Domů

Zeměplocha - Novinky 2020

červen

01. 06. 2020 - Recenze audioknihy Dobrá znamení Kategorie: Knihy

Letos v březnu doplnilo nakladatelství OneHotBook svůj sortiment o Dobrá znamení – titul který napsal Terry Pratchett společně s dalším velikánem fantasy literatury Neilem Gaimanem. Román Dobrá znamení nedávno oslavil kulatých třicet let od svého vydání a mohu s klidným srdcem říci, že ve všech podstatných směrech je stále velice aktuální. Obal audio knihy nese grafiku seriálové adaptace (s herci Michaelem Sheenem a Davidem Tennatem), která byla uvedena v létě 2019 a která z Dobrých znamení udělala celosvětovou senzaci. I pro posluchače, kteří román Dobrá znamení již znají, přináší audio kniha něco nového, protože obsahuje předmluvu z pera Neila Gaimana, která v prvním českém vydání tištěné verze chybí.

Dobrá znamení je hravé uchopení křesťanské představy o konci světa, ve kterém se spojuje to nejlepší z obou autorů. Audio knihu režíroval Hynek Pekárek a načetl Jan Zadražil. Tato dvojice rovněž pracuje na Pratchettově zeměplošské sérii o městské hlídce, ze které jste zatím mohli slyšet díly Stráže! Stráže!, Muži ve zbrani a Nohy z jílu. I když je audio kniha Dobrá znamení jednohlasá, tak v žádném případě není fádní. Jen výjimečně tón hlasu zcela neodpovídá popisu v románu. Zadražil poctivě přizpůsobuje svůj projev povaze textu, všechny postavy mají svůj osobitý hlas, a i ty nejfraškovitější zní přirozeně. Nejednou text vyžaduje, aby se interpret uchýlil ke zpěvu a nápodobě Freddieho Mercuryho, ale Zadražil i to zvládá s grácií. Čtení Dobrých znamení je velmi dynamické, což společně s kvalitou a vtipem textu zaručuje, že se posluchač jistě nebude nudit.

Neodmyslitelnou součástí knih Terryho Pratchetta jsou poznámky autora a překladatele pod čarou a mou největší výtkou audio knih od OneHotBook je, že poznámky pod čarou jsou od běžného textu odlišeny jen mírnou změnou intonace. Pro posluchače, který neví, že určité části textu patří do poznámek pod čarou, by mohlo být matoucí, proč jim interpret najednou vypráví o tom, jak se jeho babička vyjadřovala o populární hudbě.

Hudební přechody mezi jednotlivými segmenty textu jsou zcela v duchu románu. Pohybují se od melodií připomínající skupinu Queen přes vážnou hudbu až po tóny evokující hudbu sfér – a někdy kombinují vše najednou.

Audio kniha Dobrá znamení je další úspěch OneHotBook a perfektní dílo pro dnešní vypjatou dobu. Dobrá znamení je totiž na rozdíl od mnoha jiných apokalyptických příběhů velmi laskavá kniha plná naděje, i když si do lidstva taky ráda rýpne.

by Vendula Krobová

květen

25. 05. 2020 - Recenze audioknihy Sekáč Kategorie: Knihy

Po čarodějkách a městské hlídce nakladatelství OneHotBook přišlo letos na jaře se Sekáčem – titulem ze zeměplošské série Terryho Pratchetta, ve kterém jako hlavní hrdina vystupuje personifikace smrti (neboli Smrť). Interpretem Sekáče je Jan Vondráček, který se Zeměplochou již má profesní zkušenosti, jelikož účinkoval v inscenaci Divadla v Dlouhé Maškaráda a napsal hudbu Ježčí písně pro inscenaci Soudné sestry (jejíž předlohu OneHotBook vydalo v audio formě v roce 2018). Režie audio knihy se ujal Hynek Pekárek, který z Pratchettovy tvorby režíroval rovněž Stráže! Stráže!, Muži ve zbrani, Nohy z jílu a Dobrá znamení.

Sekáčovi je Smrť nucen odejít do důchodu a rozhodne se strávit poslední dny svého (ne)života pomocnou prací na farmě. Mezitím se v největším městě Zeměplochy místní mágové a skupina nemrtvých snaží vypořádat s následky absence Smrtě, jehož následník ještě nenastoupil do služby. Pro každého herce je Pratchettovův Smrť výzva – protože, jak ztvárnit postavu jejíž přímá řeč je psaná výhradně kapitálkami? Jan Vondráček mu dal hlas distingovaného, ale unaveného starého muže, který pro Smrťovu roli v tomto příběhu perfektně sedí.

