Domů

Zeměplocha - Novinky 2018

červen

16. 06. 2018 - Jan Kantůrek říkal Oook! Kategorie: Jan Kantůrek

Připomínáme, že zítra se koná vzpomínková akce Jan Kantůrek říkal Oook! Ještě stále je k dispozici pár vstupenek. Akce se koná od 18:00 hodin a její předpokládaná délka je kolem dvou hodin.

Jakékoliv kostýmy spjaté s překládaným dílem od Honzy Kantůrka jsou vítány.

07. 06. 2018 - Program akce Jan Kantůrek říkal Oook! Kategorie: Jan Kantůrek

Vzpomínková akce na překladatele, skvělého vypravěče a společníka Honzu Kantůrka se k nám nezadržitelně blíží, proto jsme se rozhodli poodhalit něco z jejího programu.

Celým večerem vás provede Richard Klíčník, který po Honzu Kantůrkovi převzal předsednictví v Klubu Julese Vernea, a mimo jiné byl režisérem prvních amatérských zeměplošských her v češtině, kde si zahrál i Honza Kantůrek. Ukázka z divadelní hry Stráže! Stráže!, kde Honza za pomoci starého zrzavého závěsu a kokosu ztvárnil postavu Knihovníka, nemůže být během této akce opomenuta.

Nesmí zde chybět ani historka Honzy Kantůrka o tom, jak se seznámil s Terrym Pratchettem. A není nic lepšího, když vám to ze záznamu povypráví Honza osobně. Ostatně jeho slova potvrdí a svůj pohled přidá vydavatel Zeměplochy Vlastimír Talaš.

Hosty tohoto večera budou herci z Divadla v Dlouhé, kteří jsou známí z představení Soudné sestry a Maškarády – Miroslav Táborský, Tomáš Turek a Peter Varga, kteří přečtou ukázky z některých zeměplošských knih. Při výběru jsme dbali i na jejich předchozí role v těchto hrách, takže by to mohlo být pro některé z vás skvělým oživením vzpomínek na inscenace, které již byly před lety derniérovány. Speciálně pro benefici pár scének opráší a jen kvůli nám se z divadelního fundusu pokusí vyhrabat co nejvíce kostýmů.

K oživení vzpomínek může napomoci videozáznam vystřižené scény z divadelní hry Maškaráda, kterou u příležitosti pořádané sbírky na Alzheimera spolu v roce 2011 pro Klub Terryho Pratchetta sehráli Naďa Vicenová jako Bábi Zlopočasná a Peter Varga jako Smrť.

Další ukázku z románu Soudné sestry nám pak přečte Zuzana Slavíková, která pro OneHotBook tuto knihu převedla do audioknihy, která vyšla teprve v minulém měsíci. Zuzana Slavíková přečte i ukázku z Čarodějek na cestách.

Největší akci na jevišti ale předvede dlouholetý Honzův přítel Leonid Křížek (taktéž člen Klubu Julese Vernea), jenž předvede se svými hosty ukázkovou lekci šermu nejen s fleretem.

Tento seznam není konečný. Budou i další hosté, kteří Honzu Kantůrka znali osobně a mohou o něm něco říci, budou i další zajímavé ukázky, které jsme pro vás vybrali. Pokud vás však nenavnadil bohatý program, který jsme zde již načrtli, tak více vás už navnadit nedokážeme. Lépe již vzpomínku na našeho Knihovníka oživit neumíme.

Proto si udělejte čas a zúčastněte se dne 17. června od 18 hodin v Divadle v Dlouhé této neopakovatelné akce. Nejenom, že si zavzpomínáte na dobrého člověka, jehož překlady jsou fanoušky i kritiky stále ceněny, ale svou účastí také přispějte na dobrou věc. Těšíme se na vás.

A přece kráčí!

Petr Čáp
předseda Klubu Terryho Pratchetta

01. 06. 2018 - Poukázka na Jan Kantůrek říkal Oook! Kategorie: Jan Kantůrek

Již jen dva týdny nás dělí od vzpomínkové akce na překladatele knih Terryho Pratchetta Honzu Kantůrka pod názvem Jan Kantůrek říkal Oook!

