Domů

Zeměplocha - Novinky 2017

září

07. 09. 2017 - Poslední hrdina v prodeji Kategorie: Knihy

Nakladatelství Talpress oznámilo, že Poslední hrdina je již v prodeji. Můžete si jej zakoupit v e-shopu Talpressu nebo v jeho kamenném obchodě v Řeznické ulici v Praze, případně v knihkupectví Beta Dobrovský.

04. 09. 2017 - Dostisk Posledního hrdiny Kategorie: Knihy

Podle sdělení nakladatelství Talpress se v září 2017 čeští fanoušci Zeměplochy dočkají dotisku Posledního hrdiny - velkoformátového zeměplošského románu s bohatými barevnými ilustracemi od Paula Kidbyho. Konec tak bude marného shánění této knihy po bazarech, kde když jste na tuto knihu přece jen narazili, tak se prodávala za nekolikanásobek své původní prodejní ceny.

ISBN 978-80-7197-654-7, Velký paperback s klopami, doporuč. MC 499 Kč

V e-shopu nakladatelství Talpress si můžete tuto knihu předobjednat.

03. 09. 2017 - Nedokončené romány Terryho Pratchetta byly zničeny Kategorie:

Na žádost Terryho Pratchetta byly romány, které před svou smrtí nedokončil, zničeny parním válcem.

Spisovatel Neil Gaiman, který s Terrym Pratchettem napsal Dobrá znamení, prohlásil, že si Terry přál, aby se po jeho smrti vzalo vše, na čem pracoval, společně s jeho počítači, to vše se dalo doprostřed silnice a přes to všechno se přejelo parním válcem.

Rob Wilkins, bývalý asistent Terryho Pratchetta a současný výkonný producent společnosti Narrativia, která má na starosti autorská práva Terryho Pratchetta, toto jeho přání splnil tím, že k tomu použil starobylý parní válec Lord Jericho, kterým přejel přes hard disk obsahující nedokončenou práci Terryho Pratchetta.


Na první fotografii nepoškozený hard disk, na druhé již po přejetí parním václem, na třetí Rob Wilkins a parní válec Lord Jericho.

srpen

23. 08. 2017 - Film Dobrá znamení Kategorie: Film

BBC konečně oficiálně oznámilo natáčení šestidílného televizního seriálu pro BBC Two a Amazon Dobrá znamení (Good Omens, 6x1 hodina) podle stejnojmenného románu napsaného Terrym Pratchettem a Neilem Gaimanem (Sandman, Nikdykde, Američtí bohové, Hvězdný prach). Premiéra by měla být v roce 2019.

Anděla Azirafala si zahraje Michael Sheen, démona Crowleyho David Tennant.

Britský herec David Tennant je pro české diváky známější, kdy ztvárnil v několika sériích postavu Doctora Who ve stojmenném seriálu (v češtině se seriál jmenuje Pán času). Ještě předtím se proslavil v Harrym Potterovi, kde si zahrál fanatického Smrtijeda Bartyho Skrka mladšího (to je ten, co umučil rodiče Nevila Longbottoma). Nověji pak také může být znám divákům Netflixu, kde si v seriálu Jessica Jones (Marvelovská hrdinka) zahrál hlavního sociopatického záporáka Kilgraveho, který dokázal ovládat lidské mysli. Výběr Tennanta tak hodnotíme jako tu nejlepší volbu.Michael Sheen je britský herec, který nemá žádnou spojitost se známou americkou hereckou rodinou. U nás se zřejmě nejvíce proslavil svou rolí hlavního vlkodlaka Luciana z Underworldu. V Twillight sáze pak pro změnu ztvárnil postavu jednoho ze "šlechtických" upírů. V minulosti hrál i mnoho dalších rolí různých typů, takže věříme, že i zde tvůrci seriálu vybrali vhodného adepta pro danou roli.Anotace k seriálu: Azirafal a Crowley žijí na Zemi mezi smrtelníky již od Počátku a za tu dobu si zvykli na svůj životní styl. Proto je pro oba hrozivou zprávou, že Nebe a Peklo se rozhodlo jejich životní styl ukončit. V sobotu nastane konec světa. Ve skutečnosti tuto sobotu. Ještě před večeří. Armády Dobra a Zla se shromáždily, vynořila se Atlantis, všude to vře. Čtyři jezdci apokalypsy jsou připraveni vyjet. Vše se zdá být předurčeno ke konci. Tedy až na to, že nově zrozený Antikrist byl omylem poslán do nesprávné rodiny, díky čemuž nerušeně vyrůstá mimo vliv obou nadpřirozených mocností...

