Domů

Zeměplocha - Novinky 2019

září

19. 09. 2019 - Seriál o Noční hlídce Kategorie: Film

BBC Studios a společnost Narrativia, která se stará o filmová práva na dílo Terryho Pratchetta, oficiálně zveřejnili informaci, že od 30. září 2019 se začne v Jihoafrické republice natáčet osmidílný seriál o Noční hlídce. Podle našich zjištění by se mělo natáčet nejméně do léta 2020, takže první díl seriálu můžeme očekávat nejspíš až někdy na konci roku 2020. Vzhledem k tomu, že na tento seriál nedočkavě čekáme nejméně od roku 2014, protože se původně mělo začít natáčet už v roce 2015, další rok navíc už nehraje roli.

Kromě doby plánovaného natáčení bylo ještě zveřejněno obsazení několika významějších postav. Mnoho fanoušků určitě nadchne obsazení velitele Samuela Elánia, kterého si zahraje Richard Dormer, známý zejména svou rolí Berica Dondariona ze seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Ostatní představení herci jsou pro české diváky neznámí. Adam Hugill si zahraje Karotku Rudykopalsona, Jo Eaton-Kent trpaslici Pleskot Řiťku, Marama Corlett Anguu von Übberwald, Lara Rossi lady Sybilu Berankinovou a Sam Adewunmi sériového vraha Karcera.

Pokud bychom měli posoudit obsazení jen podle tváří, tak Elánius, Karotka a Angua jsou naprosto ideální představitelé. U Pleskot Řiťky jako trpaslice je trochu překvapivé, že v době, kdy se neustále řeší emancipace, ji bude hrát muž. Jeho jemné rysy však naznačují, že ani tady nebylo šlápnuto vedle. Karcer a Sybila pak byli obsazeni černošskými herci. U Karcera to ničemu nevadí, ale u Sybily, kterou má mnoho fanoušků zafixovanou jako obtloustlou bělošskou šlechtičnu, bude pro některé z nich těžší se s touto podobou srovnat. Důležitější než zjev je ale herecké umění, které podle našich informací Lara Rossi má na rozdávání.

Navíc, sám Terry Pratchett v Čarodějkách na cestách napsal: "Rasismus nepředstavoval na Zeměploše žádný problém, protože se všemi těmi trolly, trpaslíky a tak dále byl tvarismus mnohem zajímavější. Černí a bílí žili v dokonalé shodě a paktovali se proti zeleným." Takže nakonec, proč by nemohla Sybilu hrát černoška?

Daleko zajímavější je, že Sybilu hraje mladá herečka, takže to vypadá, že se nebude brát tolik ohled na to, že by měl být velitel Elánius jako člen Hlídky před důchodem. Podle obsazení postav je tedy pravděpodobné, že Hlídka bude už plně zajetá, protože Karcer se objevuje v sérii o Hlídce až později. Druhou možností je, že se seriál nebude držet knih, ale bude si z nich vybírat jen to zajímavé a sestavovat si vlastní příběh. Dále můžeme očekávat, že Karcer bude hlavní záporná postava celé první série tohoto seriálu.

Tohle vše jsou ale jen pouhé spekulace. Jen čas ukáže, jak moc (nebo málo) jsme se trefili.

by Hadati

 

červenec

22. 07. 2019 - Fanfilm Trollí most Kategorie: Film

Starý barbar a jeho mluvící kůň se vydají na sebevražednou misi s cílem vybojovat bitvu s mostním trollem.

Trollí most je založen na zeměplošské povídce, původně uveřejněné ve sbírce After the King: Stories In Honour of J.R.R. Tolkien, a nyní také v povídkové sbírce Terryho Pratchetta A Blink of the Screen. V češtině pak povídka vyšla ve sbírce Divadlo krutosti.

Adaptace povídky do krátkého fanouškovského filmu se ujala australská společnost Snowgum Films. Ve filmu je kombinována práce živého herce a velmi propracované animace. Film byl dokončen v roce 2018 po 15 letech vývoje, kdy všichni zúčastnění pracovali zdarma a náklady byly hrazeny z crowdfundingové kampaně (něco jako je český Startovač).

