Domů

Zeměplocha - Novinky 2021

leden

06. 01. 2021 - The Watch – seriál inspirovaný Zeměplochou Kategorie: Film

Většina lidí doufá, že rok 2021 bude lepší než ten předešlý, že se vše začne zlepšovat, a že nás nečekají žádné další katastrofy. Pokud se zaměříme jen na kinematografii, tak seriál The Watch (Hlídka, 2020) není jen krok špatným směrem, ale spíše skok do propasti.

V úvodních titulcích seriálu je uvedeno, že charaktery postav seriálu byly inspirovány tvorbou Terryho Pratchetta. Scénáristé si nejspíš nedovolili uvést, že se jedná o adaptaci, protože s látkou Terryho Pratchetta nakládali tak volně, že si nejspíš přečetli jen synopsi knih a postav ze série o Hlídce a pak se rozhodli, že změní co nejvíc z toho půjde.

Hlídka je složená ze samých ztroskotanců. Vede ji kapitán Elánius, který má pod svým vedením seržanty Anguu, Navážku a Řiťku. Jako nováček se zde pak objeví konstábl Karotka. A to je z Hlídky vše. Jedny z nejlepších postav Hlídky, Tračník a Nóblhóch, zcela chybí.

Nikdy jsem neměl moc rád odklony od originálu, ale vždy jsem také chápal, že filmová tvorba je odlišná od knih a je třeba učinit ve filmové adaptaci nutné změny. Pán prstenů to dokázal převést dokonale. U Zaklínače jsem měl na příklad problémy, když ze zrzavé Tris Ranuncul udělali zbytečně černošku. Přesto jsem to po čase překousnul. Ale v The Watch zašli ještě dále. Nejenom, že se postavy svým předlohám podobají jen velmi vzdáleně, ale někdy přehodili i naprosto zbytečně gender, a co je nejhorší, zcela překopali charakteristiky postav.

Kapitán Elánius je nejen ožrala, ale také hlupák a zbabělec. Chová se jako tajtrlík a škleby se nejspíš učil od Pepka Námořníka. Angua se nijak netají tím, že se mění ve vlkodlaka a nováčkovi Karotkovi se tím pochlubí po prvních deseti minutách po seznámení. Navíc se zdá, že proměnu nemůže nijak kontrolovat, takže jí je jen na obtíž. Nejedná se o její schopnost, ale o nemoc. Karotka je adoptovaný trpaslík, který však byl vyobcován z trpasličí komunity, protože se ho pro jeho velikost báli. Řiťka je naopak skutečný trpaslík, který je ale stejně velký jako Karotka, což je asi u trpaslíků normální. Pokud to ale tak je, proč byl Karotka vypovězen? Řiťka je navíc genderově nerozhodnutou postavou a není nijak stydlivý. Navážka jako jediná (animovaná) postava vypadá fakt dobře. Hlídka je zkrátka smečka cirkusových příšer.

U dalších postav to není o nic lepší. Vetinari je z nějakého nejasného důvodu naprosto nevýrazná žena, kterou však titulují „sire“. Ženu udělali také ze Zavoněla, navíc z něj ale také udělali uklízečku na Neviditelné univerzitě a tajnou(?) mágyni. Nejhůř z postav pak dopadla lady Berankinová, která tu je zobrazována jako bojovnice za svobodu (čti teroristka), které se nelíbí systém Ankh-Morporku, kde se dá legálně zabíjet a krást, pokud jste v příslušném cechu. Hlavním záporákem je tu pak Carcer, který je stejně jako Vetinari plytkou postavou, která nebudí žádný strach jako tomu je v knize. Je to jen další obyčejný grázl, jakých má Ankh-Morpork nevyčerpatelnou zásobu.

Děj prvních dvou dílů seriálu, které zatím jsou k dispozici, staví zejména na příběhu z knihy Stráže! Stráže! Kdosi odcizí z knihovny Neviditelné univerzity knihu a Patricij zadá Hlídce za úkol, aby vypátrala, kdo knihu z univerzity ukradl. Hlídka je však skupinou lidí na baterky. Největší rozum tady asi má Řiťka, který v Hlídce pracuje jako laborant, a Karotka, který zde není tolik naivní, a vůči ostatním se chová značně drze a arogantně. Také se v Ankh-Morporku objeví obří drak, který podpálí část města, zabije několik náhodných lidí a zase kamsi zmizí.

Kulisy seriálu jsou steampunkové, kdy se ale nejedná o uhlazený steampunk, který jste mohli vidět v Zaslané poště, ale o chaotický steampunk podobnější spíše Cyberpunku 2077. Některé kulisy, jako třeba ulice města, jsou normální, neutrální. Hodně se mi pak líbila knihovna a věž Neviditelné univerzity. Naopak je tu ale také odvrácená strana, kdy na příklad vstup do Vetinariho paláce vypadá jako součást nějakého vodního díla.

Pochválit pak můžu speciální efekty, kdy kromě již zmiňovaného Navážky je velmi kvalitně udělaný jak velký drak, tak i malý dráček lady Berankinové. Je vidět, že na speciální efekty si pořídili velmi šikovné trikové studio.

Z 10 hvězdiček bych tak dal jednu za skvělé speciální efekty, jednu za celkem dobré kulisy a dvě za snahu několika herců hrát dobře špatně napsaný scénář, a za pár vtipů, při kterých jsem se pousmál. Na další díly se nejspíš podívám z profesionální zvědavosti, abych vám mohl přinášet recenze dalších dílů.

Spoilery na závěr. Během těchto dvou dílů stihli scénáristé použít dvakrát obětavý skok před mířidla kuší. V prvním případě se díky tomu konstábl Elánius stal kapitánem Elániem po měsíci ve službě, takže rychlejší postup si ani přát nemohl. V druhém případě byl touto obětavou postavou Navážka, který byl nejspíš složen z pískovce, protože ho obyčejné šipky z kuše zabily. Ale protože Řiťka s sebou tahá kámen z Navážky, věřím, že Navážka bude mít schopnost Groota. Jen je otázka, zda se narodí do své původní velikosti nebo bude jen malým roztomilým oblázkem. Oba sebevražedné obětavé skoky před kuše vyvolaly ve mně dojem trapnosti. Další věc, která mě hodně iritovala, bylo, že aktivistka Berankinová si mohla dělat co se jí zlíbilo i na veřejnosti, aniž by se jí v tom kdokoliv snažil bránit nebo jakkoliv komentovat. Obyvatelé města tak jsou jen další kulisou města, která nijak neinteraguje s protagonisty příběhu.

Hodnocení 4/10

by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>