Domů

Zeměplocha - Novinky 2021

leden

12. 01. 2021 - The Watch: The What? Kategorie: Film

Třetí díl The Watch vyšel pod názvem The What?, kdy název vystihuje reakci většiny fanoušků Zeměplochy nejen pro tento díl. Kvalita seriálu zůstává na stejné úrovni, takže se až morbidně můžete těšit na to, co dalšího v seriálu překroutí k nepoznání. Tentokrát je hlavním tématem Cech vrahů. Ani ten se, bohům žel, nevyhnul rapidním změnám.

Cech vrahů pracuje podle jakéhosi kodexu, ale značně pozměněném oproti originálu. Důležitou změnou je, že nemohou zabíjet nikoho, kdo je v jakémkoliv městském cechu. To jim cíle dost redukuje, protože do cechů se soustředí fakt hodně majetných měšťanů (obchodníci, řezníci a další povolání). Zbývají tak prakticky jen chudší měšťané, kteří by neměli stát za Cechu vrahů za vraždu, a šlechta. Tahle změna lze aspoň pochopit vzhledem k dějovému vývoji.

Další částí kodexu je, že po svém činu nechávají na místě stvrzenku ohledně zákonně provedené vraždy (žádné obavy, slečno, byla to legální vražda). Na rozdíl od předlohy se však nedá říci, že by se jednalo o „klub gentlemanů“, jak byl tento cech Pratchettem vždy popisován. Když vynecháme extrémisty druhu Časnačaje, tak platilo, že vrah odpraví jen toho, za koho dostane zaplaceno. Možná tak ještě bylo v povolených mezích zlikvidovat jeho ochranku. Každý mi však dá za pravdu, že je proti pravidlům, abyste přitom odpravili nevinné svědky, nebo děti obětí, a stejně tak se dbalo i na styl provedení. V seriálu jsou však vrahové z Cechu vrahů jen bandou kriminálníků s povolením legálně vraždit. Všichni tito vrahové navíc provádí své řemeslo pod přezdívkami, skryti za masky. Tyto masky pak dali tvůrcům seriálu možnost tvorby dalšího panoptika, protože zohavit jen Hlídku nestačilo.

Následují spoilery k ději.

Členové Hlídky jsou kvůli svému úkolu nuceni stát se členy Cechu hudebníků. Ten totiž sousedí s Cechem vrahů a oni se potřebují dostat dovnitř. Hned vás napadne, proč zaměnili Cech šašků za Cech hudebníků, zejména když se členové Hlídky přestrojí za punkovou skupinu a jako šašci stejně vypadají. Na odpověď není třeba čekat dlouho. Je to jen kvůli hudební vložce, kdy se do Hlídky zřejmě vlila hudba s kamením, protože každý ze členů Hlídky najednou umí hrát na nějaký hudební nástroj jako profesionál. Pobavilo mě, že si vybrali trpasličí song Zlato. A vzhledem k tomu, že trpaslíci asi mají mnoho výrazů pro zlato, stejně jako trollové pro kámen, nebyl text písně jednoslovný. Ke kvalitě songu se nedokážu lépe vyjádřit. Snad by to zvládl nějaký příznivec punkové hudby. Při sledování jejich hudebního čísla jsem se ale cítil za herce lehce trapně.

V tomto díle nás pak čekají další dvě hudební vsuvky, kdy jedna je vrcholem trapnosti (zpívá představená cechu vrahů, zatleskejte!), druhá neurazí a je alespoň dějově zdůvodnitelná (ty taky patříš k cechu hudebníků?).

Herci se i nadále snaží o vtipné repliky a hlášky, ale jen málokdy se to podaří. Na papíře ve scénáři to možná vtipně znělo, ale před kamerou to nefunguje. Těžko říct, zda za to můžou více scénáristé nebo režisér.

