Domů

Zeměplocha - Novinky 2021

leden

19. 01. 2021 - The Watch: Twilight Canyons Kategorie:

Stejně jako já jste nejspíš s až perverzní nedočkavostí očekávali, co si pro nás tvůrci The Watch přichystali v dalším díle. Nebojte se, nezklamali nás. Rovnou přejdeme k ději.

Hlídka stále pátrá po magickém meči, se kterým lze ovládat draka. Po tom samém se shání Karcer, který draka sice vyvolal, ale nedokázal si jej udržet pod svou vůlí. Z toho důvodu se společně se Zavonělkou vydá do Twilight Canyons, protože podle Zavonělčiny sítě špičkových agentů (holubů a krys), by se tam mohlo najít vodítko, kde je meč ukryt.

Twilight Canyons je ankhmorporský starobinec, o kterém není v zeměplošských knihách žádná zmínka. Původně jsem si myslel, že se jedná o nějaký domov pro upíry a jiné nadpřirozené bytosti. Rozhlasem je totiž upozorňovali, že je k dnešnímu obědu „česnečka“, tak ať si dávají pozor, co si dávají k jídlu. Nakonec však zjistíte, že jej obývají i normální lidé. Ve starobinci je pár vtipů, které mě skutečně pobavily, ať už je to již zmíněná česnečka, nebo výzva pro barbara Cohena, aby se dostavil na pedikúru, či Smrť, kterému obyvatelé starobince říkají podomácku Michelle, anebo Smrťova slabá chvilka, když Karotku zve „na skleničku“. Konečně humor, který se blíží tomu Pratchettovu, a který nevyznívá naprázdno či trapně.

Mezitím, co Karcer míří do Twilight Canyons, Hlídka také pátrá. Vleze do hospody, kde dělá barmana Igor. Takže si řeknete, asi jsou tedy Na Márách, to by mohlo být zajímavé. Z podivných bytostí sedících u stolů se však vyklubou převlečení goblini, kteří slouží Karcerovi, a společně s Igorem je vlákali do léčky. Igor je víceméně sešitý, jak má být, i když je zřejmé, že ne vždy využil lidských částí. A možná i ne vždy humanoidních částí. Hlídka po boji mučí Igora, aby z něj dostala informace. Nejméně dvakrát v seriálu použijí „humor“ s odtrženou Igorovou rukou (řekni mi to, nebo tě plesknu rukou). Podobný vtip v Červeném trpaslíkovi fungoval, ale tady tomu zase něco chybí nebo přebývá, a jen to vyzní trapně. Zejména, když je vtip později zopakován.

Hlídka se dozví, že Karcer je v Twilight Canyons. A dozví se to od jednoho z obyvatel starobince – seržanta, kterého měl v prvním díle Karcer zabít, ale zjevně jeho útok přežil. Aha, „zvrat!“, řeknete si. Jak se asi bude tvářit Karcer, až tam toho seržanta potká? Bude nějak rozpolcený, když zjistí, že jeho první oběť přežila? Vmete to nějak Elániovi do jeho opileckého ksichtu? Ne. Nic z toho nakonec nevyplyne.

V Twilight Canyons Hlídka přichystá past na Karcera a Zavonělku. Samozřejmě se pro efekt rozdělí do dvou skupin, aby nemohli tolik využít své početní převahy. Přesto Karcer musí čelit celé Hlídce a Zavonělka jen Sybile. Upřímně řečeno, Zavonělka v tomhle případě přece jen čelí větší hrozbě. Elánius, aby dostál své pověsti nejhloupějšího člena Hlídky, se na Karcera vrhne holýma rukama, zatímco Karcer drží v obou rukách dýky. Zbytek Hlídky jen stojí a kouká. Následně zapůsobí magický bezpečnostní systém starobince (není nijak blíže vysvětleno proč a jak), ze stropu se vynoří diskokoule a začne hrát song Wake me up before you go-go od Wham!, zřejmě proto, aby se seriál tvářil ještě více LGBTQ. Po prvních tónech hudby jsou Karcer s Elániem a Sybila se Zavonělkou magií nuceni společně předvádět taneční kreace ve stylu tanga apod. To už nevíte, jestli máte dál zírat, nebo si raději zakrýt oči.

