Domů

Zeměplocha - Novinky 2011

březen

04. 03. 2011 - DERNIÉRA MAŠKARÁDY Kategorie:

V neděli 27. února 2011 se v Divadle v Dlouhé konala derniéra divadelního představení Maškaráda, kterého se zúčastnilo 130 členů Klubu Terryho Pratchetta. Krátce před začátkem představení se ozval velký aplaus, když se na místo hosta usadil autor zeměploch sir Terry Pratchett, společně se svým agentem Colinem Smythem a asistentem Robem Wilkinsem.

Než se zvedla opona, vstoupil na pódium Miroslav Táborský, který oficiálně přivítal vzácného hosta Divadla v Dlouhé Terryho Pratchetta. Také divákům vysvětlil, že derniéra bude zvláštní i v tom, že paní Pokorná v roli Gyty „Stařenky“ Oggové, bude hrát na vozíčku a o berlích, neboť je po operaci a nemůže se pohybovat tak svižně, jak to u ní jinak bývá zvykem. Stejným způsobem hrála i při předešlé hře Soudné sestry. Narozdíl od minule ji však měla po jevišti postrkovat režisérka Soudných sester a Maškarády Hana Burešová. Podle slov pana Táborského tak dovedla svou režijní profesi k absolutní dokonalosti.

Představení bylo i přes různé technické komplikace, které musely nutně nastat nepohyblivostí paní Pokorné, skvělé. Indispozice Stařenky Oggové v některých částech hry vedla k humorným scénám, které herci neměli ve scénáři, například výkřik Stařenky Oggové na Bábi Zlopočasnou: „Kam tak chvátáš, já nemůžu jet tak rychle!“

Při závěrečné děkovačce pak Klub Terryho Pratchetta daroval Divadlu v Dlouhé velký dort a Terrymu Pratchettovi skleněnou číši jako upomínku na českou derniéru Maškarády.

Terry Pratchett měl poté několikaminutový proslov, který na těchto stránkách v nejbližší době zveřejníme i s českými titulky.

Řádní členové se nakonec společně vyfotili s Terry Pratchettem, a pak také s asistentem Terryho Pratchetta Robem a čestnými členy Klubu Terryho Pratchetta Janem Kantůrkem a Martinem Schwarzem.

Terry Pratchett se pak také s Robem Wilkinsem, Colinem Smythem, Vlastimírem Talašem (nakladatel Talpressu) a Janem Kantůrkem (český překladatel Zeměplochy) zastavili na nějakou dobu v restauraci Haštalský dědek, kde si pohovořili s členy Klubu Terryho Pratchetta, kteří si zde vyměňovali své čerstvé dojmy z derniéry. Terryho návštěva restaurace byla zcela neplánovaná a nečekaná, o to víc potěšila.

Terry se nám během večeře svěřil, že má rád pálivé papričky, které mají i chuť (zrovna jedl chilli con carne s kozími rohy) a prozradil nám, že má raději staré Doctory Who. Z nových doktorů se mu líbí nejvíc "ten v té kožené bundě" (Christopher Eccleston) a má rád i Davida Tennanta, který podle jeho slov umí nejen otevírat ústa, ale i hrát, což prokázal v Hamletovi. Také nám doporučil seriál Star Cops od BBC z roku 1987.

Od Roba jsme se pro změnu dozvěděli, že smlouva na film Nevídaní akademikové je již podepsána, a že se možná dočkáme i dalších filmů – animovaného Morta od studia Pixar a hraných Dobrých znamení.

by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>