Domů

Zeměplocha - Novinky 2020

leden

01. 01. 2020 - Pozvánka na Členskou schůzi Kategorie:

Vážení členové,

Klubová rada si Vás dovoluje pozvat na Členskou schůzi Klubu Terryho Pratchetta, z. s., která se koná 15. února 2020 od 14:00 v Restauraci U Kristiána (Vltavská 8, Praha 5) v rámci 122. klubového srazu.

V případě, že se nesejde dostatečný počet členů s právem hlasovat, vyhlašujeme náhradní termín Členské schůze na 14:30 hod. stejného dne a místa konání.

Program:

1. Úvod
2. Volba zapisovatele a volební komise
3. Schválení programu Členské schůze
4. Výroční zpráva o činnosti za rok 2019
5. Výroční zpráva o hospodaření za rok 2019
6. Výroční zpráva Kontrolní komise za rok 2019
7. Volba Předsedy KTP
8. Volba členů Kontrolní komise
9. Schválení Plánu činnosti na rok 2020
10. Schválení Rozpočtu na rok 2020
11. Adopce želvy sloní v Zoo Praha
12. Výroční ocenění za přínos klubu
13. Udělení čestného členství
14. Závěr

Členské schůze se mohou zúčastnit všichni členové Klubu Terryho Pratchetta, ale hlasovat mohou pouze členové, jejichž řádné členství trvá bez přerušení déle než jeden rok.
Jak vyplývá ze 7. bodu programu Členské schůze, opět budeme volit Předsedu KTP. Kandidovat na tento post může každý zletilý člen s právem podílet se na vedení Spolku (řádné členství trvající déle než jeden rok). Zájemci mohou do 26. ledna 2020 na e-mail klub@discworld.cz zaslat svou kandidaturu. Ta musí dle Hlavy 9 odstavce 4 Stanov obsahovat jméno a přezdívku kandidáta na Předsedu, jméno a přezdívku osoby, kterou kandidát navrhuje na Místopředsedu, a stručný volební program.

Ještě bychom Vás chtěli poprosit o spolupráci při udílení výročního ocenění za přínos KTP v loňském roce a čestného členství: na mail klub@discworld.cz nám do konce ledna napište jména či přezdívky osob, o nichž si myslíte, že si taková ocenění zaslouží a proč. Klubová rada Vaše návrhy posoudí a výsledek uvidíte na Členské schůzi.

 

Zeměplocha - Novinky 2019

prosinec

24. 12. 2019 - Veselé Prasečnice a šťastný Rok blahosklonného kapra Kategorie: Klub

13. 12. 2019 - Byla vydána Dobrá znamení Kategorie: Klub

Právě vyšel román Terryho Pratchetta a Neila Gaimana Dobrá znamení, které je obohaceno o ilustrace. Jistě to bude vhodný dárek pro každého fanouška těchto dvou autorů.

by Hadati

09. 12. 2019 - Rok 2020 má své zeměplošské pojmenování Kategorie: Knihy

Rok 2020 má již své zeměplošské pojmenování. Byl prohlášen za Rok blahosklonného kapra.

05. 12. 2019 - Výsledek Všefandomové maškarády Kategorie:

Výtěžek letošní Všefandomové maškarády, který brzy odejde na účet AD Centra, které se zabývá výzkumem Alzheimerovy choroby a její léčbou, činí krásných 48 546,47 Kč!

Ještě jednou děkujeme všem, kteří se na tom jakkoliv podíleli!

listopad

09. 11. 2019 - Ilustrovaná Dobrá znamení Kategorie:

Nakladatelství Talpress oznámilo, že druhé vydání knihy Dobrá znamení, které bude obohaceno o ilustrace, bylo již posláno do tisku. Na knižních pultech tak můžeme tuto knihu očekávat začátkem prosince 2019.

by Hadati

01. 11. 2019 - Všefandomová maškaráda 2019 Kategorie: Knihy

Kdy: 8. 11. 2019
Kde: KD Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10
Vstupné: 300 Kč na místě
Předprodej: 270 Kč

Vystoupí: Party Leaders
Benefice: Výtěžek z akce podpoří výzkum Alzheimerovy nemoci

O co jde?

Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub vás zvou na další ročník Všefandomové maškarády, který se bude konat v pátek 8. listopadu 2019 od 20:00 hodin v KD Barikádníků (Saratovská 20, Praha 10, zastávka MHD „Strašnická“, tramvaj č. 7, 26, metro A). Prostory akce budou pro hosty k dispozici od 19:30 hodin.

Maškarádu pořádají Klub Terryho Pratchetta a CZ Kontinuum Star Trek fan klub.

Číst víc >>>

září

19. 09. 2019 - Seriál o Noční hlídce Kategorie: Akce

BBC Studios a společnost Narrativia, která se stará o filmová práva na dílo Terryho Pratchetta, oficiálně zveřejnili informaci, že od 30. září 2019 se začne v Jihoafrické republice natáčet osmidílný seriál o Noční hlídce. Podle našich zjištění by se mělo natáčet nejméně do léta 2020, takže první díl seriálu můžeme očekávat nejspíš až někdy na konci roku 2020. Vzhledem k tomu, že na tento seriál nedočkavě čekáme nejméně od roku 2014, protože se původně mělo začít natáčet už v roce 2015, další rok navíc už nehraje roli.