Posluchači znalí celé zeměplošské produkce OneHotBook si jistě povšimnou drobných rozdílů ve hlasech postav, které se již objevily v předchozích knihách. Například, Vondráčkův seržant Tračník je méně dýchavičný než Zadražilův a paní Bochánková nemá tak výrazný brněnský přízvuk. To ale neznamená, že by postavy v Sekáčovi byly méně barvité, jelikož Jan Vondráček přišel s vlastními způsoby, jak četbu ozvláštnit. V zeměplošských audio knihách načtených Zuzanou Slavíkovou a Janem Zadražilem měli doposud zombie a upíři chraplavé vysušené hlasy. Sekáč má ze všech doposud zpracovaných Zeměploch největší ansámbl nemrtvých postav a Vondráček s nimi zachází stejně jako s postavami živými. I když je Reg Půlbotka pravděpodobně mrtvý déle než baron Sobota v Čarodějkách na cestách, tak zní o poznání svěžeji.

Kromě atmosférické hudby jsou jednotlivé segmenty audio knihy oddělené i zvuky hodin, které jsou v románu významným symbolem Smrťova krátícího se času a jejich tikot občas zasahuje i do mluveného slova ve chvílích kdy je relevantní. Audio kniha se místy zdá téměř částečně dramatizovaná – například, když v jedné chvíli text popisuje melodii hrací skřínky a hudba odpovídající popisu podkresluje četbu (ale aniž by ji přehlušila).

Jako v předchozích zeměplošských titulech od OneHotBook jsou i v Sekáčovi poznámky pod čarou zakomponované do hlavního textu románu, ale pro potřeby audio knihy jsou doplněny o úvodní fráze jako například „Na tomto místě, milý posluchači, je třeba poznamenat…“

Sekáč je více než důstojným přírůstkem do velmi kvalitního sortimentu OneHotBook a já doufám, že se s Vondráčkovým Smrtěm ještě někdy v budoucnu setkáme.

by Vendula Krobová

21. 05. 2020 - Divadlo Maškaráda online Kategorie: Divadlo

V úterý 2. 6. 2020 od 18:30 hodin Národní divadlo Moravskoslezské v rámci projektu Divadlo pod rouškou zveřejní na svém youtube kanálu záznam z divadelního představení Maškaráda čili Fantom opery. Záznam je možné vidět pouze v reálném čase, takže ho nezmeškejte!

Oficiální anotace: Kombinace fantaskních prvků, břitkého humoru a popkulturních odkazů Pratchettovy Úžasné Zeměplochy s výsostnou divadelností nabízí zaručenou zábavu pro celou rodinu. Čarodějky z Lancre se vydávají do hlavního města Ankh-Morporku, aby obhlédly, jak se daří jejich krajance Anežce Nulíčkové. Ta se pod uměleckým pseudonymem Perdita X vydala do světa velké opery. V Opeře však řádí tajemný Duch a podle všeho možná není jenom jeden! 

Youtube kanál divadla

Událost divadla na Facebooku

by Hadati

duben

29. 04. 2020 - Nové filmové adaptace Zeměplochy Kategorie: Film

Produkční společnost Narrativia, která se stará o odkaz Terryho Pratchetta, při výročí Pratchettových nedožitých 72. narozenin oznámila, že se dohodla na filmové adaptaci Pratchettových románů, které budou absolutně věrné knižním originálům. Dohoda byla uzavřena mezi Narrativií, Motive Pictures a Endeavor Content. V současné době není zatím známo, do kterých knižních adaptací se pustí jako první.

Pratchettova dcera Rhianna, spoluředitelka Narrativie, toto úterý uvedla, že Motive Pictures a Endeavor Content naprosto sdílí jejich vizi, jak by měla vypadat filmová adaptace Zeměplochy. „Zeměplocha se hemží jedinečnými postavami, vtipnými příběhy a neskutečnými literárními metaforami, a věříme, že by se toto vše mohlo převést na obrazovky v takové podobě, na jakou by byl můj otec hrdý.“

