Domů

Zeměplocha - Novinky 2017

březen

23. 03. 2017 - Mrakoplaš kontra Alzheimer Kategorie: Akce, Alzheimer

Hudební skupina Mrakoplaš bude 31. května 2017 od 19:30 v Divadle Za plotem (Ústavní 249, Praha 8–Bohnice) pořádat 6. ročník benefičního koncertu na podporu výzkumu léčby Alzheimerovy choroby v České republice, na kterém s ní jako hosté vystoupí legendární muzikanti Petr Janda, Mirek Kovářík a Milan Potoček. Celým večerem vás bude provádět Pavel Anděl, známý zejména z hudebního televizního pořadu Noc s Andělem.

Výtěžek ze vstupného bude poskytnut AD Centru, které se výzkumem léčby Alzheimerovy nemoci v České republice zabývá.

Facebooková událost Mrakoplaš kontra Alzheimer 6

Videoklipy skupiny Mrakoplaš: 

Zeměplocha - Novinky 2015

prosinec

30. 12. 2015 - Klubový kalendář na rok 2016 Kategorie: Klub, Alzheimer

V uplynulých letech jsme si zvykli pro členy KTP vydávat zeměplošské kalendáře plné obrázků od našich šikovných členek, ale pro rok 2016 jsme vymysleli jinou specialitu. Kalendář, jehož výrobu tradičně finančně podporuje tetička z Moravy, jsme sami nafotili.

Skoro 50 členů Klubu si připravilo kostýmy a vytvořilo scénky, které nám zvěčnili šikovní fotografové Hanina Veselá a Petr Maršík jr. Hanina fotila 2 snímky ve svém ateliéru, zbytek snímků fotil Petr na jevišti Divadla v Dlouhé. A tak můžete v kalendáři nalézt zeměplošské bohy, jak hrají hru s osudy Zeměplošanů, trio čarodějek (u těchto snímků obzvlášť pobaví, že bohy představují členové Klubové rady a čarodějky jsou členky Kontrolní komise), sbor mágů, barbara Cohena, městskou hlídku, novináře z A-M komety a další. Obzvlášť hrdí jsme na fakt, že s námi fotily i takové osobnosti jako překladatel Jan Kantůrek, který ztělesnil Knihovníka, nakladatel Vlastimír Talaš, který se svým synkem vdechl život Samu Elániovi se Samíkem, či předseda prvního zeměplošského klubu Martin Schwarz, který představoval, jak jinak, Patricije.

Kalendáře mají opět i dobročinný rozměr: díky velkorysosti sponzorky, jejíž finanční dar pokryl všechny náklady spojené s výrobou kalendářů, můžeme celý výtěžek z jejich prodeje věnovat na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci v AD centru při Národním ústavu duševního zdraví.

Jelikož ještě několik kusů zbývá skladem, můžete si je objednat na emailu vehali@discworld.cz. Cena jednoho kalendáře je 200 Kč.

Děkujeme Divadlu v Dlouhé a jeho zaměstnancům, že nám vyšli vstříc, zapůjčili některé kostýmy a umožnili nám zřídit si fotoateliér v jejich prostorách, fotografům Hanině Veselé a Petru Maršíkovi jr., Zuzaně Buřičové za grafickou úpravu a tisk a hlavně všem majitelům kalendářů za to, že můžeme dále podporovat výzkum Alzheimerovy nemoci a třeba si tak i zajistit zdravé stáří.

Kolekce obrázků, které se do kalendáře nevešly:

Zeměplocha - Novinky 2014

září

03. 09. 2014 - MRAKOPLAŠ KONTRA ALZHEIMER 2014 Kategorie: AlzheimerSkupina Mrakoplaš připravuje 4. ročník benefičního koncertu na podporu výzkumu léčby Alzheimerovy choroby, kde jako hosté vystoupí Petr Skoumal a Ondřej Konrád.

Skupina Mrakoplaš, která se jmenuje podle nedostudovaného čaroděje ze série velmi oblíbených knížek Úžasná Zeměplocha od anglického spisovatele Terryho Pratchetta, připravuje na 1. 10. 2014 už počtvrté speciální akci na podporu výzkumu léčby Alzheimerovy choroby. Celý výtěžek z tohoto komponovaného večera bude opět věnován AD Centru při Pražském psychiatrickém centru v Praze – Bohnicích, které se dlouhodobě zabývá podporou výzkumu poznávacích schopností a běžných činností života seniorů a pacientů s Alzheimerovou nemocí, hledání rozdílů mezi nimi, a podporu časné diagnostiky Alzheimerovy nemoci.