Z lady Berankinové se stává čím dál větší mlátička, které nedělá problémy zpacifikovat ani profesionální vrahy. Dozvíme se více o její minulosti, hlavně proč tolik brojí proti cechovnímu systému. Kde se ale naučila svému bojovému umění, zatím zůstává neodhaleno.

V tomhle díle nejsou žádné speciální efekty, které by stály za zmínku. Doufejme, že se můžeme v dalších dílech na nějaké ještě těšit.

Abych nepsal jen o tom špatném, tak se v tomto díle vyskytlo i pár scén, které mě pobavily. Nejvíce asi vyřešení nepříjemné situace, jakým způsobem Hlídka ochrání sama sebe před inhumací od členů Cechu vrahů za vloupání do jejich cechu.

Hodnocení 4/10

by Hadati

06. 01. 2021 - The Watch – seriál inspirovaný Zeměplochou Kategorie: Film

Většina lidí doufá, že rok 2021 bude lepší než ten předešlý, že se vše začne zlepšovat, a že nás nečekají žádné další katastrofy. Pokud se zaměříme jen na kinematografii, tak seriál The Watch (Hlídka, 2020) není jen krok špatným směrem, ale spíše skok do propasti.

V úvodních titulcích seriálu je uvedeno, že charaktery postav seriálu byly inspirovány tvorbou Terryho Pratchetta. Scénáristé si nejspíš nedovolili uvést, že se jedná o adaptaci, protože s látkou Terryho Pratchetta nakládali tak volně, že si nejspíš přečetli jen synopsi knih a postav ze série o Hlídce a pak se rozhodli, že změní co nejvíc z toho půjde.

Hlídka je složená ze samých ztroskotanců. Vede ji kapitán Elánius, který má pod svým vedením seržanty Anguu, Navážku a Řiťku. Jako nováček se zde pak objeví konstábl Karotka. A to je z Hlídky vše. Jedny z nejlepších postav Hlídky, Tračník a Nóblhóch, zcela chybí.

Nikdy jsem neměl moc rád odklony od originálu, ale vždy jsem také chápal, že filmová tvorba je odlišná od knih a je třeba učinit ve filmové adaptaci nutné změny. Pán prstenů to dokázal převést dokonale. U Zaklínače jsem měl na příklad problémy, když ze zrzavé Tris Ranuncul udělali zbytečně černošku. Přesto jsem to po čase překousnul. Ale v The Watch zašli ještě dále. Nejenom, že se postavy svým předlohám podobají jen velmi vzdáleně, ale někdy přehodili i naprosto zbytečně gender, a co je nejhorší, zcela překopali charakteristiky postav.

Kapitán Elánius je nejen ožrala, ale také hlupák a zbabělec. Chová se jako tajtrlík a škleby se nejspíš učil od Pepka Námořníka. Angua se nijak netají tím, že se mění ve vlkodlaka a nováčkovi Karotkovi se tím pochlubí po prvních deseti minutách po seznámení. Navíc se zdá, že proměnu nemůže nijak kontrolovat, takže jí je jen na obtíž. Nejedná se o její schopnost, ale o nemoc. Karotka je adoptovaný trpaslík, který však byl vyobcován z trpasličí komunity, protože se ho pro jeho velikost báli. Řiťka je naopak skutečný trpaslík, který je ale stejně velký jako Karotka, což je asi u trpaslíků normální. Pokud to ale tak je, proč byl Karotka vypovězen? Řiťka je navíc genderově nerozhodnutou postavou a není nijak stydlivý. Navážka jako jediná (animovaná) postava vypadá fakt dobře. Hlídka je zkrátka smečka cirkusových příšer.