Evropská premiéra snímku Trollí most se odehrála 27. května 2019 v Llanelli, ve Walesu, ve Velké Británii. Zúčastnilo se jí přibližně 350 fanoušků z celé země. Přítomni byli také Daniel Knight (režisér), herec Don Bridges (barbar Cohen) a animátoři Christian Bloch (animace mluvícího koně a trolla Slídy) a Anna Huber (animace trollky Beryl) ze Snowgum Films.

Na stránce http://www.trollbridge.film/ si můžete film předobjednat, ať už jako originál DVD či jen ve formě stažení, a také se např. zapsat do jeho titulků. Film bude k dispozici pouze lidem, kteří ho touto formou podpoří. Tato možnost má omezenou dobu, protože podle crowdfundigových pravidel by se měly DVD s tímto krátkometrážním filmem odeslat nejpozději do 1. listopadu 2019.

Vzhledem k tomu, že se jedná o crowdfundingový film, nebude k dispozici komerční DVD a film nebude ani uveden v televizi.

by Dalila a Hadati

13. 07. 2019 - Petice za zrušení seriálu Dobrá znamení Kategorie: Film

Americká křesťanská skupina obvinila seriál Dobrá znamení (Good Omens) vydaný v koprodukci s Amazon Studios a BBC, že dělá z uctívání satanismu normální věc. Petici však zaslali špatné filmové společnosti.

Více než 20 000 křesťanů podepsalo petici volající po zrušení televizní minisérie Dobrá znamení, jejíž předlohou byla stejnojmenná kniha Terryho Pratchetta a Neila Gaimana z roku 1990. Vzniklou petici však zaslali Netflixu, přestože seriál byl zveřejněn na Amazon Prime.

Křesťanskému uskupení Návrat k řádu (Return to Order), které je odnoží americké Nadace Křesťanské civilizace (Foundation for a Christian Civilisation) se podle petice nelíbí, že tento seriál představuje ďábly a satanisty jako normální a dokonce i jako dobrotivé, a že se vysmívá božské moudrosti v následujících věcech:

  • Anděl a démon jsou dobří přátelé, a jsou bráni jako pozemští vyslanci Dobra a Zla.
  • Tato dvojice se snaží zastavit příchod Antikrista, protože jsou spokojení a moc se jim líbí na zemi mezi lidmi.
  • Bůh má hlas ženy.
  • Antikrist, který se postaví proti Božímu království, je zde vyobrazen jako normální dítě, které má zvláštní schopnosti a svůj úkol zničit svět ve skutečnosti nechce splnit.
  • Je zde skupina satanistických “sester”, které byly vybrány k tomu, aby přivítaly Antikrista.
  • Čtyři jezdci Apokalypsy, které Bůh vypustí, aby ztrestal hříšnou zemi, jsou zde zobrazeni jako jezdci na motorkách.

Neil Gaiman se k této petici vyjádřil na Twitteru: “Líbí se mi, že píšou Netflixu a pokouší se tak zrušit Dobrá znamení. To mluví za vše. To je tak dokonalé… Slíbíte mi, že jim to neřeknete?”

Vydavatelka a kritička sci-fi Cheryl Morganová pak na Twitteru uvedla: “Boží zázrak se již stal. Neprozraďte jim, že Ona již zázrak učinila vůči Amazonu.”

Podle zpráv na petici reagoval sám Netflix na Twitteru neméně vtipně, když přislíbil, že Good Omens tedy už “dělat” nebude. Na to pak ve stejném duchu reagoval Amazon tím, že pokud Netflix zruší seriál Good Omens, oni na oplátku zruší seriál Stranger Things (seriál v produkci Netflixu).

Zkrátka a dobře, Návrat k Řádu by si měl asi nejrpve ověřit informace, než začne do světa vypouštět takovéhle chaotické petice. A také to vypovídá něco o těch 20 000 podpisech lidí, kteří jsou ochotní podepsat cokoliv, aniž by si ověřili alespoň základní informace.

by Hadati

08. 07. 2019 - Úžasný Mauric celovečerním filmem Kategorie: Film

Ulysses Filmproduktion a Cantilever Media oznámili přípravu nového animovaného rodinného filmu Úžasný Mauric, založeného na jedné z knih Terryho Pratchetta z velice populární série o Zeměploše, jichž se prodalo více než 90 milionů po celém světě.

