Domů

Zeměplocha - Novinky 2020

květen

25. 05. 2020 - Recenze audioknihy Sekáč Kategorie: Knihy

Po čarodějkách a městské hlídce nakladatelství OneHotBook přišlo letos na jaře se Sekáčem – titulem ze zeměplošské série Terryho Pratchetta, ve kterém jako hlavní hrdina vystupuje personifikace smrti (neboli Smrť). Interpretem Sekáče je Jan Vondráček, který se Zeměplochou již má profesní zkušenosti, jelikož účinkoval v inscenaci Divadla v Dlouhé Maškaráda a napsal hudbu Ježčí písně pro inscenaci Soudné sestry (jejíž předlohu OneHotBook vydalo v audio formě v roce 2018). Režie audio knihy se ujal Hynek Pekárek, který z Pratchettovy tvorby režíroval rovněž Stráže! Stráže!, Muži ve zbrani, Nohy z jílu a Dobrá znamení.

Sekáčovi je Smrť nucen odejít do důchodu a rozhodne se strávit poslední dny svého (ne)života pomocnou prací na farmě. Mezitím se v největším městě Zeměplochy místní mágové a skupina nemrtvých snaží vypořádat s následky absence Smrtě, jehož následník ještě nenastoupil do služby. Pro každého herce je Pratchettovův Smrť výzva – protože, jak ztvárnit postavu jejíž přímá řeč je psaná výhradně kapitálkami? Jan Vondráček mu dal hlas distingovaného, ale unaveného starého muže, který pro Smrťovu roli v tomto příběhu perfektně sedí.

Posluchači znalí celé zeměplošské produkce OneHotBook si jistě povšimnou drobných rozdílů ve hlasech postav, které se již objevily v předchozích knihách. Například, Vondráčkův seržant Tračník je méně dýchavičný než Zadražilův a paní Bochánková nemá tak výrazný brněnský přízvuk. To ale neznamená, že by postavy v Sekáčovi byly méně barvité, jelikož Jan Vondráček přišel s vlastními způsoby, jak četbu ozvláštnit. V zeměplošských audio knihách načtených Zuzanou Slavíkovou a Janem Zadražilem měli doposud zombie a upíři chraplavé vysušené hlasy. Sekáč má ze všech doposud zpracovaných Zeměploch největší ansámbl nemrtvých postav a Vondráček s nimi zachází stejně jako s postavami živými. I když je Reg Půlbotka pravděpodobně mrtvý déle než baron Sobota v Čarodějkách na cestách, tak zní o poznání svěžeji.

Kromě atmosférické hudby jsou jednotlivé segmenty audio knihy oddělené i zvuky hodin, které jsou v románu významným symbolem Smrťova krátícího se času a jejich tikot občas zasahuje i do mluveného slova ve chvílích kdy je relevantní. Audio kniha se místy zdá téměř částečně dramatizovaná – například, když v jedné chvíli text popisuje melodii hrací skřínky a hudba odpovídající popisu podkresluje četbu (ale aniž by ji přehlušila).

Jako v předchozích zeměplošských titulech od OneHotBook jsou i v Sekáčovi poznámky pod čarou zakomponované do hlavního textu románu, ale pro potřeby audio knihy jsou doplněny o úvodní fráze jako například „Na tomto místě, milý posluchači, je třeba poznamenat…“

Sekáč je více než důstojným přírůstkem do velmi kvalitního sortimentu OneHotBook a já doufám, že se s Vondráčkovým Smrtěm ještě někdy v budoucnu setkáme.

by Vendula Krobová

STARŠÍ NOVINKY >>>