U dalších postav to není o nic lepší. Vetinari je z nějakého nejasného důvodu naprosto nevýrazná žena, kterou však titulují „sire“. Ženu udělali také ze Zavoněla, navíc z něj ale také udělali uklízečku na Neviditelné univerzitě a tajnou(?) mágyni. Nejhůř z postav pak dopadla lady Berankinová, která tu je zobrazována jako bojovnice za svobodu (čti teroristka), které se nelíbí systém Ankh-Morporku, kde se dá legálně zabíjet a krást, pokud jste v příslušném cechu. Hlavním záporákem je tu pak Carcer, který je stejně jako Vetinari plytkou postavou, která nebudí žádný strach jako tomu je v knize. Je to jen další obyčejný grázl, jakých má Ankh-Morpork nevyčerpatelnou zásobu.

Děj prvních dvou dílů seriálu, které zatím jsou k dispozici, staví zejména na příběhu z knihy Stráže! Stráže! Kdosi odcizí z knihovny Neviditelné univerzity knihu a Patricij zadá Hlídce za úkol, aby vypátrala, kdo knihu z univerzity ukradl. Hlídka je však skupinou lidí na baterky. Největší rozum tady asi má Řiťka, který v Hlídce pracuje jako laborant, a Karotka, který zde není tolik naivní, a vůči ostatním se chová značně drze a arogantně. Také se v Ankh-Morporku objeví obří drak, který podpálí část města, zabije několik náhodných lidí a zase kamsi zmizí.

Kulisy seriálu jsou steampunkové, kdy se ale nejedná o uhlazený steampunk, který jste mohli vidět v Zaslané poště, ale o chaotický steampunk podobnější spíše Cyberpunku 2077. Některé kulisy, jako třeba ulice města, jsou normální, neutrální. Hodně se mi pak líbila knihovna a věž Neviditelné univerzity. Naopak je tu ale také odvrácená strana, kdy na příklad vstup do Vetinariho paláce vypadá jako součást nějakého vodního díla.

Pochválit pak můžu speciální efekty, kdy kromě již zmiňovaného Navážky je velmi kvalitně udělaný jak velký drak, tak i malý dráček lady Berankinové. Je vidět, že na speciální efekty si pořídili velmi šikovné trikové studio.

Z 10 hvězdiček bych tak dal jednu za skvělé speciální efekty, jednu za celkem dobré kulisy a dvě za snahu několika herců hrát dobře špatně napsaný scénář, a za pár vtipů, při kterých jsem se pousmál. Na další díly se nejspíš podívám z profesionální zvědavosti, abych vám mohl přinášet recenze dalších dílů.

Spoilery na závěr. Během těchto dvou dílů stihli scénáristé použít dvakrát obětavý skok před mířidla kuší. V prvním případě se díky tomu konstábl Elánius stal kapitánem Elániem po měsíci ve službě, takže rychlejší postup si ani přát nemohl. V druhém případě byl touto obětavou postavou Navážka, který byl nejspíš složen z pískovce, protože ho obyčejné šipky z kuše zabily. Ale protože Řiťka s sebou tahá kámen z Navážky, věřím, že Navážka bude mít schopnost Groota. Jen je otázka, zda se narodí do své původní velikosti nebo bude jen malým roztomilým oblázkem. Oba sebevražedné obětavé skoky před kuše vyvolaly ve mně dojem trapnosti. Další věc, která mě hodně iritovala, bylo, že aktivistka Berankinová si mohla dělat co se jí zlíbilo i na veřejnosti, aniž by se jí v tom kdokoliv snažil bránit nebo jakkoliv komentovat. Obyvatelé města tak jsou jen další kulisou města, která nijak neinteraguje s protagonisty příběhu.

Hodnocení 4/10

by Hadati

Zeměplocha - Novinky 2020

listopad

19. 11. 2020 - Pračlověk, který cestoval časem Kategorie: Knihy

Nakladatelství Talpress na vánoční trh přinese další povídkovou sbírku Terryho Pratchetta Pračlověk, který cestoval časem.

