Domů

Zeměplocha - Novinky 2021

únor

02. 02. 2021 - The Watch: The Dark in the Dark Kategorie:

Od posledního dílu se děj celkově nikam neposunul. Hlídka se dozvěděla, že další artefakt k ovládnutí draka je ukryt v Temnotě, a že se jedná o (královskou) korunu. Ví to od Pleskot, která měla na thaumické poušti ve své psychické příhodě „vidění“ o Temnotě. Tu samou informaci získá Karcer mučením mluvícího meče v ohnivé výhni.

Pleskot se společně s Karotkou a Anguou vydají do jejího rodného dolu, kde se ukrývá Temnota. Ochranou proti Temnotě jsou vousy. Jak přesně chrání proti Temnotě, ale není vysvětleno. Pleskot si z krabičky vytáhne své staré vousy a nasadí si je. Přitom si obřadně prozpěvuje, asi v trpasličtině, což zní asi tak, jako kdyby se chrlič snažil zpívat anglicky. Karotka s Anguou si nasadí falešné vousy.

Před dolem se k nim na zcela volném prostranství odnikud nenápadně připlíží dva trpaslíci, kteří k hrdlům Karotky a Anguy přiloží namísto vhodnějších dýk krumpáče. Oba tak jsou zastrašeni, nejspíš hrozbou tetanu. Trpaslíci nemají problém přikládat jim krumpáče k hrdlům, protože jsou stejně velcí jako Karotka.

Tahle scéna mě přesvědčila, že si produkce na soubojové scény přece jen sehnala choreografa ze seriálu Walker Texas Ranger. Už je to 20 let od poslední série, takže mohl zapomenout i to, co zvládal v předchozím angažmá.

Pleskot nakonec agresivní trpaslíky zklidní, protože zná krále dolu Spikea. Spike je odvede do dolů a okamžitě je předá Karcerovi, který to sem stihl před nimi. Využil svého charisma, které však nedokáže prosáknout skrz obrazovky televizí až k divákům, a přesvědčil trpaslíky, aby se připojili na jeho stranu. Spike bez výčitek zradí Pleskot pro naprostého cizince. Z následných událostí se dozvíme, že Spike byl Pleskotin zhrzený milenec. Kdysi dávno uprchla z dolů a nevzala ho s sebou, což jí nedokázal odpustit. Není vysvětleno, proč Pleskot uprchla z dolů, a proč se on nevydal za Pleskot, když důl není vězení.

Karotku si nechá Karcer, protože potřebuje jeho modrou krev, resp. jeho oktarínovou krev, na to, aby získali královskou korunu. Pleskot a Angue strhnou falešné vousy a nechají je v dolech o samotě spoutané, aby je pozřela Temnota. Ta se začne blížit k Angue, ale protože Pleskot řekne, ať si vezme ji, tak Anguu nechá být a vezme si jen Pleskot.

Pleskot se pak ocitne v jakési snové dimenzi. Odhalíme, že Temnota není nic, čeho bychom se měli bát, naopak je útočištěm pro všechny odlišné. Je to jakési zhmotnění „gay power“, kde může Pleskot být tím, čím chce být – mužem, ženou, nebo obojím. Pleskot se tu setká se svou matkou, kterou evidentně v minulosti Temnota pohltila. Ta Pleskot řekne, že ještě nenastal její čas v ráji a pošle ji zpět do reality.

Pleskot se každopádně vrátí do reálného světa se schopností ovládat Temnotu (díky mami!). Trpaslíci se vyděšeně rozprchnou a Karcer se Zavonělkou se před hrozbou Temnoty teleportují k Auditorům reality.

Mezitím Elánius a Sybila postávají v budově Hlídky, kde si vytyčili za cíl zastavit představenou Cechu vrahů doktorku Kruxminorku, od osvobození dvou zlodějů a jednoho vraha. Bahno Tichokrad byl totiž zabit drakem a Kruxminorka ovládla i Cech zlodějů. Sybila pak prohlásila, že kdyby tito tři bezvýznamní vězni byli osvobozeni, tak přijdou o vše, čeho se jim již podařilo dosáhnout. Vzhledem k tomu, že Hlídka vlastně dosud ničeho nedosáhla, tak má pravdu.