Kromě doby plánovaného natáčení bylo ještě zveřejněno obsazení několika významějších postav. Mnoho fanoušků určitě nadchne obsazení velitele Samuela Elánia, kterého si zahraje Richard Dormer, známý zejména svou rolí Berica Dondariona ze seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Ostatní představení herci jsou pro české diváky neznámí. Adam Hugill si zahraje Karotku Rudykopalsona, Jo Eaton-Kent trpaslici Pleskot Řiťku, Marama Corlett Anguu von Übberwald, Lara Rossi lady Sybilu Berankinovou a Sam Adewunmi sériového vraha Karcera.

Pokud bychom měli posoudit obsazení jen podle tváří, tak Elánius, Karotka a Angua jsou naprosto ideální představitelé. U Pleskot Řiťky jako trpaslice je trochu překvapivé, že v době, kdy se neustále řeší emancipace, ji bude hrát muž. Jeho jemné rysy však naznačují, že ani tady nebylo šlápnuto vedle. Karcer a Sybila pak byli obsazeni černošskými herci. U Karcera to ničemu nevadí, ale u Sybily, kterou má mnoho fanoušků zafixovanou jako obtloustlou bělošskou šlechtičnu, bude pro některé z nich těžší se s touto podobou srovnat. Důležitější než zjev je ale herecké umění, které podle našich informací Lara Rossi má na rozdávání.

Navíc, sám Terry Pratchett v Čarodějkách na cestách napsal: "Rasismus nepředstavoval na Zeměploše žádný problém, protože se všemi těmi trolly, trpaslíky a tak dále byl tvarismus mnohem zajímavější. Černí a bílí žili v dokonalé shodě a paktovali se proti zeleným." Takže nakonec, proč by nemohla Sybilu hrát černoška?

Daleko zajímavější je, že Sybilu hraje mladá herečka, takže to vypadá, že se nebude brát tolik ohled na to, že by měl být velitel Elánius jako člen Hlídky před důchodem. Podle obsazení postav je tedy pravděpodobné, že Hlídka bude už plně zajetá, protože Karcer se objevuje v sérii o Hlídce až později. Druhou možností je, že se seriál nebude držet knih, ale bude si z nich vybírat jen to zajímavé a sestavovat si vlastní příběh. Dále můžeme očekávat, že Karcer bude hlavní záporná postava celé první série tohoto seriálu.

Tohle vše jsou ale jen pouhé spekulace. Jen čas ukáže, jak moc (nebo málo) jsme se trefili.

by Hadati

 

červenec

22. 07. 2019 - Fanfilm Trollí most Kategorie: Film

Starý barbar a jeho mluvící kůň se vydají na sebevražednou misi s cílem vybojovat bitvu s mostním trollem.

Trollí most je založen na zeměplošské povídce, původně uveřejněné ve sbírce After the King: Stories In Honour of J.R.R. Tolkien, a nyní také v povídkové sbírce Terryho Pratchetta A Blink of the Screen. V češtině pak povídka vyšla ve sbírce Divadlo krutosti.

Adaptace povídky do krátkého fanouškovského filmu se ujala australská společnost Snowgum Films. Ve filmu je kombinována práce živého herce a velmi propracované animace. Film byl dokončen v roce 2018 po 15 letech vývoje, kdy všichni zúčastnění pracovali zdarma a náklady byly hrazeny z crowdfundingové kampaně (něco jako je český Startovač).

Evropská premiéra snímku Trollí most se odehrála 27. května 2019 v Llanelli, ve Walesu, ve Velké Británii. Zúčastnilo se jí přibližně 350 fanoušků z celé země. Přítomni byli také Daniel Knight (režisér), herec Don Bridges (barbar Cohen) a animátoři Christian Bloch (animace mluvícího koně a trolla Slídy) a Anna Huber (animace trollky Beryl) ze Snowgum Films.

Na stránce http://www.trollbridge.film/ si můžete film předobjednat, ať už jako originál DVD či jen ve formě stažení, a také se např. zapsat do jeho titulků. Film bude k dispozici pouze lidem, kteří ho touto formou podpoří. Tato možnost má omezenou dobu, protože podle crowdfundigových pravidel by se měly DVD s tímto krátkometrážním filmem odeslat nejpozději do 1. listopadu 2019.

Vzhledem k tomu, že se jedná o crowdfundingový film, nebude k dispozici komerční DVD a film nebude ani uveden v televizi.

by Dalila a Hadati

15. 07. 2019 - Divadlo Aqualung – Nevídaní akademikové Kategorie: Film

Divadlo Aqualung nastudovalo už třetí inscenaci podle knih z cyklu Úžasná Zeměplocha autora Terryho Pratchetta. Po Mužích ve zbrani a Maškarádě se tentokrát pustili do fotbalu. Tedy do Nevídaných akademiků. Pod taktovkou režiséra Ondřeje Lážnovského na jevišti ožívá Neviditelná univerzita i uličky Ankh-Morporku.

