01. 06. 2020 - Recenze audioknihy Dobrá znamení Kategorie: Knihy

Letos v březnu doplnilo nakladatelství OneHotBook svůj sortiment o Dobrá znamení – titul který napsal Terry Pratchett společně s dalším velikánem fantasy literatury Neilem Gaimanem. Román Dobrá znamení nedávno oslavil kulatých třicet let od svého vydání a mohu s klidným srdcem říci, že ve všech podstatných směrech je stále velice aktuální. Obal audio knihy nese grafiku seriálové adaptace (s herci Michaelem Sheenem a Davidem Tennatem), která byla uvedena v létě 2019 a která z Dobrých znamení udělala celosvětovou senzaci. I pro posluchače, kteří román Dobrá znamení již znají, přináší audio kniha něco nového, protože obsahuje předmluvu z pera Neila Gaimana, která v prvním českém vydání tištěné verze chybí.

Dobrá znamení je hravé uchopení křesťanské představy o konci světa, ve kterém se spojuje to nejlepší z obou autorů. Audio knihu režíroval Hynek Pekárek a načetl Jan Zadražil. Tato dvojice rovněž pracuje na Pratchettově zeměplošské sérii o městské hlídce, ze které jste zatím mohli slyšet díly Stráže! Stráže!, Muži ve zbrani a Nohy z jílu. I když je audio kniha Dobrá znamení jednohlasá, tak v žádném případě není fádní. Jen výjimečně tón hlasu zcela neodpovídá popisu v románu. Zadražil poctivě přizpůsobuje svůj projev povaze textu, všechny postavy mají svůj osobitý hlas, a i ty nejfraškovitější zní přirozeně. Nejednou text vyžaduje, aby se interpret uchýlil ke zpěvu a nápodobě Freddieho Mercuryho, ale Zadražil i to zvládá s grácií. Čtení Dobrých znamení je velmi dynamické, což společně s kvalitou a vtipem textu zaručuje, že se posluchač jistě nebude nudit.

Neodmyslitelnou součástí knih Terryho Pratchetta jsou poznámky autora a překladatele pod čarou a mou největší výtkou audio knih od OneHotBook je, že poznámky pod čarou jsou od běžného textu odlišeny jen mírnou změnou intonace. Pro posluchače, který neví, že určité části textu patří do poznámek pod čarou, by mohlo být matoucí, proč jim interpret najednou vypráví o tom, jak se jeho babička vyjadřovala o populární hudbě.

Hudební přechody mezi jednotlivými segmenty textu jsou zcela v duchu románu. Pohybují se od melodií připomínající skupinu Queen přes vážnou hudbu až po tóny evokující hudbu sfér – a někdy kombinují vše najednou.

Audio kniha Dobrá znamení je další úspěch OneHotBook a perfektní dílo pro dnešní vypjatou dobu. Dobrá znamení je totiž na rozdíl od mnoha jiných apokalyptických příběhů velmi laskavá kniha plná naděje, i když si do lidstva taky ráda rýpne.

by Vendula Krobová

květen

25. 05. 2020 - Recenze audioknihy Sekáč Kategorie: Knihy

Po čarodějkách a městské hlídce nakladatelství OneHotBook přišlo letos na jaře se Sekáčem – titulem ze zeměplošské série Terryho Pratchetta, ve kterém jako hlavní hrdina vystupuje personifikace smrti (neboli Smrť). Interpretem Sekáče je Jan Vondráček, který se Zeměplochou již má profesní zkušenosti, jelikož účinkoval v inscenaci Divadla v Dlouhé Maškaráda a napsal hudbu Ježčí písně pro inscenaci Soudné sestry (jejíž předlohu OneHotBook vydalo v audio formě v roce 2018). Režie audio knihy se ujal Hynek Pekárek, který z Pratchettovy tvorby režíroval rovněž Stráže! Stráže!, Muži ve zbrani, Nohy z jílu a Dobrá znamení.

