Domů

Zeměplocha - Novinky 2019

červenec

15. 07. 2019 - Divadlo Aqualung – Nevídaní akademikové Kategorie: Nevídaní akademikové

Divadlo Aqualung nastudovalo už třetí inscenaci podle knih z cyklu Úžasná Zeměplocha autora Terryho Pratchetta. Po Mužích ve zbrani a Maškarádě se tentokrát pustili do fotbalu. Tedy do Nevídaných akademiků. Pod taktovkou režiséra Ondřeje Lážnovského na jevišti ožívá Neviditelná univerzita i uličky Ankh-Morporku.

Člověk se neubrání myšlence, jak dopadne fotbal v divadle. Vybaví se mu tak akorát Klapzubova jedenáctka či Muži v offsidu, ale jak jde asi dohromady fotbal a fantasy? Jak známe z knih sira Terryho, kniha o fotbale nemusí nutně být pouze o fotbale, ale o „něčem víc“. Zde tedy sledujeme, jak mágové z Neviditelné univerzity zjistí, že aby nepřišli o své pozemky, musí podle dávné závěti zvítězit bez použití magie ve fotbale. V tom fotbale, který se hraje v ulicích města a pravidelně způsobuje třenice mezi obyvateli Ankh-Morporku. V tom fotbale, kde jsou pravidla vysvětlována poněkud volně a člověk si nemusí být jistý svým zdravím. Patricij Vetinari se rozhodne fotbalový zápas podpořit a přitom doufá, že se tak nějak povede pouliční zábavě vnutit bezpečná pravidla. A tak se mágové pustí do trénování. Současně sledujeme příběhy mladého Haštala Nejspíše, který je sice mistr v kopání do plechovky, ale své matičce slíbil, že fotbal nikdy hrát nebude, Gustýny Motýlokvěté, kuchařky z NU, která umí nejlepší koláče, Julie Stolipné, která se chce stát modelkou, a pana Sráže, kultivovaného, vzdělaného a tajemného idealisty.

V průběhu děje si říkáme, zda vlastně není příprava na fotbalové utkání vlastně jen kulisou pro příběh pana Sráže. Odkud přišel a co je vlastně zač? Proč si o něm koresponduje patricij s lady Margolottou? V posledních dílech pana Pratchetta dostávají hodně prostoru (zjednodušeně, ale ne pejorativně řečeno) „multi-kulti“ myšlenky s touhou usmířit celý svět a případ pana Sráže není výjimkou, ale pokud se čtenář/divák nechce podobnými myšlenkami zaobírat, může si cele užívat komické scénky kolem mágského pronikání do pravidel fotbalu, naivní lásky Julie a Haštala, přesvědčování Haštala, aby nastoupil za tým NU, praktické věcnosti slečny Gustýny či pokusy o integraci pana Sráže do ankh-morporkské společnosti.

Scénické provedení „Aqualungů“ je velmi povedené. Tradičně si vystačili s docela skromnou výpravou. Z celkem 8 herců mají jenom 3 osoby pouze jednu roli (František Čachotský – pan Sráž, Aleš Kohout – Haštal Nejspíš, Zita Morávková – Gustýna Motýlokvětá) a zbylých 5 (Barbora Mošnová, Petr Gelnar, Václav Krátký, Miloš Mazal a Lubor Šplíchal) zastane rolí 14. Scénu Jana Polívky tvoří 3 soustředné osmiúhelníkové zástěny, které se dají přetáčet, zvedat, otevírat, takže vzniká velmi variabilní prostor, který jednou simuluje kuchyň NU, jindy sklepení či ulice Ankh-Morporku. Také se dají prosvítit, takže na nich vznikají stínohry, například když se pan Sráž dohaduje se svým orčím já. Na nápadité, přitom jednoduché kulisy jsme si v Aqualungu zvykli a tyto báječně podtrhují atmosféru představení. Kostýmy Johany Jankové s představením pěkně ladí a mikroužkové trenýrky by určitě uvítali i dnešní fotbalisti. Herecké výkony jsou uvěřitelné a nejvýše hodnotím výkon Františka Čachotského jako pana Sráže. Vnitřní rozpory postavy a prudké změny nálad z mírného, nesmělého intelektuála na agresivního orka působily velmi plasticky. Aleš Kohout je jako Haštal roztomilý. Ožívá nám tu klackovitý čutálista a horlivý fanoušek pouličního fotbalu, zamilovaný do naivní Julie. Zita Morávková se kuchařky Gustýny zhostila také výborně. Gustýna je energická praktická žena, která stoji nohama pevně na zemi. Herci střídající se ve více rolích mají jedinou nevýhodu – aby byly postavy od sebe dobře odlišené, někdy se úplně nepovede nesklouznout k přehrávání či pitvoření.