Formát a úprava bude stejná jako u titulů Draci na hradě Ruinově, Ježibabin vysavač a Falešný plnovous vánočního dědečka, tedy se bude jednat o vázanou knihu s potahem a matným laminem a původními ilustracemi.

by Hadati

12. 11. 2020 - Ankh-Morpork archivy I. Kategorie: Knihy

Nakladatelství Talpress právě vydalo novou knihu ze světa Zeměplochy - Ankh-Morpork Archivy, díl první.

V tomto prvním svazku digitálně remasterovaných ilustrací naleznete výbor z prvních čtyř zeměplošských diářů. Snoubí se zde texty Terryho Pratchetta a Stephena Briggse s ilustracemi Paula Kidbyho a dozvíte se tu všechno, co jste kdy chtěli vědět o fungování ankh-morporských zavedených institucí. Zjistíte, kde mají ty nejlepší krysy na špejli, odhalíte vodní záhadu poštovních schránek a pochopíte, proč žádný chlapec (ani dívka) z cechu vrahů nesmí vlastnit čolka delšího než pět palců.

Kniha má 240 stran a stojí 590 Kč. V e-shopu nakladatelství Talpress ji můžete pořídit za 443 Kč.

by Hadati

říjen

23. 10. 2020 - Recenze audioknihy Dámy a pánové Kategorie: Knihy

23. září (na 8. narozeniny Audiolibrix) vydalo vydavatelství OneHotBook audio knihu Dámy a pánové. Je to již třetí kniha Terryho Pratchetta, kterou zrealizovaly režisérka Jitka Škápíková a herečka Zuzana Slavíková a sedmý díl zeměplošské série z produkce OneHotBook.

Jako každá kniha o čarodějkách z Lancre je i Dámy a pánové založena na klasickém literárním díle – v tomto případě je to především Sen noci svatojánské od Williama Shakespeara. Dámy a pánové úzce navazuje na předchozí román Čarodějky na cestách (který vydavatelství OneHotBook rovněž vydalo). Bábi Zlopočasná, stařenka Oggová a Magráta se vrací do malého horského království Lancre včas na letní slunovrat, kdy se Magráta má provdat za místního krále. V obilí i jiných porostech se ale začnou objevovat kruhy, což neznačí nic dobrého. Do Lancre totiž přichází krásní, ale krutí elfové. Dámy a pánové je kniha o mezigeneračních konfliktech a o tom, jak si pamatujeme historii. Je plná humanismu a spravedlivého vzteku, který je pro Pratchetta charakteristický.

Zuzana Slavíková byla na zeměplošskou sérii o čarodějkách šťastná volba a její zralý ženský hlas dobře odpovídá charakteru románu. Dokáže přesvědčivě zahrát široké spektrum postav (včetně těch mužských) a její tón hlasu je konzistentní s obsahem textu. Její stařenka Oggová má nakřáplý hlas, který není vždy příjemný pro ucho, ale postavu dobře vystihuje. Pozornost si zaslouží i její pojetí Magráty, kterou Slavíková čte se správně vyváženou měrou poraženosti a umíněnosti. Smrť v této verzi není tak působivý jako Smrť Zadražila nebo Vondráčka, ale Zuzana Slavíková to dohání svým ztvárněním Knihovníka Neviditelné Univerzity.

Jednotlivé segmenty audio knihy jsou prokládány svižnou hudbou ve folklórním stylu a čas od času zazní i virbl nebo úder do činelu, což zdůrazňuje téměř divadelní charakter hudby.

Audio knihy o čarodějkách jsou méně inovativní než ty z režie Hynka Pekárka, ale to nic nemění na tom, že titul Dámy a pánové je vesměs velmi příjemný na poslech a pokud bude OneHotBook v sérii o čarodějkách pokračovat, tak se máme na co těšit.

by Vendula Krobová

září

01. 09. 2020 - Všefandomová maškaráda 2020 - ZRUŠENO Kategorie: Akce

Akce je z důvodu nepříznivé epidemiologické situace zrušena.