Rob Wilkins, manažer Narrativie, uvedl, že díky tomuto novému partnerství Zeměplocha konečně našla svůj domov. Willkins také odmítl, že by tato nová dohoda byla reakcí na nespokojenost Narrativie s připravovaným seriálem o Hlídce (The Watch), který se nedrží původního originálu a byl oblečen do steampunkového kabátu. „Přestože si Narrativie v Hlídce udržuje post výkonného producenta, z tvůrčího hlediska do tohoto projektu nijak nezasahuje. Samozřejmě si přejeme, ať Hlídka dopadne co nejlépe.“

Simon Maxwell, ředitel Motive Pictures, uvedl, že zeměplošský vesmír je národním pokladem. „Společně vytvoříme něco, co si zamilují miliony zeměplošských fanoušků po celém světě, a zároveň také zpřístupníme epickou tvorbu a odkaz sira Terryho Pratchetta zcela novému publiku.“

by Hadati

leden

01. 01. 2020 - Pozvánka na Členskou schůzi Kategorie: Klub

Vážení členové,

Klubová rada si Vás dovoluje pozvat na Členskou schůzi Klubu Terryho Pratchetta, z. s., která se koná 15. února 2020 od 14:00 v Restauraci U Kristiána (Vltavská 8, Praha 5) v rámci 122. klubového srazu.

V případě, že se nesejde dostatečný počet členů s právem hlasovat, vyhlašujeme náhradní termín Členské schůze na 14:30 hod. stejného dne a místa konání.

Program:

1. Úvod
2. Volba zapisovatele a volební komise
3. Schválení programu Členské schůze
4. Výroční zpráva o činnosti za rok 2019
5. Výroční zpráva o hospodaření za rok 2019
6. Výroční zpráva Kontrolní komise za rok 2019
7. Volba Předsedy KTP
8. Volba členů Kontrolní komise
9. Schválení Plánu činnosti na rok 2020
10. Schválení Rozpočtu na rok 2020
11. Adopce želvy sloní v Zoo Praha
12. Výroční ocenění za přínos klubu
13. Udělení čestného členství
14. Závěr

Členské schůze se mohou zúčastnit všichni členové Klubu Terryho Pratchetta, ale hlasovat mohou pouze členové, jejichž řádné členství trvá bez přerušení déle než jeden rok.
Jak vyplývá ze 7. bodu programu Členské schůze, opět budeme volit Předsedu KTP. Kandidovat na tento post může každý zletilý člen s právem podílet se na vedení Spolku (řádné členství trvající déle než jeden rok). Zájemci mohou do 26. ledna 2020 na e-mail klub@discworld.cz zaslat svou kandidaturu. Ta musí dle Hlavy 9 odstavce 4 Stanov obsahovat jméno a přezdívku kandidáta na Předsedu, jméno a přezdívku osoby, kterou kandidát navrhuje na Místopředsedu, a stručný volební program.

Ještě bychom Vás chtěli poprosit o spolupráci při udílení výročního ocenění za přínos KTP v loňském roce a čestného členství: na mail klub@discworld.cz nám do konce ledna napište jména či přezdívky osob, o nichž si myslíte, že si taková ocenění zaslouží a proč. Klubová rada Vaše návrhy posoudí a výsledek uvidíte na Členské schůzi.

 

Zeměplocha - Novinky 2019

prosinec

24. 12. 2019 - Veselé Prasečnice a šťastný Rok blahosklonného kapra Kategorie: Klub

13. 12. 2019 - Byla vydána Dobrá znamení Kategorie: Knihy

Právě vyšel román Terryho Pratchetta a Neila Gaimana Dobrá znamení, které je obohaceno o ilustrace. Jistě to bude vhodný dárek pro každého fanouška těchto dvou autorů.

by Hadati

09. 12. 2019 - Rok 2020 má své zeměplošské pojmenování Kategorie:

Rok 2020 má již své zeměplošské pojmenování. Byl prohlášen za Rok blahosklonného kapra.

05. 12. 2019 - Výsledek Všefandomové maškarády Kategorie:

Výtěžek letošní Všefandomové maškarády, který brzy odejde na účet AD Centra, které se zabývá výzkumem Alzheimerovy choroby a její léčbou, činí krásných 48 546,47 Kč!

Ještě jednou děkujeme všem, kteří se na tom jakkoliv podíleli!

listopad

09. 11. 2019 - Ilustrovaná Dobrá znamení Kategorie: Knihy

Nakladatelství Talpress oznámilo, že druhé vydání knihy Dobrá znamení, které bude obohaceno o ilustrace, bylo již posláno do tisku. Na knižních pultech tak můžeme tuto knihu očekávat začátkem prosince 2019.

by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>