Mrakoplaš by rád přispěl a podpořil tento boj. Zvlášť, když je touto nemocí postižen i sám duchovní otec kapely, spisovatel Terry Pratchett. Kapela se odlehčenou formou snaží poukázat na Alzheimerovu chorobu, oslovit veřejnost i soukromé subjekty tak, aby byla tato degenerativní nemoc maximálně zviditelněna a aby si všichni uvědomili, že je dobré podpořit vývoj léčby této choroby.

Koncert proběhne 1.10. 2014 od 19.30 hodin v KD Mlejn (Praha 13, Kovářova 1615/4 www.mlejn.cz).

Velmi váženými hosty, kteří potvrdili svou účast jsou Petr Skoumal, Ondřej Konrád a Milan Potoček, kteří si s Mrakoplašem společně zahrají a podpoří tak tuto akci, jejíž výtěžek bude předán přítomnému MUDr. Aleši Bartošovi Ph.D. z AD centra v Praze.

Na pódiu, kromě muziky, proběhne i aukce několika raritních a uměleckých děl, které výtvarníci, fotografové a další umělci podílející se na tomto večeru poskytnou zdarma. (např. fotografové Vojtěch Vlk a Petr Maršík ml., grafik Zdeněk Häckl, Petr Skoumal a další). Zároveň v prostorách KD Mlejn proběhne i výstava fotografií s názvem „Hledání zapomenutého“, která tématicky navazuje na celý koncept večera. Výtěžek z této prodejní výstavy a aukce bude přidán k financím ze vstupného a bude poskytnut AD centru.

Protože se Mrakoplaši podařilo i v minulých ročnících oslovit zajímavé hosty (jakými byli např. Ivan Hlas, skupina Traband, Vladimír Merta, Petar Introvič a další) a podařilo se získat již přes 50 000 Kč, očekává, že i letos tato akce diváky zaujme, dorazí ve velkém počtu, užijí si speciální vystoupení všech umělců a na výzkum léčby Alzheimerovy choroby přibudou další, tolik potřebné finance.

Zeměplocha - Novinky 2013

únor

19. 02. 2013 - ZEMĚPLOŠSKÝ MAŠKARNÍ BÁL UŽ TENTO PÁTEK! Kategorie: Klub, Alzheimer

Zeměplošský maškarní bál se již pomalu blíží a my vám dáme nahlédnout pod pokličku naší tomboly. Nakladatelství Talpress nám poskytlo mnoho cen do tomboly. Můžete tak vyhrát dvě knížky Soudné sestry s vlastnoručním podpisem Terryho Pratchetta, zeměplošský kalendář na tento rok, trilogii o Nomech, nejnovější zeměplošskou dvouknihu nebo ilustrovaný scénář Otec prasátek. Klub Terryho Pratchetta tombolu rozšířil i o další zeměplošské předměty.

Pokud jste si stále nerezervovali vstupenky na bál, můžete tak učinit na e-mailu vehali@discworld.cz anebo můžete přijít bez rezervace, volné místo se i tak pro vás najde. Při vaší účasti se nejenom pobavíte, ale také přispějete na výzkum Alzheimerovy nemoci v ČR.

Bál se pořádá 22. února 2013 od 20:00 hodin ve velkém sále Divadla Gong (Sokolovská 969/191, Praha 9 – Libeň, zastávka MHD „Divadlo Gong“, tramvaj č. 16). Prostory akce budou pro hosty bálu k dispozici již od 19:00 hodin.

Těšíme se na vás.

Rada Klubu Terryho Pratchetta

leden

20. 01. 2013 - ZEMĚPLOŠSKÝ MAŠKARNÍ BÁL Kategorie: Klub, AlzheimerMágové Neviditelné univerzity si opět zahrávali s magií více než snesla materie vesmíru, takže se na mnoha místech objevily dimenzionální trhliny. Překvapivě se z nich nevyhrnuly hordy nestvůr z Podzemních rozměrů, jak je běžně zvykem, ale návštěvníci z jiných vesmírů. Nad Zeměplochou zaparkovala Enterprise, na náměstí Náhlého osvícení se náhle zjevila Hvězdná brána, na obloze, kde kdysi zářila Rudá hvězda, se objevila Hvězda smrti. K tomu všemu se Ankh-Morporkem rozléhá zvuk pily, jako by někde přistála mimozeměplošská loď se zataženou ruční brzdou. Až na jakousi modrou budku před Patricijovým palácem však nikde není vidět nic neobvyklého. Jelikož toto šílenství zavinili mágové, požádal je Patricij, aby pro návštěvníky z jiných vesmírů uspořádali bál. A jak každý dobře ví, když o něco požádá Patricij, je jeho přání splněno.

Klub Terryho Pratchetta vás srdečně zve na již druhý Zeměplošský maškarní bál, který se bude konat v pátek 22. února 2013 od 20:00 hodin ve velkém sále Divadla Gong (Sokolovská 969/191, Praha 9 – Libeň, zastávka MHD „Divadlo Gong“, tramvaj č. 16). Prostory akce budou pro hosty k dispozici již od 19:00 hodin.