Jediné, co mě při zeměplošských představeních v Aqualungu opakovaně zaráží, je množství dvojsmyslných narážek, na mě působících rušivě vulgárně. Musím tedy podrobit bližšímu zkoumání, zda jsou tyto narážky i v knihách a při čtení si jich nevšimnu, nebo zda jsou v dramatizacích Stephena Briggse, nebo zda je to přidaná hodnota dramaturgie Aqualungu. Na představení se tedy rozhodně vypravím znovu a doporučuji to i všem fanouškům Zeměplochy na prknech, která mohou znamenat třeba i svět. Dávám 85 %.

by VeHaLi

Odkaz na detail představení
https://www.zdjc.cz/repertoar/aqualung/431/nevidani-akademikove

13. 07. 2019 - Petice za zrušení seriálu Dobrá znamení Kategorie: Film

Americká křesťanská skupina obvinila seriál Dobrá znamení (Good Omens) vydaný v koprodukci s Amazon Studios a BBC, že dělá z uctívání satanismu normální věc. Petici však zaslali špatné filmové společnosti.

Více než 20 000 křesťanů podepsalo petici volající po zrušení televizní minisérie Dobrá znamení, jejíž předlohou byla stejnojmenná kniha Terryho Pratchetta a Neila Gaimana z roku 1990. Vzniklou petici však zaslali Netflixu, přestože seriál byl zveřejněn na Amazon Prime.

Křesťanskému uskupení Návrat k řádu (Return to Order), které je odnoží americké Nadace Křesťanské civilizace (Foundation for a Christian Civilisation) se podle petice nelíbí, že tento seriál představuje ďábly a satanisty jako normální a dokonce i jako dobrotivé, a že se vysmívá božské moudrosti v následujících věcech:

  • Anděl a démon jsou dobří přátelé, a jsou bráni jako pozemští vyslanci Dobra a Zla.
  • Tato dvojice se snaží zastavit příchod Antikrista, protože jsou spokojení a moc se jim líbí na zemi mezi lidmi.
  • Bůh má hlas ženy.
  • Antikrist, který se postaví proti Božímu království, je zde vyobrazen jako normální dítě, které má zvláštní schopnosti a svůj úkol zničit svět ve skutečnosti nechce splnit.
  • Je zde skupina satanistických “sester”, které byly vybrány k tomu, aby přivítaly Antikrista.
  • Čtyři jezdci Apokalypsy, které Bůh vypustí, aby ztrestal hříšnou zemi, jsou zde zobrazeni jako jezdci na motorkách.

Neil Gaiman se k této petici vyjádřil na Twitteru: “Líbí se mi, že píšou Netflixu a pokouší se tak zrušit Dobrá znamení. To mluví za vše. To je tak dokonalé… Slíbíte mi, že jim to neřeknete?”

Vydavatelka a kritička sci-fi Cheryl Morganová pak na Twitteru uvedla: “Boží zázrak se již stal. Neprozraďte jim, že Ona již zázrak učinila vůči Amazonu.”