Dobrá znamení dostal na starost režisér Douglas Mackinnon, který mimo jiné režíroval Doctora Who, Outlandera nebo také samostatnou viktoriánskou epizodu seriálu Sherlock Přízračná nevěsta (Abominable Bride), za kterou dostal cenu Emmy.

Michael Sheen: "Poprvé jsem Dobrá znamení četl jako teenager a je to jeden z mých nejoblíbenějších příběhů. Být součástí týmu, kterému bylo svěřeno jeho oživení na obrazovkách, je snem, který se naplnil. Spolupracovat s Neilem, který je podle mě jedním z nejlepších vypravěčů všech dob, je neuvěřitelně vzrušující. A stejně jako zbytek světa jsem velkým Davidovým fanouškem, takže jsem potěšen, že na tom dělám s ním."

David Tennant: "Michael Sheen, Neil Gaiman, Terry Pratchett a režisér Douglas Mackinnon - to je pro mě tým snů. Jsem velmi potěšen, že mi bylo nabídnuto být součástí tohoto projektu. Vyvolejme apokalypsu!"Douglas Mackinnon: "Je ironií, že Dobrá znamení jsou nadčasovým románem, když jeho příběh se odvíjí od počátku času prakticky až do jeho konce. Jsem poctěn, že mohu pracovat s Neilem Gaimanem (a s Terrym Pratchettem in absentia) a režírovat tak skvělý a proslulý projekt pro BBC Studios a Amazon. Doufám, že doručím impozantní balík zábavy, namísto toho, abych přivolal Armageddon."

Neil Gaiman: "Pokud hledáte dva herce, aby obsadili dvě vaše a Terryho nejoblíběnejší postavy, které jste kdy vytvořili, tak když máte velké štěstí a jste velmi úspěšní, získáte k tomu Michaela Sheena a Davida Tennanta. Ten nejlepší waleský herec své generace se stane andělem, a ten nejlepší skotský herec své generace se stane démonem. Terry a já jsme napsali Dobrá znamení (troufám si tvrdit, že je to jeden z nejvtipnějších románů o konci světa, a o tom, jak všichni zemřeme) téměř před třiceti lety. Je zvláštní, že se to zdá být v současnosti příhodnější než bylo kdy předtím. Jen bych si přál, aby zde mohl být i Terry a sledovat, jak tento román přichází k životu s pomocí tak fantastického týmu."

Rob Wilkins, bývalý asistent Terryho Pratchetta a výkonný producent Narrativie: "Mohu s absolutní jistotou říct, že by byl Terry naprosto potěšen s naším Crowleym a Azirafalem. Když jsme před lety začali s přípravou na tuto televizní sérii, tak si Terry v těchto rolích představoval Davida i Michaela. Nedokážu uvěřit, že jsme měli dost štěstí a naše sny se splnili. Jsem tak nedočkavý, že jsme tak blízko ke zfilmování Neilova skvělého scénáře a s Douglasem u kormidla."

červen

20. 06. 2017 - Pastýřská koruna a životopis Terryho Pratchetta Kategorie: Knihy

Již vyšla poslední zeměplošská kniha Pastýřská koruna.

Anotace: Pastýřská koruna je poslední knihou Terryho Pratchetta. Napsal ji během posledního roku svého života, ještě předtím, než začátkem roku 2015 podlehl neodbytné a atypické formě Alzheimerovy choroby. Uzavřou se tu dobrodružství Toničky Bolavé, jejích oddaných Fíglů i spřátelených čarodějek. Objeví se i zcela nový hrdina, který si jistě velmi rychle získá sympatie čtenářů, a nikoliv jen jejich. Dojde k válce s elfy, která je sice krátká, ale o to zuřivější, a jistě neprozradíme nic nečekaného, když řekneme, že elfové i tentokrát odtáhnou s krvavými nosy. Podíváme se do Ankh-Morporku, k trpasličí firmě, která se zabývá výrobou košťat, a zažijeme dosti nezvyklou přeměnu povýšené čarodějky paní Našeptávalové. Rozloučíme se s celou řadou starých známých a jde o loučení o to těžší, že o jejich dalších osudech si už můžeme nechat jen zdát. Bylo ještě tolik knih, které chtěl Terry Pratchett napsat. Kdyby zůstal naživu, byla by nepochybně i Pastýřská koruna mnohem obsáhlejší, ale i tak je to dobrá kniha a fanouškové Terryho Pratchetta s ní jistě zažijí řadu příjemných chvil.