 

Kdy: 13. 11. 2020
Kde: KD Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10
Vstup

né:  v přeprodeji (do 13. 10.): 270 Kč, později 300 Kč

Vystoupí: PartyLeaders
Benefice: Výtěžek z akce podpoří výzkum Alzheimerovy nemoci

O co jde?

Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub vás zvou na další ročník Všefandomové maškarády, který se bude konat v pátek 13. listopadu 2020 od 20:00 hodin v KD Barikádníků (Saratovská 20, Praha 10, zastávka MHD „Strašnická“, tramvaj č. 7, 26, metro A). Prostory akce budou pro hosty k dispozici od 19:30 hodin.

Vstupné je 300 Kč, v předprodeji do 13. 10. 2020 270 Kč. Vstupenky si můžete objednat či rezervovat na smsticket, případně zakoupit na místě Výtěžek z maškarního bálu bude tradičně věnován AD Centru na výzkum Alzheimerovy nemoci v České republice. Klub Terryho Pratchetta výzkum této nemoci podporuje už od roku 2011 a dosud bylo za jeho pomoci na tento výzkum přispěno několika stovkami tisíc korun.

Maškarádu pořádají Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub.

Jak dopadne tento startrekovský výsadek na Zeměplochu, se budete muset přijít podívat. My ale víme, že k podobným výsadkům oběma směry v našem vesmíru dochází poměrně často a tento maškarní bál je toho jen dalším důkazem.

Program

  • K tanci a poslechu nám zahraje skupina Party Leaders
  • Během přestávek mezi hudebními bloky promluví prof. MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D. z AD Centra, proběhne tombola, několik hudebních a tanečních představení a soutěže.
  • Sponzory Všefandomové maškarády jsou Tetička z Moravy a Geekárna.
  • Velmi se těšíme na vaši účast. 

Důležité upozornění

S ohledem na nařízení Vlády ČR je povinnost mít ve vnitřních prostorách zakrytá ústa i nos. Proto vyhlašujeme téma letošní Maškarády – "Rej masek". Překvapte nás i všechny ostatní nápaditými rouškami, šátky, šálami, zkrátka čímkoliv, čím lze zabránit, nebo alespoň omezit šíření kapének.

Aktuální informace

  • Událost na Facebooku
  • Vstupenky v prodeji od září 2020

Partneři

červen

01. 06. 2020 - Recenze audioknihy Dobrá znamení Kategorie: Knihy

Letos v březnu doplnilo nakladatelství OneHotBook svůj sortiment o Dobrá znamení – titul který napsal Terry Pratchett společně s dalším velikánem fantasy literatury Neilem Gaimanem. Román Dobrá znamení nedávno oslavil kulatých třicet let od svého vydání a mohu s klidným srdcem říci, že ve všech podstatných směrech je stále velice aktuální. Obal audio knihy nese grafiku seriálové adaptace (s herci Michaelem Sheenem a Davidem Tennatem), která byla uvedena v létě 2019 a která z Dobrých znamení udělala celosvětovou senzaci. I pro posluchače, kteří román Dobrá znamení již znají, přináší audio kniha něco nového, protože obsahuje předmluvu z pera Neila Gaimana, která v prvním českém vydání tištěné verze chybí.

Dobrá znamení je hravé uchopení křesťanské představy o konci světa, ve kterém se spojuje to nejlepší z obou autorů. Audio knihu režíroval Hynek Pekárek a načetl Jan Zadražil. Tato dvojice rovněž pracuje na Pratchettově zeměplošské sérii o městské hlídce, ze které jste zatím mohli slyšet díly Stráže! Stráže!, Muži ve zbrani a Nohy z jílu. I když je audio kniha Dobrá znamení jednohlasá, tak v žádném případě není fádní. Jen výjimečně tón hlasu zcela neodpovídá popisu v románu. Zadražil poctivě přizpůsobuje svůj projev povaze textu, všechny postavy mají svůj osobitý hlas, a i ty nejfraškovitější zní přirozeně. Nejednou text vyžaduje, aby se interpret uchýlil ke zpěvu a nápodobě Freddieho Mercuryho, ale Zadražil i to zvládá s grácií. Čtení Dobrých znamení je velmi dynamické, což společně s kvalitou a vtipem textu zaručuje, že se posluchač jistě nebude nudit.

