Domů

Zeměplocha - Novinky 2020

červen

01. 06. 2020 - Recenze audioknihy Dobrá znamení Kategorie: Knihy

Letos v březnu doplnilo nakladatelství OneHotBook svůj sortiment o Dobrá znamení – titul který napsal Terry Pratchett společně s dalším velikánem fantasy literatury Neilem Gaimanem. Román Dobrá znamení nedávno oslavil kulatých třicet let od svého vydání a mohu s klidným srdcem říci, že ve všech podstatných směrech je stále velice aktuální. Obal audio knihy nese grafiku seriálové adaptace (s herci Michaelem Sheenem a Davidem Tennatem), která byla uvedena v létě 2019 a která z Dobrých znamení udělala celosvětovou senzaci. I pro posluchače, kteří román Dobrá znamení již znají, přináší audio kniha něco nového, protože obsahuje předmluvu z pera Neila Gaimana, která v prvním českém vydání tištěné verze chybí.

Dobrá znamení je hravé uchopení křesťanské představy o konci světa, ve kterém se spojuje to nejlepší z obou autorů. Audio knihu režíroval Hynek Pekárek a načetl Jan Zadražil. Tato dvojice rovněž pracuje na Pratchettově zeměplošské sérii o městské hlídce, ze které jste zatím mohli slyšet díly Stráže! Stráže!, Muži ve zbrani a Nohy z jílu. I když je audio kniha Dobrá znamení jednohlasá, tak v žádném případě není fádní. Jen výjimečně tón hlasu zcela neodpovídá popisu v románu. Zadražil poctivě přizpůsobuje svůj projev povaze textu, všechny postavy mají svůj osobitý hlas, a i ty nejfraškovitější zní přirozeně. Nejednou text vyžaduje, aby se interpret uchýlil ke zpěvu a nápodobě Freddieho Mercuryho, ale Zadražil i to zvládá s grácií. Čtení Dobrých znamení je velmi dynamické, což společně s kvalitou a vtipem textu zaručuje, že se posluchač jistě nebude nudit.

Neodmyslitelnou součástí knih Terryho Pratchetta jsou poznámky autora a překladatele pod čarou a mou největší výtkou audio knih od OneHotBook je, že poznámky pod čarou jsou od běžného textu odlišeny jen mírnou změnou intonace. Pro posluchače, který neví, že určité části textu patří do poznámek pod čarou, by mohlo být matoucí, proč jim interpret najednou vypráví o tom, jak se jeho babička vyjadřovala o populární hudbě.

Hudební přechody mezi jednotlivými segmenty textu jsou zcela v duchu románu. Pohybují se od melodií připomínající skupinu Queen přes vážnou hudbu až po tóny evokující hudbu sfér – a někdy kombinují vše najednou.

Audio kniha Dobrá znamení je další úspěch OneHotBook a perfektní dílo pro dnešní vypjatou dobu. Dobrá znamení je totiž na rozdíl od mnoha jiných apokalyptických příběhů velmi laskavá kniha plná naděje, i když si do lidstva taky ráda rýpne.

by Vendula Krobová

STARŠÍ NOVINKY >>>