Člověk se neubrání myšlence, jak dopadne fotbal v divadle. Vybaví se mu tak akorát Klapzubova jedenáctka či Muži v offsidu, ale jak jde asi dohromady fotbal a fantasy? Jak známe z knih sira Terryho, kniha o fotbale nemusí nutně být pouze o fotbale, ale o „něčem víc“. Zde tedy sledujeme, jak mágové z Neviditelné univerzity zjistí, že aby nepřišli o své pozemky, musí podle dávné závěti zvítězit bez použití magie ve fotbale. V tom fotbale, který se hraje v ulicích města a pravidelně způsobuje třenice mezi obyvateli Ankh-Morporku. V tom fotbale, kde jsou pravidla vysvětlována poněkud volně a člověk si nemusí být jistý svým zdravím. Patricij Vetinari se rozhodne fotbalový zápas podpořit a přitom doufá, že se tak nějak povede pouliční zábavě vnutit bezpečná pravidla. A tak se mágové pustí do trénování. Současně sledujeme příběhy mladého Haštala Nejspíše, který je sice mistr v kopání do plechovky, ale své matičce slíbil, že fotbal nikdy hrát nebude, Gustýny Motýlokvěté, kuchařky z NU, která umí nejlepší koláče, Julie Stolipné, která se chce stát modelkou, a pana Sráže, kultivovaného, vzdělaného a tajemného idealisty.

V průběhu děje si říkáme, zda vlastně není příprava na fotbalové utkání vlastně jen kulisou pro příběh pana Sráže. Odkud přišel a co je vlastně zač? Proč si o něm koresponduje patricij s lady Margolottou? V posledních dílech pana Pratchetta dostávají hodně prostoru (zjednodušeně, ale ne pejorativně řečeno) „multi-kulti“ myšlenky s touhou usmířit celý svět a případ pana Sráže není výjimkou, ale pokud se čtenář/divák nechce podobnými myšlenkami zaobírat, může si cele užívat komické scénky kolem mágského pronikání do pravidel fotbalu, naivní lásky Julie a Haštala, přesvědčování Haštala, aby nastoupil za tým NU, praktické věcnosti slečny Gustýny či pokusy o integraci pana Sráže do ankh-morporkské společnosti.

Scénické provedení „Aqualungů“ je velmi povedené. Tradičně si vystačili s docela skromnou výpravou. Z celkem 8 herců mají jenom 3 osoby pouze jednu roli (František Čachotský – pan Sráž, Aleš Kohout – Haštal Nejspíš, Zita Morávková – Gustýna Motýlokvětá) a zbylých 5 (Barbora Mošnová, Petr Gelnar, Václav Krátký, Miloš Mazal a Lubor Šplíchal) zastane rolí 14. Scénu Jana Polívky tvoří 3 soustředné osmiúhelníkové zástěny, které se dají přetáčet, zvedat, otevírat, takže vzniká velmi variabilní prostor, který jednou simuluje kuchyň NU, jindy sklepení či ulice Ankh-Morporku. Také se dají prosvítit, takže na nich vznikají stínohry, například když se pan Sráž dohaduje se svým orčím já. Na nápadité, přitom jednoduché kulisy jsme si v Aqualungu zvykli a tyto báječně podtrhují atmosféru představení. Kostýmy Johany Jankové s představením pěkně ladí a mikroužkové trenýrky by určitě uvítali i dnešní fotbalisti. Herecké výkony jsou uvěřitelné a nejvýše hodnotím výkon Františka Čachotského jako pana Sráže. Vnitřní rozpory postavy a prudké změny nálad z mírného, nesmělého intelektuála na agresivního orka působily velmi plasticky. Aleš Kohout je jako Haštal roztomilý. Ožívá nám tu klackovitý čutálista a horlivý fanoušek pouličního fotbalu, zamilovaný do naivní Julie. Zita Morávková se kuchařky Gustýny zhostila také výborně. Gustýna je energická praktická žena, která stoji nohama pevně na zemi. Herci střídající se ve více rolích mají jedinou nevýhodu – aby byly postavy od sebe dobře odlišené, někdy se úplně nepovede nesklouznout k přehrávání či pitvoření.

Jediné, co mě při zeměplošských představeních v Aqualungu opakovaně zaráží, je množství dvojsmyslných narážek, na mě působících rušivě vulgárně. Musím tedy podrobit bližšímu zkoumání, zda jsou tyto narážky i v knihách a při čtení si jich nevšimnu, nebo zda jsou v dramatizacích Stephena Briggse, nebo zda je to přidaná hodnota dramaturgie Aqualungu. Na představení se tedy rozhodně vypravím znovu a doporučuji to i všem fanouškům Zeměplochy na prknech, která mohou znamenat třeba i svět. Dávám 85 %.

by VeHaLi

Odkaz na detail představení
https://www.zdjc.cz/repertoar/aqualung/431/nevidani-akademikove

STARŠÍ NOVINKY >>>