Scénář je napsán oceněným spisovatelem Terrym Rossiem, který napsal scénář k animovanému Aladdinovi z roku 1992, ale také se proslavil jako scénárista animované série o Shrekovi a hrané série Pirátů z Karibiku. Jednotlivé postavy navrhne Carter Goodrich, který designoval postavy ze skvělých animovaných filmů jako je Ratatouille, Croodsovi, Rebelka, Já, padouch, Hotel Transylvania nebo Coco. Režie se ujme Toby Genkel, který na svém kontě zatím nemá žádný trhák, tak snad svou šanci nepromarní.

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci jsou dětskou fantasy knížkou Terryho Pratchetta, kterou vydal Doubleday v roce 2011. Byl to v pořadí už 28. román v sérii o Zeměploše, ale první knížka napsaná pro děti. Dílo je živým a zábavným dobrodružstvím inspirovaným německou pohádkou o Krysaři z Hamelnu a parodií na lidové pohádky.

Terry Pratchett za knihu získal cenu Carnegie Medal, což je nejvyšší britské ocenění za dětskou literaturu. Navzdory mnoha dalším oceněním, čestným titulům a rytířství, které následovaly, Sir Terry Pratchett vždy zdůrazňoval, že toto bylo ocenění, na které byl nejvíce pyšný.

Rob Wilkins, výkonný producent a ředitel Narrativia, řekl: “V určitém okamžiku, koncem devadesátých let, jsem seděl u naleštěného baru v hotelu Palace San Francisco, kde jsem si vychutnával láhev místního piva s Terrym Pratchettem. Byl to dlouhý den a ani jeden z nás ještě nejedl a nezajímal nás ani baseballový zápas hrající hlasitě v televizi zavěšené nad námi. Oba jsme se však velmi zajímali o šestnáctimetrový obraz Maxfielda Parrishe s vyobrazením Krysaře z Hamelnu, visící nad barem již od roku 1909. “Umí malovat krásné nebe,“ řekl Terry. A ano, opravdu to tak bylo, ale zdálo se, že Terry ztratil o obraz zájem, tak jsem dopil pivo a objednal si další. Než mi ho přinesli, Terry už měl načrtnutý děj pro Úžasného Maurice a převyprávěním mi ho jako krátký film promítnul přímo do mozku. Byly to opravdu jen základní tahy, ale příběh tam byl a už měl vymyšlená jména – Zlomyslena Pochmurná, Koktejlová směs, Sardinka a – ke své velké radosti – Černý přeliv. To byl génius Terryho Pratchetta; všude viděl příběhy. A teď by byl potěšen návrhy postav Cartera Goodriche. Přenést tento příběh do života bylo pro Terryho tak důležité, že je mi moc líto, že neuvidí hotový film, ale týmy Ulysses Filmproduktion a Cantilever Media ctí jeho vizi a to mě moc těší“.

Tyto informace zveřejnila společnost Narrativia a zatím nebylo ani sděleno, kdy bychom se mohli prvního celovečerního animovaného filmu podle románu Terryho Pratchetta dočkat. Pro jeho fanoušky je však dobrá zpráva, že se snad už konečně dočkají filmu, který si budou moci užít v kině.

by Dalila a Hadati

01. 07. 2019 - Dobrá znamení jsou více než jen dobrá Kategorie: Film

Před měsícem byla na Amazon Prime Video zveřejněna kompletní televizní inscenace BBC Dobrá znamení, podle stejnojmenné knižní předlohy dvou světoznámých britských autorů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana. A my vám nyní přinášíme její recenzi.

Příběh je rozdělen do šesti hodinových dílů, takže scénáristé nebyli nuceni k drastickému seškrtávání.

Hlavními postavami seriálu je anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant). Výraznějšími postavami seriálu jsou pak ještě další dvě dvojice – Anatéma Novotriková (Adria Arjona) s lovcem čarodějnic Newtonem Pulsiferem (Jack Whitehall), a seržant Shadwell (Michael McKean) s Madam Tracy (Miranda Richardson). Ostatní postavy už nemají tolik prostoru, aby se v seriálu výrazně projevily, a to včetně antikrista Adama a jeho party. Oba hlavní herci ve svých rolích excelují, kdy Michaelu Sheenovi postava andělského „buzíka“ (jak by řekl seržant Shadwell) dokonale sedla. Další tandem herců Adria Arjona a Jack Whitehall nemá sice tolik prostoru, ale svých rolí se zhostili dokonale. Z Anatémy jsem měl pocit, jako by byla neustále tak trochu mimo, zamyšlená, s hlavou v oblacích, což mi k ní skvěle sedělo. Newton pak byl ten správný druh ňoumy, kterému se v životě vůbec nedaří. Michaelu McKeanovi a Mirandě Richardsonové pak díky výrazným postavám stačilo, aby i v tak krátké době, která jim byla v seriálu věnována, dokázali vytěžit maximum, takže jejich postavy jsou zcela nezapomenutelné.