Podle zpráv na petici reagoval sám Netflix na Twitteru neméně vtipně, když přislíbil, že Good Omens tedy už “dělat” nebude. Na to pak ve stejném duchu reagoval Amazon tím, že pokud Netflix zruší seriál Good Omens, oni na oplátku zruší seriál Stranger Things (seriál v produkci Netflixu).

Zkrátka a dobře, Návrat k Řádu by si měl asi nejrpve ověřit informace, než začne do světa vypouštět takovéhle chaotické petice. A také to vypovídá něco o těch 20 000 podpisech lidí, kteří jsou ochotní podepsat cokoliv, aniž by si ověřili alespoň základní informace.

by Hadati

08. 07. 2019 - Úžasný Mauric celovečerním filmem Kategorie: Film

Ulysses Filmproduktion a Cantilever Media oznámili přípravu nového animovaného rodinného filmu Úžasný Mauric, založeného na jedné z knih Terryho Pratchetta z velice populární série o Zeměploše, jichž se prodalo více než 90 milionů po celém světě.

Scénář je napsán oceněným spisovatelem Terrym Rossiem, který napsal scénář k animovanému Aladdinovi z roku 1992, ale také se proslavil jako scénárista animované série o Shrekovi a hrané série Pirátů z Karibiku. Jednotlivé postavy navrhne Carter Goodrich, který designoval postavy ze skvělých animovaných filmů jako je Ratatouille, Croodsovi, Rebelka, Já, padouch, Hotel Transylvania nebo Coco. Režie se ujme Toby Genkel, který na svém kontě zatím nemá žádný trhák, tak snad svou šanci nepromarní.

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci jsou dětskou fantasy knížkou Terryho Pratchetta, kterou vydal Doubleday v roce 2011. Byl to v pořadí už 28. román v sérii o Zeměploše, ale první knížka napsaná pro děti. Dílo je živým a zábavným dobrodružstvím inspirovaným německou pohádkou o Krysaři z Hamelnu a parodií na lidové pohádky.

Terry Pratchett za knihu získal cenu Carnegie Medal, což je nejvyšší britské ocenění za dětskou literaturu. Navzdory mnoha dalším oceněním, čestným titulům a rytířství, které následovaly, Sir Terry Pratchett vždy zdůrazňoval, že toto bylo ocenění, na které byl nejvíce pyšný.

Rob Wilkins, výkonný producent a ředitel Narrativia, řekl: “V určitém okamžiku, koncem devadesátých let, jsem seděl u naleštěného baru v hotelu Palace San Francisco, kde jsem si vychutnával láhev místního piva s Terrym Pratchettem. Byl to dlouhý den a ani jeden z nás ještě nejedl a nezajímal nás ani baseballový zápas hrající hlasitě v televizi zavěšené nad námi. Oba jsme se však velmi zajímali o šestnáctimetrový obraz Maxfielda Parrishe s vyobrazením Krysaře z Hamelnu, visící nad barem již od roku 1909. “Umí malovat krásné nebe,“ řekl Terry. A ano, opravdu to tak bylo, ale zdálo se, že Terry ztratil o obraz zájem, tak jsem dopil pivo a objednal si další. Než mi ho přinesli, Terry už měl načrtnutý děj pro Úžasného Maurice a převyprávěním mi ho jako krátký film promítnul přímo do mozku. Byly to opravdu jen základní tahy, ale příběh tam byl a už měl vymyšlená jména – Zlomyslena Pochmurná, Koktejlová směs, Sardinka a – ke své velké radosti – Černý přeliv. To byl génius Terryho Pratchetta; všude viděl příběhy. A teď by byl potěšen návrhy postav Cartera Goodriche. Přenést tento příběh do života bylo pro Terryho tak důležité, že je mi moc líto, že neuvidí hotový film, ale týmy Ulysses Filmproduktion a Cantilever Media ctí jeho vizi a to mě moc těší“.