Sekáčovi je Smrť nucen odejít do důchodu a rozhodne se strávit poslední dny svého (ne)života pomocnou prací na farmě. Mezitím se v největším městě Zeměplochy místní mágové a skupina nemrtvých snaží vypořádat s následky absence Smrtě, jehož následník ještě nenastoupil do služby. Pro každého herce je Pratchettovův Smrť výzva – protože, jak ztvárnit postavu jejíž přímá řeč je psaná výhradně kapitálkami? Jan Vondráček mu dal hlas distingovaného, ale unaveného starého muže, který pro Smrťovu roli v tomto příběhu perfektně sedí.

Posluchači znalí celé zeměplošské produkce OneHotBook si jistě povšimnou drobných rozdílů ve hlasech postav, které se již objevily v předchozích knihách. Například, Vondráčkův seržant Tračník je méně dýchavičný než Zadražilův a paní Bochánková nemá tak výrazný brněnský přízvuk. To ale neznamená, že by postavy v Sekáčovi byly méně barvité, jelikož Jan Vondráček přišel s vlastními způsoby, jak četbu ozvláštnit. V zeměplošských audio knihách načtených Zuzanou Slavíkovou a Janem Zadražilem měli doposud zombie a upíři chraplavé vysušené hlasy. Sekáč má ze všech doposud zpracovaných Zeměploch největší ansámbl nemrtvých postav a Vondráček s nimi zachází stejně jako s postavami živými. I když je Reg Půlbotka pravděpodobně mrtvý déle než baron Sobota v Čarodějkách na cestách, tak zní o poznání svěžeji.

Kromě atmosférické hudby jsou jednotlivé segmenty audio knihy oddělené i zvuky hodin, které jsou v románu významným symbolem Smrťova krátícího se času a jejich tikot občas zasahuje i do mluveného slova ve chvílích kdy je relevantní. Audio kniha se místy zdá téměř částečně dramatizovaná – například, když v jedné chvíli text popisuje melodii hrací skřínky a hudba odpovídající popisu podkresluje četbu (ale aniž by ji přehlušila).

Jako v předchozích zeměplošských titulech od OneHotBook jsou i v Sekáčovi poznámky pod čarou zakomponované do hlavního textu románu, ale pro potřeby audio knihy jsou doplněny o úvodní fráze jako například „Na tomto místě, milý posluchači, je třeba poznamenat…“

Sekáč je více než důstojným přírůstkem do velmi kvalitního sortimentu OneHotBook a já doufám, že se s Vondráčkovým Smrtěm ještě někdy v budoucnu setkáme.

by Vendula Krobová

21. 05. 2020 - Divadlo Maškaráda online Kategorie: Divadlo

V úterý 2. 6. 2020 od 18:30 hodin Národní divadlo Moravskoslezské v rámci projektu Divadlo pod rouškou zveřejní na svém youtube kanálu záznam z divadelního představení Maškaráda čili Fantom opery. Záznam je možné vidět pouze v reálném čase, takže ho nezmeškejte!

Oficiální anotace: Kombinace fantaskních prvků, břitkého humoru a popkulturních odkazů Pratchettovy Úžasné Zeměplochy s výsostnou divadelností nabízí zaručenou zábavu pro celou rodinu. Čarodějky z Lancre se vydávají do hlavního města Ankh-Morporku, aby obhlédly, jak se daří jejich krajance Anežce Nulíčkové. Ta se pod uměleckým pseudonymem Perdita X vydala do světa velké opery. V Opeře však řádí tajemný Duch a podle všeho možná není jenom jeden! 

Youtube kanál divadla

Událost divadla na Facebooku

by Hadati

duben

29. 04. 2020 - Nové filmové adaptace Zeměplochy Kategorie: Film

Produkční společnost Narrativia, která se stará o odkaz Terryho Pratchetta, při výročí Pratchettových nedožitých 72. narozenin oznámila, že se dohodla na filmové adaptaci Pratchettových románů, které budou absolutně věrné knižním originálům. Dohoda byla uzavřena mezi Narrativií, Motive Pictures a Endeavor Content. V současné době není zatím známo, do kterých knižních adaptací se pustí jako první.

