Domů

Zeměplocha - Novinky 2020

říjen

23. 10. 2020 - Recenze audioknihy Dámy a pánové Kategorie: Knihy

23. září (na 8. narozeniny Audiolibrix) vydalo vydavatelství OneHotBook audio knihu Dámy a pánové. Je to již třetí kniha Terryho Pratchetta, kterou zrealizovaly režisérka Jitka Škápíková a herečka Zuzana Slavíková a sedmý díl zeměplošské série z produkce OneHotBook.

Jako každá kniha o čarodějkách z Lancre je i Dámy a pánové založena na klasickém literárním díle – v tomto případě je to především Sen noci svatojánské od Williama Shakespeara. Dámy a pánové úzce navazuje na předchozí román Čarodějky na cestách (který vydavatelství OneHotBook rovněž vydalo). Bábi Zlopočasná, stařenka Oggová a Magráta se vrací do malého horského království Lancre včas na letní slunovrat, kdy se Magráta má provdat za místního krále. V obilí i jiných porostech se ale začnou objevovat kruhy, což neznačí nic dobrého. Do Lancre totiž přichází krásní, ale krutí elfové. Dámy a pánové je kniha o mezigeneračních konfliktech a o tom, jak si pamatujeme historii. Je plná humanismu a spravedlivého vzteku, který je pro Pratchetta charakteristický.

Zuzana Slavíková byla na zeměplošskou sérii o čarodějkách šťastná volba a její zralý ženský hlas dobře odpovídá charakteru románu. Dokáže přesvědčivě zahrát široké spektrum postav (včetně těch mužských) a její tón hlasu je konzistentní s obsahem textu. Její stařenka Oggová má nakřáplý hlas, který není vždy příjemný pro ucho, ale postavu dobře vystihuje. Pozornost si zaslouží i její pojetí Magráty, kterou Slavíková čte se správně vyváženou měrou poraženosti a umíněnosti. Smrť v této verzi není tak působivý jako Smrť Zadražila nebo Vondráčka, ale Zuzana Slavíková to dohání svým ztvárněním Knihovníka Neviditelné Univerzity.

Jednotlivé segmenty audio knihy jsou prokládány svižnou hudbou ve folklórním stylu a čas od času zazní i virbl nebo úder do činelu, což zdůrazňuje téměř divadelní charakter hudby.

Audio knihy o čarodějkách jsou méně inovativní než ty z režie Hynka Pekárka, ale to nic nemění na tom, že titul Dámy a pánové je vesměs velmi příjemný na poslech a pokud bude OneHotBook v sérii o čarodějkách pokračovat, tak se máme na co těšit.

by Vendula Krobová

STARŠÍ NOVINKY >>>