Tyto informace zveřejnila společnost Narrativia a zatím nebylo ani sděleno, kdy bychom se mohli prvního celovečerního animovaného filmu podle románu Terryho Pratchetta dočkat. Pro jeho fanoušky je však dobrá zpráva, že se snad už konečně dočkají filmu, který si budou moci užít v kině.

by Dalila a Hadati

01. 07. 2019 - Dobrá znamení jsou více než jen dobrá Kategorie: Film

Před měsícem byla na Amazon Prime Video zveřejněna kompletní televizní inscenace BBC Dobrá znamení, podle stejnojmenné knižní předlohy dvou světoznámých britských autorů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana. A my vám nyní přinášíme její recenzi.

Příběh je rozdělen do šesti hodinových dílů, takže scénáristé nebyli nuceni k drastickému seškrtávání.

Hlavními postavami seriálu je anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant). Výraznějšími postavami seriálu jsou pak ještě další dvě dvojice – Anatéma Novotriková (Adria Arjona) s lovcem čarodějnic Newtonem Pulsiferem (Jack Whitehall), a seržant Shadwell (Michael McKean) s Madam Tracy (Miranda Richardson). Ostatní postavy už nemají tolik prostoru, aby se v seriálu výrazně projevily, a to včetně antikrista Adama a jeho party. Oba hlavní herci ve svých rolích excelují, kdy Michaelu Sheenovi postava andělského „buzíka“ (jak by řekl seržant Shadwell) dokonale sedla. Další tandem herců Adria Arjona a Jack Whitehall nemá sice tolik prostoru, ale svých rolí se zhostili dokonale. Z Anatémy jsem měl pocit, jako by byla neustále tak trochu mimo, zamyšlená, s hlavou v oblacích, což mi k ní skvěle sedělo. Newton pak byl ten správný druh ňoumy, kterému se v životě vůbec nedaří. Michaelu McKeanovi a Mirandě Richardsonové pak díky výrazným postavám stačilo, aby i v tak krátké době, která jim byla v seriálu věnována, dokázali vytěžit maximum, takže jejich postavy jsou zcela nezapomenutelné.

K obsazení rolí mám jednu drobnou výtku na zbytečnou změnu podoby u Pepřenky. Nejenže byla v knize popsána jako pihovaté zrzavé děvče, ale i její jméno odkazuje k pihám. Nedávalo mi tedy moc smysl, když její roli ztvárnilo černošské děvče. Přitom, kdyby některý z kluků z party byl černoch, nepřišlo by mi to vůbec divné. V herectví ale nijak nezaostávala za ostatními dětskými herci.

Největším zklamáním, co se týče hereckého obsazení, však byli Jezdci Apokalypsy. Zde značně zapracovala má knižní představa, jak by měli Jezdci vypadat. Smrt a Válka byli mé představě celkem věrní. Hlad ale vůbec nevypadal jako vysoký hubený muž, který vypadá jako by právě vyšel z koncentráku. A Znečištění zase postrádalo tu pravou esenci příšerného vagabunda, který kolem sebe neustále dělá nepořádek. Pro mě nejsmutnějším rozhodnutím, které scénáristé udělali, pak bylo, že zcela vynechali Druhé jezdce Apokalypsy, kteří byli v knize velkým přínosem zábavných scén.

Speciální efekty pak měly různorodou kvalitu. Efekty planoucího meče nebo zářícího pentagramu vypadaly jako skutečné, naopak při rychloproměně Crowleyho hlavy v hadí jsem si vzpomněl na otřesného draka z české pohádky Za humny je drak. Spodobnění Crowleyho mi také potvrdilo, že co vypadá dobře v knize, ve filmové podobě už fungovat nemusí. Jeho hadí oči totiž v seriálu vypadají dost nepřirozeně a ničilo to jinak dobrý dojem ze ztvárněné postavy. Byl jsem tedy rád, že po většinu času měl Crowley na očích sluneční brýle a jeho CGI oči tak naštěstí tolik nenarušovaly zážitek ze sledování.