Vstupné je 300 Kč (pro řádné členy Klubu Terryho Pratchetta 250 Kč). Vstupenky si můžete rezervovat na e-mailu vehali@discworld.cz nebo klub@discworld.cz. Počet lístků je omezený, proto s jejich rezervací neotálejte.

K tanci a poslechu zahraje kapela Jam Band. V závěru večera dojde i na Ježčí píseň. Program obohatí zeměplošské taneční vystoupení. Těšit se můžete také na bohatou tombolu.

Výtěžek z maškarního bálu bude věnován AD Centru na výzkum Alzheimerovy nemoci v České republice.

Hlavním sponzorem bálu je nakladatelství Talpress.

Velmi se těšíme na vaši účast.

Rada Klubu Terryho Pratchetta

Zeměplocha - Novinky 2012

listopad

29. 11. 2012 - EMMY PRO TERRYHO PRATCHETTA Kategorie: Terry Pratchett, Alzheimer

V letošním ročníku mezinárodních ocenění Emmy získala dvě ceny také Velká Británie. Jednu za miniseriál Black Mirror (Černé zrcadlo), což je třídílná minisérie o možném zneužití veřejných médií, a druhou za dokument Terry Pratchett: Choosing to Die (Terry Pratchett: Rozhodnutí zemřít) o cestě spisovatele trpícího Alzheimerovou chorobou na kliniku ve Švýcarsku, kde je povoleno provádět eutanazii. U odkazovaného videa si můžete zapnout české titulky.

by Hadati

říjen

13. 10. 2012 - BENEFIČNÍ DIVADLO PRO ALZHEIMERA Kategorie: Klub, Alzheimer

Přinášíme vám video z benefičního divadelního představení pořádaného na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci v České republice, které se konalo dne 27. ledna 2012 v Divadle v Dlouhé. Díky podpoře Divadla v Dlouhé a jejím návštěvníkům se nám podařilo do kasičky sbírky přidat přes 60 tisíc korun.

Vy se nyní můžete podívat na záznam videa z tohoto představení.Představení bylo zahájeno předmluvou Petera Vargy, herce Divadla v Dlouhé, který ztvárnil postavu Smrtě v zeměplošském divadelním představení Soudné sestry a Maškaráda.
Následuje krátké představení lékaře a pacienta s podezřením na Alzheimerovu chorobu. Pacienta si zahrál Jan Kantůrek, český překladatel Zeměplochy, lékařku Bc. Hana Orlíková z AD Centra.
Ve třetí části videa se pak dočkáte vystřižené scény z divadelního představení Maškaráda s Bábi Zlopočasnou (Naďa Vicenová) a Smrtěm (Peter Varga), kde si Bábi zahraje se Smrtěm o život malého dítěte.

by Hadati

květen

19. 05. 2012 - TEST NA ALZHEIMEROVU NEMOC Kategorie: Klub, Alzheimer

Peníze z veřejné sbírky na výzkum Alzheimerovy nemoci, kterou organizoval Klub Terryho Pratchetta, již byly využity na konkrétní projekt pod názvem Netestuj, ale POBAV!

POBAV je nový a původní test pojmenování a paměti obrázků, pomocí něhož lze najít kognitivní poruchu v počátečních fázích Alzheimerovy nemoci. Mezi jeho přednosti patří především jednoduchost provedení a vyhodnocení, časová nenáročnost a minimální účast administrátora. Má tedy předpoklady snadného šíření různými způsoby do laické i odborné veřejnosti.

Autorem projektu je Pavla Čermáková, školitelem Doc. MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D. a AD centrum, Psychiatrické centrum Praha.

Tato studie byla podpořena grantem IGA MZ NT 13183 a Klubem Terryho Pratchetta.

Podrobnosti o sbírce na sbirka.discworld.cz.

by Hadati

15. 05. 2012 - Mrakoplaš kontra Alzheimer 2 Kategorie: Alzheimer

Mrakoplaš kontra Alzheimer 2

Druhý ročník benefičního koncertu Mrakoplaš kontra Alzheimer se koná 31.5.2012 od 20 hodin ve Strašnickém divadle (ulice Solidarity 53 na Praze 10).