Neodmyslitelnou součástí knih Terryho Pratchetta jsou poznámky autora a překladatele pod čarou a mou největší výtkou audio knih od OneHotBook je, že poznámky pod čarou jsou od běžného textu odlišeny jen mírnou změnou intonace. Pro posluchače, který neví, že určité části textu patří do poznámek pod čarou, by mohlo být matoucí, proč jim interpret najednou vypráví o tom, jak se jeho babička vyjadřovala o populární hudbě.

Hudební přechody mezi jednotlivými segmenty textu jsou zcela v duchu románu. Pohybují se od melodií připomínající skupinu Queen přes vážnou hudbu až po tóny evokující hudbu sfér – a někdy kombinují vše najednou.

Audio kniha Dobrá znamení je další úspěch OneHotBook a perfektní dílo pro dnešní vypjatou dobu. Dobrá znamení je totiž na rozdíl od mnoha jiných apokalyptických příběhů velmi laskavá kniha plná naděje, i když si do lidstva taky ráda rýpne.

by Vendula Krobová

květen

25. 05. 2020 - Recenze audioknihy Sekáč Kategorie: Knihy

Po čarodějkách a městské hlídce nakladatelství OneHotBook přišlo letos na jaře se Sekáčem – titulem ze zeměplošské série Terryho Pratchetta, ve kterém jako hlavní hrdina vystupuje personifikace smrti (neboli Smrť). Interpretem Sekáče je Jan Vondráček, který se Zeměplochou již má profesní zkušenosti, jelikož účinkoval v inscenaci Divadla v Dlouhé Maškaráda a napsal hudbu Ježčí písně pro inscenaci Soudné sestry (jejíž předlohu OneHotBook vydalo v audio formě v roce 2018). Režie audio knihy se ujal Hynek Pekárek, který z Pratchettovy tvorby režíroval rovněž Stráže! Stráže!, Muži ve zbrani, Nohy z jílu a Dobrá znamení.

Sekáčovi je Smrť nucen odejít do důchodu a rozhodne se strávit poslední dny svého (ne)života pomocnou prací na farmě. Mezitím se v největším městě Zeměplochy místní mágové a skupina nemrtvých snaží vypořádat s následky absence Smrtě, jehož následník ještě nenastoupil do služby. Pro každého herce je Pratchettovův Smrť výzva – protože, jak ztvárnit postavu jejíž přímá řeč je psaná výhradně kapitálkami? Jan Vondráček mu dal hlas distingovaného, ale unaveného starého muže, který pro Smrťovu roli v tomto příběhu perfektně sedí.

Posluchači znalí celé zeměplošské produkce OneHotBook si jistě povšimnou drobných rozdílů ve hlasech postav, které se již objevily v předchozích knihách. Například, Vondráčkův seržant Tračník je méně dýchavičný než Zadražilův a paní Bochánková nemá tak výrazný brněnský přízvuk. To ale neznamená, že by postavy v Sekáčovi byly méně barvité, jelikož Jan Vondráček přišel s vlastními způsoby, jak četbu ozvláštnit. V zeměplošských audio knihách načtených Zuzanou Slavíkovou a Janem Zadražilem měli doposud zombie a upíři chraplavé vysušené hlasy. Sekáč má ze všech doposud zpracovaných Zeměploch největší ansámbl nemrtvých postav a Vondráček s nimi zachází stejně jako s postavami živými. I když je Reg Půlbotka pravděpodobně mrtvý déle než baron Sobota v Čarodějkách na cestách, tak zní o poznání svěžeji.