Seriál byl navíc obohacen o některé scény, které v knize nebyly. Polovinu jednoho dílu si tak užijeme anděla Azirafala a démona Crowleyho, které sledujeme v různých časových obdobích, ať už skutečných či mýtických. Pobavil zejména příběh z doby artušovské, který mi až podezřele připomněl Černého rytíře od Monty Pythonů, a úžasná scénka odehrávající se v kostele během shazování německých bomb na Londýn za druhé světové války.

Největší výtku mám k některým konkrétním radobyhumorným scénám. Zářným příkladem je scéna, kdy Azirafala v jeho knihkupectví navštíví jeho nadřízení, archandělé. Ti zde svým chováním, kdy se snaží v knihkupectví mezi ostatní zapadnout jako lidé, předvádí, jak nerozumí lidstvu. Scéna ale vůbec nefunguje a namísto toho, aby byla rychle ukončena, je scéna zbytečně prodlužována, takže vtip je nejen zabit, ale ještě rozčtvrcen a vláčen prachem za vozem, nejspíš aby jej pochopili i malé děti a příznivci Brexitu. Stejně tak byla na hlavu postavena knižní poznámka o tom, jak se Crowley stará o své kytky. Z úsměvného vtipu tak vznikla hororová scénka, u které se tím zcela změnil emoční význam, a která se vymyká i celému konceptu seriálu, jako když do scény vesele si hrajících králíčků najednou přiletí orel a jednoho z nich rozsápe.

I přes tyto nepodařené scény je seriál vynikající filmovou adaptací knižní předlohy a fanoušek Dobrých znamení zaplesá radostí nad těmi povedenými věcmi, jako je například Řád štěbetajících sester, špičkování mezi seržantem Shadwellem a Madam Tracy, nebo naprosto úžasné upálení čarodějnice Agnes Magorésové.

Pokud nejste zarytí puritáni, kteří nesnesou filmové zpracování jen proto, že není přesnou kopií knižní předlohy, nenechte si tento seriál ujít.

Hodnocení: 85 %

by Hadati

červen

30. 06. 2019 - Audiokniha Muži ve zbrani Kategorie:

Nakladatelství OneHotBook během tohoto léta vydá audioknihu Muži ve zbrani, kterou stejně jako předchozí knihu ze série o Hlídce Stráže! Stráže! namluvil Jan Zadražil, kdy poslechu si užijete více jak 14 hodin.

Anotace: Nad Ankh-Morporkem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Pořádek v metropoli má za úkol udržet jediná instance – Městská hlídka! Ale ta má zatím k dispozici jen desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu... tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nevhodné zákroky). Vyšetřování vraždy významného člena komunity ankh-morporských trpaslíků vede členy hlídky v čele s náčelníkem Samuelem Elániem ke zjištění, že z muzea v Cechu vrahů se ztratil významný a vysoce nebezpečný artefakt, jehož držení může přivodit... no, většinou to skončí něčí smrtí.

by Hadati

29. 06. 2019 - Druhé vydání Dobrých znamení Kategorie: Knihy

Nakladatelství Talpress oznámilo, že připravuje druhé vydání Dobrých znamení. Snaží se vyjednat, aby na obálce byl obrázek ze seriálu.

by Hadati

květen

12. 05. 2019 - Film Dobrá znamení už za pár týdnů Kategorie: Film

V poslední květnový den na Amazon Prime Video vyjde najednou celá šestidílná minisérie Dobrá znamení s Davidem Tennantem (Doctor Who) v roli ďábla Crowleyho a s Michaelem Sheenem v roli Azirafala. Těmito dvěma skvělými anglickými herci to ale nekončí. Satana si zahraje (tedy spíše nadabuje) Benedict Cumberbatch, Smrt Brian Cox a Anatému Novotrikovou Adria Arjona, která si zahrála v Pacifik Rim 2, nebo také hlavní postavu v seriálu Emerald City (Dorotku v zemi Oz).

