Domů

Zeměplocha - Novinky 2021

leden

12. 01. 2021 - The Watch: The What? Kategorie: Film

Třetí díl The Watch vyšel pod názvem The What?, kdy název vystihuje reakci většiny fanoušků Zeměplochy nejen pro tento díl. Kvalita seriálu zůstává na stejné úrovni, takže se až morbidně můžete těšit na to, co dalšího v seriálu překroutí k nepoznání. Tentokrát je hlavním tématem Cech vrahů. Ani ten se, bohům žel, nevyhnul rapidním změnám.

Cech vrahů pracuje podle jakéhosi kodexu, ale značně pozměněném oproti originálu. Důležitou změnou je, že nemohou zabíjet nikoho, kdo je v jakémkoliv městském cechu. To jim cíle dost redukuje, protože do cechů se soustředí fakt hodně majetných měšťanů (obchodníci, řezníci a další povolání). Zbývají tak prakticky jen chudší měšťané, kteří by neměli stát za Cechu vrahů za vraždu, a šlechta. Tahle změna lze aspoň pochopit vzhledem k dějovému vývoji.

Další částí kodexu je, že po svém činu nechávají na místě stvrzenku ohledně zákonně provedené vraždy (žádné obavy, slečno, byla to legální vražda). Na rozdíl od předlohy se však nedá říci, že by se jednalo o „klub gentlemanů“, jak byl tento cech Pratchettem vždy popisován. Když vynecháme extrémisty druhu Časnačaje, tak platilo, že vrah odpraví jen toho, za koho dostane zaplaceno. Možná tak ještě bylo v povolených mezích zlikvidovat jeho ochranku. Každý mi však dá za pravdu, že je proti pravidlům, abyste přitom odpravili nevinné svědky, nebo děti obětí, a stejně tak se dbalo i na styl provedení. V seriálu jsou však vrahové z Cechu vrahů jen bandou kriminálníků s povolením legálně vraždit. Všichni tito vrahové navíc provádí své řemeslo pod přezdívkami, skryti za masky. Tyto masky pak dali tvůrcům seriálu možnost tvorby dalšího panoptika, protože zohavit jen Hlídku nestačilo.

Následují spoilery k ději.

Členové Hlídky jsou kvůli svému úkolu nuceni stát se členy Cechu hudebníků. Ten totiž sousedí s Cechem vrahů a oni se potřebují dostat dovnitř. Hned vás napadne, proč zaměnili Cech šašků za Cech hudebníků, zejména když se členové Hlídky přestrojí za punkovou skupinu a jako šašci stejně vypadají. Na odpověď není třeba čekat dlouho. Je to jen kvůli hudební vložce, kdy se do Hlídky zřejmě vlila hudba s kamením, protože každý ze členů Hlídky najednou umí hrát na nějaký hudební nástroj jako profesionál. Pobavilo mě, že si vybrali trpasličí song Zlato. A vzhledem k tomu, že trpaslíci asi mají mnoho výrazů pro zlato, stejně jako trollové pro kámen, nebyl text písně jednoslovný. Ke kvalitě songu se nedokážu lépe vyjádřit. Snad by to zvládl nějaký příznivec punkové hudby. Při sledování jejich hudebního čísla jsem se ale cítil za herce lehce trapně.

V tomto díle nás pak čekají další dvě hudební vsuvky, kdy jedna je vrcholem trapnosti (zpívá představená cechu vrahů, zatleskejte!), druhá neurazí a je alespoň dějově zdůvodnitelná (ty taky patříš k cechu hudebníků?).

Herci se i nadále snaží o vtipné repliky a hlášky, ale jen málokdy se to podaří. Na papíře ve scénáři to možná vtipně znělo, ale před kamerou to nefunguje. Těžko říct, zda za to můžou více scénáristé nebo režisér.

Z lady Berankinové se stává čím dál větší mlátička, které nedělá problémy zpacifikovat ani profesionální vrahy. Dozvíme se více o její minulosti, hlavně proč tolik brojí proti cechovnímu systému. Kde se ale naučila svému bojovému umění, zatím zůstává neodhaleno.

V tomhle díle nejsou žádné speciální efekty, které by stály za zmínku. Doufejme, že se můžeme v dalších dílech na nějaké ještě těšit.

Abych nepsal jen o tom špatném, tak se v tomto díle vyskytlo i pár scén, které mě pobavily. Nejvíce asi vyřešení nepříjemné situace, jakým způsobem Hlídka ochrání sama sebe před inhumací od členů Cechu vrahů za vloupání do jejich cechu.

Hodnocení 4/10

by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>