K obsazení rolí mám jednu drobnou výtku na zbytečnou změnu podoby u Pepřenky. Nejenže byla v knize popsána jako pihovaté zrzavé děvče, ale i její jméno odkazuje k pihám. Nedávalo mi tedy moc smysl, když její roli ztvárnilo černošské děvče. Přitom, kdyby některý z kluků z party byl černoch, nepřišlo by mi to vůbec divné. V herectví ale nijak nezaostávala za ostatními dětskými herci.

Největším zklamáním, co se týče hereckého obsazení, však byli Jezdci Apokalypsy. Zde značně zapracovala má knižní představa, jak by měli Jezdci vypadat. Smrt a Válka byli mé představě celkem věrní. Hlad ale vůbec nevypadal jako vysoký hubený muž, který vypadá jako by právě vyšel z koncentráku. A Znečištění zase postrádalo tu pravou esenci příšerného vagabunda, který kolem sebe neustále dělá nepořádek. Pro mě nejsmutnějším rozhodnutím, které scénáristé udělali, pak bylo, že zcela vynechali Druhé jezdce Apokalypsy, kteří byli v knize velkým přínosem zábavných scén.

Speciální efekty pak měly různorodou kvalitu. Efekty planoucího meče nebo zářícího pentagramu vypadaly jako skutečné, naopak při rychloproměně Crowleyho hlavy v hadí jsem si vzpomněl na otřesného draka z české pohádky Za humny je drak. Spodobnění Crowleyho mi také potvrdilo, že co vypadá dobře v knize, ve filmové podobě už fungovat nemusí. Jeho hadí oči totiž v seriálu vypadají dost nepřirozeně a ničilo to jinak dobrý dojem ze ztvárněné postavy. Byl jsem tedy rád, že po většinu času měl Crowley na očích sluneční brýle a jeho CGI oči tak naštěstí tolik nenarušovaly zážitek ze sledování.

Seriál byl navíc obohacen o některé scény, které v knize nebyly. Polovinu jednoho dílu si tak užijeme anděla Azirafala a démona Crowleyho, které sledujeme v různých časových obdobích, ať už skutečných či mýtických. Pobavil zejména příběh z doby artušovské, který mi až podezřele připomněl Černého rytíře od Monty Pythonů, a úžasná scénka odehrávající se v kostele během shazování německých bomb na Londýn za druhé světové války.

Největší výtku mám k některým konkrétním radobyhumorným scénám. Zářným příkladem je scéna, kdy Azirafala v jeho knihkupectví navštíví jeho nadřízení, archandělé. Ti zde svým chováním, kdy se snaží v knihkupectví mezi ostatní zapadnout jako lidé, předvádí, jak nerozumí lidstvu. Scéna ale vůbec nefunguje a namísto toho, aby byla rychle ukončena, je scéna zbytečně prodlužována, takže vtip je nejen zabit, ale ještě rozčtvrcen a vláčen prachem za vozem, nejspíš aby jej pochopili i malé děti a příznivci Brexitu. Stejně tak byla na hlavu postavena knižní poznámka o tom, jak se Crowley stará o své kytky. Z úsměvného vtipu tak vznikla hororová scénka, u které se tím zcela změnil emoční význam, a která se vymyká i celému konceptu seriálu, jako když do scény vesele si hrajících králíčků najednou přiletí orel a jednoho z nich rozsápe.

I přes tyto nepodařené scény je seriál vynikající filmovou adaptací knižní předlohy a fanoušek Dobrých znamení zaplesá radostí nad těmi povedenými věcmi, jako je například Řád štěbetajících sester, špičkování mezi seržantem Shadwellem a Madam Tracy, nebo naprosto úžasné upálení čarodějnice Agnes Magorésové.