Každý z těchto dílů bude mít 60 minut, takže Neil Gaiman, který na seriálu spolupracoval, měl dost prostoru na to, aby román, který napsal společně s Terrym Pratchettem, převedl do kvalitní seriálové podoby a určitě se můžeme těši na scény, které se v knize neobjevily. Například uvidíme Azirafala a Crowleyho v různých historických dobách.

Seriál byl vytvořen v koprodukci s BBC Studios a Amazon Studios.

Čekání na Dobrá znamení si můžete ukrátit poslechem písně zpívanou sestrami z Řádu Svaté Beryly Štěbetající, jejichž Řád měl za úkol přivést na svět Antikrista a umístit jej do vhodné rodiny. Pokud jste četli Dobrá znamení, tak víte, že sestry nebyly tak docela úspěšné.

The Chattering Order of St. Beryl - Brand Nex Baby Smell

Trailer Dobrá znamení

duben

30. 04. 2019 - Derniéra muzikálu Zaslaná pošta Kategorie: Divadlo

V sobotu 4. 5. v 19:00 hodin a v neděli 5. 5. v 15:00 hodin můžete v Českých Budějovicích, na Malé scéně (Senovážné nám. 2), zhlédnout poslední představení muzikálu Zaslaná pošta.

Toto představení derniéruje z technických a personálních důvodů dříve, než bylo v úmyslu. Proto, jestli vás tento muzikál zajímá, máte tento víkend poslední možnost jej zhlédnout.

Vstupenky můžete zakoupit zde.

březen

06. 03. 2019 - Zeměplošský dort Kategorie:

Dělá vám maminka každoročně na vaše narozeniny dort? Pokud ano, zeptejte se jí, zda by vám nechtěla udělat takový menší zeměplošský.

Autorkou dortu i fotografií je Vendy Valentová, které tímto děkujeme, že se s námi podělila o své umělecké dílo.

 

   

 

únor

14. 02. 2019 - Pozvánka na Členskou schůzi Kategorie: Klub

Vážení členové, 

Klubová rada si Vás dovoluje pozvat na Členskou schůzi Klubu Terryho Pratchetta, z. s., která se koná 16. března 2019 od 10:00 v rámci Trpasliconu 2019 v prostorách ZŠ Květnového vítězství (Květnového vítězství 1554, Praha 4). 
V případě, že se nesejde dostatečný počet členů s právem hlasovat, vyhlašujeme náhradní termín Členské schůze na 10:30 hod. stejného dne a místa konání. 

Řádní členové KTP mají slevu 100 Kč na vstupném. V případě, že se chcete zúčastnit pouze Členské schůze, máte vstup na Trpaslicon na tuto dobu zdarma. 

Program: 
1. Úvod 
2. Volba zapisovatele 
3. Schválení programu 
4. Výroční zpráva o činnosti za rok 2018 
5. Výroční zpráva o hospodaření za rok 2018 
6. Výroční zpráva Kontrolní komise za rok 2018 
7. Schválení Plánu činnosti na rok 2019 8. Schválení Rozpočtu na rok 2019 
9. Adopce želvy sloní v Zoo Praha 
10. Udělení čestného členství, ocenění za přínos klubu 
11. Diskuse o budoucnosti klubu 

Členské schůze se mohou zúčastnit všichni členové Klubu Terryho Pratchetta, ale hlasovat mohou pouze členové, jejichž řádné členství trvá nepřerušeně déle než jeden rok. Pokud tedy nechcete přijít o možnost podílet se aktivně na chodu Klubu, uhraďte svůj členský příspěvek nejpozději do 28. 2. 2019.

STARŠÍ NOVINKY >>>