Domů

Zeměplocha - Novinky 2021

leden

27. 01. 2021 - The Watch: Not on My Watch Kategorie:

K tomuto dílu by se spíše hodil název Hlídka aneb Cesta tam a zase zpátky. Díl začíná snahou Hlídky vynutit si na mluvícím magickém meči mučením informaci, kde se ukrývají jeho další „kamarádi“, magické artefakty. Mučení se pak zvrhne v naolejovávání čepele meče. Zřejmě metoda cukru a biče.

Když ani to nikam nevede, rozhodne se Elánius, že se meče zbaví, aby jej nemohl získat nikdo jiný a zneužít jej. Proto se vydá se Sybilou a Pleskotem do pouště obklopující Ankh-Morpork. Poušť slouží arcikancléři jako testovací prostor pro magii. Asi jako Nevadská poušť pro jaderné testy Američanů. Na tomto území má být jezero, do kterého chce meč vhodit.  Když prochází pouští, tak naráží na arcikancléřovy pokusné magické předměty jako je třeba trenažér na běhání. Když se k nim Hlídka přiblíží, z nějakého důvodu se tyto předměty teleportují před budovu Hlídky. Není nijak vysvětleno.

Meč jim neustále našeptává, jak by jim mohl být k užitku. Nositelem meče se tak postupně stane Elánius, Pleskot i Sybila. Sybila nakonec volání meče podlehne a málem nechá Pleskot i Elánia svému osudu v poušti, aby meč použila k páchání dobra, nebo tak něco.

Aby toho nebylo na naše tři hrdiny málo, tak poušť nasycená thaumickým (magickým) polem má na ně další neblahý vliv. Každý z nich zažívá jakési „psychické příhody“, kdy zažívají své nejhorší noční můry ze své minulosti. Sybila se tak dostane do konfrontace se svou žákyní, kterou donutila opustit Cech zlodějů, a která ji tak viní za to, že tím ztratila svou rodinu. Elánius pak vidí sám sebe s Karcerem jako děti, které se spolu dělily o skývu chleba. Pleskotiny největší noční můry jsou pak ty, že jí opět naroste plnovous, ale skutečnou hrůzu má hlavně z temnoty. Z černočerné tmy. Během těchto příhod odvíjejících se v jejich myslích, pak ve skutečném světě trpí různými, až sebevražednými, záchvaty.

Boromir nakonec odolá volání prstenu a pomůže Frodovi a Samovi s jejich úkolem dostat se přes nebezpečné území a vhodit prsten do nitra Barad Dur… Ehm, pardon, špatný příběh.

Sybila nakonec odolá volání meče a pomůže Elániovi a Pleskot s jejich úkolem vhodit jej do jezera. Elánius odhodí meč daleko do jezera. Meč během letu křičí, „jsem tvůj bratr!“, což má být nejspíš parafráze na, „Luku, jsem tvůj otec“. Zde ale tahle replika nedává vůbec žádný smysl. Z jezera se vynoří obří ruka Jezerní paní, která nemá zájem o žvanící meč, takže jej okamžitě odpinkne zpátky k Elániovi. Meč při letu zakřičí, „nejsem tvůj bratr!“ Pak Hlídka nějakou dobu komunikuje s rukou Jezerní paní, která reaguje pouze gesty. Po chvíli se naštěstí objeví na scéně Karcer a spol., který tak změní neuvěřitelnou nudu, na uvěřitelnou nudu.

Karcer mezitím, co Hlídka bloumá pouští, ovládnul Cech zlodějů. Karcer má zřejmě nepřekonatelné osobní kouzlo, neboť mu téměř každý s radostí slouží. Se svou bandou se pak vydává pro meč do budovy Hlídky. Když ho tam nenajdou, tak Zavonělka díky předmětům, které se teleportovaly z magické pouště k budově Hlídky, zjistí, že je Hlídka na poušti. Proto se ji vydají pronásledovat do pouště. O Karcerově bandě se zase pro změnu dozví Karotka a Angua, takže se vydají do pouště za nimi. U jezera se pak všichni setkají a dojde k souboji, za který by choreograf zasloužil okamžitě vyhodit na dlažbu. I choreograf seriálu Walker Texas Ranger by to zvládnul lépe.

Výsledkem souboje je, že Hlídka, včetně Karotky a Anguy, nechá Karcerovi v držení magický meč, dobrovolně propustí svou zajatkyni Zavonělku, kterou během souboje úspěšně zajali, a následně nasednou do auta britské značky (další pokusný objekt arcikancléře), se kterým se okamžitě po nasednutí teleportují před budovu Hlídky.

Tím končí další neskutečný díl o Hlídce, zcela bez vtipu a nápadu, o putování kamsi bez určitého plánu a důvodu, s našeptávajícím mečem, u kterého stačilo snížit jeho nebezpečnost rozebráním na dva kusy, aby tak ztratil své magické schopnosti.

Jedinou zajímavou částí tohoto dílu bylo, když se Angua díky magické poušti dostala do vzpomínky, kde jako vlkodlak zabila svou lidskou kamarádku. Nebyla tu však nijak vysvětlena další nesrovnalost, proč Angua při této vzpomínce netrpěla záchvaty, jako zbytek Hlídky. A takových nesmyslných detailů zde bylo nepřeberně.

Doufejme, že tento díl byl jen výplňový, jak je často zvykem při delších seriálech, když nemáte dost látky k vyprávění, a že se při dalším díle vydrápeme opět téměř na průměrné hodnocení. Tohle bylo podprůměrné i na standardy tohoto seriálu.

Hodnocení 2/10.

by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>