Pokud nejste zarytí puritáni, kteří nesnesou filmové zpracování jen proto, že není přesnou kopií knižní předlohy, nenechte si tento seriál ujít.

Hodnocení: 85 %

by Hadati

květen

12. 05. 2019 - Film Dobrá znamení už za pár týdnů Kategorie: Film

V poslední květnový den na Amazon Prime Video vyjde najednou celá šestidílná minisérie Dobrá znamení s Davidem Tennantem (Doctor Who) v roli ďábla Crowleyho a s Michaelem Sheenem v roli Azirafala. Těmito dvěma skvělými anglickými herci to ale nekončí. Satana si zahraje (tedy spíše nadabuje) Benedict Cumberbatch, Smrt Brian Cox a Anatému Novotrikovou Adria Arjona, která si zahrála v Pacifik Rim 2, nebo také hlavní postavu v seriálu Emerald City (Dorotku v zemi Oz).

Každý z těchto dílů bude mít 60 minut, takže Neil Gaiman, který na seriálu spolupracoval, měl dost prostoru na to, aby román, který napsal společně s Terrym Pratchettem, převedl do kvalitní seriálové podoby a určitě se můžeme těši na scény, které se v knize neobjevily. Například uvidíme Azirafala a Crowleyho v různých historických dobách.

Seriál byl vytvořen v koprodukci s BBC Studios a Amazon Studios.

Čekání na Dobrá znamení si můžete ukrátit poslechem písně zpívanou sestrami z Řádu Svaté Beryly Štěbetající, jejichž Řád měl za úkol přivést na svět Antikrista a umístit jej do vhodné rodiny. Pokud jste četli Dobrá znamení, tak víte, že sestry nebyly tak docela úspěšné.

The Chattering Order of St. Beryl - Brand Nex Baby Smell

Trailer Dobrá znamení

Zeměplocha - Novinky 2017

říjen

07. 10. 2017 - Film Dobrá znamení Kategorie: Film

Fanoušci Terryho Pratchetta se konečně dočkali nejen potvrzení, že Dobrá znamení se natáčí, ale dokonce i důkazu ve formě fotografií.

Známé už je i širší obsazení rolí, než jen hlavních postav Azirafala a Crowleyho, které si zahrají herci Michael Sheen a David Tennant. Anatému si zahraje Adrija Arjona nejvíce známá jako Dorotka z Emerald City (drsná verze Čaroděje ze země Oz). Ostatní herci (viz IMDB) nejsou pro české diváky moc známí, ale nejsou bez zkušeností, a zejména pekelníci Ligur a Hastur budou mít představitele přímo zrozené pro ďábelské pochechtávání.

srpen

23. 08. 2017 - Film Dobrá znamení Kategorie: Film

BBC konečně oficiálně oznámilo natáčení šestidílného televizního seriálu pro BBC Two a Amazon Dobrá znamení (Good Omens, 6x1 hodina) podle stejnojmenného románu napsaného Terrym Pratchettem a Neilem Gaimanem (Sandman, Nikdykde, Američtí bohové, Hvězdný prach). Premiéra by měla být v roce 2019.

Anděla Azirafala si zahraje Michael Sheen, démona Crowleyho David Tennant.

Britský herec David Tennant je pro české diváky známější, kdy ztvárnil v několika sériích postavu Doctora Who ve stojmenném seriálu (v češtině se seriál jmenuje Pán času). Ještě předtím se proslavil v Harrym Potterovi, kde si zahrál fanatického Smrtijeda Bartyho Skrka mladšího (to je ten, co umučil rodiče Nevila Longbottoma). Nověji pak také může být znám divákům Netflixu, kde si v seriálu Jessica Jones (Marvelovská hrdinka) zahrál hlavního sociopatického záporáka Kilgraveho, který dokázal ovládat lidské mysli. Výběr Tennanta tak hodnotíme jako tu nejlepší volbu.Michael Sheen je britský herec, který nemá žádnou spojitost se známou americkou hereckou rodinou. U nás se zřejmě nejvíce proslavil svou rolí hlavního vlkodlaka Luciana z Underworldu. V Twillight sáze pak pro změnu ztvárnil postavu jednoho ze "šlechtických" upírů. V minulosti hrál i mnoho dalších rolí různých typů, takže věříme, že i zde tvůrci seriálu vybrali vhodného adepta pro danou roli.Anotace k seriálu: Azirafal a Crowley žijí na Zemi mezi smrtelníky již od Počátku a za tu dobu si zvykli na svůj životní styl. Proto je pro oba hrozivou zprávou, že Nebe a Peklo se rozhodlo jejich životní styl ukončit. V sobotu nastane konec světa. Ve skutečnosti tuto sobotu. Ještě před večeří. Armády Dobra a Zla se shromáždily, vynořila se Atlantis, všude to vře. Čtyři jezdci apokalypsy jsou připraveni vyjet. Vše se zdá být předurčeno ke konci. Tedy až na to, že nově zrozený Antikrist byl omylem poslán do nesprávné rodiny, díky čemuž nerušeně vyrůstá mimo vliv obou nadpřirozených mocností...