Pokud si vstupenku zakoupíte přímo v pokladně Divadla v Dlouhé, předložíte níže uvedenou poukázku a řeknete heslo "Knihovník", získáte další za symbolickou jednu korunu.

březen

27. 03. 2018 - Rozloučení s Janem Kantůrkem Kategorie: Jan Kantůrek

S překladatelem Janem "Knihovníkem" Kantůrkem se můžete rozloučit ve čtvrtek 5. dubna ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice, Praha 10.

Rodina uvítá neformální oblečení, zejména zeměplošské kostýmy, aby atmosféra nebyla příliš tíživá. Nikoho ale do ničeho nenutí, takže lze přijít v tom, v čem se budete cítit na pohřbu pohodlně.

Petr Čáp, předseda Klubu Terryho Pratchetta

22. 03. 2018 - Zemřel český překladatel Jan Kantůrek Kategorie: Jan KantůrekDne 21. března 2018 zemřel český překladatel Jan Kantůrek, který se proslavil zejména jako překladatel knih Terryho Pratchetta, za které dostal mnoho ocenění. To největší ocenění ale získal, když mu Terry Pratchett osobně sdělil, že je jedním z mála překladatelů, u kterých si je jistý kvalitním překladem jeho knih. V roce 1995 získal Cenu Karla Čapka za zásluhy ve sci-fi a fantasy literatuře.

Byl velmi oblíbeným hostem tzv. conů (od slova convention). Pravidelně každý rok se účastnil besed na Trpasliconu, kdy jeho účast vždy dokázala přilákat plný sál posluchačů. Letošní ročník, který se konal tento víkend (16. - 18. března), nenavštívil, a to z důvodu nemoci, která měla průběh běžné chřipky.

I přes svůj věk a zdravotní problémy byl i nadále aktivní, a jako čestný člen Klubu Terryho Pratchetta se účastnil s českými fanoušky TP mnoha akcí. Byl to nejen skvělý překladatel, ale hlavně náš přítel. Pro některé z nás byl i jako člen rodiny.

GNU Honza Kantůrek

Petr "Hadati" Čáp, předseda Klubu Terryho Pratchetta

Kantůrek na Trpasliconu

leden

29. 01. 2018 - Jan Kantůrek v Českých Budějovicích Kategorie: Akce, Jan Kantůrek

Zeměplocha - Novinky 2015

říjen

29. 10. 2015 - Jan Kantůrek v rekonvalescenci Kategorie: Jan Kantůrek

Ze sdělení Vlastimíra Talaše, nakladatele Talpressu:

Honza Kantůrek už je doma a odpočívá. Čeká ho ovšem dlouhá, několikaměsíční rehabilitace. Slíbil, že bude i nadále překládat. V současnosti má rozpracovaný titul Dodger a pak se těší na poslední Toničku. Přejeme mu ze srdce, ať se mu zdraví zlepšuje co nejrychleji to půjde.

22. 10. 2015 - Jan Kantůrek po operaci Kategorie: Jan Kantůrek

Překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek byl toto pondělí přijat do nemocnice Na Homolce, aby se podrobil plánované neurochirurgické operaci. Nyní už má podle nakladatele Talpresu Vlastimíra Talaše po operaci. Zítra snad budeme o jeho zdravotním stavu vědět více. Klub Terryho Pratchetta a další příznivci Honzy Kantůrka mu do nemocnice zaslali mnoho pozdravů a přání brzkého uzdravení.

Zeměplocha - Novinky 2012

03. 10. 2012 - BESEDA JANA KANTŮRKA V POČÁTKÁCH Kategorie: Jan Kantůrek

Zeměplocha - Novinky 2010

květen

21. 05. 2010 - POZVÁNKA NA BESEDU JANA KANTŮRKA V KROMĚŘÍŽI Kategorie: Jan Kantůrek

Kroměřížská knihovna vás zve na besedu s Janek Kantůrkem, která se koná 26. května 2010 v 16:30 hodin v konferenčním sále knihovny Kroměříž.

STARŠÍ NOVINKY >>>