Pratchettova dcera Rhianna, spoluředitelka Narrativie, toto úterý uvedla, že Motive Pictures a Endeavor Content naprosto sdílí jejich vizi, jak by měla vypadat filmová adaptace Zeměplochy. „Zeměplocha se hemží jedinečnými postavami, vtipnými příběhy a neskutečnými literárními metaforami, a věříme, že by se toto vše mohlo převést na obrazovky v takové podobě, na jakou by byl můj otec hrdý.“

Rob Wilkins, manažer Narrativie, uvedl, že díky tomuto novému partnerství Zeměplocha konečně našla svůj domov. Willkins také odmítl, že by tato nová dohoda byla reakcí na nespokojenost Narrativie s připravovaným seriálem o Hlídce (The Watch), který se nedrží původního originálu a byl oblečen do steampunkového kabátu. „Přestože si Narrativie v Hlídce udržuje post výkonného producenta, z tvůrčího hlediska do tohoto projektu nijak nezasahuje. Samozřejmě si přejeme, ať Hlídka dopadne co nejlépe.“

Simon Maxwell, ředitel Motive Pictures, uvedl, že zeměplošský vesmír je národním pokladem. „Společně vytvoříme něco, co si zamilují miliony zeměplošských fanoušků po celém světě, a zároveň také zpřístupníme epickou tvorbu a odkaz sira Terryho Pratchetta zcela novému publiku.“

by Hadati

leden

01. 01. 2020 - Pozvánka na Členskou schůzi Kategorie: Klub

Vážení členové,

Klubová rada si Vás dovoluje pozvat na Členskou schůzi Klubu Terryho Pratchetta, z. s., která se koná 15. února 2020 od 14:00 v Restauraci U Kristiána (Vltavská 8, Praha 5) v rámci 122. klubového srazu.

V případě, že se nesejde dostatečný počet členů s právem hlasovat, vyhlašujeme náhradní termín Členské schůze na 14:30 hod. stejného dne a místa konání.

Program:

1. Úvod
2. Volba zapisovatele a volební komise
3. Schválení programu Členské schůze
4. Výroční zpráva o činnosti za rok 2019
5. Výroční zpráva o hospodaření za rok 2019
6. Výroční zpráva Kontrolní komise za rok 2019
7. Volba Předsedy KTP
8. Volba členů Kontrolní komise
9. Schválení Plánu činnosti na rok 2020
10. Schválení Rozpočtu na rok 2020
11. Adopce želvy sloní v Zoo Praha
12. Výroční ocenění za přínos klubu
13. Udělení čestného členství
14. Závěr

Členské schůze se mohou zúčastnit všichni členové Klubu Terryho Pratchetta, ale hlasovat mohou pouze členové, jejichž řádné členství trvá bez přerušení déle než jeden rok.
Jak vyplývá ze 7. bodu programu Členské schůze, opět budeme volit Předsedu KTP. Kandidovat na tento post může každý zletilý člen s právem podílet se na vedení Spolku (řádné členství trvající déle než jeden rok). Zájemci mohou do 26. ledna 2020 na e-mail klub@discworld.cz zaslat svou kandidaturu. Ta musí dle Hlavy 9 odstavce 4 Stanov obsahovat jméno a přezdívku kandidáta na Předsedu, jméno a přezdívku osoby, kterou kandidát navrhuje na Místopředsedu, a stručný volební program.

Ještě bychom Vás chtěli poprosit o spolupráci při udílení výročního ocenění za přínos KTP v loňském roce a čestného členství: na mail klub@discworld.cz nám do konce ledna napište jména či přezdívky osob, o nichž si myslíte, že si taková ocenění zaslouží a proč. Klubová rada Vaše návrhy posoudí a výsledek uvidíte na Členské schůzi.

 

Zeměplocha - Novinky 2019

prosinec

24. 12. 2019 - Veselé Prasečnice a šťastný Rok blahosklonného kapra Kategorie: Klub

STARŠÍ NOVINKY >>>