Dobrá znamení dostal na starost režisér Douglas Mackinnon, který mimo jiné režíroval Doctora Who, Outlandera nebo také samostatnou viktoriánskou epizodu seriálu Sherlock Přízračná nevěsta (Abominable Bride), za kterou dostal cenu Emmy.

Michael Sheen: "Poprvé jsem Dobrá znamení četl jako teenager a je to jeden z mých nejoblíbenějších příběhů. Být součástí týmu, kterému bylo svěřeno jeho oživení na obrazovkách, je snem, který se naplnil. Spolupracovat s Neilem, který je podle mě jedním z nejlepších vypravěčů všech dob, je neuvěřitelně vzrušující. A stejně jako zbytek světa jsem velkým Davidovým fanouškem, takže jsem potěšen, že na tom dělám s ním."

David Tennant: "Michael Sheen, Neil Gaiman, Terry Pratchett a režisér Douglas Mackinnon - to je pro mě tým snů. Jsem velmi potěšen, že mi bylo nabídnuto být součástí tohoto projektu. Vyvolejme apokalypsu!"Douglas Mackinnon: "Je ironií, že Dobrá znamení jsou nadčasovým románem, když jeho příběh se odvíjí od počátku času prakticky až do jeho konce. Jsem poctěn, že mohu pracovat s Neilem Gaimanem (a s Terrym Pratchettem in absentia) a režírovat tak skvělý a proslulý projekt pro BBC Studios a Amazon. Doufám, že doručím impozantní balík zábavy, namísto toho, abych přivolal Armageddon."

Neil Gaiman: "Pokud hledáte dva herce, aby obsadili dvě vaše a Terryho nejoblíběnejší postavy, které jste kdy vytvořili, tak když máte velké štěstí a jste velmi úspěšní, získáte k tomu Michaela Sheena a Davida Tennanta. Ten nejlepší waleský herec své generace se stane andělem, a ten nejlepší skotský herec své generace se stane démonem. Terry a já jsme napsali Dobrá znamení (troufám si tvrdit, že je to jeden z nejvtipnějších románů o konci světa, a o tom, jak všichni zemřeme) téměř před třiceti lety. Je zvláštní, že se to zdá být v současnosti příhodnější než bylo kdy předtím. Jen bych si přál, aby zde mohl být i Terry a sledovat, jak tento román přichází k životu s pomocí tak fantastického týmu."

Rob Wilkins, bývalý asistent Terryho Pratchetta a výkonný producent Narrativie: "Mohu s absolutní jistotou říct, že by byl Terry naprosto potěšen s naším Crowleym a Azirafalem. Když jsme před lety začali s přípravou na tuto televizní sérii, tak si Terry v těchto rolích představoval Davida i Michaela. Nedokážu uvěřit, že jsme měli dost štěstí a naše sny se splnili. Jsem tak nedočkavý, že jsme tak blízko ke zfilmování Neilova skvělého scénáře a s Douglasem u kormidla."

únor

01. 02. 2017 - Dobrá znamení jako filmová adaptace Kategorie: Film

Společnost Narrativia, jejíž hlavním účelem je, aby knihy Terryho Pratchetta převáděla do filmové podoby, oznámila, že v roce 2018 se můžeme těšit na filmové zpracování románu Dobrá znamení, který Terry Pratchett napsal společně s Neilem Gaimanem. Bude se jednat o šestidílnou televizní adaptaci pro BBC. Zárukou kvality bude samotný Neil Gaiman, který má na starosti scénář k filmu.