Vrahové nenápadně proniknou do budovy Hlídky, zatímco se Elánius a Sybila mezi sebou dohadují. Elánius vytáhne své eso z předchozích dílů, že je nemohou zabít, protože pravidla jim zapovídají zabíjet členy cechů. A Hlídka je přece členem Cechu hudebníků. Na to jim Kruxminorka sdělí, že jejich členství bylo anulováno, protože Sybila neumí zpívat. Takže Sybila, která ani neabsolvovala přijímací testy v Cechu hudebníků s Hlídkou a ani není v Hlídce, nejspíš anulovala členství všech členů Hlídky. Logiku v tom už raději ani nehledám.

Sybila s Elániem tak začnou prchat před vrahy. Protože si ale zabarikádovali východ z budovy a vrahové se do budovy dostali přes velká okna, nezbývá jim, než vběhnout do vězeňského bloku a zamknout se v Pleskotině laboratoři.

Vrahové se nemohou dostat dovnitř a snaží se je přesvědčit, aby vyšli ven. Mezitím se jedna z vražedkyň během chvíle prokope svými dýkami stěnou do jejich místnosti. Jedná se o vražedkyni, kterou Sybila v Cechu vrahů bez problémů zpacifikovala. Tady se jí ale z nějakého důvodu obává, takže se rozhodne z laboratoře utéct. Otevře tedy celu, za jejímiž dveřmi překvapivě čeká celá skupina vrahů. A tady už dostává logika celého seriálu pořádně na frak a vy si říkáte, že horší to už být ani nemůže.

Tenhle seriál však má jednu výhodu. Ať si myslíte, že už to nemůže být se scénářem horší, jeho autoři vaše očekávání dokáží překonat a najdou ještě hlubší dno. Asi jako kdybyste se potápěli do hlubin moře, začali si pomalu zvykat na hrůzostrašné ďasy mořské, a najednou by se ze dna moře vztyčil obří mořský červ, kterého byste čekali spíše na planetě Naboo, a pohltil vás i s ponorkou.

Přichází tak velké finále tohoto dílu, kdy se do záchrany Elánia a Sybily vrhá Pleskot s podporou Karotky a Anguy. Pleskot má na sobě stále vous, má růžovou paruku a je oblečena do žůžového kostýmku ve stylu Priscily, královny pouště. Karotka s Anguou jsou oblečení jako inkarnace Eltona Johna. Pleskot začne zpívat a tančit, kdy Karotka s Anguou jí dělají taneční křoví. Pleskot zpěvem a tancem přivábí Temnotu. Nejspíš proto, že Temnota je ve skutečnosti „gay power“, což vlastně určitým perverzním způsobem dává smysl. Temnota nakonec zažene nepřátelské vrahy a osvobodí tím celou Hlídku.

Karcer a Zavonělka se zatím sbližují s Auditory reality. Zavonělka přebírá za neschopného a nevýrazného Karcera iniciativu a začne s Auditory vyjednávat. Dozví se, že v celém multivesmíru neexistuje realita, kde by Elánius zabil Sybilu. Zavonělka se zeptá, co by se stalo, kdyby Elánia donutila Sybilu zabít. Odpověď je neurčitá, ale zřejmě by tím zničila celý multivesmír. Auditoři jí následně najdou tu nejhorší verzi Elánia, aby měla co největší šanci uspět.

V dalším díle se tedy můžeme těšit na alternativní realitu, kde bude nejhorší verze Elánia. Bude to realita našeho skutečného světa? Nebo to bude realita, kde je Zeměplocha zobrazena přesně tak, jak má být? Anebo to bude ještě bizardnější realita, než ta seriálová? Možností je mnoho. Třeba se do žádné alternativní reality ani nepodíváme, protože nejhorší verzí Elánia je ten, kterého již známe. Tohle rozuzlení by mě od tohoto seriálu nijak nepřekvapilo.

Hodnocení 3/10

by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>