Kromě atmosférické hudby jsou jednotlivé segmenty audio knihy oddělené i zvuky hodin, které jsou v románu významným symbolem Smrťova krátícího se času a jejich tikot občas zasahuje i do mluveného slova ve chvílích kdy je relevantní. Audio kniha se místy zdá téměř částečně dramatizovaná – například, když v jedné chvíli text popisuje melodii hrací skřínky a hudba odpovídající popisu podkresluje četbu (ale aniž by ji přehlušila).

Jako v předchozích zeměplošských titulech od OneHotBook jsou i v Sekáčovi poznámky pod čarou zakomponované do hlavního textu románu, ale pro potřeby audio knihy jsou doplněny o úvodní fráze jako například „Na tomto místě, milý posluchači, je třeba poznamenat…“

Sekáč je více než důstojným přírůstkem do velmi kvalitního sortimentu OneHotBook a já doufám, že se s Vondráčkovým Smrtěm ještě někdy v budoucnu setkáme.

by Vendula Krobová

21. 05. 2020 - Divadlo Maškaráda online Kategorie: Divadlo

V úterý 2. 6. 2020 od 18:30 hodin Národní divadlo Moravskoslezské v rámci projektu Divadlo pod rouškou zveřejní na svém youtube kanálu záznam z divadelního představení Maškaráda čili Fantom opery. Záznam je možné vidět pouze v reálném čase, takže ho nezmeškejte!

Oficiální anotace: Kombinace fantaskních prvků, břitkého humoru a popkulturních odkazů Pratchettovy Úžasné Zeměplochy s výsostnou divadelností nabízí zaručenou zábavu pro celou rodinu. Čarodějky z Lancre se vydávají do hlavního města Ankh-Morporku, aby obhlédly, jak se daří jejich krajance Anežce Nulíčkové. Ta se pod uměleckým pseudonymem Perdita X vydala do světa velké opery. V Opeře však řádí tajemný Duch a podle všeho možná není jenom jeden! 

Youtube kanál divadla

Událost divadla na Facebooku

by Hadati

duben

29. 04. 2020 - Nové filmové adaptace Zeměplochy Kategorie: Film

Produkční společnost Narrativia, která se stará o odkaz Terryho Pratchetta, při výročí Pratchettových nedožitých 72. narozenin oznámila, že se dohodla na filmové adaptaci Pratchettových románů, které budou absolutně věrné knižním originálům. Dohoda byla uzavřena mezi Narrativií, Motive Pictures a Endeavor Content. V současné době není zatím známo, do kterých knižních adaptací se pustí jako první.

Pratchettova dcera Rhianna, spoluředitelka Narrativie, toto úterý uvedla, že Motive Pictures a Endeavor Content naprosto sdílí jejich vizi, jak by měla vypadat filmová adaptace Zeměplochy. „Zeměplocha se hemží jedinečnými postavami, vtipnými příběhy a neskutečnými literárními metaforami, a věříme, že by se toto vše mohlo převést na obrazovky v takové podobě, na jakou by byl můj otec hrdý.“

Rob Wilkins, manažer Narrativie, uvedl, že díky tomuto novému partnerství Zeměplocha konečně našla svůj domov. Willkins také odmítl, že by tato nová dohoda byla reakcí na nespokojenost Narrativie s připravovaným seriálem o Hlídce (The Watch), který se nedrží původního originálu a byl oblečen do steampunkového kabátu. „Přestože si Narrativie v Hlídce udržuje post výkonného producenta, z tvůrčího hlediska do tohoto projektu nijak nezasahuje. Samozřejmě si přejeme, ať Hlídka dopadne co nejlépe.“

Simon Maxwell, ředitel Motive Pictures, uvedl, že zeměplošský vesmír je národním pokladem. „Společně vytvoříme něco, co si zamilují miliony zeměplošských fanoušků po celém světě, a zároveň také zpřístupníme epickou tvorbu a odkaz sira Terryho Pratchetta zcela novému publiku.“

by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>