Přestože se o filmovém zpracování této knihy mluví opakovaně a nejméně již od roku 2002, tentokrát již můžeme říci, že se jedná o zaručenou zprávu. Společnost Narrativia totiž vede Pratchettova dcera Rhianna a Pratchettův bývalý asistent Rob Wilkins. Držme tedy palce, aby se tento projekt konečně rozjel a úspěšně zakončil.

Zeměplocha - Novinky 2016

srpen

19. 08. 2016 - Film Svobodnej národ Kategorie: Film

Filmová společnost Jim Henson Company před měsícem oznámila, že se bude podílet na výrobě animovaného filmu Svobodnej národ, jehož předlohou je stejnojmenná kniha (v originále We Free Men) sira Terryho Pratchetta.

Scénáristkou dlouho očekávané a opakovaně odkládané filmové adaptace bude jeho dcera Rhianna Pratchettová, která je známa zejména díky scénářům k počítačovým hrám jako je nová série Tomb Rideru, franchisa Overlord, Risen nebo BioShock Infinite. Díky těmto scénářům se opakovaně umístila v top 100 nejvlivnějších žen v herním průmyslu a v roce 2013 byla v této kategorii uvedena do síně slávy.

Je spoluředitelkou společnosti Narrativia, která má za cíl uvést dílo Terryho Pratchetta na filmové plátno. V současnosti se nejvíce mluví o adaptaci Svobodného národa, Dobrých znamení a seriálu Hlídka.

Svobodnej národ je prvním ze série Zeměplošských románů o mladé čarodějce Toničce Bolavé. Děsivé nebezpečí hrozí z jiné reality ukryté v kruhu menhirů známých jako Tanečníci. Vyzbrojena pouze pánví a svým zdravým rozumem, musí mladá nastávající čarodějka bránit svůj domov proti obludám z pohádkové země. Naštěstí má velmi neobvyklé pomocníky - místní Nac Mac Fígly, kteří si sami říkají Svobodnej národ. Je to divoký a bojovný klan šest palců vysokých modrých mužíčků, který nezná význam slova strach, a kteří ukradnou i to, co je přišroubované. Společně musí čelit bezhlavému jezdci, divokým obludhoundům, děsivým snům, a nakonec nejmocnější síle ze všech - Elfí královně.

Svobodnej národ bude v koprodukci se společností Narrativia. Brian Henson z The Jim Henson Company bude producentem. Rhianna Pratchett, Rob Wilkins a Rod Brown z Narrativia, a Vince Raisa z The Jim Henson Company, budou výkonnými producenty.

Rhianna Pratchett: "Celý život mám ráda The Jim Henson Company, takže je to velká čest, že se s námi spojili, abychom převedli Svobodný národ na velké plátno."

Brian Henson: "Jako rodinná firma plně chápeme důležitost odkazu Terryho Pratchetta. Série Zeměplocha je bohatě rozvinutý svět s oddanými fanoušky, a to včetně mě, a není nikdo lepší než Rhianna, kdo by mohl přivést Terryho milovaný projekt k životu na velkém plátně."

The Jim Henson Company se asi nejvíce proslavila jako tvůrce postaviček Muppets, ale k jejím dílům patří např. filmy Maska zrcadla (Mirror Mask, scénář Neil Gaiman), Labyrinth (Labyrint) nebo Temný krystal (The Dark Crystal).

Připomínáme, že Studio Sony Pictures Entertainment v minulosti zakoupilo práva na zfilmování zeměplošské knihy Svobodnej národ. Scénář si měla vzít na starost Pamela Pettler, spoluautorka scénáře animovaného filmu Corpse bride (Mrtvá nevěsta Tima Burtona). Do režisérského křesla měl usednout Sam Raimi, známý zejména díky hororové (a parodistické) trilogii Evil Dead (Smrtelné zlo) a komixové trilogii o pavoučím muži jménem Spider-Man. Svobodnej národ měl natáčet po třetím díle Spider-mana (2007), ale nakonec se tak nestalo a plány na natočení filmu byly zrušeny.

Svobodnej národ bude prvním filmem ze světa Zeměplochy, který má v úmyslu dobýt plátna kin. Všechna předchozí filmová produkce byla určena pro televizní vysílání.

by Dalila a Hadati

STARŠÍ NOVINKY >>>