Domů

Zeměplocha - Novinky 2017

duben

08. 04. 2017 - Článek: Terry Pratchett nebyl veselý, poháněl ho hněv Kategorie:

Autor Úžasné Zeměplochy působil na své fanoušky jako veselý starý elf. Jeho přítel Neil Gaiman však v článku, který napsal půl roku před Terryho úmrtím pro The Guardian, vysvětluje, že to vyšechno bylo trochu jinak.

Celý článek na zeedee.com, autorka překladu Alena Tománková

Zeměplocha - Novinky 2015

březen

19. 03. 2015 - ROZLOUČENÍ S TERRYM PRATCHETTEM V PARDUBICÍCH Kategorie: Terry Pratchett

19. 03. 2015 - ODKAZY NA SIRA PRATCHETTA A JEHO DÍLO Kategorie: Terry Pratchett

19. 03. 2015 - SLZY A SMÍCH S TERRYM PRATCHETTEM Kategorie: Terry Pratchett

Ve čtvrtek 12. března 2015 zemřel Terry Pratchett. V následujícím víkendu organizoval Klub Terryho Pratchetta Trpaslicon, festival britského humoru, sci-fi a fantasy, a proto se členové rady Klubu Terryho Pratchetta rozhodli, že besedu s Janem Kantůrkem, překladatelem díla Terryho Pratchetta, plánovanou na sobotu 14. března změní na vzpomínkovou akci k poctě tohoto autora. Kromě Jana Kantůrka pozvání přijali také Vlastimír Talaš, nakladatel Talpressu, Martin Schwarz, bývalý předseda Klubu Terryho Pratchetta, a Peter Varga, divadelní herec, který si v inscenacích Soudné sestry a Maškaráda zahrál postavu Smrtě a je také fanouškem díla Terryho Pratchetta. Besedu moderoval Petr Čáp, současný předseda Klubu Terryho Pratchetta.

Během dvouhodinové vzpomínkové akce se střídaly slzy a smích. Klub Terryho Pratchetta vám celou tuto událost přináší v nesestříhané verzi na Youtube.

16. 03. 2015 - ROZLOUČENÍ S TERRYM PRATCHETTEM V BRNĚ Kategorie: Terry Pratchett

16. 03. 2015 - NAPSALI A ŘEKLI O TERRYM Kategorie: Terry Pratchett

12. 03. 2015 - ZEMŘEL TERRY PRATCHETT Kategorie: Terry Pratchett

Dnes zemřel sir Terence David John "Terry" Pratchett. Bylo mu 66 let a podle televize BBC zemřel doma ve společnosti své rodiny.

O Terrym Pratchettovi

Klub Terryho Pratchetta uctí jeho památku tím, že tento víkend na Trpasliconu zavzpomíná na chvíle, které Terry strávil s českými fanoušky. Hosty plánované besedy nebude jen Jan Kantůrek, ale také Vlastimír Talaš, nakladatel Talpressu, Martin Schwarz, předchozí předseda Klubu Terryho Pratchetta, a další osobnosti, které se osobně setkali s Terrym Pratchettem.

Zeměplocha - Novinky 2014

září

26. 09. 2014 - NOVINKY OD COLINA SMYTHE, AGENTA TERRYHO PRATCHETTA Kategorie: Terry Pratchett

Colin přiletěl do Prahy především kvůli derniéře představení Soudné sestry v Divadle v Dlouhé. Bylo to poprvé, kdy hru viděl naživo, doposud to bylo jen ze záznamu. V průběhu jeho návštěvy jsme měli několik příležitostí promluvit si s ním o Terrym Pratchettovi – hlavně o jeho zdravotním stavu a projektech, na kterých pracuje.

Zdravotní stav Terryho Pratchetta

Zdravotní stav Terryho Pratchetta se v posledních měsících bohužel zhoršil a nemoc mu neumožňuje cestovat na delší vzdálenosti, natožpak létat. To je také důvodem jeho nepřítomnosti na derniéře. Bohužel musel (i když jen velmi nerad) odvolat účast i na mezinárodním setkání fanoušků v Manchesteru (International Discworld Convention - DWCON). Na programu byl ale předtočený rozhovor, na jehož podobě se podíleli fanoušci zasláním zajímavých otázek.

