Domů

Zeměplocha - Novinky 2011

říjen

18. 10. 2011 - VÍTE, ŽE (HA - HA) Kategorie:

Zahrada byla ohraničena ochranným příkopem. Je to zahradnický trik, kdy s pomocí takového příkopu zabráníte tomu, aby se vám na vašich pozemcích potulovaly krávy a neesteticky vyhlížející chudí lidé a ničili vám trávník, a přitom vás ve výhledu do krajiny neomezuje žádný hloupý plot.

Ten zahradnický trik se v odborné literatuře jmenuje Ha – ha (má to být zvolání údivu Ah ah!!). Jedná se o příkop, který je z jednoho boku tvořen zdí nebo zpevněn kameny, druhý bok je pozvolný a krytý trávníkem. Myšlenka je prastará, podobné překážky se používaly odedávna. Např. mezi Doverem a Canterbury v lokalitě Parkside Farm měl oboru biskup Odo, bratr Viléma Dobyvatele, tam jsou zbytky příkopu dodnes viditelné.
Zahradnické použití a konstrukci popsal poprvé Francouz Dézallier d´Argenville (La theorie et la pratique du jardinage, 1709). Poprvé byla použita v zahradách zámku v Meudonu kolem roku 1700. D´Argenvillovu knihu přeložil do angličtiny architekt J. James už v roce 1712. V Británii používali Ha - ha v krajinářských zahradách a parcích Ch. Bridgeman a W. Kent. V Británii se dodnes zachovalo více typických Ha - ha u venkovských sídel, hloubka příkopu je od 2 do 9 stop (0,6 - 2,7 m). Neobvykle dlouhé Ha – ha se nachází v jihovýchodním Londýně u Royal Artillery Barrack Field, vzniklo kolem roku 1744 na ochranu před ovcemi a dobytkem, pasoucím se na Woolwich Common. Podél vedoucí cesta se jmenuje Ha-ha Road.
Ve viktoriánském období se Ha - ha používalo v Austrálii u blázinců, měly bránit útěku pacientů. Klasické Ha - ha je dnes i u Washington Monument, vlastně jako ochranné zařízení, součástí je žulová stěna 0,76 m vysoká.
Na kontinetu máme např. 4 Ha-ha v Mnichově v parku zámku Nymphenburg, kde vznikly v letech 1807-1810 a prodlužovaly výhled do krajiny. Dnes už zámek leží ve městě a výhled je zastavěn. U nás bylo Ha-ha kdysi např. u parku v Lysé nad Labem. Dnes se tento zahradnický prvek používá často v ZOO pro lepší pohled na zvířata bez mříží.

by Jana Möllerová

STARŠÍ NOVINKY >>>