Domů

Zeměplocha - Novinky 2021

únor

16. 02. 2021 - The Watch: Better to Light a Candle Kategorie:

Tak jsme se prokoukali k velkému finále, které aspoň nebylo nudné a rychle uteklo.

Vetinari v očekávání věcí příštích se sama od sebe uzamkne do svého soukromého vězení, které díky všudypřítomné červené vypadá jak pokoj v bordelu. Vyvrcholení první série pak přečká na červeném kanapi, kdy svůj obvyklý černý úbor zamění za jakousi červenou záclonu. Trochu mi v tom oblečení připomínala Tornado Lou z Limonádovýho Joe, ale ta měla na rozdíl od lorda Vetinari styl a šarm.

Berankinová následně veřejně vyhlásí, že pokud se lidé neztratí z ulic, budou spáleni. A všichni měšťané ji uposlechnou a vyklidí ulice. Nerozhodnou se, jak by bylo podle jejich přirozenosti Ankh-Morporčanů, že si naopak takovou čumendu nenechají ujít, i kdyby je to mělo stát život.

V Zavonělce se najednou hne svědomí a řekne Karcerovi, že by neměli poslouchat Auditory a ničit celý svět. Karcer nesouhlasí a tak ji bodne. Ale protože je to nýmand, a ne zabiják jako v knize, tak ji nechá ležet na zemi, aniž by ji dorazil. Díky tomu pak Zavonělka začne pomáhat Hlídce.

Karotka pak dostane nápad, jak odvést pozornost draka. Jako panic k tomu má prý předpoklady. Je mu ale řečeno, že jeden panic nestačí. Proto zajde do Prokopnutého bubnu k upírce Sally, která vypadá jako kdyby spolkla ramínko (viz obrázek níže) a požádá ji o její panny a panice. Karotka s sebou vezme Anguu, takže dojde k trapnému okamžiku, kdy Angua na Sally vrčí a Sally z nějakého důvodu na ni na oplátku prská jako kočka.

Na scéně se objevuje Karcer se třemi artefakty, které mu mají pomoci ovládnout draka. Hlídka v poklidu vyčkává ve skrytu, až Karcer vyvolá draka. Kuše, které by to celé mohly v poklidu vyřešit tím, že by Karcera z dálky zabily, nepoužijí. Artefakty, které celou sérii tak pracně sháněli, však neúčinkují a drak Karcera sežehne. Z nějakého důvodu, přestože Karcer dostal přímý zásah dračím plamenem, přežije a je jen trochu popálený. Přesto je spokojený, protože vyvolal draka, který zničí město nebo i celý svět.

Pokud vede nějaká postava v trapných scénách, tak je to bezpochyby Pleskot. Již zmiňovaný taneček ve stylu Priscilly, královny pouště nebo její jakoby pětiminutový monolog, kdy vyslovuje své dlouhé trpasličí jméno, v tomto díle překonalo vyprávění, jak byla unesena velkým drakem a pokecala si s ním. Myšleno tak, že drak řval a ona křičela (hrůzou či bolestí), kdy tento „rozhovor“ názorně předváděla.

Pleskot díky tomuto únosu zjistí, že velký drak i malý bahenní dráček Goodboy jsou osamělí, takže ji napadne dát je dohromady. A zde přichází opět na scénu skupina The What, která začne dokola hrát úvodní znělku seriálu, čímž do města přiláká velkého draka. Musím přiznat, že kdybych byl velký drak, tak bych se také nechal zlákat tím, že bych mohl tuhle hudební skupinu sežehnout svým plamenem a užívat si toho, že ten randál konečně skončil.

Drak přiletí, malý Goodboy je vypuštěn a předvede v letu pár tanečních kreací ve stylu Thrilleru Michaela Jacksona. Velký drak se do něj okamžitě zamiluje a oba šťastně odletí pryč. Goodboy ještě cestou pryč z tohoto seriálu světácky mrkne do kamery.

Protože Karcerův plán na zničení Zeměplochy nevyšel, Auditoři jej vymažou z reality. Pamatuje si jej jen Zavonělka, asi proto, že jej viděla, když byl vymazáván, nebo proto, že do něj byla zabouchlá. Všechno, co Karcer provedl, je najednou připsáno jako činy Zavonělky.

Zavonělka je teleportována do dimenze Auditorů, kde přísahá, že zničí Hlídku. Což nedává smysl, protože Auditoři mohou za vymazání Karcera, i za to, že jeho zločiny jsou hozeny na Zavonělku. Hlídka se k ní naopak do té doby chovala jako ke spojenci, přestože k tomu neměla moc důvodů. Tím se zrodil hlavní záporák pro další sérii, která, pokud se všichni bohové Zeměplochy spojí, nebude pro dobro tohoto světa nikdy natočena. Tenhle seriál může sloužit jako užitečný příklad pro studenty FAMU, jak se nemá natáčet seriál podle knižní předlohy, nebo seriály všeobecně.

Jediná skutečně vtipná scéna byla, když se Berankinová tajně poprala s vražedkyněmi a před Elániem předstírala, že vidlička vražená do zad není nic, čeho by si měl všímat.

Doufejme, že se Narrativia z tohoto selhání poučí a pro příště se pojistí, aby nic podobného již nemohlo vzniknout, a aby podobná díla neprznila odkaz Terryho Pratchetta. Protože jestliže se Terry kdysi posměšně vyjadřoval o nápadu natočit Morta bez Smrtě, kde Morta bude hrát žena, tak se obávám, že u tohoto seriálu by nenacházel slov.

Hodnocení 4/10

by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>