Karcer se po pár tanečních figurách teleportuje a to naštěstí (i pro diváky) vyřadí bezpečnostní systém starobince. Zavonělka zdrhne normálním způsobem. Karcer se objeví v jiné dimenzi, kde vládnou Auditoři reality. Zde se dozvíte, že Karcer byl najat, aby vyvolal na Zeměploše draka a s ním zničil celý svět. Auditoři zjevně užívají rčení, účel světí prostředky, a nevadí jim použít magii ke zničení magie (magického světa). Auditoři po Karcerovi chtějí, aby se zbavil Hlídky. Karcer namítá, že jsou to jen lůzři. My s ním souhlasíme, ale Auditoři mají jiný názor. Hlídka je podle nich nebezpečná, protože si začíná věřit.

Poté se vrátíme zpět do starobince, kde je Hlídka, které utekli z pasti všichni její nepřátelé. Ale chápeme, že tango se špatnou osobou může rozhodit leckoho.

Dozvíme se historii o tom, jak byl z Cechu vrahů ukraden magický meč. Ten ukradli dvě vražedkyně, které se do sebe zamilovaly. Prchaly spolu po celé Zeměploše, a v patách jim stále šli jejich kolegové vrazi. Podle vyjmenovaných míst, kudy prchaly, to bylo velmi dlouhý úprk, který začal i skončil v Ankh-Morporku. Když jedna z vražedkyň onemocněla (zřejmě Alzheimerova nemoc), tak ji ta druhá strčila do starobince Twilight Canyons, aby ji ochránila. Jílec meče nechala u své milované ve starobinci, čepel si vzala s sebou. Pak ji dostihli vrahové a zabili ji. Meč, který ukradla, a kvůli kterému je po celou dobu tak dlouho pronásledovali, s ní pohřbili. Nejspíš jej nepoznali, když neměl zdobený jílec. Nestačilo, že ten samý vzor zdobeného jílce byl také na samotném meči.

Meč našel Karcer v hrobu. Jílec Hlídka ve starobinci. Hlídka získala meč od Karcera a oba díly ve starobinci spojila. Z magického meče se vyklubal mluvící meč Gawain, který si rád říká zkráceně Wayne (dalších pár vtipů, které se povedly). Slyšet ho však můžou údajně pouze ti, co jsou zamilovaní. Proto také byl ukryt v Cechu vrahů, protože těm je láska zapovězena. A všichni víme, jak se dá lásce poručit, že?

Meč slyší všichni v místnosti. Díky tomu tedy zjistíme, že Karotka je zabouchlý do Anguy, a naopak, že Elánius miluje Sybilu, a naopak. Proč meč ale slyší i Řiťka? Je zamilovaná do všech nebo do sebe? A co stará vražedkyně s Alzheimerem, která si na svou lásku nepamatuje? A starý seržant? Kdo ví, koho miluje ten. A tak Hlídka nyní vlastní mocný magický mluvící meč, kterým může ovládat draka. Jak dlouho si jej udrží, to se snad rozhodne v příštím díle.

Na závěr podotýkám, že mě čím dál více iritují hlavní dvě postavy – Sybila a Elánius. Sybila je tu vykreslována jako největší macho nezávislá drsná a schopná žena všehovesmíru. Když si Elánius chce přihnout, tak mu vezme z rukou flašku whisky, a namísto aby ji vylila na zem, tak zbývající polovinu lahve vyžahne na ex. Chvíli sice heká v koutě, ale o pár minut později nemá problém bojovat, jako by vypila jen obyčejný čaj. Elánius svou vizáží stále připomíná lépe zavedeného žebráka, jehož už před několika lety dostihlo delirium tremens. Jeho chování tomu i víceméně odpovídá. Obě tyto postavy jsou jen karikaturami původních postav, kterými měly být inspirovány, a obávám se, že jejich charaktery se v seriálu už nezlepší.

Hodnocení 4/10.

by Hadati

Dovětek k názvu dílu Twilight Canyons: Jedná se o Easter Egg k dílu Terryho Pratchetta. Takto byla pojmenována jedna z Pratchettových rozpracovaných knížek, které Terry už nestihl dokončit. Rob Wilkins, asistent Terryho, v doslovu k Pastýřské koruně napsal: „Už se nikdy nedozvíme, jak starý národ z Šerých kaňonů (Twilight Canyons) vyřešil záhadu ztraceného pokladu, a navzdory mizející paměti porazil rozpínavého Temného pána“. Hard disk se všemi texty nedokončených Terryho knih, včetně této, skončil rozdrcen pod parním válcem. Rob je tak zřejmě jedninou osobou na světě, která ví, o čem měla tato kniha být.

STARŠÍ NOVINKY >>>