Hromadné objednávání lístků pro členy KTP zajišťuje JIU. Zájemce prosím o email na jiu@discworld.cz nebo soukromou zprávou na fóru.

by JIUbřezen

29. 03. 2012 - VÝSLEDKY VEŘEJNÉ SBÍRKY NA VÝZKUM ALZHEIMEROVY NEMOCI Kategorie: Alzheimer

Klub Terryho Pratchetta ukončil 29. února 2012 veřejnou sbírku na výzkum Alzheimerovy nemoci. Po téměř ročním úsilí se podařilo na darech vybrat celkem 192 433 Kč. Tyto peníze byly poskytnuty vedoucímu lékaři AD Centra při Pražském psychiatrickém centru v Praze – Bohnicích doc. MUDr. Aleši Bartošovi, Ph.D. na podporu výzkumu poznávacích schopností a běžných činností života seniorů a pacientů s Alzheimerovou nemocí, hledání rozdílů mezi nimi, a podporu včasné diagnostiky Alzheimerovy nemoci.

Mezi příznivci spisovatele Terryho Pratchetta, který se proslavil svou humoristickou fantasy sérií Úžasná Zeměplocha, je již veřejně známé, že jejich oblíbený spisovatel trpí ranným stádiem Alzheimerovy nemoci, která se nedá vyléčit a jejímž konečným stádiem je smrt. Členové Klubu Terryho Pratchetta se proto rozhodli darovat na výzkum této nemoci peníze. V České republice však žádná sbírka neexistovala a zaslání daru do zahraniční sbírky se zdálo příliš komplikované až nemožné, proto jsme se rozhodli zahájit vlastní sbírku.

Nikdo z členů Rady Klubu Terryho Pratchetta neměl s podobnou akcí zkušenosti a ani nebyla možnost se s někým zkušeným poradit, takže jsme zpočátku začali těmi snazšími možnostmi získávání darů. Založili jsme bankovní účet sbírky a umístili několik sbírkových kasiček – do nakladatelství Talpress, na Úřad městské části Praha 11 a do plzeňských knihoven Slovany a Doubravka. Odhadovali jsme, že bychom tímto způsobem mohli vybrat 20 000 Kč – 50 000 Kč.

O naší sbírce se však dozvěděli členové hudební skupiny Mrakoplaš, jejichž koncerty členové Klubu Terryho Pratchetta pravidelně navštěvují, a nabídli se, že uspořádají benefiční koncert Mrakoplaš kontra Alzheimer, jehož výtěžek darují na sbírku. Díky jejich vystoupení jsme získali dalších 10 000 Kč. Důležitější však bylo uvědomění, že nemusíme sbírat peníze jen pasivním bankovním účtem a kasičkami, ale že můžeme uspořádat i jiné akce na podporu naší sbírky a vybrat tím více peněz než byly naše původní odhady.

Proto jsme během roku uspořádali několik akcí, na kterých jsme vybrali nemalé peníze. Na začátku prosince 2011 byl uspořádán vánoční bazar, kde bylo vybráno 7 500 Kč. V lednu 2012 následovalo benefiční divadelní představení v Divadle v Dlouhé, kde se původně mělo hrát zeměplošské představení Soudné sestry. Z důvodu nemoci jedné z představitelek hlavní role bylo představení změněno na Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách. I přesto byl divadelní sál zcela zaplněn a díky tomuto představení přibylo na účet sbírky téměř 70 000 Kč. Závěrečnou akcí byl na konci února 2012 zeměplošský maškarní bál v divadle Gong, na kterém se vybralo 25 000 Kč, a kde také došlo ke slavnostnímu předání šeku MUDr. Aleši Bartošovi.

Kromě koncertu skupiny Mrakoplaš nám se sbírkou pomáhali i jiní lidé a organizace. Především to byl sci-fi a fantasy obchod Fanbase a jejich akce Kate Mulgrew v Praze. Herečka Kate Mulgrew, známá jako představitelka kapitánky Janewayové ze Star Treku, je velkou propagátorkou výzkumu Alzheimerovy nemoci. Díky jejich úsilí jsme získali dalších 15 000 Kč.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se na úspěchu sbírky podíleli, ať už přímou pomocí, propagací či poskytnutím daru. Zejména chci poděkovat členům Rady Klubu Terryho Pratchetta, kteří sbírce věnovali rok života, Divadlu v Dlouhé za poskytnutí svých prostor i personálu na benefiční divadelní představení, nakladatelství Talpress za sponzorství zeměplošského maškarního bálu, hudební skupině Mrakoplaš za myšlenku, že nemusíme peníze sbírat jen pasivně, obchodu Fanbase za pozvání na jejich akci, časopisu Pevnost, časopisu XB-1, Trpasliconu, Festivalu fantazie, Pragoffestu, Fénixconu a mnoha webovým stránkám za pomoc při propagaci, protože jen díky společnému úsilí mnoha lidí, kteří nám nezištně pomáhali, je výsledek naší sbírky tak úspěšný. Děkujeme.

Podrobnosti o sbírce naleznete na http://sbirka.discworld.cz.

Petr "Hadati" Čáp
předseda Klubu Terryho Pratchetta

STARŠÍ NOVINKY >>>