Knihy

Terry Pratchett nepřestává pracovat, naopak, s velkým elánem tvoří nové knihy. Samozřejmě už nemůže vlastnoručně nebo na klávesnici psát, ale diktuje. Využívá software a hlavně svého asistenta Roba Wilkinse, který je dalo by se říct jeho tvůrčím společníkem.
• Ve stádiu rozpracovanosti je 5. kniha z řady o Toničce, ve které se má objevit i Bábi. Název je The Shepard´s Crown (Pastýřská koruna). Podle počátečních dvou kapitol, které nám Rob přečetl, se máme na co těšit.
• Terry Pratchett zároveň pracuje i na své biografii, "protože kdo jiný než on sám ví o všem zajímavém, co zažil".
• Kniha Dragons at Crumbling Castle, která vyšla nyní v září, je souborem 14 povídek pro mladé čtenáře, které Terry Pratchett vydával v časopise Bucks free press v 60.-70.letech. Povídek existuje víc než 70, takže Colin předpokládá, že bude vydán minimálně jeden další soubor povídek.
• CZ novinka - ke konci roku 2014 vydá Talpress znovu knihu Kobercové, tentokrát s vlastnoručními kresbami Terryho Pratchetta z doby, kdy je napsal. Knížku v originále jsme viděli a už se nemůžeme dočkat, až si tento vánoční dárek pořídíme.

Filmy

Mort - jak asi víte, již dlouhé roky se vedla jednání o vytvoření animovaného filmu Mort s jedním “nejmenovaným” americkým studiem. Představy studia o postavách a ději byly neslučitelné s názory autora, takže byl společný projekt nakonec zrušen. Ale nyní je připraven nový nezávislý tým – scénárista, distributor, produkce (vč. rozpočtu). V plánu je třídílná minisérie, tentokrát s živými herci.
Městská hlídka – “CSI: Ankh-Morpork” - série 12x1h epizod. Projekt je nastartován, scénář se neustále vylepšuje, natáčet by se mělo buď v Londýně nebo v blízkém okolí. Může se s tím ale začít až v roce 2015 kvůli rozpočtovému plánu BBC. Dobrou zprávou ale je, že na odvysílání prvního dílu nebudeme muset čekat až na konec natáčení, epizody by měly být uvolněny do vysílání postupně.
Dobrá znamení – s projektem se pořád počítá, bude pro TV, je zajištěn tým pro vytvoření scénáře, vysílán by měl být do konce roku 2015
Dodger – je v dlouhodobém plánu natočit film
Úžasný Maurice – Terry Rossio, který pracoval na Shrekovi a Pirátech z Karibiku, je velkým fanouškem Terryho Pratchetta a přislíbil účast na projektu. Bude to plně animovaný snímek.

Divadlo

Divadlo v Dlouhé – napadlo nás, že díky výjimečnému hudebnímu talentu souboru by mohli nastudovat Těžké melodično. Už jsme lobbovali u režisérů Hany Burešové i Štěpána Otčenáška, Colin Smythe jim dal 2 roky na rozmyšlenou a přípravu, poskytnutí práv velice rád zařídí. Také ho napadlo, že by nebylo marné pokusit se získat přímo scénář Stephna Briggse, z jehož adaptací se vychází, k hostování v DvD.

by Dalila

červenec

03. 07. 2014 - TERRY PRATCHETT LETOS POPRVÉ NEPOJEDE NA SETKÁNÍ FANOUŠKŮ ZEMĚPLOCHY Kategorie: Terry Pratchett

Zpráva z iDnes.cz: Spisovatel Terry Pratchett zrušil plánované srpnové vystoupení v Manchesteru. Je to poprvé za dobu, co bojuje s Alzheimerovou chorobou. Od roku 1996 zatím oficiální setkání s fanoušky nikdy nevynechal.

Celý článek

Zeměplocha - Novinky 2012

listopad

29. 11. 2012 - EMMY PRO TERRYHO PRATCHETTA Kategorie: Terry Pratchett

V letošním ročníku mezinárodních ocenění Emmy získala dvě ceny také Velká Británie. Jednu za miniseriál Black Mirror (Černé zrcadlo), což je třídílná minisérie o možném zneužití veřejných médií, a druhou za dokument Terry Pratchett: Choosing to Die (Terry Pratchett: Rozhodnutí zemřít) o cestě spisovatele trpícího Alzheimerovou chorobou na kliniku ve Švýcarsku, kde je povoleno provádět eutanazii. U odkazovaného videa si můžete zapnout české titulky.

by Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>