ISBN 978-80-7197-646-2, paperback 108X175mm, 352 stran, obálka Paul Kidby, doporuč. MC 228 Kč.

Také vyšel životopis Terry Pratchett: Fantastická duše.

Anotace: V knize Terry Pratchett - Fantastická duše zkoumá Craig Cabell spisovatelův pozoruhodný život a uvádí ho do souvislostí s jeho úsměvně neuctivými knihami. Pratchett bavil své obecenstvo déle než čtyřicet let, už od svého románového debutu Kobercové, a bývá oslavován jako jeden z britských národních klenotů. Tato kniha vzdává hold Pratchettovým uměleckým úspěchům a nabízí nejen zasvěcený pohled na něj a jeho dílo, ale i shrnutí televizních adaptací, kompletní seznam jeho knih vydaných ve Velké Británii a návod pro jejich sběratele. Žádný fanoušek by si ji neměl nechat ujít!

ISBN 978-80-7197-645-5, vázané s potahem, 130x200mm, 240 stran + 8 stran barevná foto příloha. Doporučená cena 229 Kč.

duben

09. 04. 2017 - Novinky z Talpressu Kategorie: Knihy

Podle sdělení nakladatelství Talpress vyjde Fantastická duše, publikace o životě a díle Sira Terryho Pratchetta, ke konci dubna. V současnosti je již v tisku.

Anotace: V knize Terry Pratchett - Fantastická duše zkoumá Craig Cabell spisovatelův pozoruhodný život a uvádí ho do souvislostí s jeho úsměvně neuctivými knihami. Pratchett bavil své obecenstvo déle než čtyřicet let, už od svého románového debutu Kobercové, a bývá oslavován jako jeden z britských národních klenotů. Tato kniha vzdává hold Pratchettovým uměleckým úspěchům a nabízí nejen zasvěcený pohled na něj a jeho dílo, ale i shrnutí televizních adaptací, kompletní seznam jeho knih vydaných ve Velké Británii a návod pro jejich sběratele. Žádný fanoušek by si ji neměl nechat ujít!

ISBN 978-80-7197-645-5, vázané s potahem, 130x200mm, 240 stran + 8 stran barevná foto příloha. Doporučená cena 229 Kč.

Podle překladatele Jana Kantůrka je Pastýřská koruna již přeložena a prochází korekturou, takže lze očekávat, že by tato poslední zeměplošská kniha mohla v češtině vyjít v nejbližších měsících.

08. 04. 2017 - Článek: Terry Pratchett nebyl veselý, poháněl ho hněv Kategorie: Terry Pratchett

Autor Úžasné Zeměplochy působil na své fanoušky jako veselý starý elf. Jeho přítel Neil Gaiman však v článku, který napsal půl roku před Terryho úmrtím pro The Guardian, vysvětluje, že to vyšechno bylo trochu jinak.

Celý článek na zeedee.com, autorka překladu Alena Tománková

březen

23. 03. 2017 - Mrakoplaš kontra Alzheimer Kategorie: Akce, Alzheimer

Hudební skupina Mrakoplaš bude 31. května 2017 od 19:30 v Divadle Za plotem (Ústavní 249, Praha 8–Bohnice) pořádat 6. ročník benefičního koncertu na podporu výzkumu léčby Alzheimerovy choroby v České republice, na kterém s ní jako hosté vystoupí legendární muzikanti Petr Janda, Mirek Kovářík a Milan Potoček. Celým večerem vás bude provádět Pavel Anděl, známý zejména z hudebního televizního pořadu Noc s Andělem.

Výtěžek ze vstupného bude poskytnut AD Centru, které se výzkumem léčby Alzheimerovy nemoci v České republice zabývá.

Facebooková událost Mrakoplaš kontra Alzheimer 6

Videoklipy skupiny Mrakoplaš: 

únor

25. 02. 2017 - 277. Igoři a Igoríny Kategorie: Stripy

STARŠÍ NOVINKY >>>